Ciasteczka cytrynowe

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Ciasteczka cytrynowe
800 g maki
250 g masla
250 g cukru
4 jajka
2 torebki wanilliny w proszku / wanilii w innej formie /
2 torebki proszku do pieczenia / ilosc odpowiednia na 800 g maki /
400 g cukru pudru
sok i starta skorka z 2 cytryn z upraw biologicznych
posypki roznego typu / niekoniecznie /
- make przesiac razem z proszkiem do pieczenia
- dodac cukier, miekkie maslo / w kawaleczkach / i wanilline
- zagniesc szybciutko ciasto i zawinac w folie przezroczysta
- wlozyc do lodowki na 30 minut
- dzielac ciasto na czesci / reszte trzymac w lodowce / rozwalkowac je na grubosc pol cm
- wycinac ciasteczka dowolnego ksztaltu
- blache wylozyc papierem do pieczenia i ukladac na niej ciasteczka / zostawic miedzy nimi troche miejsca, gdyz w pieczeniu beda leciutko rosly /
- piec w temperaturze 180° przez 10 minut / kontrolowac temperature, aby brzegi ciasteczek nie byly zbyt zarumienione /
- cukier puder wymieszac z sokiem z cytryny i starta skorka
- otrzymany lukier nakladac na wystudzone ciasteczka przy pomocy lyzeczki do kawy
- przed zastygnieciem lukru mozna posypac kolorowymi posypkami do ciast / wg uznania /
- po calkowitym wyschnieciu lukru przelozyc ciasteczka do hermetycznego metalowego pudlka / szklanego sloja itp. /
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
W szale ciasteczkowym zrobiłam je dziś wieczorem.
Przepis, na pól porcji, miałam z forum GW, choć wydaje mi się, że proporcje podane przez Linn są trafniejsze. ( dlatego żałuję, że wczesniej tutaj nie znalazłam tego przepisu)

Ciasto jest tłuste i dość lepkie, mnie jednak udało się bez problemu wymieszac je mikserem.
I jeszcze jedno - zamiast cytryny dodałam mandarynki, akurat były pod ręką
icon_smile.gif


Warto spróbować - na początek w wersji cytrynowej, jest wyraźniejsza i delikatniejsza
mniam.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Fajne.
icon_smile.gif
Może jutro zrobię z pół porcji, tylko skórkę z cytryny dam do ciasta, a do lukru - sok.
icon_smile.gif
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Joanna - chyba ten sok z cytryny w cieście im nie zaszkodzi, dodaje lekkości i balansuje masełko
icon_smile.gif

Ja moich niczym nie lukrowałam - posypałam -przed upieczeniem resztkami czekoladowych kwadracików, które mi zostały z paczki gotowych babeczek Oetkera. Przed świętami pewnie jakiś lukier lub polewę wymyślę!
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Hmmm....ja dodałam i jedno i drugie do ciasta.
Dlatego 'ciasteczka cytrynowe', a nie z 'lukrem cytrynowym'

A przepis z GW miał po prostu ok. połowę mniej mąki - i było prawie niemożliwe na początku stworzenie czegoś ciastopodobnego, dlatego i tak dosypałam sporą część.

Nie chcę Cię wprowadzać w błąd, poszukaj na forum GW, tam się chyba 'margerytki' nazywają
icon_smile.gif