Ciasto drożdżowe bez wyrabiania

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Ciasto drożdżowe bez wyrabiania

Smakowita i pachnąca drożdżówa dla leniuchów.

składniki
2 jajka
1 szkl. cukru
1/2 szkl. mleka
1/4 kostki masła
5 dag drożdży
1/2 kg mąki
50 g rodzynków

sposób przygotowania
Jajka, cukier, mleko i rozpuszczone masło wymieszać w misce, dodać pokruszone drożdże i znowu mieszać ok. 3 min. Miskę przykryć ściereczką i odstawić na noc (8-9 h) w ciepłym miejscu. Następnie wsypać mąkę i rodzynki, po czym dokładnie wymieszać. Ciasto przełożyć do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą foremki, wyrównać powierzchnię i znów odstawić na 1-2 h w ciepłe miejsce. Po tym czasie, gdy podwoi objętość, wstawić ciasto do piekarnika i piec ok. 45 min w temp. 125 st.

dodatkowe informacje
Na cieście można poukładać dowolne owoce lub posypac kruszonką.

(przepis pochodzi z książki K. Siesickiej "Przez dziurkę od klucza")
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Dodam jeszcze, że to ciasto to nie jest taka klasyczna drożdżówka- jest bardziej "ciastowe", takie mięciutkie i wilgotniejsze. Także skórka jest inna- kojarzy mi się bardziej ze skórką z babki piaskowej niż drożdżowej. I zapach jest inny, nie pachnie tak intensywnie drożdżami (bimbrem też absolutnie nie :cheers: :mrgreen: ).

Polecam kruszonkę Bajaderki :lol:
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
No jasne podwyż podwyż bo ja mam coś z piekarnikiem nieteges i tak pieke bo w np 200 st to by mi sie spaliło na amen :mrgreen: ale weź taką temp jak normalnie drożdżowe pieczesz
icon_smile.gif
 

sonja1

Member
Mar 13, 2005
310
0
0
No niestety to bedzie mój debiut drożdżowy w tym piekarniku, a i wcześniej nieczęsto je piekłam (drożdżowce oczywiście) . Ale jestem pełna optymizmu
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Oj jak sie nie uda to :ugly: :ugly: :ugly: :ugly: :ugly: :ugly: :ugly: :ugly: :ugly: :ugly: :ugly: :ugly: :ugly: :ugly:

następnego dnia już nie jest taka smaczna ogólnie to ciasto sie chyba bardziej nadaje na bułkę śniadaniową pokrojona w kromeczki posmarowane masełkiem albo dżemikiem niż sam placek, bo jest takie bardziej... jakby zbite hmm... niż normalnie
icon_smile.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
No tak
zupelnie co innego :mrgreen:
tym razem mi sie uda.

buleczki pieklam w temperaturze 180 troche wiecej jak 15 minut.
Ciekawe jak Malinna robila swoja leniwa drozdzowke, ze tez miala z grudami.