Piernik drożdżowy

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Pyszny, wilgotny, długo świeży.

składniki
6 jajek (oddzielić białka od żółtek)
6 dag drożdży
1 niepełna szklanka cukru
2 szklanki mąki
1 op. przyprawy do pierników
1 łyżeczka sody
3/4 szklanki oleju
3/4 szklanki miodu
bakalie (rodzynki, siekane orzechy)
polewa czekoladowa

sposób przygotowania
Drożdże rozetrzeć z cukrem i odstawić.
Żółtka ubić na puch, dodać rozpuszczone drożdże, olej i miód. Dokładnie zmiksować. Na koniec wsypywać mąkę z sodą i przyprawami. Dokładnie wymieszać i dodać bakalie.
Ubić pianę z białek i delikatnie wymieszać z ciastem.
Dużą blaszkę (taką dużą, prostokątną, zapomniałam zmierzyć) natłuścić i wysypać bułką tartą, przełożyć ciasto.
Piec ok. 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st.
Ostudzoen ciasto można przełożyć powidłami i polać polewą czekoladową. Ozdobić połówkami orzechów.

dodatkowe informacje
Kiedy chcę piernik przełożyć powidłami, piekę go w keksówce.
Z tej porcji wychodzi mi jedna długa keksówka i jedna króciutka
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
O rety! :shock:
Piernik drożdżowy??? Pierwszy raz widzę takie cudo... :shock: :wink:
Qrka, ale brzmi apetycznie, no chiba wypróbujem...
icon_smile.gif

Zwłaszca, że ja teraz drożdżowy potwór jestem. :mrgreen:
 

sd_silver

Member
Wrz 20, 2004
1,464
0
0
A jakby tak z tego ciasta zrobić pierniczki, będa miękkie? Szukam przepsu na miękkie pierniczki i jak na razie kiepsko mi idzie.
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
silver, nie wiem, czy da się uformować pierniczki. A jak dasz więcej mąki to będą twarde.

Małgoś wypróbuj. Polecam!
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Zrobiłam! Zrobiłam!

Fajny jest, w smaku pyszny. Bardzo nam smakuje, a mój mąż to jest w ogóle zachwycony, bo on uwielbia pierniki i tego juz sporo pożarł, mimo, że dopiero co upieczony. :mrgreen: :dump:

Na etapie surowego ciasta musiałam się powstrzymaywać i po łapkach się klepać, tak mnie ciągnęło, żeby podjadac. :mrgreen:

Ale podczas pieczenia błąd zrobiłam, bo uzyłam chyba zbyt małej keksówki (w sumie nie taka mała znowu :roll: ) i w piekarniku ciasto tak mocno wyskoczyło do góry :shock: , że potem dłuuuugo nie mogło się dopiec w środku. I góra była juz dość spieczona, a środek jeszcze surowy.
No, ale wszystko się szczęśliwie zakończyło. Spieczoną skórkę odkroiłam. Estetycznie to może nie teges..., ale w smaku - pierwszorzędnie.
icon_smile.gif


Dzięki Malinna za przepis.
icon_smile.gif

Zanotowany w kajeciku do powtórnego powtórzenia. :cheers:
 

lidqa

Member
Wrz 17, 2004
5,856
0
0
musze to sprzedac mojej pani dyrektor i chcialabym wiedziec czy taka blaszka 24 na 32 moze z tego wyjsc czy to za malo?
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Wyjdzie. I nawet nie będzie płaski.
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Malinno, a czy ciasto trzeba dlugo wyrabiac, tak jak zwykle drozdzowe(w podtekscie to bym chciala wiedziec czy do chlebowej maszyny moge je wrzucic) :
Agusiu, ja w pierwszym odruchu też chciałam do maszyny od chleba wrzucić (no bo jak drożdżowe to tylko z maszyny :mrgreen: ), ale okazało się to zupełnie zbędne, bo ciasto ma zupenie inną konsystencję, tzn. nie jest takie ciągnące i w zupełności wystarcza zwykły mikser.
Ale w sumie, automaty do chleba są tak sprtytne, że z każdym ciastem dają sobie radę.
icon_smile.gif
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Małgoś już wszystko wyjaśniła. Drożdże w tym pierniku pełnią funkcję proszku do pieczenia. Nic się nie wyrabia i nie czeka na rośnięcie.
 

Agama

Member
Wrz 21, 2004
201
2
18
Zrobiłam dzisiaj ten pierniczek w dużej kwadratowej blaszce - przekroiłam wzdłuż na pół i przełożyłam powidłami, polałam polewą czekoladową w płynie - PYCHA ! - dziekuję za przepis i BARDZO POLECAM !
Pozdrowionka
Agama
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Malinnko, znów machasz po oczach takim prostym, a smacznym ciastem.
Bardzo mnie skusiłaś, jutro zrobię z połowy porcji, bo z małżonkiem
się odchudzamy, więc połowa porcji będzie jak najbardziej na miejscu.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Dziś zrobiłam z połowy porcji w dwuch małych keksówkach, ale spokojnie mogłam wlać do jednej. Słabo mi wyrosło cosik. Jeden przełożyłam Nutinkową marmoladą jabłkowo-cytrynową, a drugi powidłami śliwkowymi
icon_smile.gif
pycha.

Tak mi wyjeszedły dwa plaskacze :lol:
piernikdrozdzowy.jpg
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0

bacardi

Member
Wrz 13, 2004
2,860
0
0
Co Ty Kasha , plaskacze i wklesacze piernikowe to jak sie okazalo- moja specjalnosc
icon_sad.gif

Ale sie nie poddam :mrgreen: