Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Parowańce*
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Kuchnie świata > Kuchnia polska
Stron: 1, 2
ewalukas
U mnie to się nazywa parowańce icon_lol.gif Ale słyszałam też określenie buchty gruebel_2.gif

3,5 szkl mąki
1 szkl ciepłego mleka
5 dag drożdży
2 łyżki oleju
2 łyżki cukru
szczypta soli

Wyrabiać, aż będzie odchodziło od ręki. Parować ok 8 min.
Moja babcia parowała na pieluszcze tetrowej, ja robię tak samo. Zazwyczaj udaje mi się robić 1-2 szt i te pierwsze wychodzą średniej wielkości, natomiast te co czekają w kolejce są ogromniaste mniam.gif Najlepiej smakują polane śmietaną i posypane cukrem.

Nie wycinam szklaną, tylko robię jak bułeczki (sposób najlepszy to ten co opisany w bułeczkach, które rosną jak śpisz). JEśli chcę nadziewane to też bez problemu wychodzą.

Babcia uwielbia na drugi dzień odsmażane, ale mi nie bardzo podchodzą.
Mycha
U mnie natomiast nazywa sie to :kluski na parze.
Ja lubie polane maslem i posypane makiem i lekko cukrem,maly M.lubi z dzemem a duzy M.z maslem i cukrem.
Sprobuje zrobic w przyszlym tygodniu.
marcychna
Witam icon_smile.gif

U nas....to się na to mówi....parowce ;)

Jada się na obiad, najlepiej z jakimś mięskiem w potrawce....ostatnio z królikiem mniam.gif

A reszta...jak zostanie po obiedzie ;) to na podwieczorek....smażona na masełku....podane na gorąco z konfiturą wiśniową icon_razz.gif
alicjanka
CYTAT(Mycha @ 21 Jan 2007, 13:05 ) *
U mnie natomiast nazywa sie to :kluski na parze.

U mnie tak samo icon_lol.gif
Jadamy z ciemnym sosem + pieczeń + kapusta gotowana. Uwielbiam mniam.gif icon_lol.gif
Mała_Mi
A u nas się na nie mówi "parzaki" icon_razz.gif
Nauczyłam się je robić od babci.
Co ciekawe, mój Mąż wogóle takiej potrawy nie znał, ale bardzo ją polubił. icon_razz.gif
wesola30
Pychotka lecker.gif lecker.gif lecker.gif lecker.gif
Wlasnie dzisiaj mialam ochote na buchty icon_wink.gif bo tak sie u nas mowilo i o to one lecker.gif icon_smile.gif
Kliknij, aby zobaczyć załącznik
Polecam icon_smile.gif Palce lizac lecker.gif
ewalukas
Robiłaś icon_mrgreen.gif Wyszły bez zarzutu?
wesola30
anbetung.gif ewalukas wyszly cudowne :bussi:przepyszne
Polalam je sobie sosem jagodowym bo uwielbiam z jagodami daumen.gif
ewalukas
Jutro robię icon_cool.gif
ewalukas
Właśnie kończę robić fiesgrins.gif Wyszło mi 15 szt icon_lol.gif Połowę z dżemem truskawkowym zrobiłam, pycha lecker.gif
Dziś paruję na koszyku do frytek, który kupiłam za 3 zł icon_razz.gif idealnie się nadaje do tego, w dodatku nie muszę robić po 1, tylko po 3 icon_mrgreen.gif
Doruśka
u mnie to sie nazywa : kluchy na łachu . od sasiadki, bo u nas sie nie robiło takich smakołykóicon_smile.gif
Akulka
CYTAT(Kojka @ 31 Jan 2007, 19:03 ) *
u mnie to sie nazywa : kluchy na łachu .

Ja znam też pod ta nazwą, jak i buchty, bułki na parze, parowańce, a Poznaniacy mówia na nie pyzy drożdżowe rofl.gif
wesola30
Ja jeszcze slyszalam ze mowi sie na nie PAMPUCHY rofl.gif rofl.gif rofl.gif bardzo smieszna nazwa rofl.gif rofl.gif

ewalukas napisz jak Ci wyszly i pochwal sie fotka icon_smile.gif
Akulka
CYTAT(wesola30 @ 1 Feb 2007, 21:16 ) *
Ja jeszcze slyszalam ze mowi sie na nie PAMPUCHY

Jak mogłam o nich zapomnieć - tak, pampuchy tez bardzo dobrze znana mi nazwa. icon_wink.gif
Dana3
CYTAT(Akulka @ 1 Feb 2007, 01:49 ) *
Ja znam też pod ta nazwą, jak i buchty, bułki na parze, parowańce, a Poznaniacy mówia na nie pyzy drożdżowe rofl.gif

słyszałam je pod nazwa kluchy na lumpie icon_razz.gif
mam pytanie?ile bułeczek wychodzi z tego przepisu?
ewalukas
Wychodzi mi ok 15 szt. Robię maleńkie - wielkości, czy ja wiem.... gruebel_2.gif 2 x jak orzech włoski icon_mrgreen.gif Podczas parowania rosną dwu, a nawet trzykrotnie mniam.gif
kinga00
o tak, w łódzkiem mówi się na nie pampuchy icon_razz.gif pod taką nazwą znam w Łodzi icon_razz.gif swoją drogą parowańce cy buchty to zabawnie brzmii...a pyzy to mi się kojarzą z ziemniaczanymi icon_razz.gif ot, taki nasz język polski
Pampuchy najlepsze ze śmietaną 18% zmiksowaną z cukrem pudrem..... niebo wchodzące w boczki
agusia
U mnie też nazywa się je pampuchami. Dziękuję za przepis, niedługo zrobię. bussi.gif Ja bardzo lubię z dużą ilością sosu, bo wtedy tak fajnie nim nasiąkają i mięskiem (może być cielęcina).
Dana3
Ewa dziękuje za odpowiedż , muszę je zrobić(nigdy nie robiłam ).Bardzo je lubimy , napisze jak wyszły.pozdrawiam
Dana3
Zrobiłam dzisiaj na obiad z półtora porcji z sosem truskawkowym, wyszły pyszne , wszystkie zjedzone. Bardzo dziękuje za przepis bussi.gif zrobie je jeszcze , bo domownikom bardzo smakowały.
ewalukas
banana.gif banana.gif banana.gif
AgusiaSz
no to ja się przyznam że też je dziś robiłam na obiad fiesgrins.gif ale ze sosem waniliowym mniam.gif pychota było, ale za dużo zjadłam i się ruszyć nie mogę jeszcze choć obiad był już dawno dump.gif
ewalukas
Cieszę się, że smakowało i że się ruszyć nie możesz fiesgrins.gif
AgusiaSz
CYTAT(ewalukas @ 3 Mar 2007, 19:22 ) *
Cieszę się , że smakowało i że się ruszyć nie możesz fiesgrins.gif

strafe.gif
ewalukas
Chyba dobrze, że się nie mogłaś ruszyć bo to oznacza, że smakowało i oderwać się nie mogłaś zahnlos.gif
AgusiaSz
CYTAT(ewalukas @ 3 Mar 2007, 23:18 ) *
Chyba dobrze, że się nie mogłaś ruszyć bo to oznacza, że smakowało i oderwać się nie mogłaś zahnlos.gif

smakowało i to aż za bardzo mniam.gif
ale że się ruszyć nie mogłam to bardzo niedobrze fiesgrins.gif
ewalukas
Robiem dzis mniam.gif
ewalukas
Znów robię, ale na obiado-kolacje lecker.gif
niesmiertelni-k
mmm mniam.gif znam ten smak od dziecinstwa (u mnie tak jak u marcychny zawsze mowilo sie "parowce") - babcia wkladala do srodka lyzke jagod wymieszanych z cukrem, gotowala je na gazie na olbrzymim garnku i podawala razem z kremowa smietana. Jak bylysmy male z siostrami ciotecznymi to obowiazkowo trzeba bylo sie przebierac przed jedzeniem, bo sok sciekal nie tylko po brodach i buziach, ale i po ubraniu:)))
Boshka
Pytanie z serii tych goopich: czy po wyrobieniu ciasta ono ma rosnac czy od razu robic te kuli i parowac? gruebel_2.gif
margolcia
CYTAT(Boshka @ 6 Jun 2007, 12:05 ) *
Pytanie z serii tych goopich: czy po wyrobieniu ciasta ono ma rosnac czy od razu robic te kuli i parowac? gruebel_2.gif

po zrobieniu kulek z ciasta, zostawiam je żeby trochę podrosły i potem siup do parowania
Boshka
Bardzo dziekuje! Zamierzam zrobic w weekend.
ewalukas
Dopiero zobaczyłam pytanie icon_redface.gif
Ja nie zostawiam do wyrośnięcia. One i tak bardzo rosną w czasie parowania. Paruję po 2, góra 3 sztuki. Robię na bieżąco. Nie od razu wszystkie formuję, ponieważ ciasto rośnie szybko i po uformowaniu wszystkich, te ostatnie tracą kształt jak biorę, rozłażą się w dłoni, bo ciasto jest delikatne.
arvenaa1
Hmmm. Nie wiem, czy ktokolwiek robił parowańce z tego przepisu, bo....brakuje tu JAJEK. Dwóch jajek.
izunia2007
CYTAT(arvenaa1 @ 2 Jan 2010, 17:40 ) *
Hmmm. Nie wiem, czy ktokolwiek robił parowańce z tego przepisu, bo....brakuje tu JAJEK. Dwóch jajek.

Nie każde ciasto drożdżowe potrzebuje jajek.
moni20
A myslicie ze w parowarze takim elektrycznym tez mozna??
arvenaa1
U mnie w rodzinie robi się parowańce od 100 lat, przepis podobny, lecz z jajkami. Dlatego pytam, czy ktoś robił z tego przepisu?
izunia2007
CYTAT(arvenaa1 @ 2 Jan 2010, 19:37 ) *
U mnie w rodzinie robi się parowańce od 100 lat, przepis podobny, lecz z jajkami. Dlatego pytam, czy ktoś robił z tego przepisu?

Przeczytaj wątek dokładnie od początku, a dowiesz się że dziewczyny robiły właśnie z tego przepisu i nawet zdjęcia są icon_smile.gif
moni20
CYTAT(moni20 @ 2 Jan 2010, 18:25 ) *
A myslicie ze w parowarze takim elektrycznym tez mozna??

ponawiam pytanie, moze to jedno z tych glupich ale nie mam zielonego pojecia czy moge !!
Margot
CYTAT(moni20 @ 3 Jan 2010, 19:59 ) *
ponawiam pytanie, moze to jedno z tych glupich ale nie mam zielonego pojecia czy moge !!

Moni ja nie mam takiego elektrycznego i robię tak jak w przepisie ,ale myślę ,że czemu nie i można robić
moni20
CYTAT(Margot @ 3 Jan 2010, 19:06 ) *
Moni ja nie mam takiego elektrycznego i robię tak jak w przepisie ,ale myślę ,że czemu nie i można robić

dzieki Margot ... nawet w tym celu przeszukalam cala instrukcje ale nic o takim surowym ciescie nie pisalo ... jestem taka ciekawa, ze sprobuje z czystej ciekawosci icon_smile.gif
Margot
CYTAT(moni20 @ 3 Jan 2010, 20:14 ) *
dzieki Margot ... nawet w tym celu przeszukalam cala instrukcje ale nic o takim surowym ciescie nie pisalo ... jestem taka ciekawa, ze sprobuje z czystej ciekawosci icon_smile.gif

Moni , a może każda kluskę kłaść na kawałku papieru do pieczenia co?,żeby łatwiej było później wyjąć?
Arabeska
Nie wiem czy zamiast na mleku, mogłabym je na wodzie je zrobic?
Arabeska
Margot
CYTAT(Arabeska @ 3 Jan 2010, 21:37 ) *

można , ciut inaczej smakują co nie znaczy ,że gorzej
można tez dać takie roślinne wymysły jak mleko kokosowe czy ryżowe
Arabeska
O margot icon_mrgreen.gif z nieba mi z tą podpowiedzią o mleku kokosowym spadłaś! Jutro spróbuje i tak i tak.
Moje dzieciaki uwielbiają parowańce ,ale średniak bezmleczny jest. Dotąd kupowałam kluchy - takie domowej roboty bez mleka - w Leclerc'u tylko że już ich nie ma. A w sumie nie pomyślałam by sama zrobić dump.gif
Margot
wyjdą pyszne nawet na wodzie ,ale na mleku jakimś roślinnym będą jeszcze fajniejsze
moni20
CYTAT(Margot @ 3 Jan 2010, 19:20 ) *
Moni , a może każda kluskę kłaść na kawałku papieru do pieczenia co?,żeby łatwiej było później wyjąć?

chyba masz racje Margot bo moglyby sie "wtopic" w parowar a wlasciwie w dziurki i bym miala niezly problem.... dzieki za rade, jednak co dwie glowy to nie jedna icon_smile.gif
izunia2007
Ja odradzam położenie na papierze.Przecież one rosną na parze, i cały myk w tym że od każdej strony muszą być oparowane icon_smile.gif
izunia2007
CYTAT(Arabeska @ 3 Jan 2010, 20:37 ) *

Ciasto na parowańce to przecież zwykłe ciasto drożdżowe.Spróbuj użyć przepisu na CHAŁKĘ KOSZERNĄ .Chałka pyszna , to parowańce będą dobre icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.