Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Boranija
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Kuchnie świata > Kuchnia bałkańska i śródziemnomorska
Stron: 1, 2, 3
Simona
W kontekscie rozmowy o warzywach przypomnialo mi sie o boraniji. Boranije znam jako serbskie danie, byc moze z pochodzenia jest jeszcze bardziej poludniowa.

Ilosci raczej na oko.

500 g fasolki szparagowej, albo wiecej
200 g miesa - najlepiej ze swini
2 cebule
okolo 3 marchewki
koncentrat pomidorowy
pietruszka
olej, pieprz, sol, troche maki, wywar albo woda

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

Mieso pokroic na mniejsze kawalki, podsmazyc na oleju, wyjac. Cebule drobno posiekac, podsmazyc na oleju, zalac wywarem albo woda, dodac marchewke, starta na grubych oczkach, posolic, gotowac az marchewka zmieknie. Dodac drobno posiekana pietruszke. Po jakims czasie dodac z 2 lyzki koncentratu pomidorowego.

Nie przesadzac z woda, calosc ma miec konsystencje gulaszu.

W miedzyczasie osobno ugotowac fasolke szparagowa, pokrojona na kawalki okolo 3 cm dlugosci. Polaczyc z reszta, dodac mieso, podgotowac jeszcze pare minut, doprawic do smaku i dodac odrobine zasmazki do calosci.

A zamiast zasmazki mozna tez zrobic tak: jajko w kubku wymieszac maka ktorej dodajemy tyle aby zrobila sie gesta, ale jeszcze plynna masa. Mase wlewamy po kropelkach do gotujacej sie zupy.

Bardzo lubimy to danie.

Gotowanie fasolki osobno i wyjmowanie miesa wlasciwie nie jest konieczne; zalezy od tego jaka jest fasolka, jakie mieso, i jaka kto ma wprawe w ocenianu czasu gotowania na oko. Na tym zdjeciu mieso jest zbyt grubo pokrojone; lepiej smakuje kiedy sa mniejsze kawalki.

I tyle.
Simona
Wyciagam bo wlasnie robie, tym razem z ziemniakami w soli pieczonymi.
kasha
Simono nie zapomnij więc o zdjęciu anbetung.gif
Simona
A prosze bardzo icon_smile.gif
AgusiaSz
pysznie się zapowiada mniam.gif
Akulka
O mamoo, wygląda mniamnuśnie. Nigdy nie kombinowałam aż tak z fasolką icon_wink.gif
carbonicum
jej slinotoku dostalam lecker.gif

tylko ta marchewka, ona jest nie MM-owa icon_sad.gif czym by tu mozna ja zastapic gruebel_2.gif
Simona
Raczej niczym. Moze wiecej cebuli i pomidorow?
Hichotka
jutro robię koniecznie to danko daumen.gif
Hichotka
Boranija jest pyszna. Dziś robiłam cały sagan icon_mrgreen.gif I co jakiś czas chodzę i podjadam jeszcze icon_redface.gif Pychotka lecker.gif

Ilona
Jutro na sniadanie robie ale bez mnięska icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
Linn
Swietny przepis. Ugotowalam ogromny garnek. Zamiast miesa wieprzowego dalam surowe kielbaski z kurczaka i indyka / swietne na tzw. lenia w kuchni /. Pyszne!
hazo
Też mi bardzo smakuje.

Szybkie i smaczne danie.
Simona
Wam wyszly fajniejsze fotki niz mnie icon_smile.gif
Cinka
Ugotowałam wczoraj wielki gar fasolki której nie daliśmy rady zjeść icon_mrgreen.gif
Więc dziś niewiele myśląc wyprodukowałam boraniję - miaaaaaaam mniam.gif
Poparzyłam sobie dzioba bo nie mogłam się doczekać aż wystygnie. Zrobiłam z kiełbaską, dodałam też paprykę żółtą i 2 ząbki czosnku. Zagęściłam jajkiem z mąką - super sprawa!
Graz
Simono, natchnęłaś mnie wczoraj wieczorem tym niewysłanym nieprzyzwoitym sms-em i postanowiłam dziś zaserwowac danie z kuchni bałkańskiej icon_smile.gif Szczególnie, że fasolka wyciaga do mnie ręce icon_smile.gif
sylwia18
CYTAT(Ilona @ 16 Jul 2007, 08:26 ) *
Jutro na sniadanie robie ale bez mnięska icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

a ja dzisiaj wieczorkiem zrobię icon_smile.gif

w przepisie gdzie jest napisane "pietruszka" chodzi o natkę? gruebel_2.gif
Ilona
CYTAT(sylwia18 @ 20 Sep 2007, 10:53 ) *
w przepisie gdzie jest napisane "pietruszka" chodzi o natkę? gruebel_2.gif

Ja natke zawsze daje icon_mrgreen.gif
Ilona
Albo koperek bo uwielbiam (wtedy natki mniej albo wcale zeby sie nie zagluszaly smaki) lecker.gif
Graz
bardzo dobre! Zapomniałam o koperku gruebel_2.gif
Simona
No, i jak?
Graz
No toc napisałam, że pycha lecker.gif
Ilona
CYTAT(Graz @ 20 Sep 2007, 17:51 ) *
bardzo dobre! Zapomniałam o koperku gruebel_2.gif

Z koperkiem jeszcze lepsze fiesgrins.gif

mniam.gif mniam.gif mniam.gif
sylwia18
Zamiast mięsa dałam makaron razowy, bardzo smaczne icon_smile.gif
Janka
anbetung.gif Bardzo smaczne.Zrobiłam duży garnek i wszystko już z niego "wyszło".
sylwia18
Kolejna wersja wege lecker.gif
Tym razem oprócz makaronu razowego dodałam po pół puszki groszku i kukurydzy, i jeszcze 2 pokrojone pomidorki icon_smile.gif Pyycha mniam.gif

Wiem, że zdjęcie mało zachęcające ale co tam icon_wink.gif
Simona
Sylwia, powiedzialabym ze zdjecie jest wysoce zachecajace.
Graz
Simonka, jak ładnie powiedziałaś cvety.gif
sylwia18
CYTAT(Simona @ 25 Sep 2007, 11:11 ) *
Sylwia, powiedzialabym ze zdjecie jest wysoce zachecajace.

Oj jeśli tak to bardzo się cieszę, że się podoba banana.gif i dziękuję (za miłe słowa i pyszny przepis) bussi.gif
Azazelle
Melduję, że robię dzisiaj, tylko będę musiała z marchewką kombinować, bo nie kupiłam... Nie chce mi się dyrdać do sklepu, pogoda wybitnie barowa. Mam mrożoną, coś wymyślę icon_smile.gif
Za to mięcha mam pół kilo. No nic, rodzina mięsożerna icon_wink.gif
Ilona
CYTAT(Azazelle @ 12 Oct 2007, 08:18 ) *
Mam mrożoną, coś wymyślę icon_smile.gif

Mrożona też bedzie dobra daumen.gif
Azazelle
No i była dobra zahnlos.gif
To będzie chyba jedno z awaryjnych dań, szybko się robi i jest pyyyyyyyyyyyszne icon_smile.gif
Dzięki za przepis!
kermidt
ze ja tego jeszcze nie robilam icon_eek.gif
ale zrobie w tym tygodniu albo next, bo na widok Hichota talerza wylizalabym monitor
Schab jest ok??
Simona
Jest ok.
joannas
Ja zrobiłam wczoraj, będzie na dzisiejszy obiad.
Moje proporcje to:
1 kg fasolki
1 kg łopatki
2 cebule
4 duże marchewki
1 puszka pomidorów
dodatkowo ostra papryka
Jak dla mnie zapowiada się pysznie ( wczoraj posmakowałam), mam nadzieję, że i moje chłopy zaakceptują nowy przepis.
fineska
a czy ta fasolka moze byc zamrozona zy swieza musi byc??
Ilona
Z mrożonej też robiłam.
daumen.gif
joannas
Simono, przepis zaakceptowany! banana.gif Bardzo się cieszę, bo jest pyszny. Dzięki za prosty, a wspaniały przepis.
kermidt
Wedlug mnie, na niektorych zdjeciach sa pomidory. Pomidory to sa? Hichocie? Hazo?

Koncentrat czy pomidory?
Jutro robie.
joannas
Ja dałam pomidory z puszki, następnym razem (do moich proporcji ) dam dwie.
Ilona
CYTAT(kermidt @ 16 Oct 2007, 12:34 ) *
Koncentrat czy pomidory?

Ja z koncentratem robiłam.
Ty jako słodyczolubna też możesz fiesgrins.gif

icon_wink.gif
kermidt
Slodkich koncentratow nie lubie. Choc wlasnie "udalo mi sie" kupic taki w delikatesach polskich.
Wole koncentrat od ketchupu (np. na kanace z serem zoltym) wlasnie dlatego, ze nie taki slodki.

Ostatecznie dalam koncentrat, zeby "byc blizej oryginalu" rofl.gif No i dlatego tez, ze pomidory mi sie koncza.
Za to nie dalam pietruszki, ktora ta jest na wage zlota. Nie dalam rowniez pasternaku z ziemniakiem, jak to robie do ryby po grecku, kiedy zastepuje pietruszke, bo zapomnialam i pasternaku w domu niet.
Za to doprawialam dobra sola - Vogel'a. Ona ma w sobie selery, pietruszki i tym podobne.
Dalam dodatkowo 2 nieduze, obrane cukinie. To sprawilo na pewno, ze smakuje dokladnie jak oryginal rofl.gif
Poczatkowo mialam wielkie obiekcje do fasolki w tej calej masie. Ona taka dosc sprezysta, jakby woskowa, nie bardzo mi pasowala w ciapce z marchwi, ale ostatecznie smakowalo na tyle, ze bede powtarzac.
Choc tak naprawde to wielkie poswiecenie z mojej strony, bo nie cierpie trzec.

Dodatek cukini jest dosc cwanym wyjsciem. Niewielki i bardzo neutralny - nie zmienia smaku calosci, za to nie trzeba zageszczac zasmazka jak sie cukinia rozpacia to trzyma soki i wywary w sobie.
asiakliny
Ja zrobiłam dzisiaj w wersji bez mięsa, mąż stwierdził, że smakuje mu podobnie jak ryba po grecku. Następnym razem muszę zrobić koniecznie z mięsem.
habibi
A ja, ze swoim wrodzonym kombinatorstwem, dodałam zamiast marchewki i fasolki - mrożonkę wielowarzywną z brokułem, fasolką icon_rolleyes.gif , marchewką icon_rolleyes.gif , groszkiem, papryką... etc icon_razz.gif

Z wieprzowiny miałam tylko łopatkę, ale uważam, że jest OK, bo nie jest zbyt sucha (zrobię kiedyś z karczku) daumen.gif

Dodałam puszeczkę krojonych pomidorów oraz przecier, a także szczypiorek, drobno pokrojone młode jasne "środkowe" listki selera, koperek i gałązkę lubczyku.

Na koniec doprawiłam imbirem w proszku icon_mrgreen.gif

Na pewno będę powtarzała to danie w różnych wersjach - jak zwykle czynię w kuchni mniam.gif
Lud_
Bardzo dobry pomysł na ciepłą i w miarę szybką kolację.
Nie wiem, czy moja boranija jest jeszcze boraniją icon_wink.gif bo nie dałam mięsa, za to dodałam groszku. Tak czy owak, smakowało, zwłaszcza z grzanką z żółtym serem. lecker.gif
Maria z Łeby
Robiłam wczoraj, nie była planowana w tej wersji - mięso miałam zamrożone a pora kolacji bliska więc bez mięsa.
Smakowała wszystkim, następnym razem zrobię z mięsem, muszę porównać smaki.
AnnaH
Musze powiedziec-to jest pyszne!
teraz chce to zrobic na imprezke ale mam pytanie czy mozna to z frytkami , albo jakimis krokietami ziemniaczanymi podac??czy nie bardzo pasuje?
Ilona
A może ziemniaki z piekarnika gruebel_2.gif
Zapiaszczone (marghe) z bułką tartą albo w ziołach icon_question.gif
Myślę, że by pasowało daumen.gif
joannas
Simona, jak pisała w 2 poście, robiła z ziemniakami w soli pieczonymi. Ja podawałam z chlebem.
moni20
To dzis moj obiadek. Poszlam na latwizne i podalam z ziemniakami tluczonymi (wersja z wieksza iloscia sosu)... pycha a oto dowod:
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.