Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Surówka dwudniowa
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Zdrowe kalorie > Zielono mi
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6
BeataSz
Bardzo smaczna surówka, którą można a nawet trzeba przygotować dzień wcześniej. Można ją przechowywać w lodówce kilka dni i jest coraz smaczniejsza.
<!--endemo-->
Składniki:
Kapusta biala
marchew
cebula
papryka czerwona

I zalewa

0,25 szkl wody
0,5 szkl octu
0,75 szkl oleju
2 lyzki cukru
1 lyzka musztardy
sol

skladniki zalewy zagotowac [mozna zmienic ilosci wody i octu]

lub:
II zalewa

0,25 szkl wody
0,25 szkl octu
0,5 szkl oleju
0,75 szkl cukru
2 lyzki musztardy
1 lyzka soli

Kapustę cienko poszatkować, cebulkę pokroić drobno w kostkę, paprykę pokroić w cienkie paseczki, marchew zetrzeć na grubej tarce jarzynowej.
Warzywa wymieszać z gorącą zalewą i zostawić na noc w chłodnym miejscu.

Przed podaniem dodać do surówki 1 kwaśne jabłko oraz 2-3 ogórki konserwowe starte na grubej tarce.

Uwaga: robiłam tę surówkę również bez papryki ( bo za droga była icon_sad.gif ) i też była bardzo smaczna. Polecam.

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

Kliknij, aby zobaczyć załącznik
Iguana
Bardzo mi sie podoba a ajak smakuje to było widac po domownikach - wyjedli do czysta
BeataSz
Serio : :!: zdrobiłaś : :!: Cieszę się, że smakowała. Miałam dodać jescze inną zalewę (słodszą) i zapomniałam, zaraz dopiszę.
BeataSz
Dodałam zdjęcie, może jeszcze ktoś się skusi
Johasia
Z pewną taką nieśmiałością melduję, że skusiłam się - na widok zdjęcia wyprysnęłam z domu do wieczornego sklepu i olbrzymia micha surówki się właśnie przegryza przy oknie...
I kto to zje????
Chociaz.... już teraz obiecująco pachnie...
BeataSz
Johasiu, nie martw się, że jej jest dużo, jak będzie stała w lodówce, to można ją przez 2-3 dni jeść (ja jadłam i po 4 dniach), no chyba, że Ci nie posmakuje, to zrozumiałe, że nie będziesz chciała jeść przez kolejne dni.
Johasia
A te ogórki to na pewno konserwowe trzeba dać? Nie można kwaszonych?
Albo w ogóle pominąć?
BeataSz
Możesz spróbować dać inne lub pominąć chyba to nie jest aż tak istotne, ja daję konserwowe, bo taki przepis dostałam kiedyś od koleżanki, a ponieważ w zalewie jest ocet więc konserwowe mi tu pasują. Ja pominęłam kiedyś paprykę, bo droga była ale ogórki zawsze daję.
Johasia
Dzięki. Mam dużo materiału do wykorzystania w różnych kombinacjach, więc popróbuję i tak i siak i inaczej.
Brid
Właśnie robię tę surówkę Już mi ślinka cieknie na sam widok, a tu trzeba czekać , do jutra żeby ją zjeść icon_sad.gif
BeataSz
Ja się przyznam, że podjadam wcześniej trochę
Johasia
Albo jestem strasznie głodna, albo ta surówka jest także przepyszna i bez ogórków....
Co prawda, nie znam jeszcze jej smaku z ogórkami, ale to nie szkodzi, poznam później...
BeataSz
No to fajnie, że smakuje. A ja jeszcze będę testowac wersję z kapustą czerwoną
owieczka
Beatoesz, na taka ilosc zalewy jaka ilosc kapusty i marchwi?
BeataSz
Ja na oko robię, ale np. pół małej główki kapusty, jedna marchewka. Robię też czasem z połowy porcji zalewę.
owieczka
dziekuje Beatkoesz, to ide robic
owieczka
spozyta w polowie, zrobilam z druga zalewa, pozmniejszalam proporcje nieco, dodalam ogorka, pietruszke i kukurydze przed podaniem, jablko rowniez, bardzo nam smakowala
Baśka
CYTAT(BeataSz)
No to fajnie, że smakuje. A ja jeszcze będę testowac wersję z kapustą czerwoną

daj znać jak przetestujesz, bo surówka według tego przepisu czeka już u mnie w lodówce jeszcze tylko ją wykończę - jabłkiem i ogórkami
lubię takie surówki i już nie mogę doczekać kiedy się do niej dobiorę.
Johasia
Po wersji z jabłkiem ale bez ogórka, resztę (zdecydowanie "większą połowę" ) tej surówki zjadłam już bez żadnych dodatków. Niekonieczne są, moim skromnym zdaniem. icon_smile.gif
I korci mnie, by wykorzystać taką marynatę do surówki z samej kapusty i ew. cebuli. Podają coś podobnego we "włoskiej" pizzerii i mi to bardzo zawsze smakowało, i byłam ciekawa jak to się robi, że kapusta jest taka pysznie chrupiąca. No to już wiem... icon_smile.gif
BeataSz
Ja myślę, że tę zalewę (albo jakąś podobną, chyba smak można sobie samemu regulować ilością cukru, musztardy czy octu) można stosować do różnych surówek, myślę, że por też by się nadawał i cebula jak mówi Johasia. To jest tak jakby w delikatnej marynacie te warzywa były, dlatego jest dobra po kilku nawet dniach. Robiłam coś podobnego z samej cebuli i potem tylko ogórka kiszonego w plastry pokrojonego dałam, do wątróbki to jadłam i mi smakowało .
Johasia
A czy można taką surówkę jakoś zapasteryzować, by można było w słoikach dłużej przechować?
BeataSz
Nie wiem, możesz spróbować krótko zapasteryzować...
kasiak73
Zrobiłam dzisiaj do obiadku surówke pysia dziekuje Beatko za przepis
Iguana
Bardzo podobna jest moja jesienna i własnie mozna ja zajadać na swieżo a reszte zapasteryzować Jest w przetworach http://cincin.cc/index.php?showtopic=37 polecam
Johasia
Zrobiłam wreszcie w wersji full wypas.
Jeju... Dooobrze, że dałam tylko połowę na stół.... Reszta będzie dla nas...
Johasia
Ratunku! Nie ma nigdzie białej kapusty, a mam straszną chęć na tę surówkę... icon_sad.gif
Czy młoda może być???????
BeataSz
Nie robiłam z młodej, spróbuj to się przekonamy
Johasia
Nie spróbowałam icon_razz.gif - zrobiłam klasycznie, po Anusiaczkowemu. Jeju, jaka pyszna mi wyszła!!
Malinna
Beatkoesz icon_smile.gif surówka cud miód! Wyjadałam ją już świeżo po wymieszaniu z zalewą. Coś pysznego!
syso
Ta surowka to HIT! BeatkoSz, dzieki za wspanialy przepis. Robilam ja juz wielokrotnie i zjadam ja nie tylko do obiadu, podjadam ja non-stop. Robie te wersje lagodniejsza i zawsze zapominam przed podaniem dodac ogorka icon_biggrin.gif
PYCHA!!
syso
Jeszcze dodam, ze jak nie lubie salatek w zalewak octowych to te uwielbiam, a na dodatek wypijam zalewe, jak zostanie w miseczce. Akurat ja wlasnie pozeram i zalewa jest fantastyczna icon_biggrin.gif
BeataSz
To cieszę się bardzo. Ja też nie lubię sałatek z zalewą octową, ja w ogóle octu nie lubię
margolcia
CYTAT(BeataSz)
Serio :  :!:  zdrobiłaś :  :!:  Cieszę się, że smakowała. Miałam dodać jescze inną zalewę (słodszą) i zapomniałam, zaraz dopiszę.

no właśnie: chciałam zapytać, czym się one od siebie różniąicon_smile.gif
BeataSz
druga jest słodsza- ma więcej cukru i mniej octu .
syso
CYTAT(BeataSz)
druga jest słodsza- ma więcej cukru i mniej octu .

Oczywiscie, tak jak pisalas wczesniej, proporcje mozna sobie zmienic. Ja robie z druga zalewa, ale cukru daje okolo 2 lyzek. Jest pyszna.
yenulka
czytajac przepis w zyciu bym nie pomyslala ze to takie dobre jest

mniamc

pzdr
yenn
BeataSz
A widzisz jak to czasem można być mile zaskoczonym :!:
To już drugi kamień z mojego serca spadnięty ;)
annia28
oj muszę zrobić - bo smakowicie wygląda!! mmmm
lidiakd
No i jest naprawdę pychowata. Bardzo polecam. Zażeraliśmy się nią 2 dni z rzędu, jako dodatkiem do obiadku. icon_smile.gif
Lunia
BeatkoSz, od wczoraj jestem fanką Twojej surówki. Przepyszna!!!!!!!!
Wielkie dzięki za przepis
yenulka
Beata, przerobilam Twoja surowke na MM zamiast cukru sypnelam fruktozy (polowe tego co cukru) i zrezygnowalam z jablka - pyszne bylo

pzdr
yenn
Bazylka
icon_smile.gif Yenulka, ja dodaje do tej surówki zalewę z twoich ogórków z czosnkiem, i bardzo smakuje nam.
Baśka
Jak się zabieram do robienia tej surówki to w ilościach hurtowych. Szybko znika. Przepis wspaniały icon_smile.gif
yenulka
CYTAT(Bazylka)
icon_smile.gif Yenulka, ja dodaje do tej surówki zalewę z twoich ogórków z czosnkiem, i bardzo smakuje nam.

no poptarz, na taki patent nie wpadlam musze sprobowac. dzieki

pzdr
yenn
joannas
Skusiłam się, pyszna tuż po zalaniu zalewą bez ogórka i jabłka. Dałam więcej cukru i myśle,ze musztardę tez można pominąć. Mniam
Johasia
Zgadnijcie, czym zagłuszam taki sobie smak mojej mielonki? Tak jest - suróweczką....
dickw
dla mnie rewelacja ta salatka, zwlaszcz ze lubie takowe z kapusta icon_smile.gif
Stale
Bardzo nam smakuje ta surówka. Ja nie dodaje jabłka ani ogórka, posypują ja natomiast niesolonymi , posiekanymi niezbyt drobno orzeszkami ziemnymi. Pycha mniam
dickw
wg mnie moze byc wersja z ogorkami (u mnie kiszonymi) i jablkiem, jak i bez nich... icon_smile.gif Robilem z zalewa II... A pomysl z orzeszkami warty rowniez wyprobowania icon_smile.gif
ewa1975
No to i ja się dopiszę do powyższych peanów - surówka jest suuuper pyszna! Dzięki za przepis!
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.