Polędwiczki wieprzowe w sosie Mojo*

Dynka

Member
Wrz 18, 2004
2,917
0
0
Wrzuc ja w taka marynate
1/2 szklanki oliwy z oliwek
8 zabkow czosnku cienko pokrojone w poprzek
1 lyzeczka zmielonego kminku
1/3 szklanki soku z limonek
1/3 szklanki soku z pomaranczy
1 1/2 lyzeczki gruboziarnistej soli
1/2 lyzeczki czarnego pieprzu
1/2 lyzeczki zmielonego oregano
1/4 szklanki swiezych siekanych lisci koledry lub miety
proporcja na ok 1kg poledwiczek.


Sos marynata nosi nazwe Mojo
.Rozgrzej oliwe w glebokim rondlu, na srednim ogniu. Dodaj czosnek i kminek i smaz ok 1-2 min., az czosnek przybieze zlotawy kolor, zacznie pachniec. Nie smaz zbyt dlugo bo bedzie on gorzki. Dodaj sok z limonek, pomaranczy , wymieszaj, wsyp sół, pieprz, oregano oi 1/3 szklanki wody. zagotuj. dopraw do smaku, dodajac sol, lub kminek lub jedno i drugie.Odstaw sos az ostygnie i dodaj swieze listki.
Uformuj poledwiczki, (zrob to jak chcesz, jak umiesz, wymysl cos swojego sposobu nie umiem ci opisac musialabys to zobaczyc , lub zerknij w jakas książkę), Polej je polowa przygotowanego sosu i zapomnij o nich przynajmiej na 3 godziny.. Mozesz je upiec, zgrilowac, to juz twoja sparawa. Wykoncz poledwiczki plastrami cebuli slodkiej i pomaranczy.Polej sosem wymysl dodatki.
To nie moj przepis a pana Stevena Reichlena.
Smacznego.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Dopiszę się z przepisem na szaszłyki wieprzowe w kubańskiej marynacie Mojo, znalezionym w 4 numerze polskiego wydania "Good food".

Składniki na 6 porcji:
4 łyżki oliwy
6 dokładnie rozgniecionych ząbków czosnku ( u mnie posiekanych)
1 łyżeczka lekko rozgniecionych nasion kuminu
sok z 2 pomarańczy plus kilka cząstek do dekoracji gotowego dania
sok z 2 limonek
spora szczypta suszonego tymianku
500 g chudej wieprzowiny, pokrojonej w kostkę (wykorzystałam schab, ale polędwica też byłaby dobra)
od siebie dodałam sól i pieprz, bo zabrakło ich w przepisie

Wykonanie:
W garnku z grubym dnem usmażyć na oliwie czosnek (na złoto), dodać kumin, wymieszać, dodać soki z cytrusów, tymianek i pozostałe przyprawy.
Gotować na małym ogniu kilka minut, by utworzyć sos. Ostudzić. Trzy czwarte marynaty wymieszać w misce z wieprzowiną, odstawić na godzinę w temp. pokojowej lub na noc do lodówki.
Nadziać na 18 wymoczonych wcześniej patyczków do szaszłyków, smażyć na grillu po 2 minuty z każdej strony. Przed podaniem polać pozostawioną wcześniej marynatą Mojo i udekorować cząstkami pomarańczy.


Mnie się nie chciało nadziewać na patyczki; zamarynowane mięso zgrillowałam "luzem" i podałam z ryżem basmati.
Bardzo smaczne.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: