Rugbroed - duński ziarnisty ciemny chleb (AgusiaH)

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Rugbroed - duński ziarnisty ciemny chleb

Ciężki, ciemny, wilgotny i prawie w całości składający się ze zdrowych ziarenek.

3/4 szkl żytniego zakwasu
2 szkl ciepłej wody
2/3 szkl ziaren żyta
3/4 szkl ziaren pszenicy
1/3 szkl siemienia lnianego
1/3 szkl ziaren słonecznika
1/2 szkl mąki pszennej
1/2 szkl mąki pszennej razowej
1/2 łyżeczki soli gruboziarnistej

2/3 szkl ciemnego piwa o temperaturze pokojowej
1 szkl ziaren żyta
1 szkl ziaren pszenicy
2/3 łyżki brązowego cukru
1/4 łyżeczki suszonych drożdży (dosłownie 2 szczypty)
1 łyżeczka kminku
1 łyżeczka czarnuszki (opcjonalnie)
1 łyżeczka gruboziarnistej soli

ETAP 1
Dokładnie płuczemy ziarna żyta i pszenicy, a następnie mielimy je w młynku od kawy, aż powstanie z nich miazga z grubo połamanymi ziarnami. W dużej misce mieszamy zakwas z wodą, ze zmielonymi ziarnami, słonecznikiem, siemieniem i mąkami. Po wierzchu posypujemy solą.
Odstawiamy przykryte na 24 do 36 godz w ciepłym miejscu.

ETAP 2
Na 12 godz przed następnym etapem pracy ( czyli po ok. 12 lub 24 godz od zakończenia Etapu 1) namaczamy wypłukane ziarna pszenicy i żyta w dużej ilości zimnej wody i zostawiamy na 12 godz.

ETAP 3
Namoczone żyto i pszenicę odsączamy i znowu grubo mielimy w młynku. Dodajemy do naszej mieszanki z Etapu 1 razem z piwem, cukrem, drożdżami, kminkiem i czarnuszką i solą. Dobrze mieszamy drewnianą łyżką. Mikstura bedzie miała konsystencję bardzo gęstej owsianki. Przekładamy ją do 2 podłużnych natłuszczonych i wysypanych bułką tartą blaszek keksowek. (1 szkl ciasta można odłożyć jako zaczyn do następnego chleba, posypujemy je solą po wierzchu i szczelnie zamknięte przechowujemy w lodówce.) Odstawiamy na jeszcze 8-12 godz przykryte folią. Chleb nie urośnie zbyt dużo, ale właśnie tak ma być.

ETAP 4
Wstawiamy blaszki do zimnego piekarnika. Nastawiamy temp. na 190-200 stopni. Od osiągnięcia tej temperatury pieczemy jeszcze ok. 1 godz 45 min do 2 godz.

Chleb można kroić dopiero po 12 godzinach od upieczenia. Jest bardzo wilgotny. Trzeba go kroić bardzo cieniutko. Idealny na smorrbrod czyli słynne duńskie kanapki. Świetnie i długo się przechowuje. Można go mrozić. Dla kogo chleb jest za wilgotny może po ukrojeniu pierwszej kromki jeszcze raz wstawić do piekarnika na ok. 30 min w 100 stopniach. Ale duża wilgotność to cecha charakterystyczna tego chleba, im dłużej stoi po upieczeniu tym wilgotność stopniowo się zmniejsza. Można go przechowywać do tygodnia.
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Dołaczam zdjęcie mojego chlebka:

5374mniejsze.jpg


Jeszcze tylko skoryguje blad, ktory wkradl sie do przepisu:

ETAP 2 powinien brzmiec tak:
Na 12 godz przed następnym etapem pracy ( czyli po ok. 12 lub 24 godz od rozpoczecia Etapu 1) namaczamy wypłukane ziarna pszenicy i żyta w dużej ilości zimnej wody i zostawiamy na 12 godz.

Johasiu jesli mozesz zmien to w przepisie, bo ja nie moge Twojego posta edytowac.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
słuchajcie, a czy można zastąpić ziarna pszenicy ziarnami zyta?cyz byłaby to duża strata?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no to jutro muszę wyjśc po siemię, bo się skończyło!

no i po ostry nóż
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
bede potem kroic ten chleb na cieniutkie kromeczki, zeby robic te sliczne dunskie kanapeczki
icon_smile.gif

a propos ziarenek: nie mam młynka? moze blender?
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Hmmm, a blender to ....zyrafa inaczej :
Ja mam do zyrafy taki pojemnik z ostrzem, ale on mi zamiast kruszyc ziarenka to im zluszczal tylko oslonki.

Sprobuj tym co masz, tylko ziarenka musza byc wilgotne , bo inaczej moze ci na make zmielic. A najlepiej to jakbys dostala lamane zyto, wtedy z glowy masz to cale mielenie. Moze w Polsce jest do zdobycia :
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
mam takie normalne żyto, bo wczoriaj piekłam alzacki Mirabbelki ...

może w takim razie moździeżem, bo mój blender (taki do koktajli z misą szklaną) siemię lnianie rozbija w kilka sekund siemię w drobny pył...
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
PS hm... to ja mogę z tego żyta sobie mąkę razową zrobić?
icon_smile.gif
 

tudik

Member
Paź 29, 2004
550
4
18
agusiuH , a piwo to ma byc odgazowne, czy nie?