Ptysie

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
przepis pochodzi z sieci

pierniczki%20002.jpg


ptysie%200031.jpg


* 1 szklanka wody
* 4 łyżki margaryny (ja dałam maslo 8)
* 1 szklanka mąki
* 2 łyżki mąki ziemniaczanej
* 3 jajka
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* szczypta soli


Wode zagotować z margaryną . Odstawic z ognia. Wsypać mąkę, sól i dokładnie wymieszac. Ciasto postawić znó na ogniu i chwilkę gotować, zż do uzyskania jednolitej, gładkiej masy bez grudek. Odstawić do ostygnięcia. Do wysokiej misy rozbić jajka i zmiksowac je, następnie dodać je do wystudzonego ciasta dodajac proszek do pieczenia. Na blachę uprzednio wysmarowaną margaryną i posypaną mąką wykładać łyżką male porcje ciasta. Piec w mocno rozgrzanym piekarniku w temp.200 stopni przez 20-30 minut, do uzyskania złotego koloru.

Moje ptysie są z bitą smietaną
icon_biggrin.gif


ptysie%200051.jpg


ale można też zrobic krem budyniowy


KREM

* 1 litr mleka
* 2 budynie waniliowe lub śmietankowe
* 2 żółtka
* 150g masla


Z budyniu i mleka ugotowac budyń. W misce rozetrzec masło i żółtka. Ostudzony budyń dodawac po łyżce do miski z masłem. Całość miksować przez 3 minuty.
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
ostatnimi czasy robiłam ptysie z przepisu podanego przez bajaderkę, ptysie w zasadzie niczym sie nie różnia, a napewno mają mniej składników, a co za tym idzie szybciej troszke sie je robi 8) tez polecam...

Jam mam taki przepis, podejrzewam, ze wszystkie sa prawie identyczne
icon_smile.gif


1/2 kostki masla/margaryny
1 szklanka wody
1 szklanka maki
szczypta soli
4-5 duzych jajek

Wode z maslem zagotowac (az maslo sie rozpusci), dodac cala make z sola i mieszac na malutkim ogniu az ciasto bedzie blyszczace i bedzie odchodzic od scianek. Zdjac z palnika, przestudzic i dodawac po jednym jajka dobrze mieszajac po dodaniu kazdego (mozna mieszac mikserem).
Ukladac male kupki na blasze, piec w temperaturze 200 st. C przez okolo 30 minut, az beda zlociste.
Wazne - nie otwierac piekarnika przez pierwsze 15 minut pieczenia bo ptysie opadna!
Jesli chodzi o ten krem... to ja go nie robiłam... my wolimy generalnie bitą smietane w ciastach, dlatego tez robiłam z kremówką i cukrami...pudrem i waniliowym.
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
tillandsaja, a ile ptysiow wychodzi z tej porcji?

pzdr
yenn
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
powinno wyjsc 16 mnie wychodzi czasem 15 :dump: