Szarlotka na półkruchym cieście

gabka

Member
Mar 20, 2005
181
0
0
Ciasto:
2 1/2 szkl. mąki
1/2 kostki margaryny lub masła
1 jajko
1 1/2 łyzki gęstej kremówki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szkl. cukru
szczypta soli
1 duzy cukier waniliowy

Nadzienie:
1 kg. winnych jabłek /antonówka, reneta/
2 łyzki cukru
2 łyżki tartej bułki
cynamon

Z podanych składników zagnieść ciasto /tylko do momentu połączenia się składników/ i podzielic na dwie nierówne części. Większą włożyć do lodówki, a mniejszą do zamrażalnika na ok. 40-50 min., tak aby mniejsza częśc nie zamroziła sie na kamień tylko stężała. Jabłka obrać i pokroic w grube plastry. Blaszkę 23x33 cm wyłożyć ciastem z lodówki /spód i boki/. Ciasto jest dosyc lużne wiec mozna je rozprowadzic mokrymi dłońmi lub mokrą łopatką. Spód ciasta wysypujemy tartą bułką, układamy na niej jabłka, posypujemy cukrem i cynamonem. Mniejszą część ciasta nalezy rozwałkowac podsypując mąką i najlepiej na wałku przeniesc na blaszke, przykrywając jabłka. Nakłuc i piec ok. 40 min w 180 C
Po upieczeniu i ostudzeniu mozna posypać cukrem pudrem lub na gorąco podać z lodami. Polecam
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Pycha jest ta szarlotka.
icon_smile.gif

Ja zawsze troche walcze z przelozeniem na jablka gornego placka, ale samo ciasto jest swietne. Ja jablka poddusilam z laska cynamonu, skorka z cytryny i zagescilam kisielem cytrynowym.

Serdecznie wszystkim polecam te szarlotke.
 

abbra

Member
Mar 9, 2008
302
0
16
Upiekłam wczoraj - dzisiaj połowy ciasta już nie ma
lecker.gif


Do środka dałam kilogram renety i zamiast białego cukru użyłam jasnej demerary. Nie wkładałam ciasta do zamrażarki - było w lodówce podczas przygotowywania jabłek i to wszystko. Wystarczyło - dość dobrze się wałkowało ( lekko podsypywałam mąką ) . Trzeba tylko uważać przy wierzchnim placku, bo ciasto jest cienkie i łatwo je rozerwać
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • szarlotka_lutowa1.jpg
    szarlotka_lutowa1.jpg
    59.1 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator: