Pleśniak

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Pleśniak

Dyżurne ciasto w domu moich rodziców.
icon_smile.gif


składniki
3 czubate szklanki mąki
1 kostka Kasi
7 jaj
1 op. proszku do pieczenia
1 kubek gęstej śmietany 18%
2 łyżki kakao
1,5 szklanki cukru
owoce - najlepiej śliwki, agrest, porzeczki, drylowane wiśnie

sposób przygotowania
Mąkę, Kasię, proszek, żółtka i śmietanę posiekać nożem i zagnieść ciasto o konsystencji plasteliny.
Podzielić na 3 części. Do jednej dodać kakao.
Jedną jasną częścią wylepić dno natłuszczonej, prostokątnej blachy i ułożyć owoce.
Na tarce o dużych oczkach zetrzeć warstwę ciasta ciemnego (na owoce). Ubić pianę z białek stopniowo dodając cukier i wyłożyć na ciemne ciasto.
Na wierzch zetrzeć na dużych oczkach resztę ciasta białego.
Piec ok. 40 minut w temp. 180-190 stopni

 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Zapomniałam całkiem o tym cieście, a kiedyś dość często robiłam, nawet na wesela kilka osób u mnie zamawiało :oops: Tylko, mam dwa ciut inne przepisy no i u mnie z powidłami śliwkowymi jest. A czasem śliwki suszone kalifornijskie dodawałam lub siekane orzechy na te powidła.
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
taka duża. Nie na cały piekarnik, ale duża prostokątna.
 

Iwcia

Member
Wrz 17, 2004
728
0
0
A oto moj Plesniak
icon_smile.gif




składniki
3 szklanki mąki
3 łyżki cukru
1 kostka Kasi
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4-5 jaj
1,5 szklanki cukru
3 łyżki kakao
½ słoika kwaśnego dżemu


sposób przygotowania
Mąkę przesiać, dodać posiekaną „Kasię”, 3 łyżki cukru, proszek do pieczenia, 4-5 żółtek i zagnieść ciasto. Podzielić na 2 części (jedną trochę większą). Mniejszą część rozgnieść i rozłożyć na blasze. Drugą część, jeszcze raz podzielić na dwie części. Jedną włożyć do zamrażalnika. A do drugiej dodać kakao i wyrobić, a następnie również włożyć do zamrażalnika. Ciasto, wyłożone na blasze posmarować kwaśnym dżemem, a następnie, posypać potarkowanym na tarce o grubych oczkach ciemnym ciastem. Kolejna czynnością jest ubicie piany z 4-5 białek i 1,5 szklanki cukru, którą wykłada się na potarkowane ciemne ciasto. Na sama górę potarkować jasne ciasto.
Piec w 180C przez około 45 min. Smacznego!!!

Polecam arowno Plesniaka Malinny jak i mojego
icon_smile.gif

Wyprobujcie, a nie zwiedziecie sie
icon_smile.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Mniam mniam Malinno, właśnie wyjęłam z piekarnika pleśniaczka :lol: pycha jest
icon_razz.gif

Nigdy wcześniej nie jadłam tego ciasta, a skusiło mnie, bo bardzo lubię z dżemikiem. Pomyliłam się tylko i na samą górę dałam ciemne ciasto :dump:
Jest delikatne i przepyszne, chyba jeszcze dzisiaj je zjemy, bo robiłam z połowy porcji
icon_biggrin.gif


Dziękuję za przepis Malinnko
 

sonja1

Member
Mar 13, 2005
310
0
0
moja mama pleśniak robi z tartymi jablkami, a ja bardzo lubię z wiśniami bez pestek-podejrzewam że mogą być mrożone.
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
mam nadzieje, ze dobrze zrozumialam, ze do ciasta nie dodaje sie cukru :shock:

bo moje siedzie w piecu, bez cukru
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja daję tylko 2 łyżki cukru do ciasta, reszta idzie do piany i jest to wystarczająco słodkie. Tak, że spokojnie carbo, będzie pycha
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
uffff, Beata, szybka jestes nie ma co; wyglada super, choc ciasto trzeba wlozyc do zamrazalnika
bo inaczej to mozna do rana je trzec :roll: :mrgreen:

mialam tez problemy z wrobieniem kakao do ciasta :lol: :lol: niezle wygladalam

dodalam wisnie ze sloika, ktore posypalam cynamonem i brazowym cukrem, bo byly baaardzo kwasne

ciwcze przed urodzinami, bo musze jakies placki zrobic, do pracy zaniesc itd., a ja w sumie nie plackowa jestem dlatego zadaje niekiedy gupie pytania :mrgreen:
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
I co Carbo? Wyszło? Jestem bardzo ciekawa.

A do ciasta ja nie daję cukru, bo piana jest słodka i to wystarczy.
icon_smile.gif
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
Malino, boskie ciasto, noooo
i to mowi nieciastkowa :lol:

jak przejdzie to bedzie jeszcze lepsze, teraz zjadlam taki jeszcze cieplawy kawalek :oops:

sliwek mrozonych nigdzie nie dostalam i padlo na wisnie i to chyba dobra decyzja byla :!: :!: :!:

jutro wstawie fotke, no i napewno upieke jako jedno z plackow na urodziny

dziekuje
:blume:
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
No to się bardzo cieszę, że sama Szefowa wypróbowała i polubiła. :mrgreen:
 

e-lunia

Member
Maj 24, 2005
523
0
0
Znam pleśniaka Malinny jeszcze z mniama. Potwierdzam jest przepyszny, mój mąz uwaza, ze to najlepsze ciacho na świecie :mrgreen:
Tylko, ze ja pieke 1 godzinkę, bo jak kiedys piekłam krócej, to ciemna warstwa była troche niedopieczona.
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
a minie wyszlo. Tzn czarna warstwa wyszla jak niedobra czekolada:(

MOze rzeczywiscie musze go dluzej piec
icon_smile.gif


Nastepnym razem , jak juz sie rany zagoja po tej porazce :lol: , najpiere upieke czarna czesc ze spodem , a dopiero po 15 minutach wrzuce piane i werzchnia czesc- moze to pomoze :gruebel: :gruebel:
 

shark1513

Member
Sie 23, 2006
27
0
0
Śiedzi właśnie w piekarniku
icon_smile.gif
, zobaczymy co wyjdzie, z moimi "zdolnościami" kulinarnymi :fiesgrins:
Poczyniłam małe modyfikacje .
Do ciasta dodałam miodu , bo uwielbiam.
A pianę z białek zamiast resztą jasnego ciasta , posypałam pokruszonymi ciastkami z migdałami
icon_smile.gif

ciasto robię z wisniami
icon_smile.gif
.
Denerwuję się
rofl.gif