Nowojorskie bułeczki z kruszonką

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Kwadratowe bułeczki z aromatyczną migdałowo-cynamonową kruszonką. Gwarantowany bajeczny zapach w calym domu . Pyszne z masełkiem lub bez niczego. Na śniadanko lub podwieczorek.

n4769.jpg


liczba porcji: ok. 25 bułeczek

Ciasto drożdżowe:
1/2 szkl. mleka
1/3 szkl. wody
125g masła
2 żółtka
1 całe jajko
1/2 szkl. cukru
1 łyżeczka soli
1 łyżka miodu
4 szkl. mąki
1 i 1/2 do 2 łyżeczek drożdży suszonych

Kruszonka:
1/4 szkl. pasty z migdałów lub tahini lub masła orzechowego
1 łyżka białka
1/4 szkl. brązowego cukru
1/4 szkl białego cukru
1 op. cukru waniliowego lub 1 łyżeczka proszku waniliowego
1 łyżeczka cynamonu
szczypta soli
1 i 1/2 szkl. mąki
125 g masła

Kruszonka:
Pastę migdałową utrzeć z białkiem. Wymieszać suche składniki. Dodać do nich posiekane drobno masło, wymieszane z pastą migdałową. Zagnieść kruszonkę. Kruszonki wychodzi dużo, jak ktoś woli to może zużyć połowę , a resztę zamrozić do nastepnej porcji bułeczek.

Ciasto drożdżowe:
Zalać masło gorącym mlekiem i gorąca wodą. Poczekać aż maslo sie rozpuści i płyn lekko przestygnie. Dodać sól, cukier i miód. Jajko i żółtka lekko roztrzepać widelcem. Mąkę wymieszać z suszonymi drożdżami. Wlać płyn maślano- mleczny i jajka do mąki. Wyrobić ciasto.
Zostawić do wyrośnięcia ( ma podwoić objetość ).
Wyłożyć na stolnicę, rozwałkować na prostokat o grubości ok. 2,5cm, nieco mniejszy niz wielkość blachy do pieczenia ( tej z piekarnika) . Pokroić na kwadraty o boku ok. 5cm. Układać na natłuszczonym papierze do pieczenia na blasze dość blisko siebie. Posmarować mlekiem i obficie posypać kruszonką - to nic jak spadnie pomiędzy bułeczki. Zostawić w cieple do wyrośnięcia na ok. 30 min. Piec 30 min w 200stopniach.

dodatkowe informacje
Bułeczki rosnąc i piekąc się lekko się ze sobą połączą, ale w tym cały szyk - będziemy je od siebie odrywać, częstując się nimi.

Pasta z migdałów nadaje kruszonce wspaniałego aromatu, nie wiem czy jest w Polsce dostępna, można zastąpić ją pastą sezamową Tahini, masą marcepanową albo masłem orzechowym. A jak ktoś nie lubi to używa tylko cynamonu i wanilii, ale wówczas trochę wiecej masła.
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Dopiero teraz zauwazyłam ze jeszcze nie napisałam jakie sa pyszne :dump: Pieke je czasem raz w tygodniu i mam anwet karteczke ze skłądem przyklejona na szafce w kuchni :mrgreen: To stała pozycja na drugie sniadanko dziecka do szkoły.

POLECAM wspaniałe :!:
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
no to powiedzcie ile świeżych drożdży dać - wiecznie mam z tym problem :dump: zwłaszcza jak suche w łyżeczkach. Jeśli dobrze pamiętam to 2,5 łyżeczki to 7g? Ale jak te 1,5-2 łyżeczki teraz przeliczyć :dump:
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Na moich drozdzach jest napisane, ze 7g suchych odpowiada 25g swiezych. To cos ok. 20g plus minus.

A buleczki sa przepyszne. Tez je pieke czesto i za Iguana goraco polecam :!:
 

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
Zrobilam- sa przepyszne :!: .....posypalam kruszonka Bajaderki , wyszly smaczniusie :mrgreen:
 

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
Znowu zrobilam
Sa przepyszne, jemy na sniadanko i drugie sniadanie....mniam :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
a ja je robię też tak:
(bo ciasto jest pyszne)

ciasto rozwałkowuję na grubość centymetra, jedną polowę smaruję dżemem wiśniowym i posypuję kokosem, i pryzkrywam drugą połową ciasta. Kroje na kwadraciki o boku 5 cm. Zostawiam na balkonie do wyrośnięcia na noc. Rano piekę.
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Upieklam wlasnie mezowi na jutro do pracy. Co za zapach po domu sie roznosi. Nie moglam sie oprzec, zeby nie sprobowac. Pysznosci.
Wyciagnelam specjanie przepis na wierzch, bo moze juz o nich zapomnieliscie.
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
a czym można zastąpić "1/4 szkl. pasty z migdałów lub tahini lub masła orzechowego" bo żadnego z wyżej wymienionych nie posiadam :lol: może więcej masła dodać?
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Sylwia, ja bym dodała jeszcze 1/4 kostki masła
ale przecież masło orzechowe nie jest tak trudno dostać
a pastę migdałową możesz sobie zrobić sama jeśli masz migdały 8)
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
wiem wiem ale myslisz ze mi sie chce po sklepach latać :lol: zawsze mówie tacie co ma kupić a jak powiem "masło orzechowe" to chłopak nie bedzie wiedział o co chodzi u mnie w domu sie takich rzeczy po prostu nie je ;)
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
Jak zostawiacie do wyrastania na noc to wrzucacie do lodówki czy gdzieś w chłodne miejsce?
I czy po pierwszym wyrastaniu czy od razu po wyrobieniu wałkujecie , na blachę i niech rośnie przez noc?

No i chyba wtedy to na mniejszej blasze bo przynajmniej do mojej lodówki ta z piekarnika nijak nie wlezie choćbym upychała i upychała :mrgreen: :mrgreen:
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Aniks - ja wstawiam na noc do lodowki.
Walkuje po pierszym wyrastaniu i juz uformowane wkladam na blasze do lodowki. Moja akurat sie miesci, bo mam taka zsuwana. Ale mozesz wstawic 2 mniejsze blaszki lub czesc buleczek upiec wieczorem, a reszte na mniejszej blaszce wrzucic do lodowki i upiec rano.