Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Śliwkowe powidła z pomarańczowo-goździkową nutą
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Do karafki i słoika > Zapasy
AgusiaH
Troszkę inne powidła. Pomarańcze, goździki i śliwowica dodają im wykwintności.
ilość: 4 słoiki po 0,33 l

2 kg śliwek węgierek (lub pół na pół węgierek i renklod, będzie ciekawszy kolor i smak)
300-400g cukru
skórka otarta z 1/2 pomarańczy
1/4 szkl soku z pomarańczy
1/2 łyżeczki zmielonych goździków
50 ml śliwowicy

Usunąć pestki i pokroić sliwki w plasterki. Rozgotować śliwki w soku pomarańczowym. Gdy będą już dobrze rozgotowane dodać cukier i smażyć jeszcze 2 godziny na minimalnym ogniu. Następnego dnia smażyć do zgęstnienia (ok. 2,5 godz). 20 min. przed końcem dodać skórkę z pomarańczy i śliwowicę.
Gorące powidła przekładać do wygotowanych słoików i mocno zakręcać. Pasteryzować 15 min.

dodatkowe informacje
Ilość cukru zależy od dojrzałości sliwek i własnych upodobań.
Hiena
mmmmmmm
do ulubionych
dziad
Pyszne, pyszne, pyszne...

Mialam za malo sliwek, wiec dodalam troche brzoskwin i zamiast sliwowicy grape. Smakuja wybornie.
Bede sie nimi rozkoszowac zima ze swieza bulka i filizanka czarnej herbaty. kaffeetrinker_2.gif
Bea73
fantastyczny przepis!! jestem fanka wszystkiego co sliwkowe!! co roku robie mnooostwo powidel sliwkowych z cynamonem icon_biggrin.gif
a czego ew. mozna uzyc zamiast sliwowicy?? gruebel_2.gif
kermidt
u Ciebie to pewnie calvados
ale co u mnie gruebel_2.gif

no chyba, ze znajomego z Bosni poprosze o ichniejszy "bimber". Ojciec mu dowozi swojski wyrob.
KAROTKA
CYTAT(Bea73 @ 23 Jul 2007, 15:21 ) *
fantastyczny przepis!! jestem fanka wszystkiego co sliwkowe!! co roku robie mnooostwo powidel sliwkowych z cynamonem icon_biggrin.gif
a czego ew. mozna uzyc zamiast sliwowicy?? gruebel_2.gif

Ja podobny dżemik robiłam z rumem. Używałam śliwek węgierek i bardzo dojrzałych gruszek [przecierałam rozgotowane gruszki przez bardzo gęste sitko, żeby usunąć "kamyczki" czyli bardzo twarde kawałki miąższu. Niestety wtedy dysponowałam jedynie takim gatunkiem gruszek]. Przecier gruszkowy łączyłam z rozgotowanymi śliwkami. Do smaku również cynamon i goździki [ale całe], oraz pokrojony miąższ słodkich pomarańczy [bez błonek] + skórka, sok i skórka z limonki oraz nieco skórki z cytryny. Podlewałam rumem. [Mieszkam blisko Czeskiej granicy ccyb.gif , gdzie nie tylko piwo, ale też inne alkohole cheers.gif <mocniejsze> są bardzo tanie.]

Dżemik naprawdę bardzo egzotycznie smakował, ale w tym roku postanowiłam zamienić zwykły cukier na ciemny, który ma bardziej karmelowy smak.
ewunia_666
Odświeżam temat ;p Pytanie do tych, którzy to robili. Jaki te powidła mają smak, tylko czuć śliwki czy smak pomarańczy też jest wyraźny? Można pominąć skórkę z pomarańczy, a zamiast soku dać sok pomarańczowy z kartonika? ;p
hazo
CYTAT(ewunia_666 @ 25 Aug 2009, 13:55 ) *
Jaki te powidła mają smak, tylko czuć śliwki czy smak pomarańczy też jest wyraźny? Można pominąć skórkę z pomarańczy, a zamiast soku dać sok pomarańczowy z kartonika?

A dlaczego chcesz pomijać istotny w tym przepisie składnik? Jak się chce mieć zwyczajne powidła śliwkowe można pominąć też cukier i zrobić je z samych śliwek http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=255&hl=powidła, ale to już będzie zupełnie co innego.
ewunia_666
Nie wszyscy przepadają za intensywnym smakiem pomarańczy, ale jeśli chciałabym zrobić zwykłe powidła nie pytałabym w tym temacie.
AgusiaH
Smak pomarańczowy w tych powidłach nie dominuje, to raczej pomarańczowa nuta w tle.
inula
a jak ktoś nie ma śliwowicy? czy jej brak będzie miał duży wpływ na smak?

mąż właśnie przywiózł mi dziś sporo śliwek, także muszę je przerobić icon_smile.gif

I prośba - czy mogę prosić o przepis na powidła śliwkowe z cynamonem? szukałam ale nie znalazłam icon_redface.gif
ewunia_666
Zrobiłam, tylko, że zamiast soku pomarańczowego użyłam soku z mandarynek, a śliwowicę pominęłam przez nieuwagę ;p Powidła wyszły bardzo pyszne.
Loth
Zrobiłam wczoraj. Nic procentowego co mogłoby pasować nie miałam, użyłam za to trochę więcej goździków i skórki oraz soku z całej pomarańczy (ta "nutka" była odrobinkę za mało wyczuwalna jak na mój gust).

Byłam bardzo mile zaskoczona efektem. Rewelacja icon_smile.gif
inula
Oj ja też się przymierzam icon_smile.gif
Zrobiłam już powidła śliwkowe, śliwkowo-jabłkowe, pierwszy raz zrobiłam też z cynamonem, i zbiegałam wszystkie sklepy niedaleko mnie - niestety pomarańczy brak cry_1.gif Ale nie poddaję się - śliwki odmierzone, w garze czekają na moją wyprawę do miasta po pomarańcze fiesgrins.gif

Ach... zapomniałabym - oczywiście śliwki w occie jeszcze mam zrobione mniam.gif

Rewelacja, po prostu rewelacja...
inula
Zrobiłam w sumie z podwójnej porcji, bo na początku brakowało mi smaku pomarańczy, więc długo się nie namyślając dodałam drugą icon_mrgreen.gif Jednak po jakimś czasie smażenia smak pomarańczy przebijał sliwki, stąd byłam zmuszona dodać kolejną porcję śliwek.
W smaku powidełka przepyszne lecker.gif

Z podwójnej porcji wyszło mi 18 małych słoiczków. Śliwowicy nie dawałam bo nie miałam icon_smile.gif

super, i dziękuję za wspaniały przepis anbetung.gif
martinem
Zrobione icon_smile.gif Przepyszneeeee!!! Te goździki, ten zapach i smak i ta pomarańczowa nuta, mniammm icon_smile.gif
Cukru nie dodawałam, śliwki były na tyle dojrzałe i słodkie, że poza fruktozą ze śliwek nic nie dodawałam. Śliwowica mojego taty W KOŃCU się przydała ;P

Dziękuję i pozdrawiam,
Martyna
AgusiaH
Dziewczyny, miło mi, że wypróbowałyście przepis na te niezbyt tradycyjne powidła. Cieszę się, że smakowały. icon_smile.gif
mufina
to ja teraz powiem REWELACJA, tak aby przepis zostal przypomniany. zrobilam go dzis, a wlasciwie dzis skonczylam i szczerze mowiac juz nie moge doczekac sie zimy.. tak tak wiem straszne, ale to typowo zimowe powidełko. niesamowicie aromatyczne. z tym, ze ja zrobiłam kandyzowane skórki pomarańczy, co wlasciwie nie jest takie pracochłonne, a ze złuzylam jedynie polowe skórek to dodatkowo mam maleńki słoiczek na zaś icon_smile.gif
pomimo niewielkiej ilości alkoholu, bo przecież jeszcze chwile się gotował, czuć go wyraźnie ale i przyjemnie. U mnie był to domowy bimber :D
Jolan
Ja przepraszam, że tak może bez sensu i głupio pytam, ale śliwkowo ( już mnie oczy bolą a i tak znaleźć nie mogę): było ze śliwkami + cukier i do tego kakao - może kobitki wiecie, gdzie szukać ? Z góry dziękuję.
.agatka.
CYTAT(Jolan @ 25 Jul 2010, 20:36 ) *
Ja przepraszam, że tak może bez sensu i głupio pytam, ale śliwkowo ( już mnie oczy bolą a i tak znaleźć nie mogę): było ze śliwkami + cukier i do tego kakao - może kobitki wiecie, gdzie szukać ? Z góry dziękuję.

To?

http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=15852
Jolan
To! Rączki całuję.
Buka
Finiszuję, za chwilę dodam skórkę i goździki.
Jeszcze tylko 100 g śliwkowej palinki i naprawdę koniec.
Z 5 kg węgierek, które wolniutko odparowywałam przez prawie 14 godzin wyszło 10 słoików po dżemie.
Przetwór bardzo zaskakuje, bo niby śliwki, a takie niespodziewane bogactwo smaku. Pyszne i bardzo eleganckie w wydźwięku są te powidła.
Buka
Znów kupiłam śliwki, tym razem chyba najprawdziwsze węgierki, dojrzałe i słodkie, bo odparowywały tylko 4 godziny. Efekt końcowy też znacznie lepszy od poprzedniego. Skórkę pomarańczową dodałam kandyzowaną, surowa w wyrobie zostawia lekki posmak terpentyny. Nie jest bardzo wyczuwalny, ale po co, skoro może być smaczniej. icon_smile.gif
Joanna
Po takiej recenzji nie mogę nie zrobić. mniam.gif

Idę drylować śliwki.
Buka
Szybka jestes, a ja jeszcze dodałam dopisek o skórce. Może się przyda.
Joanna
Dzięki. Skórkę otarłam microplane-m, nie powinna być bardzo gorzka.
Goździków nie chciało mi się mleć, więc je wrzuciłam francuskim sposobem w węzełku z gazy i potem wyłowię.

EDIT:
Masz rację, Buko, najprzedniejsza delicja to jest.
Jeśli jeszcze jutro nazbieram śliwek, zrobię druga porcję.
Oczywiście robiłam na oko - usmażyłam gar powideł, dałam nieco cukru do smaku, parę goździków, oraz skórkę i sok z jednej pomarańczy.
hazo
Dziś skończyłam robić te powidła. Bardzo mi smakują, chociaż ja zdecydowanie wolę robić zwykłe w piekarniku, bo mniej roboty i chyba krócej trwa cały proces. Dodałam skórkę, którą zrobiłam kilka miesięcy temu wg przepisu znalezionego w sieci. Bardzo dobrze tu się wpasowała.
Tak wyglądają moje. Niestety nie mam do pokazania bez opakowania. icon_mrgreen.gif
Kliknij, aby zobaczyć załącznik
Buka
Strasznie wyśrubowujesz estetykę, Hazo. fiesgrins.gif Słoiczki juz kupiłam, ale nalepki będą z Biedrony. icon_lol.gif
Joanna
A ja się Wam przyznam, że o ile u innych podobają mi się takie dopieszczone przetwory, to w swojej spiżarni nie lubię etykiet na słoikach. Psują mi piękny rysunek kolorowej mozaiki na półkach, dlatego robię niewielkie samoprzylepne naklejki na pokrywkach (które i tak najczęściej po użyciu wyrzucam, więc odpada problem z myciem).

U mnie się właśnie pryczy druga porcja. Chyba już ostatnia, bo tydzień ciągłego deszczu strącił większość węgierek na ziemię, a pozostałe pootwieral.
hazo
CYTAT(Buka @ 22 Sep 2013, 08:22 ) *
Strasznie wyśrubowujesz estetykę, Hazo. fiesgrins.gif Słoiczki juz kupiłam, ale nalepki będą z Biedrony.

Nie przesadzaj, Buko. Zawstydzasz mnie. Zwyczajnie mam czas, drukarkę i lubię kombinować z naklejkami. Tutaj dodatkowo przykryłam wieczka, bo czerwona kratka mi nie pasowało do reszty.
.agatka.
Ja zakrętki myje w zmywarce icon_wink.gif
Wiele lat mi służą, tylko jak już mocno sfatygowane to wyrzucam.

I też mi się podobają u kogoś piękne etykiety, ale sama piszę odręcznie na samoprzylepnych naklejkach, które ładnie odchodzą od słoika. a jak się zdarzy, że nutę odejdzie to moczę słoik i usuwam naklejki.
Buka
CYTAT(hazo @ 22 Sep 2013, 10:42 ) *
...czerwona kratka mi nie pasowało do reszty.

Wieczka z kratką mam do przetworów mięsnych, a ze sznurkiem do słodkich; innych wzorów nie było. Choć czasem mało pasują do zawartości, jestem za leniwa, żeby je "odziewać ", ale u kogoś lubię. icon_lol.gif
Joanna
CYTAT(.agatka. @ 22 Sep 2013, 11:36 ) *
Wiele lat mi służą, tylko jak już mocno sfatygowane to wyrzucam.

A ja rzadko używam więcej niż dwa razy. Nie kosztują wiele, a zawsze większa pewność, że z zawartością słoików nic się złego nie stanie.
Zwłaszcza, że najczęściej otwieram słoiki stukając brzegiem nakrętki w blat, więc jest sporo prawdopodobieństwo, że mogę je uszkodzić.
qd
CYTAT(Joanna @ 22 Sep 2013, 16:54 ) *
A ja rzadko używam więcej niż dwa razy. Nie kosztują wiele, a zawsze większa pewność, że z zawartością słoików nic się złego nie stanie.
Zwłaszcza, że najczęściej otwieram słoiki stukając brzegiem nakrętki w blat, więc jest sporo prawdopodobieństwo, że mogę je uszkodzić.

Też tak robiłąm, az dostalam absolutnie genialny otwieracz. Tylko lekko się ściska nakrętkę, tyle, żeby powietrze weszlo -- slychać 'pyk' i można lekutko ręką otwierać.
Zresztą cały zestaw jest bardzo udany, bardzo go sobie chwalę.
Joanna
O, fajny ten otwieracz. Ciekawe, czy go solo można dostać, bo zestaw aczkolwiek ciekawy, to dla mnie w większości bezużyteczny, skoro sobie od ponad ćwierćwiecza radzę bez tych przydasiów. icon_mrgreen.gif

Do dzisiejszej porcji dodałam oprócz pomarańczy kawałek kory cynamonowej.
Wyszły ciut inne, ale równie smaczne jak z goździkami.
qd
CYTAT(Joanna @ 23 Sep 2013, 10:04 ) *
O, fajny ten otwieracz. Ciekawe, czy go solo można dostać, bo zestaw aczkolwiek ciekawy, to dla mnie w większości bezużyteczny, skoro sobie od ponad ćwierćwiecza radzę bez tych przydasiów. icon_mrgreen.gif

Solo go nigdzie nie widziałam, zresztą nie widziałam także innych opartych na tej zasadzie. Różniste otwieracze 'siłowe', ale takich - nie.

Z tego zestawu rewelacyjny jest jeszcze chwytak do sloikow - do wyciągania z gorącego gara. Reszta mogłaby spokojnie nie istniec.

Dostalam ten zestaw w prezencie, w promocji w Duce kosztował ok 40 zl. I przyznam sie, ze gdybym wiedziala, ze ten chwytak i ten otwieracz sa takie genialne, to bym też te 40 zl wydala. Wiecej nie icon_smile.gif
BTW - opisy tego otwieracza mowia o mozliwej funkcji DOKRECANIA zakretek. Totalna bzdura.
Koniec OT
Joanna
CYTAT(qd @ 23 Sep 2013, 17:14 ) *
Koniec OT

Jak koniec, to koniec. icon_wink.gif

Właśnie pyrkocze kolejna, ostatnia już chyba wersja. Tym razem dałam cynamon, goździki i świeży imbir.
Jutro dojdzie pomarańcza.
EDIT:
Bardzo dobre, pełne smaków.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.