Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Chleb wiedeński
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Pieczywo > Pieczywo na zaczynie drożdżowym
Liska
Zmodyfikowany i uproszczony przepis Reinharta.
Bardzo chrupiąca skórka, miąższ z małymi dziurkami. W wersji podstawowej jest z białej mąki

Dzień poprzedzający pieczenie:
2 i 1/4 szkl mąki pszennej
3/4 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki drożdży
3/4 szkl wody

Wyrobić na gładką kulę. Posmarować oliwą, przykryć folią i zostawić na całą noc w temp. pokojowej.

Rano dodać:

2 i 2/3 szkl mąki pszennej (ja pomieszałam pszenną białą, razową i orkiszową)
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli (dałam 1.5)
1 łyżeczka drożdży instant
1 jajko, lekko roztrzepane
1 łyżka roztopionego masła
3/4 szkl wody

Zagnieść luźne ciasto, w razie potrzeby podsypując mąką. Nie może się kleić do rąk, ale też nie powinno być zbyt zbite.
Uformować kulę, posmarować łyżką oliwy, przykryć folią i odstawić na 2 h, by wyrosło.
Jeśli wyrośnie wcześniej, ugnieść lekko, by odgazować i niech wyrasta dalej, przepisowe 2h.

Po tym czasie uformować bochenek (1 duży lub dwa małe - z tej porcji wychodzi całkiem spore chlebisko). I pozwolić mu wyrastać ok. 60 minut.
Rozgrzać piekarnik do 230 st C.
Wstawić chleb, spryskac ścianki piekarnika wodą.
Piec ok. 30-40 minut. Czas pieczenia zależy od wielkości chleba - radzę po 20 minutach kontrolować stopień zarumienienia skórki. Chleb popukany od spodu musi wydawać głuchy odgłos.

Po upieczeniu wyjąć i ostudzić na kratce.
Kroić dopiero po całkowitym ostygnięciu.

Smacznego!
Meg
Lisko, pewnie pytanie okaże się wybitnie głupim , ale w jakim celu pryskamy ścianki piekarnika wodą? Tzn podejrzewam, że to ma zapewnić odpowiednią wilgotność, lecz czy takie jedno spryskanie wystarcza na cały proces pieczenia?
Liska
tak, ma to zapewnic wilgotność.
Reinhart zaleca 3krotne pryskanie w odstępach co 30 sekund na początku pieczenia, póxniej nie powinno się otwierać piekarnika, by nie tracił temperatury.
Meg
Haa.. no dobrze, tak też będę robić (poprzednio pędzlowałam chleb do 4-5 razy w ciągu godziny pieczenia ). Jako wciąż niedoszły zakwasowiec, ale wprawny drożdżowiec obiecuję zrobić ten chleb w tym tygodniu
dziunia
Lisko,tradycyjnie spytam :szklanka 200 czy 250 ml?
Liska
250 8)
dziunia
Dzięki
PS.Wstawiłam już zdjęcia do wszystkich dacquoise'ów 8)
Margot
Lisko bardzo dziękuję , zrobię go to bank
jest w kolejce .

Lisko możesz mi wstawiać wszystko co przetestujesz ,dla mnie przepisów chlebowych nigggggdddddyyyyy nie jest za dużo
dziunia
Lisko,ile godzin ma stać ta 1 część?Czy jak bym zrobiła ją jutro rano ok.8 i odstawiła do 16 to by nie było za krótko?
Liska
Myślę, że spokojnie 8 h mu wystarczy. Teoretycznie powinno przefermentować chyba 3 h w temp pokojowej, potem pójść na noc do lodówki, a rano postać 1 h w temp. pokojowej i wtedy być dalej 'obrabiane'.
dziunia
No to robię jutro w takim razie icon_smile.gif
Margot
Dziuniu robisz dzisiaj? icon_smile.gif ,bo może ja go bym jutro zaczeła

bo na sobotę to tego ma w planie

http://cincin.cc/index.php?showtopic=11306
dziunia
Robię,o 7 zrobiłam pięrwszą część i stoi teraz w piekarniku(zimnym icon_smile.gif) i czeka na dalszą obróbkę icon_smile.gif
Margot
CYTAT(dziunia)
Robię,o 7 zrobiłam pięrwszą część i stoi teraz w piekarniku(zimnym icon_smile.gif) i czeka na dalszą obróbkę icon_smile.gif

daj znać jak będzie po wszystkim

Do soboty daleko ,a mi się pieczenia ;) ,a ten przepis mi łatwy wygląda
u mnie mało czasu przed sobotą to się nada.Nada się?
dziunia
Myślę że się nada bo faktycznie wygląda na mało pracochłonny icon_smile.gif
dziunia
Właśnie się pieką-dwa bochenki uformowałam ale chyba źle je formowałam bo się solidarnie połączyły ze sobą wypuszczając w bok gulę ciasta Ciekawy kształt kromek się zapowiada
dziunia
No to już po wszystkim icon_smile.gif Odkroiłam kawałek guli(na ciepło jeszcze )i faktycznie skórka chrupiąca bardzo,a miąższ biały(robiłam z 650)i smaczny.Taki pszenny biały chleb po prostu icon_smile.gif
agus
Zarobiłam część pierwszą.
Zobaczymy jutro
Buka
Czy chlebek trzyma kształt, czy moze piec go w foremce keksowej?
Liska
CYTAT(Buka)
Czy chlebek trzyma kształt, czy moze piec go w foremce keksowej?

trzyma kształt - ja go piekłam w postaci bochenka.
dziunia
Trzyma idealnie kształt nawet bez kamienia.Ale IMHO trzeba go naciąć chociaż delikatnie bo u mnie,jak wyżej pisałam,się mocno wybrzuszył.
dziunia
Udało mi się zrobić zdjęcia icon_smile.gif

A tak te wybrzuszenia wyglądały:

Jedno trochę skrócone o wczorajszą kromkę ;)
Margot
Dziuniu ślicznie wyszedł,ja już nastawiłam z połowy porcji

( bo też nastawiłam na ten żytni z ziemniakami Mirabbelki -bom się za nim stęskniłam ,za chlebkiem i za Mirabelką też icon_sad.gif )
agus
Wyszedł
Bardzo smaczny
Wiecie ja nigdy nie przypuszczałam ze mogę sama piec chleby czy bułki.
A to jest takie łatwe
Buka
Dziuniu, mistrzyni z Ciebie! Piękny !!!
dziunia
Dzięki dziewczyny ale Liskę też chwalcie bo jej ładniejszy-bez żadnej odnogi z boku W sumie to prosty do zrobienia chleb,ciężko go zepsuć chyba
Liska
mnie już nikt nie chwali buu buuu buuu ;)
tillandsja
moj chleb wlasnie rosnie
Margot
Sliczne oba chlebki i Liski i Dziuni ,a mój się piecze .Bardzo łatwy w przygotowaniu

p.s czy będzie taki śliczny jak te po upieczeniu ;) ?
tillandsja
mój wlasnie sie studzi icon_smile.gif

dziunia
Ooo,proszę,taki rustykalny Ci wyszedł dzięki tym nacięciom icon_smile.gif Bardzo ładny icon_smile.gif
Mój mąż wczoraj orzekł że to najlepszy chleb jaki jadl ostatnio
tillandsja
chyba go lekko za mocno nacielam nastepnym razem sie poprawie ;)
Liska
Tillandsjo - bardzo ładny, tak jak pisze Dziunia - bardzo rustykalny icon_smile.gif
A czym go nacinałaś?
tillandsja
dziękuję, dziewczyny chleb w smaku bardzo dobry...

CYTAT(Liska)
A czym go nacinałaś?

nozycami, takimi co czasem kurczaka z rozna dziele
Liska
rozumiem, bo to nie tak łatwo naciąć nożem icon_smile.gif
villanelle
A ile ma to ciasto urosnąć (w ciągu tych 2h) - podwoić swoją objętość?

I czy można go zrobić z mąki typu 550 (bo u mnie taki najwyższy icon_sad.gif)?
dziunia
CYTAT(villanelle)
A ile ma to ciasto urosnąć (w ciągu tych 2h) - podwoić swoją objętość?

Powinno wyraźnie wyrosnąć a jeśli powiększy się bardziej niż dwukrotnie to należy je odgazować-przycisnąć trochę.Ma po prostu rosnąć 2 godziny icon_smile.gif

CYTAT(villanelle)
I czy można go zrobić z mąki typu 550 (bo u mnie taki najwyższy )?

Ja piekłam z 650 więc 550 też pewnie się sprawdzi,chleb będzie trochę jaśniejszy po prostu.
villanelle
Wiem, że nawet nie powinnam o to pytać, żeby wam nie zawracać glowy , a jak zrobić taki chlebek, żeby go nie nacinać a żeby nie pękł? Właśnie piekę go pierwszy raz i widzę, że pękł z boku i nie wiem dlaczego? Prawie wszystkie chleby w piekarniku robione pękają? Może to wina ogrzewania? Polecacie grzałkę górną+dolną, samą dolną a może termoobieg?
hazo
Ja tak trochę obok tematu. Powiedzcie mi dlaczego ja widzę zdjęcia Liski i Dziuni, a Tillandsji nie - tylko czerwone krzyżyki :
villanelle
CYTAT
Powiedzcie mi dlaczego ja widzę zdjęcia Liski i Dziuni, a Tillandsji nie - tylko czerwone krzyżyki

Dziwne bo ani format tego obrazka nie jest jakiś wyjątkowy ani nigdyn ie miałam z ym problemu :

I chciałabym o jeszcze jedną radę prosić. Zawsze jak piekę chlebek to on tak jakoś na okrągło się podnosi tz w przekroju tworzy prawie idealną elipsę a zwykle jest tak, że w normalnych chlebkach jest ona nieco klapnięta w dół. Czy to jest związane z rośnięciem ciasta?

Alka
Upiekłam ten chlebek w maszynie. Pierwszego dnia samo przygotowanie ciasta i zostawiłam w maszynie. Drugiego dnia najpierw zalałam wodą a po ok. 15 min. dodałam resztę i włączyłam cały cykl na chleb biały. Chlebek chciał mi uciec z maszyny . Przylepił się do okenka , ale upiekł i był wyśmienity. Dzisiaj piekę znowu, bo się rodzina domaga

Acha - modyfikacja moja odnośnie drożdży - dałam ich 6 g
Liska
Bardzo się cieszę, ze tak smakował icon_smile.gif icon_smile.gif
Alka
A wczoraj dałam 4 g drożdży i wyszedł z maszyny taki:

syso
CYTAT(dziunia)
Udało mi się zrobić zdjęcia icon_smile.gif

A tak te wybrzuszenia wyglądały:

Jedno trochę skrócone o wczorajszą kromkę ;)

Dziuniu, a to ciekawe, bo u mnie tez takie gule wychodza, jak pieke bez foremki Juz nie mam pomyslu skad one sie biora
dziunia
CYTAT
Juz nie mam pomyslu skad one sie biora

Syso,zajrzyj tu: http://www.sys21.de/viewtopic.php?p=268456#268456 icon_smile.gif
villanelle
Wiem, że to troche poza tematem, ale jesli jesteśmy już przy bablach i innych wybrzuszeniach, to chciałabym zapytać czy wiecie może skąd się biora pęknięcia tuż u podstawy bochenka? Tak centymetr od kamienia? Wie, któraś z was może?
dziunia
Tutaj pisałam na ten temat: http://domowe.forumer.pl/viewtopic.php?t=525 icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.