Mietowo-zielone risotto z ziolami

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
w/g ksiazki Elizabeth Wolf- Cohen "Rice and Risotto"

2 lyzki masla
450g swiezego lub mrozonego zielonego groszku
1 kg swiezego szpinaku dosc drobno pokrojonego
1 peczek posiekanej swiezej miety
2 lyzki posiekanej swiezej bazylii
2 lyzki posiekanego swiezego oregano
1 duza szczypta swiezo startej galki muszkatolowej
4 lyzki mascarpone (lub gestej smietany)

2 lyzki oliwy extra vergine
1 duza cebula drobno posiekana w kostke
4 lodygi selera naciowego ( z liscmi) drobno posiekane
2 zabki czosnku drobno posiekane lub przecisniete przez praske
1/2 lyzeczki suszonego tymianku
300g ryzu arborio
50 ml wytrawnego bialego wermutu
1 litr bulionu z kurczaka lub warzywnego
80g swiezo utartego parmezanu

Na 1 lyzce masla smazymy krotko groszek, szpinak, liscie miety, bazylie i oregano. Doprawiamy galka muszkatolowa, lekko studzimy. Dodajemy mascarpone. ( w oryginalnym przepisie polecaja to jeszcze troche zmiksowac w malakserze, ale moim zdaniem smaczniejsze jest tylko drobno posiekane).

Rozgrzac oliwe z pozostala lyzka masla. Dodac cebule, seler, czosnek i tymianek. Smazyc az sie zeszkla. Dodac oplukany ryz i smazyc mieszajac ok. 2 min. Dodac wermut. Gdy juz prawie wyparuje dolac 1 szkl wrzacego bulionu. Gotowac na malym ogniu, ciagle mieszajac, az sie prawie wchlonie. Kontynuowac dodawanie bulionu po ok. 1/2 szkl co kilka minut , czekajac przed dodaniem, az poprzednia porcja sie wchlonie. W sumie zajmuje to ok. 25-30 min.

Do miekkiego ryzu dodajemy mieszanke szpinakowo-ziolowa. Delikatnie mieszamy. Posypujemy parmezanem.

PS. To juz nie bedzie po wlosku, ale jak nie mam swiezego oregano i bazylii to dodaje pietruszki, szczypiorku i koperku. Ta wersja tez jest bardzo smaczna.
 

mAnth

Member
Paź 29, 2004
125
0
0
Bardzo udana kompozycja smaków. Pierwsze risotto, przy którym nie miałam wrażenia, że jem ryż z czymś ale jednolite smakowo, zharmonizowane danie. W dodatku sycące ale nie ciężkie.
Na pewno bedę nie raz powtarzać.
Pozdrawiam, mAnth.
 

Miranda

Member
Lut 17, 2005
1,593
0
0
Nie wiem, jak to się stało, że nie ma mojej wczoraj wysłanej opinii. Na szczęście jest krótka, więc mogę powtórzyć: fantastyczna potrawa. Nie dałam mięty, bo nie miałam, ale i tak niebo w gębie.
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Ciesze sie ogromnie, ze Wam smakowalo dziewczyny
icon_smile.gif
 

Miranda

Member
Lut 17, 2005
1,593
0
0
Zrobiłam jeszcze raz, tym razem dałam jedną paczkę (100g) ryżu więcej, żeby mieć od razu obiad na 2 dni. Płynu wchłonęło tyle samo. 25 minut gotowania to góra. Super potrawa, dzięki, Agusiu.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
A jak risotto odgrzewane? Nie skleja sie za mocno?
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Bardzo smaczne.
icon_smile.gif
Chociaz mój małżonek stwierdził co następuje: "groszek zabija smak szpinaku". :shock: :lol:
Nooo, to kolejnym razem będzie z samym szpinakiem. ;)
Aha, ciutkę przepis jednak zmodyfikowałam i świezych ziół nie przesmażałam ze szpinakiem i groszkiem - tylko już na sam koniec, przed podaniem wmieszałam w gotową potrawę. Jakoś tak bardziej wolę smak ziół nie przetworzonych.
icon_smile.gif


risottomietowoszpinakowe8uz.jpg