Paprykarz szczeciński*

Jotka

Member
Wrz 13, 2004
357
0
0
Na prośbę Silver podaję z Księgi forumowiczów przepisy na paprykarze rybne:

pesto
PAPRYKARZ Z RYBY

1 kg dużej ryby, 2 cebule, 2 pomidory, 2 papryki, 5 dag masła, 5 dag mąki, 150 ml kwaśnej śmietany, 1/2 łyżeczki papryki, sól do smaku

Rybę po wypatroszeniu, umyciu i odfiletowaniu kroimy na małe kawałki, solimy i zostawiamy na pół godziny. Na maśle dusimy pokrojoną w kostkę cebulę i przekładamy do rondla. Dolewamy oleju i smażymy kawałki ryby po uprzednim oprószeniu mąką. Gdy lekko zrumienią się, dodajemy do cebuli. Na tym samym tłuszczu dusimy paprykę pokrojoną w paseczki i posiekane pomidory bez skórek. Gdy papryka zacznie mięknąć, przekładamy wszystko do rondelka. Podlewamy wodą i dusimy około 10 minut. Dodajemy śmietanę i przyprawy.

choco
PAPRYKARZ

1/2 kg ugotowanej ryby, 15 dag ryżu, 4 papryki pokrojone w kostkę, 2 cebule pokrojone w kostkę, 7 pomidorów pokrojonych w dużą kostkę, 2 szklanki bulionu z kostki
W garnku rozgrzać trochę oleju, wrzucić cebulę i paprykę, chwilkę smażyć. Dodać ryż i bulion. Dusić 10 minut i dodać pomidory, dalej dusić do miękkości. Doprawić solą, pieprzem i mieloną słodką papryką. Wymieszać z rozdrobnioną rybą.

Elwira
PAPRYKARZ DOMOWY

3 kg pomidorów, 1 kg cebuli, 1kg marchewki, 1 szklanka suchego ryżu, 1/4 szklanki octu 6%, 1/2 szklanki oliwy, 1/4 szklanki cukru, sól, Vegeta, mielony pieprz, papryka łagodna, czosnek
ryba gotowana

Pomidory sparzyć i obrać ze skórki, pokroić cebulę w piórka, marchewkę grubo zetrzeć.
Składniki rozdrobnione włożyć do sporego garnka [najlepiej z grubym dnem] i zalać octem, oliwą i dodać przyprawy. Gotować przez 90 minut. Dosypać ryż i gotować jeszcze 60 minut. Całość doprawić ostatecznie do smaku i nakładać [póki gorące] do słoiczków [300-500 ml].Zakręcać i pasteryzować przez ok.20-30 minut, w zależności od wielkości słoiczków.
Po otwarciu podawać z pieczywem [na zimno lub ciepło], można dodać posiekane lub zmielone mięso ryby gotowanej lub wędzonej, kurczaka wędzonego albo zmielonej wędliny [kiełbasa, parówki, boczek, etc.].
Do składników można dodać czerwoną paprykę pokrojoną w kostkę [można ją wcześniej obgotować i zdjąć skórę], troszkę cukinii lub pieczarki.

Elwira
PAPRYKARZ WARZYWNY Z RYŻEM I TUŃCZYKIEM

2 duże cebule, 4 spore marchewki, 1 pietruszka, średni seler, 1 czerwona papryka, litr soku pomidorowego [z kartonu], sok z małej cytryny, 1/2 szkl. oleju, 3-4 łyzki cukru, Vegeta, czosnek granulowany, pieprz, papryka łagodna, 5 -10 ziaren ziela angielskiego, 2 listki laurowe, 2 woreczki ryżu [200g], puszka tuńczyka

Cebulę posiekać w kostkę. Marchewkę, pietruszkę i seler zetrzeć na grubej tarce. Paprykę obrać ze skórki [można najpierw podgotować w gorącej wodzie, wtedy łatwiej odchodzi] i pokroić drobno, np. w kostkę.
W garnku rozgrzać olej i wsypać cebulę, a po chwili paprykę. Dusić, aż cebula będzie szklista. Dodać starte warzywa i wszystko zalać sokiem pomidorowym. Dodać przypraw i dusić przez ok.30 minut. Dosypać ryż, dokładnie wymieszać i dusić dalsze 30-45 minut na małym płomieniu-pod przykryciem. Często mieszać, gdyż potrawa lubi przywierać. Doprawić do smaku i przełożyć do słoiczków. Zapasteryzować przez ok. 20 minut. Dziś zrobiłam właśnie wg tego przepisu. Nie wszystko zapasteryzowałam, ale trochę pozostawiłam do przestygnięcia. Dodałam puszkę tuńczyka w oleju i dokładnie wymieszałam. Wspaniale smakuje ze świeżym pieczywem z masełkiem. Jutro postanowiłam spróbować z wędzoną makrelą. Zawekowałam w niewielkich słoiczkach [250 ml], więc będę próbowała z różnymi dodatkami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: