Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Tradycyjny włoski pieróg/Torta rustica
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Pizza & Co.
hazo
Tradycyjny włoski wiejski pieróg

Przepis ze strony: https://aynmark.wordpress.com/2005/06/16/torta-rustica/

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

Zdjęcie moje, niestety nie takie ładne jak oryginalne, ale można je obejrzeć na stronie Ayn.

Ciasto
80 ml ciepłej wody
torebka (7g) suchych drożdży
1 łyżeczka cukru
2 jajka
2 łyżki oliwy lub oleju
280 g mąki
1 łyżeczka soli
1/4 filiżanki startego parmezanu

Nadzienie
280 g zamrożonego szpinaku (rozmrozić i pokroić)
420 g sera ricotta
3/4 filiżanki sera asiago lub pecorino startego na drobnej tarce
1/4 filiżanki sera parmezan startego na drobnej tarce
1 filiżanka pociętych listków bazylii lub 1,5 łyżki bazylii suszonej
1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
1 jajko
110 g kiełbasy salami
60 g sera mozarella
2 niewielkie pomidory

Ciasto
W małym naczyniu zmieszać wodę, drożdże i cukier, odstawić na 5 minut
W dużej misce zmieszać zaczyn, jajka, olej. Dodać mąkę, parmezan i sól. Wyrobić miękkie ale nie lepiące się ciasto. Można wyrobić w maszynie do chleba lub mikserem.
Gotowe ciasto włożyć do natłuszczonej miski, przykryć i zostawić w ciepłym miejscu na 1 godzinę. Można też wstawić do lodówki na 8 do 24 godzin.

Nadzienie
Odcisnąć płyn z rozmrożonego szpinaku (im bardziej suchy – tym lepiej). Zmieszać w misce szpinak, ricottę, 1/2 filiżanki asiago lub pecorino, parmezan, bazylię, pieprz i rozkłócone jajko (troszkę jajka zostawić do posmarowania wierzchu).
Salami pokroić w paseczki, mozarellę i pomidory (bez skóry i pestek) pokroić w kostkę.

Nagrzać piekarnik do 200°C. Natłuścić blachę.

Odłożyć 1/2 filiżanki ciasta do zrobienia plecionki, a pozostałe podsypując mąką rozwałkować w okrąg o średnicy 35 cm. Placek przełożyć na natłuszczoną blachę.

Wyłożyć kolejno nadzienie, zostawiając wolne 5 cm od brzegu:
- salami
- posypać pozostałym serem pecorino
- ricottę ze szpinakiem
- pomidory
- mozarellę
Z pozostawionego ciasta zrobić 6 długich wałeczków. Ułożyć z nich plecionkę na nadzieniu. Końce plecionki przykryć pozostawionym pustym brzegiem placka, robiąc zakładki, lekko docisnąć.
Posmarować pozostawionym jajkiem zmieszanym z 1 łyżeczką wody.

Piec 25-30 minut, do zrumienienia. Po wyjęciu z pieca położyć na kratce, pozwolić odparować. Podawać gorący lub w temperaturze pokojowej.
keenja
Ależ ci on śliczny...
sylwia18
rzeczywiście...nie widziałam go wczesniej
mirabbelka
zrobilam i ja, w wersji wegetarianskiej i odchudzonej, tzn bez salami i mozarelli, ale bardzo polecam

Ika
Mirrabelko eek2.gif Prześliczny, przeapetyczny, w zyciu Ci nie dorównam...
hazo
Mirabelko, jaki piękny. Ładniejszy niż oryginał.
mirabbelka
icon_redface.gif

eee tam, ja tylko chcialam przetestowac wstawianie zdjec na nowym forum

a pstrykam fotki prawie wszystkim moim wypiekom, tak na wszelki wypadek

to jeszcze dodam, ze ciasto tez odrobine zmodyfikowalam, tzn. dalam o wiele mniej drozdzy (1 i pol lyzeczki) niz w przepisie, tylko 1 jajko - drugie zastapilam odrobina mleka. To ciasto z dodatkiem parmezanu jest nie tylko b.dobre, ale i stwietnie daje sie formowac.

Drugim razem zrobilam z tego ciasta bardziej polski pierog (w srodku szpinak) i przyozdobilam. Oto on:

kawazmlekiem
To ja mam pytanie o ser asiago? Czym to można zastąpić?
hazo
CYTAT
3/4 filiżanki sera asiago lub pecorino startego na drobnej tarce

Asiago nie wiem jaki to ser, ale pecorino można kupić.

Mirabelko, piękny ten ze szpinakiem.
kawazmlekiem
Hazo, nie wiem, czy u mnie pecorino będzie, a jak będzie, czy będzie mnie na niego stać. Czy to jest żółty ser?

Aha, wyguglałam sobie, że to owczy ser.
hazo
Kawa, ja tego nie robiłam, podałam tylko przepis, bo bardzo mi się podobał taki pieróg. Myślę, że można go śmiało przystosować do naszych warunków (zaopatrzeniowo-cenowych) i dać każdy ser żółty, jaki lubimy. No, tylko parmezanu niczym bym nie zastępowała. Tu można pójść chyba tylko na ustępstwo, żeby zamiast kupowania drogiego oryginalnego w kawałku - kupić już starty w torebce. icon_wink.gif
keenja
Ludzie, pieczcie włoskie pierogi! Rewelacja, miałam dzisiaj na obiad. Nadzienie szpinakowe było wegetariańskie i bardzo zmodyfikowane, ale mniejsza o nadzienie, w końcu każdy ma jakąś tam ulubioną formę szpinaku. Najważniejsze jest ciasto - pycha! Zrobiłam dokładnie według przepisu. Wygląda bosko i tak też smakuje. Przepis na to ciasto mam zamiar wykorzystać w przyszłości na pizzę. I na inne rzeczy też, niech no tylko przyjdą mi jakieś do głowy! Bo ono jest P R Z E S U P E R! Dzięki za przepis!
aaricia
potwierdzam powyższe!!
wczoraj upiekłam ten pieróg, z lekko zmodyfikowanym farszem, wyszedł po prostu bajecznie pyszny, ciasto jest rewelacyjne, zupełnie inne w smaku od innych wytrawnych ciast, a i farsz pięknie się komponuje smakowo i wizualnie w "ciastowym" naczyniu jakim jest ten pieróg.
Super daumen.gif
Ika
A ja, kurczę, nie przepadam za parmezanem...
nulka
dla mnie wszystko, co z kuchni wloskiej - smakuje wysmienicie icon_smile.gif
uwielbiam wszelkie makarony, pizze i chleby icon_smile.gif
tego tez musze sprobowac!
kawazmlekiem
Jako nadzienia użyłam mrożonych warzyw na patelnię. Podsmażyłam na oliwie, wymieszałam ze startym żółtym serem i szynką.
AnnaH
normalnie slinotoku mozna dostac dump.gif , super wygladaja .Musze koniecznie je zrobic.
paula
pierog wyszedl mi smaczny, ale tak naprawde to mojemu P.. bardziej smakowal- w kazdym badz razie moj P tylko mlaskal , no i jak pieknie to danko wygladalo!!
Akulka
Wow, jakie tu pyszności icon_eek.gif Dzieki Paula za wyciagnięcie na wierzch daumen.gif icon_wink.gif
Linn
Faktycznie piekny. Torta rustica to tort wiejski / rustykalny /. Swietny sposob na wykorzystanie roznych resztek.
Cezar
Postanowiłem i ja upiec to cudo. To jest moja trzecia potrawa w życiu którą przygotowałem całkowicie samodzielnie. Przepis jest świetny, pozwolił mi się bliżej poznać ze szpinakiem a szpinak w tym wydaniu zrobił na mnie spore wrażenie. Pieróg podawałem z sosem pomidorowym własnej produkcji.
Poniżej zdjęcia tego cuda w moim wykonaniu. Proszę o wyrozumiałość icon_redface.gif I przepraszam za jakość zdjęć.

Akulka
Cezarze, cóz, jakoś zdjęcia nie najlepsza (tego drugiego), ale i tak mi to nie przeszkadza zauważyc, że bardzo smakowity pieróg ci wyszedł lecker.gif
A tak w ogóle, witam cie gorąco na cinie cvety.gif Nie dość, że mężczyzna, to aktywny w kuchni daumen.gif Tak trzymać icon_wink.gif
Joanna
Dołączam do zachwyconych - proste i pyszne! mniam.gif
Nadzienie nieco zmodyfikowałam - zamiast salami dałam trochę szynki, zamiast ricotty - zwykły twaróg, a zamiast świeżych pomidorów - suszone. Dodałam też do smaku dwa ząbki czosnku.
Rewelacyjne jest zwłaszcza ciasto - bardzo przyjemne w obróbce, miękkie i pulchne. Zróbcie koniecznie! icon_smile.gif
Dzięki Hazo za przetłumaczenie przepisu - też na niego zwróciłam uwagę przeglądając blog Ayn... icon_razz.gif
Akulka
CYTAT(Joanna @ 22 Feb 2007, 14:21 ) *
Dołączam do zachwyconych - proste i pyszne! mniam.gif

Mniam daumen.gif mniam.gif Sliczny ci wyszedl lecker.gif Ja jeszcze nie robilam, ale koniecznie musze sprobowac...
AgusiaSz
robiłam ten pieróg na Walentynki daumen.gif był pyszny i wszystkim niesamowicie smakował mniam.gif
Joanna
Piekłam go dziś ponownie. Był równie smaczny ( jak nie jeszcze lepszy). icon_smile.gif
Sprawdzając składniki zauważyłam błąd - w oryginale Ayn poleca pozostawienie 1/2 filiżanki ciasta na wałeczki, a nie 2 filiżanki. icon_smile.gif
hazo
CYTAT
Sprawdzając składniki zauważyłam błąd - w oryginale Ayn poleca pozostawienie 1/2 filiżanki ciasta na wałeczki, a nie 2 filiżanki.

Poprawiłam. W trakcie wpisywania gdzieś mi zginęło 1/.
Joanna
CYTAT(hazo @ 24 Feb 2007, 22:38 ) *
Poprawiłam. W trakcie wpisywania gdzieś mi zginęło 1/.

Tak właśnie myślałam.
eirl
Mirabbelka jak ty pięknie przyozdobiłaś, jak to się robi? Bo ja już mylałam, że trzeba znów jakąś formę spejalną i się przestraszyłam
Katja
uoieklam dzisiaj na obiado-kolacje icon_smile.gif
jak dla mnie smaczne bez dodatkowych rewelacji
dalam tylko jedno opakowanie ricotty, drugie zostawilam sobie na pozniej icon_wink.gif
reszta bez zmian
jednakowoz musze stwierdzic, iz danie to nie zalicza sie absolutnie do tych najtanszych
(parmezan, pecorino, ricotta i mozarella), ale po prostu musialam ten pierog upiec icon_wink.gif
Kliknij, aby zobaczyć załącznik Kliknij, aby zobaczyć załącznik
Maraa
Katja, Twój pieróg prezentuje się doskonale! daumen.gif Też muszę go zrobić bo jeszcze trochę, a będzie mi się śnił po nocach icon_mrgreen.gif Właśnie wczoraj pisałam o tym Joannie...
Katja
CYTAT(Maraa @ 8 Aug 2008, 20:16 ) *
Katja, Twój pieróg prezentuje się doskonale! daumen.gif Też muszę go zrobić bo jeszcze trochę, a będzie mi się śnił po nocach icon_mrgreen.gif Właśnie wczoraj pisałam o tym Joannie...

Maraa dzieki
niestety smakuje tylko... dobrze icon_wink.gif
Margot
Katja ,może smakuje tylko dobrze ,może drogi ,ale jaki piękny w Twoim wykonaniu ,bardzo piękny
Katja
o Margot
uklony, uklony
Twoja pochwala to dla mnie zaszczyt
icon_biggrin.gif
Maraa
To nic, że smakuje tylko... dobrze icon_mrgreen.gif i tak go upiekę, bo lubię jak potrawy ładnie wyglądają. Jestem zdania, że je się też oczami icon_mrgreen.gif
Katja
dlatego pieklam ten pierog
caly dzien jadlam go najpierw oczami duszy (co tam jadlam: pozeralam) icon_mrgreen.gif

piecz Maraa, piecz
mniam.gif
moni20
a ja go zrobie na niedzielny obiad i zobacze jak smakuje ta pychotka ... bo po zdjeciach widze ze warto zrobic ... podzialaly na mnie te fotki bo ja 100% wzrokowiec
lemonka1
A tak z grubsza to dla ilu osob jest ten pierog? Wiadomo, że każdy je inne ilości... ;)
Joanna
Myślę, że dla czterech osób wystarczy. icon_smile.gif
moni20
kurcze, dziewczyny ratunki ile gram ma filizanka ?
moni20
odpowie mi ktos, bo jutro na obiad chcialam zrobic icon_question.gif
hazo
Ja zazwyczaj przyjmuję, że to jest 1 cup, czyli około 240 ml.
W tym przepisie akurat nie musisz tego dokładnie mierzyć konkretnymi filiżankami. W filiżankach autorka podaje tylko tarte sery i bazylię, a tu może być pewna dowolność. Podstawowe składniki masz w gramach lub łyżkach.
moni20
anbetung.gif dziekowac, dziekowac i jeszcze raz dziekowac, w glowe zachodzilam i nie wiedzialam co z tym fantem zrobic wink.gif
Joanna
Ja mierzyłam szklanką o pojemności 250 ml i wyszło super. icon_smile.gif
moni20
a ja myslalam ze filizanka ma mniejsza objetosc niz szklanka dump.gif wlasciwie to sprobuje tym razem mniej dac tych serow a nastepnym razem dodam wiecej i zobacze jak mi bedzie smakowac.
moni20
Ciasto zagniecione czeka na jutrzejszy obiad ... mialo byc na dzisiaj ale zmiana planow byla.
moni20
Zrobilam, ale przykro mi to mowic, ale wogole mi nie smakowalo, swietne robi wrazenie wizualne zapach z piekarnika calkiem apetyczny. Dopiero gdy posmakowalam, zawiodlam sie. Poprostu nie moj smak. Poszlam zrobic jajecznice na obiad icon_sad.gif Nie wiem co bylo nie tak, moze to wina parmezanu, moze mialam jakis nie dobry. Ale moj pies zjadl juz polowe i mu smakuje ;)
Nie zrazajcie sie przepisem, zapewne ja jakos taka skrzywiona smakowo jestem dump.gif
valvula
Przepyszny! lecker.gif Nic więcej nie trzeba pisać.
Zapomniałam tylko zostawić jajka do posmarowania icon_smile.gif

tak prezentuje się w całej okazałości...

...a tak w środku
Lanesa
Nie powiem o smaku samego pieroga, ale ciasto jest rewelacyjne!

Dzisiaj robie w ksztalcie tradycyjngo calzone, 80g maki zastapilam semolina.

Dziekuje za moj ulubiony przepis na ciasto do pieroga! anbetung.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.