Angielska babka funtowa - przepis podstawowy plus modyfikacje

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Przepis pochodzi z książki Barbary Maher pt.'Ciasta'. Ciasto jest dość ciężkie i wilgotne ale bardzo smaczne i maślane.Nazwę zawdzięcza swoim proporcjom - główna zasada to funt mąki + funt masła + funt cukru.

Najpierw przepis oryginalny, a niżej modyfikacja oraz łatwiejszy sposób miksowania.

Proporcje na formę do babki z kominkiem o pojemności 1,5 litra, lub keksówkę długości 30 cm.

Wersja podstawowa

- 125 g przesianej mąki pszennej
- 125 g przesianej mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 250 g masła
- 250 g cukru
- ziarenka z 1/4 laski wanilii lub mały cukier waniliowy
- 4 duże jajka
- 1 łyżeczka drobno utartej skórki z cytryny
- 1 łyżka mleka
- cukier puder do dekoracji

Przygotować formę do babki z kominkiem o pojemności 1,5 litra - dwukrotnie wysmarować ją dokładnie rozpuszczonym masłem i wysypać mąką.
Piekarnik włączyć na 180 stopni.
Przesiać razem obie mąki i proszek. Miękkie maslo utrzeć z wanilią i cukrem na jasną puszystą masę. Ucierając dodawać po jednym jajku i po łyżce mąki jeśli masa zacznie się warzyć. Ciągle ucierając dodać skórkę cytrynową. Stopniowo dodawać mąkę i ucierać, aż wszystko się dobrze połączy. Na końcu dodać mleko i raz jeszcze dobrze zmiksować.
Wlać masę do formy i piec ciasto przez ok. 1 godzinę, aż patyczek wbity w środek będzie suchy. Wyjąć upieczone ciasto z piekarnika i odstawić na 10 minut do przestygnięcia. Wyłożyć na drucianą podstawkę i ostudzić całkowicie. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.

Wersja z nugatem

W tej wersji część tłuszczu zastąpiłam nugatem orzechowym, który można było kupić w Lidlu w ofercie świątecznej, opakowanie wygląda tak: http://src.discounto.de/pics/Angebote/2013...-Nougat_xxl.jpg Podobny nugat można kupić w Aldim, jest to gładka masa podobna trochę do masła, jak się ją ogrzeje, to bardzo mięknie. Myślę, że w zastępstwie można użyć Nutelli lub podobnego kremu orzechowego, efekt będzie dość podobny, ale w miarę możliwości lepiej użyć nugatu, ponieważ zawiera więcej orzechów.

- 130 g przesianej mąki pszennej
- 3 opakowania budyniu czekoladowego (po 41 g każde)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3/4 szklanki oleju
- 200 g cukru
- 250 g nugatu
- 4 duże jajka
- szczypta soli

Piekarnik włączyć na 180 stopni, keksówkę 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia, lub posmarować masłem dwukrotnie.
Całe jajka ubić z cukrem i solą, aż lekko zbieleją. Nie przerywając miksowania powoli wlewać olej, miksować aż masa będzie dokładnie wymieszana i lekko zgęstnieje. Nugat zmiękczyć w mikrofali lub włożyć na 10 minut do gorącej wody, następnie dodać do masy i ponownie zmiksować. Wsypać budynie, mąkę oraz proszek, zmiksować dokładnie, ale nie za długo. Przelać masę do przygotowanej keksówki, wstawić do piekarnika i piec ok. 50-60 minut, aż patyczek wetknięty w środek będzie suchy. Nie otwierać piekarnika wcześniej niż po 50 minutach pieczenia. Ciasto studzić na kratce, można polać polewą czekoladową.

CAM00291.jpg
CAM00299.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: