Sernik domowy na kruchym spodzie M. Kuronia

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Pyszny, delikatny i nieopadajacy sernik na kruchym maslanym spodzie. Prawdziwa rozkosz dla wielbicieli sernika. Robilam go juz pare razy i jest boski.


Sernik domowy na kruchym spodzie
M.Kuroń



http://www.kuron.com.pl/slodkosci1.htm#sernik2



Ciasto:
300 g mąki (niecałe 2 szklanki),
100 g cukru pudru, ugotowane i przetarte żółtko,
200 g masła,

Masa serowa:
1 kg sera,
10 jajek,
350 g cukru,
4 łyżki stołowe masła,
cukier waniliowy

Z podanych składników zagniatamy szybko kruche ciasto.
Przesiewamy mąkę na stolnicę, ucieramy żółtko z cukrem pudrem i dodajemy wraz z masłem do mąki.
Najlepiej przygotowując kruche ciasto, w pierwszej fazie siekać składniki nożem, gdyż masło bardzo szybko się topi pod wpływem ciepła rąk i trudno nam będzie poradzić sobie z powstającą mazią. Zagniecione ciasto wkładamy do lodówki na co najmniej godzinę, a potem wałkujemy na stolnicy posypanej mąką i przenosimy na wałku, wylepiając nim dno formy. Pieczemy w temperaturze 180oC przez 15 – 20 minut, aż upiecze się na jasnożółty kolor. Ucieramy w misce ser z cukrem, 3 jajami cukrem waniliowym. Do gładkiej masy wbijamy stopniowo po jednym żółtku, dolewamy stopione i ochłodzone masło, a na koniec pianę ubitą z białek i rodzynki (opłukane i osuszone) . Po wymieszaniu nakładamy masę na podpieczony spód z kruchego ciasta. Wierzch smarujemy białkiem i wkładamy na 40 minut do nagrzanego piekarnika. Pieczemy w temperaturze 170oC. Po upieczeniu możemy posypać cukrem pudrem.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Ten sernik uzaleznia. Dzisiaj znowu pieklam, do ciasta kruchego jednak dodaje surowe zoltko, a reszta to wg przepisu. Ostatnio robie z serkiem Campina. Oto sernik, moze ktos sie zacheci.
icon_biggrin.gif


sernik0511025en.jpg
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Syso, a próbowałaś piec ten sernik z normalnym twarogiem - mam akurat taki prawdziwy wiejski i tak się zastanawiam, czy się nada :roll:
Dla mnie Campina to bardziej jak homogenizowany serek.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Nadia, upiec sernik na wiejskim twarogu to dla mnie marzenie nie do spelnienia, ale jestem przekonana, ze jak jest taki pyszny z jakas Campina, to z wiejskim bedzie odlot. Pieklam rowniez na zwyklym twarogu tlustym i tez byl pyszny. Ta Campina teraz to z wygody po prostu (zeby nie mielic ;) , bo tych kubelkowych trzykrotnie mielonych to jakos nie lubie, takie sztuczne sa
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
I nie daje się tu do tego sera ani jednej łyżki mąki? Bo jak tyle serników w swoim życiu napiekłam, to zawsze troszkę mąki, kaszy manny albo ziemniaków się dodawało i proszek do pieczenia też zawsze dawałam. A tu nic a nic :
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Nic a nic :mrgreen: Ja tez pieklam juz rozniaste serniki, ale ten odpowiada mi najlepiej. Co robie inaczej to dodaje zoltko surowe do kruchego i do masy serowej cukiej domowy waniliowy z pr. wanilia. Najdluzej sernik u nas "trwal" 3 dni i wciaz byl pyszny.
 

Andzik

Member
Sie 8, 2005
5
0
0
Już go upiekŁam.
Jest ogólnie bardzo lekki, pyszny, ale spód mi nie wyszedŁ(zakalec). Chyba że ten spód ma taki być choć nie sądzę.
W smaku wyśmienity
icon_smile.gif
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Ciesze sie, ze smakowal :dance: A spod podpiekalas? Ja podpiekam do lekkiego zbrazowienia i nigdy nie ma zakalca. Spod mi bardzo smakuje jest bardzo maslany i chrupki i nawet jak ciasto polezy to nie nasiaka za bardzo wilgocia
icon_biggrin.gif
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
O przypomniało mi się, że piekłam ten sernik :oops:
Nie byłam nim zachwycona, bo spodziewałam się lekkiego puszystego sera, a był ciężki i mokry - przypuszczam jednak, że to wina sera, którego uzyłam (wiejski twaróg widać nie każdy sernik ulepszy ).
Następnym razem spróbuję z przepisową Campiną albo jakimś serem tego rodzaju i mam nadzieję, że wyjdzie tak jak na Twoim zdjęciu syso
icon_smile.gif
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Szkoda, ze nie smakowal
Ale moze to kwestia gustu, ja wlasnie ten sernik lubie za ciezkosc i wilgotnosc. Nie lubie takich puszystych i lekkich jak pianka sernikow.
Nadia mysle, ze wiejski twarog jest jak najbardziej dobry do sernikow, niestety moge tylko pomarzyc o wiejskim.
To taka uroda tego sernika, ze jest wilgotny i ciezki.
icon_biggrin.gif
 

Marti

Member
Mar 23, 2006
106
0
0
syso sernik rewelacja:) Przyszla tesciowa zachwycona:). A tak przy okazji to witam wszystkich. NOwa jestem ale juz zakochana w forum. Jak na razie na 5 przepisów podpatrzonych na forum wyszły 4, jeden z mojej winy nie:)
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
syso sernik rewelacja:) Przyszla tesciowa zachwycona:). A tak przy okazji to witam wszystkich. NOwa jestem ale juz zakochana w forum. Jak na razie na 5 przepisów podpatrzonych na forum wyszły 4, jeden z mojej winy nie:)
Marti, bardzo sie ciesze i witam sie serdecznie na forum, pisz duzo i czesto korzystaj z przepisow, bo tu jest ich prawdziwa kopalnia.