Kokosowe batony z kawałkami czekolady

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Maślany spód z kokosowo-czekoladową chrupiącą skorupką na wierzchu.

n5327.jpg


liczba porcji: blaszka 20x 30 cm lub 25 x 30cm

Spód:
3/4 kostki masła
3/4 szkl brązowego cukru
2 i 1/4 szkl mąki
1 i 1/2 lyżeczki proszku do pieczenia

Masa:
2 duże jajka
1 szkl brązowego cukru
1 i 1/2 lyzki maizeny(skrobi kukurydzianej), można zastąpić mąką ziemniaczaną
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 i 1/2 szkl kokosu
150g czekolady posiekanej na kawałki

SPÓD:
Masło rozpuścić z cukrem na małym ogniu. Wystudzić. Zmiksować z mąką wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Wyjdzie nam z tego cała miska okruszków, proszę sie nie zrażać - tak ma być. Tymi okruszkami wylepiamy blaszkę, wyłożoną papierem do pieczenia, dokładnie je dociskając do spodu. Pieczemy spód w 190 stopniach 10-15min.

MASA:
Miksujemy jajka z cukrem. Maizenę mieszany z proszkiem i wsypujemy do jajek nadal miksując. Dodajemy kokos i kawałki czekolady i teraz już tylko lekko mieszamy łyżką. Wykładamy masę na przestudzony spód. Pieczemy 30 min w 160 stopniach. Ciasto wychodzi niziutkie i to też jest zgodne z oryginałem. Po wystudzeniu kroimy na prostokąty przypominające batoniki, stąd nazwa.

dodatkowe informacje
Przepis ten pochodzi z cukierni w pobliżu uniwersytetu w Princeton.
Spód jest bardziej wilgotny i miękki niż klasyczne ciasto kruche, przypomina w smaku duńskie ciastka maślane. To jest pierwsze ciasto, w którym udało mi się zachować smak masła. Dotąd
sądziłam , że to kwestia jakichś sztucznych aromatów, a tu się okazuje, że nie. Rozpuszczenie masła z brązowym cukrem intensyfikuje jego... maślaność.
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
Agusiu, pysznie to brzmi i wyglada!!!
ale czy nie za slodkie?????bo ja nie lubie tak bardzo slodkiego
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
To właściwie zależy od tego jak wyrazisty smak lubimy, bo cukier "dark" jest bardziej intensywny.

Ja w tym przepisie dałam 1/2 szklanki cukru brązowego jasnego "light" i 1/3 ciemnego. Nie wyszczegolniłam tego, bo miałam obawy,że mogą być kłopoty ze znlezieniem różnych rodzajów brązowego cukru.

Ten ciemny jest trochę "melasowaty", więc kto nie gustuje w tym smaku lepiej niech doda tylko jasny.
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
a ja mam pytanko, bo wlasnie zrobilam i wyszlo calkiem smaczne.NIe wiedzialam jadnak jak je zlozyc albo moze nie doczytalam :mrgreen:

Ja zrobilam tak ze po pierwszym pieczeniu samego spodu przekroilam caly blat na pol i tak zlozylam aby byl spod i wierzch ale czy to tak sie robi to nie wiem :mrgreen:
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
Agusia, zrobilam i jak juz mowilam dodalam do ciasta i wiorek o polowe mniej cukru
cukier byl brazowy melosowy, a czekolady mialam tylko 50 g gorzkiejm

wyszly pyszne, tyle ze troche suche i nie mam takiej powierzchni jak ty, ale pol blaszki juz nie ma :mrgreen: :mrgreen:

no i czas pieczenia u mnie calkiem inny, chyba ze wzgladeu na piekarnik

pieczenie ciasta 10 minut

drugie pieczenie 15 minut bo juz kokos zaczal brazowiec

bardzo polemcam te ciasteczka
 

tudik

Member
Paź 29, 2004
550
4
18
pyszne te batony, bede je czesciej popelniac :mrgreen:
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
zrobilam- sa przepyszne... maz wzial na droge niamal cala blaszke uzylam gorzkiej czekolady, stad moje nie byly przerazajaco slodkie.. zrobilam na mniejszej blaszce, zatem nie byly tez calkiem plaskie- polecam! zwlaszcza, ze sa malo praco- i czasochlonne