Makowiec świąteczny pyszny

natalia

Member
Paź 30, 2005
204
0
0
To ja zacznę tak nieśmiało już świątecznie: ciasto-25dag mąki,15dag cukru pudru,2 żółtka,12dag masła lub margaryny,łyżeczka proszku do pieczenia.Zagnieść i schłodzić 30 min.Wyłożyć na blachę 25/40cm i upiec uważając by nie przypalić.Będzie twarde jak skała ale to nic.Masa makowa: 40dag maku,10dag miodu,1/2l mleka,1/2 kostki masła,2 białka,2 łyżki cukru,rodzynki,orzechy,smażone wiśnie.Mak sparzyć wrzącym mlekiem(najlepiej zostawić na noc).Osączyć i zemleć 2 razy.W rondlu stopić masło,dodać mak,miód,bakalie i wiśnie.Całość smażyć 15min,cały czas mieszając.Z białek i cukru ubić pianę dodać do maku i lekko wymieszać.Masę makową wyłożyć na upieczony spód.Ja już parę razy zamiast robić własnoręcznie to kupiłam 2 puszki gotowej masy makowej i też był super.Masa orzechowa:15dag zmielonych orzechów włoskich,125ml mleka,20dag cukru,20dag masła.Mleko.orzechy,cukier gotować na małym ogniu aż zgęstnieje.Ostudzić i utrzeć z masłem.Wyłożyć na mak,wierzch polać polewą czekoladową i odstawić na 24h do lodówki.Jest to bardzo ważne ponieważ ciasto musi postać żeby masa makowa nawilżyła twardy spód.Jak postoi to ciacho po prostu rozpływa się w ustach i jest boskie.
 

natalia

Member
Paź 30, 2005
204
0
0
Aha zapomniałam dodać,że makowiec można też zrobić w innej wersji też bardzo smacznej.Zamiast masy orzechowej układamy na maku moczone w wódce biszkopty.Jak się przegryzie -poezja.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Bardzo mnie kusi ten Twój przepisik. Odważę się na święta. Wprawdzie mam już zaplanowany makowiec bez ciasta MzM, ale ten z warstwą orzechowego kremu, to prawie jak tort?
 

natalia

Member
Paź 30, 2005
204
0
0
Może nie jak tort bo przepis jest na blachę 25x42 ,ale jest dosyć wysoki i naprawdę pyszny .Myślę że będzie Ci smakował (mam taką nadzieję!) ,u mnie w każdym razie nie ma świąt bez tego makowca.Na samą myśl już mi cieknie ślinka mniam mniam!