Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Piernik staropolski
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Słodkości > Ciasta
katek
Śnieżek za oknem i Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, więc najwyższa pora, aby zabrać się za robienie „Piernika Staropolskiegoâ€?. Z czystym sumieniem polecam ten przepis, gdyż wśród moich znajomych cieszy się dużym powodzeniem - zawsze zbieram pochwały! icon_redface.gif icon_redface.gif icon_redface.gif

Ciasto:
1/2 kg miodu
2 szkl cukru
250 g tłuszczu (smalcu, masła, margaryny)
1 kg mąki pszennej
3 całe jajka
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 szkl zimnego mleka
1/2 łyżeczki soli
przyprawa do piernika /najlepsza Kotanyi/
bakalie (rodzynki, orzechy, skórka pomarańczowa)

Masa:
1/2 l mleka
4 łyżki cukru
2 cukry wanilinowe
2,5 płaskie łyżki mąki pszennej
2,5 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
250 g masła (margaryny)
kawa rozpuszczalna

Polewa:
4 łyżki cukru
80 g masła (margaryny)
1 kopiasta łyżka kakao
1 łyżka wody

ciasto:
Miód, cukier i tłuszcz podgrzewamy do momentu połączenia składników – masa nie powinna zawrzeć. Gdy jest zaledwie letnia dodajemy stopniowo mąkę, jajka, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w zimnym mleku, sól i przyprawę do piernika. Ciasto można wzbogacić przez dodanie bakalii. Gdyby ciasto lepiło się do rąk, to należy dodać jeszcze trochę mąki (ok. 1 szklanki). Dobrze wyrobione ciasto dzielimy na dwie części. Jedną oddajemy w dobre ręce knuddelz.gif a z drugiej formujemy kulę i umieszczamy w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce (najlepiej w kamionkowym garnku przykrytym lnianą ściereczką). Na 3-4 dni przed świętami dojrzałe ciasto dzielimy na 2-3 części (zależy od wielkości blaszki do pieczenia) i cienko wałkujemy (w czasie pieczenia rośnie ok. 100%). Ochłodzone placki (twarde jak kamień) owijamy w ściereczkę i chowamy do szafki. Na dzień przed konsumpcją placki przekładamy masą budyniową i oblewamy polewą. Możemy po wierzchu posypać wiórkami kokosowymi.
Masa:
Odlać 1/2 kubka mleka i wymieszać z obiema mąkami. Pozostałą część mleka zagotować razem z cukrem i cukrami wanilinowymi. Na wrzące mleko wlać rozmącone mąki i ugotować budyń. Do gorącego budyniu - szybko mieszając - wetrzeć masło i wsypać kawę rozpuszczalną w ilości według uznania. Ciepłą masą przekładać placki.
Polewa:
Wszystkie składniki wymieszać na gorąco - do momentu rozpuszczenia cukru. Po schłodzeniu rozpuszczoną polewą oblać piernik.

smacznego.gif
katek
Te dziwne znaczki w produktach oznaczają połowę, czyli

ciasto:
pół kg miodu
pół szklanki zimnego mleka
pół łyżeczki soli

masa:
pół litra mleka
i w opisie pół kubka mleka
icon_redface.gif

Poprawiłam!
ewa1975

tak się właśnie zastanawiałam
katek
W zeszłym roku podałam przepis, a teraz rozpoczynam sesje zdjęciową piernika. Zdjęcia będę uzupełniać na bierząco. Oto pierwsze z nich:

Oczywiście piernik zarobiłam z całej porcji, gdyż będzie to wkupne na rodzinne święta /a jeszcze coś w domu musi zostać. lecker.gif
Z braku kamionkowego garnka ciasto będzie leżakować /dojrzewać/ w stalowym - tak do 20 grudnia.

Po okresie dojrzewania - cienko rozwałkowane:

Po upieczeniu - urosło ponad 100%

frigg
CYTAT(katek @ 30 Nov 2006, 21:22 ) *
W zeszłym roku podałam przepis, a teraz rozpoczynam sesje zdjęciową piernika. Zdjęcia będę uzupełniać na bierząco. Oto pierwsze z nich:

Oczywiście piernik zarobiłam z całej porcji, gdyż będzie to wkupne na rodzinne święta /a jeszcze coś w domu musi zostać. lecker.gif
Z braku kamionkowego garnka ciasto będzie leżakować /dojrzewać/ w stalowym - tak do 20 grudnia.

Tydzień temu wykonałam takie ciasto, dojrzewa, ale zapomniałam dodać te 1/2 łyżeczki soli - i co teraz? zostawić, czy wgnieść? cry_1.gif
katek
Myślę, że zostawić. Bez soli też będzie dobre.
Teraz ciasto ma już dość gęstą konsystencję i sól mogłaby się nie wymieszać równomiernie.
frigg
Dzięki Katku - też tak myślałam, potrzebowałam tylko paru słów pociechy w swojej dump.gif Mirabbelka pisała, że robi z tego ciasta pierniczki chyba tak tez uczynie i z tego tygodniowego upiekę pierniczki, a z nowego kompletnego upiekę piernik przekładany. Pozdrawiam.
Paulinka
A ja właśnie z ciasta na pierniczki upiekłam dwa nieduże blaty i mmm zamiar je przełozyc jakąś masa, mysle ze tą albo karmelową icon_smile.gif
kasha
To ciasto jest najlepsze na świecie, mistrzostwo, małe pierniczki wychodzą genialne lecker.gif
kasha
nie mogę rozprasować ciasta i go przenieść zrobiłam grube placki na 2cm, ciut cieńsze rwały się przy przenoszeniu, 8 razy wałkowałam i wkładałam do blaszki aż w końcu się wściekłam i cały kawał ciasta ciepłam do niej i go dłońmi rozpłaszczyłam w niewielkiej blaszce. Zobaczymy co z tego będzie gruebel_2.gif
frigg
Kasiu - mam nadzieję, że się Tobie udał. "Trenuję" ten piernik od wielu lat... Od kilku wychodzi super i właściwie się wałkuje. Nie dodaję więcej mąki i twardnieje dojrzewając te kilka tygodni. Pierwszy raz, kiedy go znalazłam i wykonałam dodałam sporo mąki i potem upiekłam w całości na jednej blaszce - uwierzcie- można nim było zabić słonia. Po kilku tygodniach z żalem wywaliłam go do starego pieczywa... Do dzić pamiętam jaka byłam załamana wyrzucając go i codziennie macając, czy zmiękł. Mam kilka takich wpadek, więc ciepanie ciastem do blaszki nie robi na mnie specjalnego wrażenia. wink.gif
Buka
Mam pytanie do osób, które piekły ten piernik. Chodzi o zwrot:

CYTAT(katek @ 30 Nov 2005, 18:17 ) *
Dobrze wyrobione ciasto dzielimy na dwie części. Jedną oddajemy w dobre ręce knuddelz.gif a z drugiej formujemy kulę i umieszczamy w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce ...

Czy w takim razie, z podanej w przepisie proporcji, tych placków wyjdzie na 2 ciasta? icon_eek.gif Jesli nie chcę oddac połowy "w dobre ręce" i zrobię pół porcji, to będę miała te 2-3 placki? Zgłupłam do szczętu. dump.gif
mariaanna
CYTAT(Buka @ 3 Oct 2008, 19:08 ) *
Mam pytanie do osób, które piekły ten piernik. Chodzi o zwrot:
Czy w takim razie, z podanej w przepisie proporcji, tych placków wyjdzie na 2 ciasta? icon_eek.gif Jesli nie chcę oddac połowy "w dobre ręce" i zrobię pół porcji, to będę miała te 2-3 placki? Zgłupłam do szczętu. dump.gif

Buka-to wszystko zależy jakiej wielkości blaszek użyjesz.Ja np. z połowy porcji- piekę, w 2 keksówkach i tym sposobem nie muszę każdego blatu piec osobno.Póżniej każde ciasto z keksówki kroję na 3 blaty i przekładam.Piernik staropolski piekę co roku -dwukrotnie od blisko 10 lat.Właśnie sobie leżakuje.Jeśli chcesz mogę podać mój sposób na przygotowanie tego ciasta. mniam.gif
Malwunia
piekłam chyba w maju dump.gif, więc z czystym sumieniem polecam! Pyszny ten piernik jest.

Tylko, że gdy upiekłam placki nie były twarde jak kamień, właściwie to w ogóle nie były twarde, więc jedliśmy od razu
Buka
CYTAT(mariaanna @ 6 Oct 2008, 14:06 ) *
Jeśli chcesz mogę podać mój sposób na przygotowanie tego ciasta. mniam.gif

Bardzo Cie prosze. anbetung.gif Metoda na pewno mniej czaso i pracochłonna. Myslę, ze nie zasmiecimy wątku, wszak ciasto to samo. gruebel_2.gif
Sinistra
CYTAT(Malwunia @ 6 Oct 2008, 17:49 ) *
piekłam chyba w maju dump.gif

Tej emotki to nie rozumiem. Miałaś ochotę na piernik w maju, więc go w maju upiekłaś. Gdzie jest powiedziane, że można mieć ochotę na piernik tylko podczas Świąt?
mariaanna
CYTAT(Buka @ 6 Oct 2008, 19:05 ) *
Bardzo Cie prosze. anbetung.gif Metoda na pewno mniej czaso i pracochłonna. Myslę, ze nie zasmiecimy wątku, wszak ciasto to samo. gruebel_2.gif

Buka- wpisałam tutaj ,żeby nie mącić ale nie wiem czy dobrze zrobiłam. gruebel_2.gif
Buka
Dziekuję, już tam byłam. Przepis skopiowany do wykonania! icon_mrgreen.gif
kermidt
Jak ze smakiem piernika?
Na kilo maki jest 1/2 kila miodu + 1/2 kila cukru... to bardzo duzo? gruebel_2.gif

moze ja jednak zrobie ten co zawsze, a na probe upieke w maju icon_wink.gif
polonistka
Ku pamięci - nastawiłam w garze, dojrzewa. Wolę wpisać tu, bo w misce obok mam ciasto na peirniczki i potem ni cholery nie przypomnę sobie, gdzie było które ;)
lemoniada
Proszę o radę - chciałabym upiec ten piernik w keksówce i potem go przekroić na stosowną ilość warstw.
Ile mam mniej więcej nałożyć do keksówki - do połowy czy więcej? Nie wiem ile to ciasto rośnie... Help!
mariaanna
CYTAT(lemoniada @ 15 Nov 2011, 10:24 ) *
Proszę o radę - chciałabym upiec ten piernik w keksówce i potem go przekroić na stosowną ilość warstw.
Ile mam mniej więcej nałożyć do keksówki - do połowy czy więcej? Nie wiem ile to ciasto rośnie... Help!

Możesz nałożyć trochę mniej niż do połowy i będzie dobrze. lecker.gif
kati81
Ile to ciasto powinno leżakować przed pieczeniem?
Szukam i szukam i nie mogę znaleźć tej informacji icon_frown.gif
mariaanna
CYTAT(kati81 @ 5 Dec 2011, 16:15 ) *
Ile to ciasto powinno leżakować przed pieczeniem?
Szukam i szukam i nie mogę znaleźć tej informacji icon_frown.gif

kati- moim zdaniem najlepiej zrobić ciasto 3-4 tygodni wcześniej ale jak będzie
leżakować krócej to też się uda. Możesz poczytać więcej ,w linku który podałam
na pierwszej stronie. wink.gif
h-elen
No tak... 6-go, na Mikołajki wręczyłam oba pierniki a dzisiaj obdarowani dzwonią i pytają czy do świat taki przełożony poleży... Nie wiem co mam powiedzieć, bo trochę to długo... W środku powidła i masa orzechowa, co prawda, gotowana ale z niewielką ilością masła i żółtkiem. Hm... może lepiej niech już zjedzą ... Co radzicie?
Dodam, że bliżej świat nie miałabym jak im przekazać...
niesmiertelni-k
CYTAT(h-elen @ 8 Dec 2011, 23:42 ) *
No tak... 6-go, na Mikołajki wręczyłam oba pierniki a dzisiaj obdarowani dzwonią i pytają czy do świat taki przełożony poleży... Nie wiem co mam powiedzieć, bo trochę to długo... W środku powidła i masa orzechowa, co prawda, gotowana ale z niewielką ilością masła i żółtkiem. Hm... może lepiej niech już zjedzą ... Co radzicie?
Dodam, że bliżej świat nie miałabym jak im przekazać...

Piernik zawsze można zamrozić icon_smile.gif
Allicja
Upiekłam ten piernik w keksówkach i chciałam polać polewą przed świętami. Piekł się dość długo (grubo ponad godzinę, bo patyczek ciągle był mokry) wyrósł bardzo ładnie, ale po wystudzeniu zrobił się strasznie twardy. Po dwóch dniach niewiele zmiękł. Czy jest nadzieja, że jeszcze coś z niego będzie???? icon_question.gif
Norei
Pierwszy raz robiłam piernik z tego właśnie przepisu i muszę stwierdzić, że jest najlepszy. Wcześniejsze ciasta na pierniczki nawet nie dorastają mu do pięt. Z podanej porcji wyszedł całkiem spory piernik i też niemało pierniczków.
Bardzo dobrze się piecze w prodiżu. Ciasto po upieczeniu nie twardnieje i jest dobre już na drugi dzień. Bardzo polecam taki wariant pieczenia.
Allicja
Niepotrzebnie się martwiłam. Piernik wyszedł wyśmienity, przełożyłam go kremem i dałam polewe na kilka dni przed świętami. Poleżał sobie w chłodni zawinięty w folie. To był również mój pierwszy piernik, stąd ta trema, czy wyjdzie. Polecam, bo naprawdę pyszny jest.
lemoniada
Uprzejmie donoszę, że z pięciu (!!!) rodzajów piernikowego ciasta jakie obrabiałam w tym roku na święta - to jest najlepsze. Upiekłam z niego zarówno piernik przekładany (przełożyłam powidłami śliwkowymi) jak i pierniczki.

Wykorzystane przeze mnie przepisy:
- piernik staropolski (z przepisu dorotus - ten tutaj jest identyczny)
- pierniczki przepis II (też z bloga dorotus)
- lebkuchen (jak wyżej)
- pierniczki czekoladowe (jak wyżej)
- piernik przekładany (jak wyżej).

Wszystko pyszne, dla jasności - ale staropolski wszystko bije na głowę.
Pytałam nawet w tym wątku czy upiec jedną warstwę i potem przekroić, ale jednak zdecydowałam się na upieczenie trzech osobnych blatów.
eva-ice
To ja zadam pytanie idiotki.
Gdzie może te ciasto leżakować jeśli nie w lodówce? U mnie jedynym chłodnym miejscem jest balkon, ale obawiam się czy nie będzie mu tam za zimno. Parter, bezpośrednio na ziemi, bez podmurówki, cały zabudowany szybami. Jak mi to ciasto tam zamarznie i się później nie uda, to będę wściekła. Acha i w czym mogę je trzymać? Naczyń kamionkowych zdecydowany brak.
qd
CYTAT(eva-ice @ 2 Dec 2013, 16:55 ) *
To ja zadam pytanie idiotki.
Gdzie może te ciasto leżakować jeśli nie w lodówce? U mnie jedynym chłodnym miejscem jest balkon, ale obawiam się czy nie będzie mu tam za zimno. Parter, bezpośrednio na ziemi, bez podmurówki, cały zabudowany szybami. Jak mi to ciasto tam zamarznie i się później nie uda, to będę wściekła. Acha i w czym mogę je trzymać? Naczyń kamionkowych zdecydowany brak.

W w emaliowanym garnku, w plastiku do zywnosci przeznaczonym ( no, kto mnie za te herezje zabije?).
Zamrazania sie nie boi, ale nie dojrzewa zamarzniete. Moze tak: na balkonie, owiniete gazetami i szmatami jak roslinka i na jakims podwyzszeniu - karton, stoleczek, no zeby byla is
zolacja powietrzna od ziemi.
eva-ice
Dziękuję. W takim razie jutro idę po niezbędne składniki i zagniatam ciasto. Dziś pogoda nie sprzyja już spacerom. anbetung.gif
soap_bubble
Ja tylko wtrącę się, że leżakowanie w lodówce temu ciastu zupełnie nie przeszkadza. Robiłam je już wielokrotnie i zawsze leżakowalam w lodówce - na najniższej półce, zwykle w kamionce lub szklanej misce a raz chyba nawet w plastikowej; przykryte ściereczką lub folią spożywczą. Zawsze wychodziło znakomite icon_smile.gif
Ashira
Czy jakbym jutro zagniotła ten piernik to nie będzie na niego za późno?
W zasadzie można go i zjeść po świętach, ale chciałabym wiedzieć czy jest jakaś szansa ;)
mariaanna
CYTAT(Ashira @ 4 Dec 2013, 20:34 ) *
Czy jakbym jutro zagniotła ten piernik to nie będzie na niego za późno?
W zasadzie można go i zjeść po świętach, ale chciałabym wiedzieć czy jest jakaś szansa ;)

Myślę, że Ci się uda. Spiesz się, spiesz. wink.gif
pychotka12
Ciasto mąż zagniótł na andrzejki i tak się zastanawiam , czy nie za późno go zagoniłam do tego , bo ciasto będzie leżakować tylko jakieś 3 tyg.
Wyjdzie coś z tego? czy raczej już za późno.
mariaanna
CYTAT(pychotka12 @ 3 Dec 2014, 11:35 ) *
Ciasto mąż zagniótł na andrzejki i tak się zastanawiam , czy nie za późno go zagoniłam do tego , bo ciasto będzie leżakować tylko jakieś 3 tyg.
Wyjdzie coś z tego? czy raczej już za późno.

Wyjdzie, wyjdzie. icon_razz.gif
pychotka12
Dzięki, już doczytałam.
Pierwszy raz będę go robić, więc mam trochę pietra , że nie wyjdzie.

AGA2312
Potwierdzam że ten piernik jest super,tegoroczny faworyt wśród słodkości nr 1.
Upiekłam 5 ciast na tegoroczne święta,w tym ulubionego od lat ,,królewca,, przez mojego syna,ale stwierdził że piernik jest lepszy.
Dochodzą mnie głosy rodziny że piernik był pyszny,najlepszy.

Foto dla potwierdzenia...

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

Kliknij, aby zobaczyć załącznik
Joanna
Ponieważ w tamtym roku wyszły mi z tego ciasta obłędne krajanki, w tym też je nastawiłam. Jak zwykle z 1 szklanki cukru (trzcinowego), smalcu z masłem, oraz mąki orkiszowej (75%) i żytniej (25%).
Margot
CYTAT(Joanna @ 27 Nov 2017, 02:09 ) *
Ponieważ w tamtym roku wyszły mi z tego ciasta obłędne krajanki, w tym też je nastawiłam. Jak zwykle z 1 szklanki cukru (trzcinowego), smalcu z masłem, oraz mąki orkiszowej (75%) i żytniej (25%).

ja tez go używam na krajanki , ta Bajaderki z tym ciastem wymiata lecker.gif
Tez daję mniej cukru i ciemny jak Joanna , zamiast mleka piwo ciemne i mąki jak Joanna orkiszowa i żytnią tyle że po 50% każdej i mogą być jasne jak i pełnoziarniste, obie wersje super , nawet ta razowa jakby lepsza bo piernik jak postoi to te otręby jakoś się rozpuszczają i bardziej piernikowy taki pełnoziarnisty icon_mrgreen.gif
a i u mnie samo masło jako tłuszcz
Aniutka
Zagniotlam ciasto w sobote. Dojrzewa i czeka do grudnia.
mirabbelka
Melduje, ze ja również pierwszą porcję mam zrobioną.
h-elen
Jak dobrze, że Was mam anbetung.gif
Melduję, że wyniosłam do piwnicy fiesgrins.gif
Elzunia
Zrobilam w sobote.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.