Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Śliwki w czekoladzie
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Do karafki i słoika > Zapasy
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Joanna
"Śliwki w czekoladzie"

czyli czekoladowa wersja śliwkowej "nutelli" Janki:
http://www.smaczny.pl/forum/index.php?showtopic=2835

Składniki:
2,5 kg wypestkowanych dojrzałych śliwek węgierek
około 700 - 800 g cukru ( ilość zależna od stopnia dojrzałości śliwek)
2 opakowania cukru z wanilią lub nacięta laska wanilii
50 - 100 g kakao Deco Morreno
1 tabliczka 100 g gorzkiej lub deserowej czekolady

Śliwki zemleć w maszynce do mięsa, smażyć, dodając cukier, do uzyskania pożądanej konsystencji. Pod koniec smażenia dodać kakao i połamaną czekoladę. Smażyć jeszcze kilka minut. Przekładać do wyparzonych słoiczków, zamknąć wyparzonymi pokrywkami i studzić powoli ustawione "do góry nogami" pod kocykiem.

Uwagi:
Podane powyżej proporcje są wyłącznie orientacyjne. Osobiście robię na oko i smak.
Powidła smażymy do odpowiedniej gęstości zgodnie z powszechnie znanymi zasadami. Mnie to zajmuje około trzech dni.
Ilość dodatków do powideł jest sprawą indywidualnego gustu. Można je dostosować do własnych upodobań smakowych.
Podany przepis jest po prostu bazą do własnych eksperymentów. icon_smile.gif
Janka
Też tak spróbuję.
A co.... :D
Liska
Jaki to ma smak? Jak śliwki w czekoladzie trochę?
Joanna
CYTAT(Liska @ 13 Sep 2006, 15:38 ) *
Jaki to ma smak? Jak śliwki w czekoladzie trochę?

Moje dziecko poproszone o spróbowanie i ocenę tych powidełek zakrzyknęło - mamo, to smakuje zupełnie jak śliwki w czekoladzie! I dlatego dałam im taką nazwę.
Zresztą patrząc na składniki, trudno się spodziewać innego smaku.... icon_smile.gif icon_mrgreen.gif
imamcia
Zrobiłam! Czemu ja do tej pory na to nie wpadłam przy moich czekoladożernych chłopach? Spróbowali, pomlaskali, znaczy się dobre.
Dzisiaj wstawiam kolejne sliwki, bo wczoraj "wypróbowali" jeden słoiczek świeżych czekopowideł.
anbetung.gif Dzięki za podpowiedź, nareszcie będa jeść powidła bo do tej pory tylko truskawkowy dżemik wcinali.
bajaderka
Joanno, pyszne to jest!!! I rzeczywiscie do zludzenia przypomina smak sliwek w czekoladzie icon_smile.gif Dzieki za przepis - bede na pewno co roku powtarzac bo juz widze i smakuje piernik przelozony tym smarowidlem icon_smile.gif
Ja zamiast cukru waniliowego wrzucilam do sliwek dwie naciete laski wanilii, reszte robilam zgodnie z przepisem icon_smile.gif

AgusiaH
O rany boskie ..... !!!!
I skad ja biedna wezme wegierki icon_sad.gif
Liska
CYTAT(bajaderka @ 20 Sep 2006, 18:44 ) *
Joanno, pyszne to jest!!! I rzeczywiscie do zludzenia przypomina smak sliwek w czekoladzie icon_smile.gif Dzieki za przepis - bede na pewno co roku powtarzac bo juz widze i smakuje piernik przelozony tym smarowidlem icon_smile.gif
Ja zamiast cukru waniliowego wrzucilam do sliwek dwie naciete laski wanilii, reszte robilam zgodnie z przepisem icon_smile.gif

O rany!!!!!!
Robię te śliwki w weekend. lecker.gif
tatter
A skad JA wezme wegierki???
Moze sprobuje z innymi sliwkami...hm...wyglada tak apetycznie...

Bajaderko...a skad Ty, na obczyznie, sliwki wegierki masz?
bajaderka
tatter, na mojej obczyznie wegierki wystepuja icon_smile.gif Wprawdzie sezon na nie jest bardzo krotki i nie wszedzie mozna kupic, ale ja co roku bardzo pilnuje, zeby ich nie przgapic - jedyne przetwory jakie robie to wlasnie wegierkowe icon_mrgreen.gif

Ale mysle, ze do tego przepisu mozna uzyc innych sliwek, moze tych wielkich czarnych - powinno wyjsc rownie dobre icon_smile.gif
imamcia
Chodzę i "podżeram", naprawdę smak super! Nie jestem do końca pewna, czy te śliwki do piernika dotrwają icon_mrgreen.gif
AnnaH
czy w tym dzemiku wyczuwalna jest skorka ze sliwek???
pytam bo ostatnio robilam tylko z kakao.Zmiksowalam, smazylam z 2 godz a mimo to skorka byla wyczuwalna.
Dzis znow przytaszyczylam wielki koszyk wegierek prosto z dzialki sasiada, wiec bedzie trza ten przepisik wyprobowac :D
AgusiaH
CYTAT
Ale mysle, ze do tego przepisu mozna uzyc innych sliwek, moze tych wielkich czarnych - powinno wyjsc rownie dobre

To ide kupic jutro te wielkie czarne. Trzeba je bedzie chyba dluzej posmazyc, bo wodniste toto i bardziej slodkie od wegierek, wiec moze ciut mniej cukru. Juz mi slinka leci, jakie to musi byc pyszne.....
Baśka
cudeńko, już czuję smak moich ciasteczek bożonarodzeniowych przełożonych tym wynalazkiem mniam.gif

tylko mam takie pytanie w kwestii: smażyć, dodając cukier do uzyskania pożądanej konsystencji.... ile trwa tak na oko uzyskanie tej pożądanej konsystencji, bo w robieniu dżemów i innych powideł jestem jeszcze niewyrobiona i mogłabym przedobrzyć z tym smażeniem icon_redface.gif icon_mrgreen.gif
hazo
CYTAT(Baśka @ 22 Sep 2006, 09:25 ) *
tylko mam takie pytanie w kwestii: smażyć, dodając cukier do uzyskania pożądanej konsystencji.... ile trwa tak na oko uzyskanie tej pożądanej konsystencji, bo w robieniu dżemów i innych powideł jestem jeszcze niewyrobiona i mogłabym przedobrzyć z tym smażeniem icon_redface.gif icon_mrgreen.gif

Też jestem zainteresowana odpowiedzią, bo właśnie zaczęłam smażenie.
AgusiaH
Dziewczyny , myslicie, ze sliwki mozna by bylo zyrafa potraktowac zamiast mielic w maszynce ?
Nienawidze wyciagac maszynki z czelusci spizarni. pinggrins.gif
hazo
Agusiu, ja potraktowałam maszynką elektryczną. Błyskawicznie to poszło. Wydaje mi się, że żyrafą bardzo się spieni. No i będzie chyba okropnie pryskać.
imamcia
a PROPOS SMAŻENIA I KONSYSTENCJI.
JA PO PROSTU NAJPIERW SMAŻĘ SAME ŚLIWKI, ODPAROWUJĄ SPORO PŁYNU, JAK UWAŻAM, ŻE JEST OK, WTEDY DALSZA CZĘŚĆ ROBOTY. cZĘŚĆ ZMIKSOWAŁAM PRZED DODANIEM CUKRU, A OSTATNIE ŚLIWKI BEZ MIKSOWANIA, POTEM CUKIER I RESZTA DODATKÓW I SIUP DO SŁOIKA.
Liska
CYTAT(AgusiaH @ 22 Sep 2006, 09:56 ) *
Dziewczyny , myslicie, ze sliwki mozna by bylo zyrafa potraktowac zamiast mielic w maszynce ?

ja wrzuciłam do malaksera, bo maszynki u mnie brak.

Powiem tylko - to jest absolutna rewelacja! Nagroda złotego piernika dla tego, kto wymyślił ten przepis. Pyszne! Właśnie gotuję z 3 kg sliwek i jutro będzie powtórka icon_smile.gif.
hazo
CYTAT(Liska @ 22 Sep 2006, 13:39 ) *
Powiem tylko - to jest absolutna rewelacja! Nagroda złotego piernika dla tego, kto wymyślił ten przepis. Pyszne! Właśnie gotuję z 3 kg sliwek i jutro będzie powtórka icon_smile.gif.

Podpisuję się pod tym. anbetung.gif dla autorki. Właśnie skończyłam robić. Z 1,5 kg węgierek i 1/2 kg cukru wyszło mi 6 małych słoiczków (takich od majonezu). Tylko nie wiem czy nie za długo gotowałam. Próbowałam wlewać na spodeczek i chłodziłam w lodówce. Mam nadzieję, że konsystencja będzie dobra.
bajaderka
CYTAT(AgusiaH @ 22 Sep 2006, 09:56 ) *

Mozna Agusiu, ja zawsze tak robie - prawie tak samo jak imamcia, smaze same, potem dodaje cukier i jak juz sa bardzo geste miksuje zyrafa... Potem jeszcze chwilke smaze (chwilka przy smazeniu powidel to wiecej niz kilka minut icon_wink.gif ). Moze dlatego, ze sa juz bardzo geste to nie pryskaja i nie pienia sie icon_smile.gif

Anno, ja nie czuje skorek w ogole - z tym, ze ja smaze az sa bardzo geste, na pewno dluzej niz 2 godziny icon_smile.gif Moje po 2 godzinach byly jeszcze bardzo jasne i rzadkie, smaze na bardzo malym ogniu...
Baśka
Dzięki dziewczyny za podpowiedź z tym smażeniem
nie pozostaje mi nic innego tylko zabrać się do roboty icon_biggrin.gif
Liska
wydaje mi się, że lepiej jest zmiksowac śliwki po ugotowaniu, że wtedy skórki będą mniej wyczuwalne. Ja tak zamierzam zrobić następnym razem.
AgusiaH
Chorobcia, smaze od wczoraj, juz chyba piata czy szosta godzine, a to dalej plynne. To pewnie te tutejsze sliwki wodniste ..... wrrrr

Czy dodatek kakao i czekolady, jakos znaczaco to zageszcza, czy dodawalyscie juz do bardzo gestych powidel ?

Ja w koncu pokroilam sliwki na drobne kawalki, poddusilam ze 2 godz bez cukru i wtedy zmiksowalam. Nie pienilo sie, chyba dzieki temu , ze byly juz podgotowane.
hazo
Agusiu, ja robiąc z 1,5 kg węgierek smażyłam około 4 godzin. Kakao i czekoladę dodałam, jak już było dosyć gęste. Powiedziałabym, że ten dodatek zagęścił znacząco. Może obrazowo - po postawieniu słoików z gotowymi do góry nogami opadały do dna dosyć wolno, czyli gotowe u mnie są gęste.
W sumie zajmuje to trochę czasu. Życzę cierpliwości.
jaxja
Ja też smażę bardzo długo - jeśli tak jak pisze Hazo z małej ilosci śliwek to te 4 godz wystarczą, a z zwiększej dłużej. Ważna jest tez powierzchnia parowania - w szerokim garze usmażą się szybciej.
AgusiaH
Dzieki dziewczyny za uspokojenie mnie icon_smile.gif
Uzbrajam sie w cierpliwosc, biorac jeszcze poprawke na sliwki, bardziej wodniste niz wegierki.
Ja robie z 2,5 kg jak w oryginale.
Joanna
Agusiu, ja lubię smażyć powidła 2 - 3 dni, to znaczy ze 2 - 3 godzinki jednego dnia i ze dwie następnego. Nie patrzę zresztą na zegarek, tylko na ich konsystencję. Dojrzałe, słodkie śliwki szybciej się zagęszczają niż mniej dojrzałe.
AnnaH
help!! powiedzcie czy to mozna zapasteryzowac czy lepiej nie???wlasnie sie koncza robic...
kermidt
o mamo! zeby tylko sliwki mozna bylo ciagle kupic.
W tym roku sa naprawde dobre
a ja wczoraj z kilo wzielam do ciasta...

wreszcie moje dziecko bedzie moglo jesc "nutelle"
do tej pory mial maslo orzechowe wymieszane z kakaem w plynie...
Hiena
AnnoH, dlaczego chcesz dodatkowo pasteryzowac?
Jesli będziesz wkładać gorące do słoików nie ma takiej potrzeby.
belle
CYTAT(bajaderka @ 20 Sep 2006, 18:44 ) *

Bajaderko ale piekne zdjecie lecker.gif mniam to musibyc przesmaczne
a z jakiego przepsiu robilas Twoj piernik ??
kupuje sliwki jutro
mam nadzieje ze mi sie to uda
Lis
O rany rany rany miałam nie robic już żadnych przetworów cry_1.gif
W poniedziałek sunę na bazarek po śliwki i kakao i smażę mniam.gif
AnnaH
Hieno, bo ostanio robilam jablka takie z kawaleczkami, no i pokazala sie plesn.Wiec teraz nie chcialam by sie to powtorzylo, bo to jest pychotka.
Jednak zapasteryzowalam lecker.gif
AgusiaH
No wreszcie gotowe icon_smile.gif
Gotowalam bardzo dlugo, ale warto bylo.
Smak jest naprawde wyjatkowy - jak to fajnie, ze garnek byl wielki to zostalo duuuzo do wyjadania. Pycha !!
bajaderka
Ja robie druga porcje, bo pierwsza topnieje w tempie zastraszajacym icon_smile.gif

belle, uda sie na pewno - to tak jak smazenie powidel, potem tylko dodajesz te pyszne dodatki icon_wink.gif A to ciasto to nie piernik tylko takie zwykle czekoladowe ciasto z bakaliami icon_smile.gif
Liska
CYTAT(bajaderka @ 24 Sep 2006, 02:52 ) *
A to ciasto to nie piernik tylko takie zwykle czekoladowe ciasto z bakaliami icon_smile.gif

Zwykłe... Hmn... zjadłabym takiego Bajaderkowego 'zwykłego ciasta' lecker.gif
Margot
CYTAT
Zwykłe... Hmn... zjadłabym takiego Bajaderkowego 'zwykłego ciasta'

ja też

a dżem zrobiłam ,pyszny ,narazie ,,trochę" zjedzony palcem prosto z garnka
Joanna
CYTAT(Liska @ 24 Sep 2006, 10:41 ) *
Zwykłe... Hmn... zjadłabym takiego Bajaderkowego 'zwykłego ciasta' lecker.gif

Oj, i ja bym zjadła..... mniam.gif mniam.gif mniam.gif Czy znajdę tu na niego przepis?
AnnaH
no i przegielam cry_1.gif zrobialm wczoraj ten dzemik, i tak sobie go kosztowalam, kosztowalam... i potem tez kosztowalam....i dzis czuje sie potwornie.Ciagle sobie powtarzam: a trzabylo tyle zezrec??? dump.gif
dziunia
zaraz wkładam swoją nutellę do słoików,wyszła przepyszna lecker.gif
zrobiłam z 1.5 porcji i dałam o 20 dkg cukru mniej bo śliwki były już pomarszczone i słodkie bardzo,zamiast cukru wanilinowego dodałam 10 dkg cukru waniliowego wg przepisu Jamiego Olivera icon_smile.gif
belle
CYTAT(bajaderka @ 24 Sep 2006, 02:52 ) *
takie zwykle czekoladowe ciasto z bakaliami icon_smile.gif

Bajaderko a jest to zwykle ciasto czekoladowe tutaj moze w ciastach??
Joanna
CYTAT(dziunia @ 26 Sep 2006, 10:40 ) *
zaraz wkładam swoją nutellę do słoików,wyszła przepyszna lecker.gif
zrobiłam z 1.5 porcji i dałam o 20 dkg cukru mniej bo śliwki były już pomarszczone i słodkie bardzo,zamiast cukru wanilinowego dodałam 10 dkg cukru waniliowego wg przepisu Jamiego Olivera icon_smile.gif

Ja też daję cukier waniliowy, a nie wanilinowy i również robię go sama, miksując cukier z pociętą na kawałki laską wanilii w specjalnie do tego celu przeznaczonym młynku do kawy. Nie trzeba go później przesiewać - jest od razu bardzo drobno zmielony. Mam ten młynek od ponad 20 lat i skóra mi cierpnie na samą myśl, co zrobię, gdy kiedyś odmówi współpracy.... icon_neutral.gif

Wczoraj robiłam podobną metodą dżem z gruszek - również dodałam do niego zrobionego powyższym sposobem cukru waniliowego i na koniec, 2 tabliczki białej czekolady. Pychota... icon_smile.gif
Margot
CYTAT
Wczoraj robiłam podobną metodą dżem z gruszek - również dodałam do niego zrobionego powyższym sposobem cukru waniliowego i na koniec, 2 tabliczki białej czekolady. Pychota

trzeba spróbować,oj trzeba
bajaderka
CYTAT(belle @ 30 Sep 2006, 20:10 ) *
Bajaderko a jest to zwykle ciasto czekoladowe tutaj moze w ciastach??

Juz jest belle icon_smile.gif http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=16269
belle
Joanno anbetung.gif
zrobilam i jest bardzo dobre
maz jak sprobowal to sie tylko zapytal
''tylko tyle zrobilas?? wez moze zrob wiecej rofl.gif gruebel_2.gif
wiec jutro jade po sliwki :fiesgrins: i wsobote robie podwojna porcje
Bajaderko dziekuje za wstawiony przepis na ciasto bussi.gif
Joanna
Belle - cieszę się, że powidełka smakują. Mnie też korci, by zrobić jeszcze jedną porcję, choć spiżarnia zaczyna mi pękać w szwach.... icon_smile.gif Ale chyba jeszcze zmieszczę kilka słoiczków tego smakołyku. icon_mrgreen.gif
Simona
Zrobilam, i zrobie jeszcze. Jakie to jest pyszne!
trzkasienka
wlasnie pakuje do sloiczkow- przepyszne!!! dodaje do moich ulubionych przepisow, bo pewnie za rok powtorze icon_biggrin.gif
Malgosimi
prosze, powiedzcie mi, czy 2,5 kilo to ma byc PO wypestkowaniu? Czyli ile sliwek kupic?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.