Pasztet z soczewicy, kaszy jaglanej, orzechów i grzybów *

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Dzięki Lisowi znalazłam na blogu Jadłonomia przepis na taki pasztet, a w zasadzie pieczeń, chociaż dla mnie to pasztet jest.

Wykonanie zmieniłam trochę w stosunku do źródła, ale naprawdę nieznacznie.


2 szklanki suchej zielonej lub brązowej soczewicy
2 szklanki orzechów laskowych
1 szklanka suchej kaszy jaglanej
100 ml oleju + kilka łyżek do smażenia
20 g suszonych borowików, namoczonych kilka godzin wcześniej w szklance zimnej wody
2 cebule
1 marchewka
1 malutka pietruszka
2 liście laurowe
2 ziela angielskie
3 - 4 łyżki dobrego sosu sojowego
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka cząbru
1/2 łyżeczki pietruszki
1/2 łyżeczki lubczyku
1/2 łyżeczki imbiru
szczypta gałki
sól i pieprz


- soczewicę gotować do miękkości, czyli około 30 minut. Kaszę jaglaną dwa razy sparzyć wrzątkiem, następnie wrzucić suszone grzyby i dolać szklankę wody. Gotować na najmniejszym ogniu do czasu, aż kasza wchłonie całą wodę, czyli około 15 - 20 minut.
- orzechy zmielić, odsypać dwie łyżki do wysypania foremki.
- cebulę pokroić w kostkę, warzywa obrać i zetrzeć na tarce. Na dnie dużej patelni rozgrzać kilka łyżek oleju i dodać warzywa razem z liściem laurowym oraz zielem angielskim, smażyć przez około 10 minut do czasu, aż będą miękkie i złociste. Wyjąć wtedy przyprawy i wyrzucić.
- piekarnik rozgrzać do 200 stopni.
- zmielić ugotowaną soczewicę, kaszę i warzywa, wymieszać ze zmielonymi orzechami i resztą składników, doprawić do smaku solą i pieprzem,
- naczynie do zapiekania posmarować olejem i posypać pozostałymi mielonymi orzechami, przełożyć masę, wyrównać i zapiekać przez 30 minut. Przed podaniem wystudzić.


Zrobiłam to zdecydowanie za niskie. Poza tym nie wiem, dlaczego (czy może tak miało być) była duża różnica między skórką, twardą i chrupiącą, a miękkim środkiem. Może powinnam piec nieco dłużej, za to przykryte, żeby skórka tak szybko nie twardniała. Smak ciekawy, ale na przyszłość dodam zdecydowanie więcej grzybów, bo teraz ich smak zniknął w wyrazistym dość smaku soczewicy i orzechów. Może oprócz grzybów suszonych dołożę świeżych. W każdym razie na pewno jeszcze do tego przepisu wrócę.

Aha, na blogu autorka pisze, ze można to danie podawać z ziemniakami albo ryżem. Moim zdaniem nie, zdecydowanie nie pasują do tego żadne takie. Jedynie jakaś jarzyna, sos grzybowy, ale już nie ziemniaki czy ryż.

Źródło
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Kawo, podlinkuj jeszcze proszę w Pasztetach.
Sama się do niego przymierzałam, ale przed świętami nie zdążyłam.
 

Wlodek1955

Member
Mar 24, 2014
114
0
0
anbetung.gif



Kasza jaglana po ugotowaniu ma wysoki indeks glikemiczny. Czy przy takim połączeniu produktów bardzo wzrośnie poziom cukru ?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Wlodek1955 @ 23 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1518885
anbetung.gif



Kasza jaglana po ugotowaniu ma wysoki indeks glikemiczny. Czy przy takim połączeniu produktów bardzo wzrośnie poziom cukru ?
Fajny Kawo ten pasztet Marty , ja czasami korzystam z jej przepisów, a jak chcesz wege jeszcze fajne przepisy to polecam jeszcze dwa szczególnie ulubione blogi
Sojaturobie
Am mniam
Ja praktycznie od dobrych ponad 20 lat kaszę jaglaną (gotowaną , bo surowej nie jadłam nigdy) jem raz albo dwa razy dziennie w różnych potrawach i nie mam kłopotów z cukrem
Może ma coś jeszcze, że mimo dużego indeksu nie powoduje jakiś szkód , tak jak biedne i wyklęte prze lata jajka nie powodują wzrostu cholesterolu
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Margot @ 23 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1518897Fajny Kawo ten pasztet Marty , ja czasami korzystam z jej przepisów, a jak chcesz wege jeszcze fajne przepisy to polecam jeszcze dwa szczególnie ulubione blogi
Sojaturobie
Am mniam
Dzięki, idę popatrzeć.

yrsa @ 23 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1518910Ja zrobiłam pasztet polecany przez Lis. Dobry. Bardzo orzechowy.
O, też się na niego szykuję. Wklepiesz go?
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Ostatnią edycję dokonał moderator: