masa orzechowa

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
25 dag orzechów mielonych
1 niecała szklanka mleka (ok. 3/4)
20 dak cukru pudru
1 kostka masła lub margaryny

Orzechy zalać wrzącym mlekiem i zostawić do ostygnięcia. Masło ucierać z cukrem pudrem dodając po łyżce zaparzonych orzechów.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No, też mam podobny przepis na to ciasto, nie tylko na masę , tylko częściej robię z biszkoptem, no i nie daję olejku migdałowego, który mi jakoś tu nie pasuje. Ja to migdał tylko do maku lubię.
Paula, poznać Cię nie mogłam :mrgreen: ;) , ale bym się popluskała tak jak Ty...
 

okruszek13

Member
Sty 27, 2009
276
0
0
Beatko mam kilka pytań. Przymierzam się do zrobienia masy z Twojego przepisu.
1. Jakie masło ma być? Może być roślinne (bo ja głownie takiego używam)?
2. Ile tej masy wychodzi? Gdybym chciała zrobić tort z 3 blatów biszkopta i dać tylko tą masę to robić ja z podwójnej porcji?
3. Czym nasączyć ciemny biszkopt żeby pasowało to do tej masy?
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
może być masło roślinne( ja używam najczęściej margaryny Bielskiej),
dawno nie robiłam tej masy więc nie pamiętam ile dokładnie jej wychodzi, ale powinno wystarczyć do przełożenia 3 blatów ( ale to jeszcze zależy jak duże będą blaty i jak grubo będziesz smarować). Co do nasączenia, to może kawowy poncz? Nie wiem, nigdy nie używam tej masy do tortów. Najczęściej robię ją do ciast typu szarlotka królewska ( biszkoptowe albo kruche z jabłkami, wówczas nie nasączam niczym no i wykładam całą masę jako jedną warstwę.)
 

okruszek13

Member
Sty 27, 2009
276
0
0
Miałam robić, nie robiłam; jutro się przymierzam o ile mąż mi jakoś zmieli orzechy bo nie mamy takiej specjalnej maszynki do mielenia orzechów. Chcę użyć jako jedną warstwę do tortu. Taki tort testowy robię; jak wyjdzie to na ur taty zrobię.
 

okruszek13

Member
Sty 27, 2009
276
0
0
I zrobilam ta mase. Zrobilam tort kawowo-orzechowy na ciemnym spodzie. I byl troche ciezki. Jak dla mnie za duzo masla w tej masie ale ogolnie w smaku dobra
icon_smile.gif
I rzeczywiscie szybciutko sie ja robi jesli juz orzechy sa zmielone.

Tutaj moj torcik (tzn jego fragment). Warstwa jasniejsza to wlasnie orzechowa.

 
Ostatnią edycję dokonał moderator: