Sałatka Cajunów

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,367
3,641
113
Sałatka Cajunów

Źródło - Rachel Lane, Ting Morris "Na ostro" Wyd. Olesiejuk

Podstawą sałatki są filety z kurczaka, zamarynowane w aromatycznej paście.
W przepisie proporcje pasty były podane do dwóch kurczaczych piersi; mnie otrzymana ilość wystarczyła do sześciu dość grubych sznycli wyciętych ze sporych filetów.

Składniki marynaty:
60 ml oleju
2 łyżki mielonej papryki
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki pieprzu cytrynowego
1 1/2 łyżeczki suszonej cebuli (nie miałam, więc dałam jedną dużą drobno posiekaną szalotkę)
1 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne (dałam niespełna łyżeczkę, żeby nie było za ostro)
1 1/2 łyżeczki suszonego majeranku
1 łyżeczka mielonego kuminu
1 łyżeczka mielonych nasion kolendry
1 łyżeczka suszonego oregano
1 łyżeczka czosnku w proszku (nie miałam, dałam trzy przeciśnięte przez praskę ząbki)

Połączyć przyprawy i zioła z olejem. Mięso posmarować suto uzyskaną pastą i wstawić do lodówki na godzinę pod przykryciem z folii spożywczej. Potem opiec na średnio rozgrzanym grillu po 3 minuty z każdej strony. Studzić 5 minut, pokroić w paski.

Składniki sałatki:
2 piersi z kurczaka bez skóry i kości, przygotowane jak wyżej
sos winegret z 3 łyżek oliwy, 2 łyżek soku z cytryny i 1/2 łyżeczki musztardy dijon, oraz soli i pieprzu do smaku
150 g mieszanych warzyw sałatkowych ( u mnie sałata i rukola w ilości na oko)
50 g świeżych kiełków groszku (dałam kiełki z rzodkiewki domowej produkcji)
20 małych pomidorków cherry, podzielonych na połowy (nie miałam, zastąpiłam czerwoną papryką i rzodkiewkami)
1 awokado, pokrojone w plastry, u mnie dodatkowo skropione sokiem z cytryny
1 mała czerwona cebula (dałam dwie szalotki)
80 g migdałów, opieczonych i grubo pokrojonych (u mnie w całości, ale obrane ze skórki)

Wymieszać warzywa, dodać pokrojone mięso, polać sosem.

Moje uwagi:
Mięso wyszło bardzo smaczne, wilgotne i soczyste.
Część zużyłam do sałatki, a część podałam solo na obiad.
Ponieważ dałam świeżą cebulę i czosnek, troszkę się podczas grillowania w kilku miejscach podpiekło, ale mimo to w smaku było dobre, więc jak ktoś jak ja nie ma tych warzyw suszonych czy granulowanych, może śmiało dać świeże.

sa_atka_cajunów.jpg
 

Załączniki

  • sa_atka_cajunów.jpg
    sa_atka_cajunów.jpg
    93.4 KB · Wyświetleń: 43
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,606
113
Zrobiłam i zjadłam z apetytem. Z kurczakiem trzymałam się przepisu, a reszta dość dowolnie, bo nie miałam kiełków i awokado.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,339
1,411
113
Zrobiłam na obiad. Dziś dokładnie wg przepisu z wyjątkiem kiełków, bo nie jadam, ale następne próby będą trochę złagodzone. Marynata zrobiona dokładnie wg przepisu dla mnie jest za ostra mimo, że lubię ostre dania. Jej smak zdominował danie całkowicie.

sa_atka_Cajunów.jpg
 

Załączniki

  • sa_atka_Cajunów.jpg
    sa_atka_Cajunów.jpg
    117.6 KB · Wyświetleń: 37

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,367
3,641
113
Ja lubię średnio ostre, więc od razu dałam dużo mniej pieprzu kajeńskiego, połowę zalecanej porcji (w dodatku na większą ilość mięsa).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: