Spaghetti alla carbonara

Lis 27, 2004
3,568
0
0
Przepis to prosty, ale nie "jedyny politycznie poprawny". Choć taki prosty przepis trudno udoskonalić.
Najpierw rys historyczny. Legenda głosi, że carbonarę wymyślili Amerykanie, jak Włochy wyzwalali w 45-tym. Głód wtedy był straszny, a Jankesi w swoich racjach żołnierskich mieli bekon i jajka w proszku. Włosi dorzucili swój makaron i oliwę i powstała carbonara. Jak kryzys wojenny minął, Rzymianie ją udoskonalili i odtąd uchodzi za danie typowo rzymskie. Klasyka to "guanciale" śwnińskie, czyli wcale nie boczek a "policzek" ze świni. A że trudny do kupienia, to wszyscy walą boczek i też jest dobrze... ;)

200 g policzka świni /czyli mordy popularnie zwanej ryjem
2 jajka całe plus 1 żółtko
80 g tartego pecorino (taki rzymski Parmezan ino z owczego mleka robiony)
sól, pieprz

Gotujemy "al dente" 400 g spaghetti (na 4 osoby u normalnych ludzi, u mnie na 2...)
W międzyczasie podsmażamy ten ryj (lub boczek) w kawałeczkach na wielkiej patelni (coby nam się na niej potem zmieścił ten makaron).
Jak makaron gotowy, na patelnię z ryjem wlewamy 2 łychy oliwy i - UWAGA, UWAGA! - 2 łychy wody, w której się makaron gotował. I po co ta woda? A po to, żeby nie było za suche, żeby komuś nie strzeliło do łba śmietany dolewać...
Na ten ryj z oliwą i z wodą wywalamy teraz makaron i go miąchamy na patelni tak około minuty. Po włosku to się nazywa "saltare", bo oni go podrzucają takim ruchem naleśnikowym...
W ogrzanej wrzątkiem wazie lub głębokim półmisku roztrzepujemy te jajka, żółtko, tarty ser i szczypte soli. Wywalamy do tego makaron z patelni, szybko mieszamy, duuuuużo pieprzymy i ... gotowe.
No i czy to nie jest proste jak drut? ;)

MzM
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Hihihihihihihi, a Pascal mówił, że nazwa pochodzi stąd, że niby tę potrawę serwowały węglarzom ich żony, co by dużo sił mieli do dźwigania węgla (carbo - węgiel) :lol: :lol:
 

bacardi

Member
Wrz 13, 2004
2,860
0
0
Ja robilam do tej pory tak, ze wylewalam jajka z serem do tego makaronu na patelni. Tez bylo dobre, ale spróbuje odwrotnie
 

Marga

Member
Wrz 16, 2004
554
0
0
Magda, skusze sie jeszcze w tym tygodniu ne ta carbo - nare :mrgreen:

Dotychczas tzn. jakies 10 lat wstecz robilam ja ze smietana i boczkiem przerosnietym tluszczem (przepis z niemieckojezycznej kuchni wloskiej). Po takim dosc tlustym jedzonku trzeba bylo zrobic porzadek w zoladku np. grappa lub innym sznapsikiem. Po jakims czasie zaprzestalam jadac carbonara, bo chyba by mi watroba wysiadla od tych "dizestiwow" :mrgreen: .

Mam w domu panacette. Czy nadaje sie lona? Jest bardzo chuda (moze i wredna :wink: ).


Marga
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Podobnie jak dla Pascala Marengo to byla szlachta, a nie miejsce bitwy, ktora stoczyl Napoleon.
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Mam w domu panacette. Czy nadaje sie lona? Jest bardzo chuda (moze i wredna :wink: ).


Marga
Pancetta jak najbardziej! Powinna być "affumicata" czyli wędzona.
A jak chuda i wredna, to uważaj, żeby ci w gardle nie stanęła, bo takie bywają niestrawne... :mrgreen:


Acha, i PS do Bacardi: Ważne żeby się z jajek nie zrobiła jajecznica, czyli jest OK mieszać na patelni, ale najpierw ją trzeba zdjąć z gazu.


MzM
 

matylda

Member
Lip 5, 2006
222
0
16
Zrobilam dzis na obiad. Przepyszne
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif


Robilam tylko dla siebie wiec dalam 1 jajko i 1 zoltko. No i boczus
lecker.gif


Mniam. Zapewniam, ze zrobie jeszcze i to nie raz
biggrinflip.gif
 

Olivka33

Member
Kwi 3, 2007
2
0
0
mniam.gif
NO to ja dzisiaj zaserwuje carbonare
icon_smile.gif


Osobiście robiłam tak ze do gara w którym sie gotowal makaron, po odcedzeniu wrzucam te roztrzepane jajka z pieprzem i odrobina Vegety. Na talerzu juz posypuje serkiem
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Marga @ 4 Oct 2004 napisał:
index.php?act=findpost&pid=6080Dotychczas tzn. jakies 10 lat wstecz robilam ja ze smietana i boczkiem przerosnietym tluszczem (przepis z niemieckojezycznej kuchni wloskiej). Po takim dosc tlustym jedzonku trzeba bylo zrobic porzadek w zoladku np. grappa lub innym sznapsikiem. Po jakims czasie zaprzestalam jadac carbonara, bo chyba by mi watroba wysiadla od tych &quot;dizestiwow&quot; <!--emoid:mrgreen:--><!--endemo--> .
dlatego ja robie (a raczej robilam...) wersje bardziej &quot;light&quot;
icon_wink.gif
ciut boczku + szynka, albo tylko szynka
icon_biggrin.gif