Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Zapiekanka z miesa, kapusty kiszonej i ziemniaków
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Coś na ząb lub dwa > Zapiekanki
Stron: 1, 2
Akulka
Składniki:
2 kg ziemniaków, ok. 1 kg mielonego mięsa wołowo-wieprzowego, 20 dag wędzonki w plastrach (boczuś oczywiście, choć i inna wędlina wskazana jest), 1,20 kg kiszonej kapusty, cebula - ilość wg uznania, olej, kminek, chilli w proszku, liść laurowy, majeranek, bazylia, oregano, sól, pieprz
Sos do zapiekanki:
2 jajka, ok. 3/4 szkl. śmietany, mleko

Ziemniaki obrać, opłukać, pokroić w cienkie plasterki, następnie zalać osolonym wrzątkiem i gotować ok. 10 min. Odcedzić, ale jeszcze chwilkę trzymać w przykrytym garnku.
Cebulę obrać, część pokroić w talarki, a część zetrzeć na tarce.
Kapustę poszatkować, podlać niewielką ilością wody. Razem z cebulą w plastrach i liściem laurowym gotować ok. 20-30 minut.
Cebulę startą podsmażyć na oleju. Dodać mięso. Smażyć razem ok. 15 minut. Doprawić solą (jeśli mięso nie z torebki, bo kupne ma soli aż nadto) i chilli, bazylią, (ja czasami dodaję jeszcze curry do smaku) i dodatkowo wg gustu.
Jajka wymieszać ze śmietaną, odrobiną mleka.
W naczyniu wysmarowanym tłuszczem (ja polewam oliwą) ułożyć warstwę ziemniaków, mięso wymieszane z kapustą doprawione wg smaku i znów ziemniaki, znów mięso i ziemniaki.
Każdą warstwę skropić mieszaniną jajek i śmietany, ziemniaki jeszcze posypać kminkiem i ziołami (co by nie rozdymało), ew. można dodatkowo posypać cebulą w plastrach jak ktoś lubi dużo cebuli (mowa o mnie). Na wierzchu ułożyć wędzonkę.
Piec ok. 50-60 min. w 240 st. C.
*
Ja zawsze robię tej zapiekanki całą dużą gęsiarkę bo inaczej by mnie z domu wygonili, jeśli nie byłoby co na 2-gi dzień odgrzać. A więc składniki piszę raczej na oko. Sposób podejrzany dawno temu w tv. Pycha.

Oczywiście można dorzucić do tej zapiekanki jeszcze czosnek i/lub grzyby.
Simona
Przynioslam ze soba do pracy na obiad, ale nie wytrzymalam i wlasnie zjadam na sniadanie zamiast mjusli.

To jest przeciez smak mojej podstawowki!! U mnie kucharki nazywaly to danie "musaka". Od lat zastanawialam sie co one tam wkladaly ze nie potrafie odtworzyc tego smaku w domu ...
Akulka
Cieszę się, że wypróbowałaś i jak mniemam ci smakowało dance.gif bussi.gif
U mnie często w zimie króluje na stole ta zapiekanka. icon_wink.gif Połączenia mięsa z kapustą i ziemniakami, daje wspaniały efekt smakowy. Szkoda tylko, ze troche jest z nią roboty. Ale warto, zwłaszcza jak sie robi takie ilości jak ja i zostaje potem tylko odgrzać, lub zamrozić i mieć na potem
alicjanka
Zapiekanka ta, była wczoraj i dziś naszym obiadem (zrobiłam ogroną ilość icon_mrgreen.gif ).
Pyszna!!! icon_lol.gif Dodałam jeszcze tylko pieczarki (moim zdaniem pasują doskonale icon_lol.gif )
lemina
Zrobiłam wczoraj na obiad z resztek jakie mi zostały w lodówce i zamrażalniku. Bardzo dobra - na pewno powtórzę icon_smile.gif
Maria z Łeby
aż się zaśliniłam, to na pewno jest pyszne, jak tylko nabędę kiszoną kapustę to wykorzystam ten przepis
Akulka
Alicjanko, Lemino - bardzo sie cieszę dance.gif
CYTAT(alicjanka @ 20 Feb 2007, 21:17 ) *
Dodałam jeszcze tylko pieczarki (moim zdaniem pasują doskonale icon_lol.gif )

Ja tez dodaje grzyby czasami - nie tylko pieczarki, ale tez i suszone. Zreszta, jak to jest z zapiekankami - lubia fantazję i ew. modyfikacje icon_wink.gif

Mario polecam - nie pozałujesz. Doskonała zarówno zaraz po zapieczeniu, jak i odgrzewana na patelni daumen.gif
Akulka
Zrobiłam z mniejszej ilosci farszu, ale tak dla zobrazowania. icon_wink.gif <resztke dorwałam lecker.gif >....

Kliknij, aby zobaczyć załącznikKliknij, aby zobaczyć załącznik

Ziemniaki zapiekane z kapusta kiszoną i cebulą, to jest to. daumen.gif mniam.gif
Cinka
Ojj Akula! Po coś tą fotkę robiła... no po co! teraz już muszę to zorobić - nie ma bata icon_lol.gif
Mniaaaaam mniam.gif
Akulka
I bardzo Ci tak dobrze icon_mrgreen.gif Poznaj jeszcze jeden pyszny smak i sposób na ziemniaki lecker.gif daumen.gif P.S. Jak widzisz, moja wersja na fotce okrojona, ale również pyszna icon_wink.gif
Agatka
ja uwielbiam ta zapiekanke
i dosc czesto robie
Aku narobilas mi smaka ;)
Akulka
I o to mi chodziło icon_wink.gif Może ktos odważy sie zrobic, jesli dotad jeszcze nie skosztował takiego połaczenia icon_wink.gif
To jedna z moich ulubionych zapiekanek, zwłaszcza zimą icon_mrgreen.gif daumen.gif
Agatka
Ja ja robie od lat
na dodatek mam obowiazek robic ja na kazda impreze u nas w domu - jak raz nie zrobilam towarzystwo chcialo zmusic mnie do zrobienia w danej chwili a potem sie na mnie obrazili ;)

uwielbiam ja

o ile dobrze pamietam przepis mama znalazla w jakiejs gazecie jeszcze jak w podstawowce bylam icon_smile.gif
Cinka
No jak dla mnie zdjęcie w przepisie jest po prostu koniecznie niezbędne... moja wyobraźnia nie zawsze zakonotuje i złoży sobie do kupy składniki coby mi w głowie odpowiednią wizję zaprezentować - a tak - fotkę pstrykła i już wiem chyba co jutro na obiad będzie... jak się wyrobię. A jak nie jutro to w najbliższej przyszłości napewno!
Akulka
Wcale nie twierdze, ze to mój przepis, ja go tylko rozpowszechniam icon_wink.gif
A żarełko najprostsze i najlepsze, to faktycznie z czasów naszych mam, jak nakombinować sie musiały, co do gara włożyć i rodzinę uszczęśliwić icon_mrgreen.gif
Agatka
Aku ja chcialam tylko podkreslic ze od lat robimy ta zapiekanke :D
najlepsza z domowa kapusta ale tu musze sie sklepowa zadowolic

mmm ale mnie smaki biora ;)
Akulka
icon_mrgreen.gif fiesgrins.gif
ewalukas
Właśnie robię icon_mrgreen.gif
Akulka
Oooo mniam.gif
Mam nadzieje, że będzie smakowac icon_mrgreen.gif daumen.gif
laura
Absolutnie nie bede robic.Nic nie widzialam,nic nie czytalam.Napewno nie bedzie mi smakowac,napewno!!!!Przeciez polaczenie kapusty i mieska w ziemniaczkach wcale a wcale mi nie smakuje. A jak skusze sie zrobic,to nie tkne pod zadnym pozorem.
Wymiekam na calej linii lecker.gif Bedzie sie dzialo....
Akulka
CYTAT(laura @ 23 Oct 2007, 17:06 ) *
Absolutnie nie bede robic.Nic nie widzialam,nic nie czytalam.Napewno nie bedzie mi smakowac,napewno!!!!Przeciez polaczenie kapusty i mieska w ziemniaczkach wcale a wcale mi nie smakuje. A jak skusze sie zrobic,to nie tkne pod zadnym pozorem.

Ale komuś nos się wydłuzył pfeif2.gif icon_mrgreen.gif
ewalukas
Będzie smakować, będzie lecker.gif Uwielbiam zapiekanki kartoflane icon_mrgreen.gif i uwielbiam kapuchę lecker.gif Samą zawsze wyżeram icon_mrgreen.gif Drobne modyfikacje wprowadziłam: nie polewałam każdej warstwy, polałam górę i posypałam serkiem żółtym mniam.gif
Akulka
Ser żółty na ziemniakach pasuje i to jak lecker.gif Hm, chyba juz mi cos pachniec zaczyna icon_mrgreen.gif daumen.gif
ewalukas
Powiem tak:

Pycha icon_mrgreen.gif Ale dałam samą kapustę z cebulką, bez mięska. Mięsko mielone też z cebulką. Wszystko polane jajkami rozbełtanymi z odrobiną mleka i dużą ilością sera. I później jeszcze serem posypane mniam.gif Na górnych ziemniaczkach zrobiła się taka fajna, chrupiąca serowa skorupka lecker.gif

Ale następnym razem nie będę gotowała kapusty, bo brak mi kwasowości icon_mrgreen.gif
Akulka
CYTAT(ewalukas @ 23 Oct 2007, 17:56 ) *
Pycha icon_mrgreen.gif

icon_lol.gif daumen.gif
CYTAT
Ale dałam samą kapustę z cebulką, bez mięska. Mięsko mielone też z cebulką.

Tak było w wersji oryginalnej, mnie bardziej smakuje wszystko razem icon_wink.gif

CYTAT
Ale następnym razem nie będę gotowała kapusty, bo brak mi kwasowości icon_mrgreen.gif

Daj znać jak wyjdzie, tylko dobrze odciśnij kapustę i pamiętaj, że w kwasie ziemniaki trudno sie gotują więc musisz najpierw je dobrze podgotować, żebyś twardych nie miała icon_wink.gif
Cinka
Akulko toż to istne niebo w gębie mniam.gif
Robiłam dziś - sporo tego wychodzi... objedliśmy się jak bąki icon_lol.gif wszystkim smakowało co ważne! bo lubię jak jakieś danie wszystkim smakuje.
Chciałam fotkę zrobić i bateria mi padła, cyknęłam jeszcze coś bez lampy ale napewno kiepskie... jutro docyknę jak się ostanie coś do jutra icon_wink.gif

dzięęęęęęki wielkie za przepisik pyszny anbetung.gif

acha - i ja dałam mięso do kapusty i razem poddusiłam tak że taki bigosik mi niby wyszedł pyszny icon_biggrin.gif
Akulka
Cinko, bardzo się cieszę, że ci smakowało dance.gif icon_mrgreen.gif
Cinka
No jednak ze zdjęć bez lampy nici.
Mam zdjęcie z dzisiaj - zapiekanka odgrzewana na szybko w mikrofali dlatego już bez warstw - wymieszać musiałam icon_smile.gif
Acha - dodałam sporo suszonych grzybów, miałam taki niemal proszek pokruszone baaardzo i tu się sprawdziły jak nic.
Zapiekanka jest naprawdę pyszna - polecam!
Kliknij, aby zobaczyć załącznik
Bea73
icon_frown.gif
pysznie wyglada... chetnie bym zjadla... icon_frown.gif
Cinka
A czemu się smutasz? Nie możesz zrobić?
Akulka
Cinko, pyszne zdjęcie mniam.gif
Co do grzybów, to masz absolutną rację. daumen.gif Ja często suszone kanie dodaję lub proszek np. z lejkowców dętych lecker.gif

Bea, nie musis miesa dodawać, z kapusta też pyszna zapiekanka wyjdzie, zwłaszcza jak tych grzybków sie jeszcze doda icon_wink.gif
Bea73
nie, bo tylko ja (lekko) miesna w domu icon_frown.gif wiec dla siebie samej to pewnie nie zrobie icon_frown.gif

a Twoje zdjecie baaardzo smakowite icon_biggrin.gif
Akulka
CYTAT(Akulka @ 24 Oct 2007, 21:17 ) *
Bea, nie musis miesa dodawać, z kapusta też pyszna zapiekanka wyjdzie, zwłaszcza jak tych grzybków sie jeszcze doda icon_wink.gif

icon_mrgreen.gif
Bea73
ale z mieskiem dobre by bylo icon_neutral.gif
ja lubie bigosik np. icon_wink.gif
Cinka
Bea - rób bez mięsa - grzyby, cebula, możesz też podprawić odrobiną pomidorów... pyszne będzie i takie daumen.gif ja tu też zbyt wiele mięsa nie dawałam - połowę tego co w przepisie.
Akulka
CYTAT(Bea73 @ 24 Oct 2007, 21:23 ) *
ale z mieskiem dobre by bylo icon_neutral.gif
ja lubie bigosik np. icon_wink.gif

Wiesz co - na to jest sposób. Do jednej połowy dodaj mięso, do drugiej samą kapustke z grzybami. Ja tak często robię z rożnymi składnikami, bo Michał jest wybredny i pewnych rzeczy nie jada. My jemy z jednego końca brytfanki, on z drugiego icon_lol.gif
Bea73
hmmm... no to moze faktycznie sprobuje?? w razie czego bede miec na 2-3 razy icon_biggrin.gif

a mieska moze tak ciut sobie kupie, i dodam do polowy icon_mrgreen.gif

EDIT

telepatia... icon_wink.gif
biedroneczka
Naprawdę pyszna sycąca potrawa
idealna na obiad w dzisiejszą pochmurną pogodę
ja zajadałam z sosem czosnkowym pycha
Akulka
Strasznie ciesze sie, że polecasz tą zapiekankę icon_mrgreen.gif wink.gif Na zimę jedno z najbardziej lubianych przeze mnie dań daumen.gif icon_wink.gif
No właśnie, kapusty mi trzeba kupić fiesgrins.gif ...
Ilona
CYTAT(Akulka @ 7 Nov 2007, 18:21 ) *
No właśnie, kapusty mi trzeba kupić fiesgrins.gif ...

Moje ogromne wiadro juz dno pokazuje fiesgrins.gif a dopiero kapucha była kupowana.
Uwielbiam kiszona.

A zapiekanke kiedys zrobie jak tylko foremke nabedę - oczywiscie testowac bedzie ktos inny chyba, ze mieso pomine fiesgrins.gif
Akulka
Mam nadzieje, że będzie smakować icon_wink.gif Proporcje wg uznania - przepis jest elastyczny daumen.gif icon_mrgreen.gif
ja.1980
Dzisiaj robię. Akulko: czy ten boczek podsmażam razem z mięsem czy daję jako oddzielną warstwę?
sasia
Brzmi bardzo apetycznie . To tak potrawa na zimowe wieczory.
Akulka
Ups, pewnie się spóźniłam...
CYTAT(ja.1980 @ 29 Nov 2007, 12:05 ) *
Dzisiaj robię. Akulko: czy ten boczek podsmażam razem z mięsem czy daję jako oddzielną warstwę?

Powiem ci tak - dowolność całkowita, to zaleta tego przepisu icon_wink.gif

Boczek w przepisie <zamiennie z wędzonką> jest do obłożenia wierzchu, ale zamiast niego można dać żółty ser starty lub tez w plastrach, albo nie dawać nawet nic.icon_wink.gif Bo nie jest konieczny, by zapiekanka smakowała, a raczej tylko wzbogaca całość. daumen.gif

I powiem jeszcze jedno - jakkolwiek zrobisz, w którejkolwiek kombinacji i tak pyszna będzie icon_wink.gif Dostosuj przepis do preferencji smakowej swojej rodziny, a efekt będzie bardziej niż zadawalajacy icon_wink.gif
Smacznego! icon_mrgreen.gif

Sasiu, zdecydowanie w zimę, smakuje najlepiej icon_wink.gif Świetnie rozgrzewa i daje sporo energii daumen.gif
imp_act
No i po co tutaj zaglądałam ugly_08.gif
ja uwielbiam takie zapiekanki, teraz to danie będzie mi się śniło po nocach icon_smile.gif
mam już nawet słoik kiszonej domowej kapuchy, więc będę ją robić w najbliższym czasie mniam.gif
moni20
dzis to bedzie moj obiad icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif
Akulka
Mam nadzieje, że jeszcze sie odezwiesz "po obiedzie" pfeif2.gif fiesgrins.gif : I ze będzie smakować daumen.gif icon_mrgreen.gif
moni20
bylo bardzo smaczne, zrobilam w 100%wg przepisu, na pewni nieraz powtorze... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif
moni20
bedzie jutro na obiad !!
moni20
bylo na obiad i smakowalo pysznie icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.