Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Drezden Stollen - drożdżowa strucla świąteczna
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Słodkości > Ciasta
Stron: 1, 2, 3, 4
bajaderka
Drezden Stollen - drozdzowa strucla swiateczna

Bogate w wiekowe tradycje, znane drozdzowe ciasto. Przepisow na nie jest cale mnostwo i wszystkie sa pyszne - a to moja, wyprobowana wersja. Jest to bardzo wygodne ciasto do pieczenia w okresie swiatecznym bo powinno byc upieczone co najmniej tydzien przed spalaszowaniem icon_biggrin.gif No i jak chyba wszystkie swiateczne ciasta - bardzo kaloryczne, ze wzgledu na duza zawartosc masla.

1 1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki cukru
3/4 kostki masla
szczypta soli
2 duze jajka
2 duze zoltka
1 lyzeczka ekstraktu z wanilii
5 2/3 szklanki maki *
1 1/2 lyzki suchych drozdzy
1/2 lyzeczki mielonego kardamonu
1/3 lyzeczki zmielonej mace (kwiat muszkatalu) lub galki muszkatalowej
1 1/2 szklanki rodzynkow (mieszanka jasnych i ciemnych)
1 szklanka zblanszowanych migdalow, posiekanych
1/2 szklanki suszonych porzeczek lub innych bakalii
1/2 szklanki kandyzowanej skorki pomaranczowej
starta skorka z 1 cytryny
starta skorka z 1/2 pomaranczy
1/2 szklanki koniaku

3/4 kostki rozpuszczonego masla (do smarowania strucli po upieczeniu)
cukier puder do posypania

Rodzynki sparzyc, odsaczyc, zalac koniakiem i zostawic do macerowania (im dluzej tym lepiej, mozna to zrobic kilka dni przed planowanym pieczeniem). Mleko zagotowac, dodac cukier, maslo i sol, przestudzic. Dodac jajka, zoltka i wanilie, wymieszac. Wsypac 3 szklanki maki i drozdze, wymieszac i zostawic az ciasto podwoi swoja objetosc. Dodac przyprawy i bakalie, wsypac reszte maki w wyrobic gladkie, elastyczne ciasto. Przelozyc do lekko wysmarowanej maslem miski i ponownie zostawic do wyrosniecia az ciasto podwoi swoja objetosc. Podzielic na 2-3 czesci, kazda uformowac w ksztalcie owalu, lekko posmarowac maslem i zlozyc nie calkiem na pol (brzegi nie beda sie stykaly) wzdluz dluzszego brzegu. Ulozyc na natluszczonej blasze i zostawic do wyrosniecia.
Piec w temperaturze 190 st.C przez okolo 25 minut, patyczek wetkniety w srodek ciasta powinien byc suchy. Zaraz po wyjeciu z piekarnika, jeszcze gorace, smarowac rozpuszczonym maslem kilka razy, posypac grubo cukrem pudrem i bardzo szczelnie zawinac. Przechowywac w chlodnym miejscu przez conajmniej tydzien lub dluzej.

Pyszna jest ta strucla z marcepanem - w zlozenie strucli wkladamy rolke marcepanu, trzeba wtedy pamietac aby bardzo dobrze zlepic brzegi ciasta. Mozna strucle "odswiezyc" posypujac ja cieniutka warstwa cukru pudru tuz przed podaniem, ale jest to tylko zabieg kosmetyczny.

* Jak w kazdym drozdzowym ciescie, ilosc maki jest orientacyjna - wyrobione ciasto powinno byc dosc miekkie, ale nie lejace sie.

Ruzia
Bajaderko dzis zrobilam te Dresden Stollen i sa PYSZNE jedna mam z marcepanem i jedna bez, oczywiscie nie wytrzymalam i musialam juz sprubowac wiem ze do Swiat nie doczekaja i bede musiala je piec jeszcze raz
fotki wstawie jutro icon_smile.gif

dziekuje za wspanialy przepis icon_smile.gif

Ruzia
Ruzia
A oto obiecane zdjecia :

bajaderka
Ruziu, wyszly Ci przesliczne!

Az zazdrosna jestem, bo moje mi sie troche rozlazly i wyszly lekko plaskie Dobre sa, ale nie ma sie czym chwalic
Johasia
Ja chciałam tylko powiedzieć, że widziałam kilka dni temu Dresden Stollen w sklepie typu hipermarket. Obejrzałam sobie przez folię - kształt nawet podobny, no i obficie cukrem pudrem obsypane, ale nie kupiłam, bo co ja będę na jakieś namiastki forsę wydawać, nie?
AgusiaH
Piekne Ruziu te Twoje ciasta, a w Bajaderki narzekania nie wierze.

Dumna dzis bylam z Lukasza, bo jak zobaczyl, ze je pieke stollen to od razu wiedzial co to jest za ciasto. Pani im w szkole opowiadala o bozonarodzeniowych tradycjach roznych krajow i wytlumaczyla, ze Niemcy maja takie ciasto w ksztalcie "becika" Dzieciatka.
AgusiaH
No Aniol Stroz mnie natchnal, ze zrobilam stollen z calej porcji. Wyszly mi 3 pokazne strucle. Polowa jednej z nich zostala pozarta jeszcze na goraco, w ramach probowania czy dobra.

To ciasto jest cudowne wilgotne i takie maslane. Ja zamiast porzeczek dalam morele i wiekszosc migdalow zmielilam, bo moj Lukasz ma na wszelkie orzechowate w kawalkach dlugie zeby. Skorki dalam rozne: cytrynowa, mandarynkowa i pomaranczowa, bo ostatnio tego troche naprodukowalam.

Te strucle sa tak dobre, ze rezygnuje z pieczenia keksa.
ganga
ja w zeszlym roku pieklam te stollen (chyba z 8 malych strucli z proporcji ktore sa w przepisie bajaderki). Byly pyszne prezenty dla sasiadow wszystkim smakowalo

w tym roku ich nie robie, beda makowe strucle icon_razz.gif
Gusia
A to są moje strucle, trochę klapciate mi wyszły, ale piekłam pierwszy raz w życiu

joannas
Ale i tak super. Ja piekłam je pierwszy raz w zeszłym roku, ale nie za dobrze zrozumiałam Bajaderkę, że należy je złożyć na pół- jak Ty a nie oba boki do środka. W piecu to ona mi się zaczęla lekko rozłazić i otwierać. Płaskawa była, ale smaczna.
Jotka
Ja piekłam stollen w ubiegłym roku i zastosowałam się do wskazówek, które wtedy pojawiały się na forum, a mianowicie do jednej foremki, takiej szerszej, dałam obydwie strucle, obok siebie, każda w swoim pergaminie. To zapobiegło ich spłaszczaniu się na boki, i efekt becika był śliczny. Polecam ten sposób. Ja piekłam wówczas według przepisu Ziarenka i tameten przepis był właśnie na 2 strucle.
Olcia
Piekłam w zeszłym roku, piekłam w tym roku i będę piekła w następnych latach ponieważ jestem zagorzałą fanką takich ciast.
Chociaż w tym roku zapomniałam (nie wiem jak to się stało : ) dodać skórki pomarańczowej, to i tak jest pyszne.
AgusiaH
Moje strucle sa takie:

Nic nie wiedzialam o tych szerokich blaszkach i pergaminach i wszystkie 3 wrzucilam na ta duza blache z piekarnika. icon_smile.gif
janie
Agusiu, są śliczne, niestety w moich to założenie tak fachowo nie wyszło. A naprodukowałam aż sześć sztuk, w tym te od Ziarenka. Tak, blacha ma ogromne znaczenie dla ich urody. Pozdrawiam marcepanowo, J.
bajaderka
Ale mnie w oczy klujecie icon_smile.gif Sliczne Wam wyszly, naprawde...

Gusiu, wierz mi - Twoje nie sa takie zle icon_smile.gif Mnie w tym roku rozlazly sie podczas rosniecia i pieczenia i sa nie dosc, ze nieforemne to na dodatek plaskie - a tak ladnie sie zapowiadaly icon_smile.gif
Gusia
Dzięki bajadeko za słowa otuchy W sumie najwazniejszy smak, pokroję na kawałki i nikt w jednym kawałku nie będzie widział
bajaderka
No wiec wlasnie icon_smile.gif Moje tez w calosci swiatla dziennego nie ujrza
kasha
Ale fajnie, że wątek się odgrzebał

Czy możęcie mi powiedzieć jak przechowyać struclę, czy zawinąć ją w folię aluminową?
Gdy nie mam chłodnego miejsca w domu to gdzie ją najlepiej schować ? icon_sad.gif
AgusiaH
W folie aluminiowa zawijalam i w torbe foliowa...
O ile mnie pamiec nie myli...

Strasznie pyszne sa te strucle. Jedna dalam znajomej Niemce (nie z Drezna co prawda) w zeszlym roku i byla zachwycona. icon_smile.gif
kasha
AgusiuH dziękuję, jutro biorę się za strucelki, ale fajnie
Nesia
O matko, zarazilyscie mnie piernikami i piernicze juz od 2 tygodni a teraz jeszcze bede struclowac

te strucle wygladaja apetycznie i super, ze mozna je tez zrobic wczesniej

Biore sie za nie jutro 8) 8) 8)
AgusiaH
A ja ich w tym roku mialam nie robic, a teraz juz tylko mysle : kiedy
Ruzia
ja w tym roku tez robie, i to z calej porcji dwie strucle zabierze brat meza z dziewczyna do Polski a dwie zostana dla nas na swieta icon_smile.gif

najbardziej smakuje mi ta srucla zaraz w pierwszy dzien pieczenia dlatego moje nie lezakowaly a byly pozerane od razu
belle
a kiedy sa lepsze jak poleza czy zaraz przed wigilia zrobic ??
kamila
one muszą poleżeć z tego co pamiętam
syso
A jak nie mam koniaku, to bardzo zepsuje smak ciasta? Nie chce mi sie kupowac, no chyba ze jakas mala flaszeczke
Ruzia
ten koniak jest potrzebny po to zeby moczyc w nim rodzynki zanim wrzucisz je do ciasta, ja moczylam w rumie, bo tez nie mialam koniaku
AnnaH
dziewczyny a czy rum, whyski nie moze byc??musi byc koniak??Pytam bo mam w barku tylko takie trunki czy koniecznie koniak?
AnnaH
i jeszcze jedno jaka grubosc ma byc tego ciasta ???Po zrobieniu z niego owalu a przed zlozeniem w pol.
kasha
Kobiety, pomocy, czy gorące z pieca ledwo wyjęte mam pakować w folię aluminiową czy jednak poczekać jak ostygną?

Błagam, bo za niedługo wyskoczy z pieca pierwszy stolec.
amatorka
Stolec powinien ostygnąć, bo się spoci

A wyrabił go ktoś w maszynie do chleba :
kasha
Dzięki serdeczne

Zdrobnienie takie, no co, nooo!
AgusiaH
Ja wyrabialam w maszynie. Wszystko co drozdzowe do niej wrzucam. icon_smile.gif
kasha
Jejuuu, jak to pachnie, cuuuudo, ja chyba oszaleję ale mi wyszły wieloryby, 3 ogromniaste
AnnaH
a ja w sobote je robie,
No ale dziewczyny prosze powiedzcie co z tym alkoholem ???????????Mam gonic do monopolowego po ten koniak??? :
Pieczecie je naraz czy po jednej sztuce.
Mistrzynie i kucharki powiedzcie mi!!!
kasha
Rumu lej jeśli masz alkohol nadaje cudny zapach i smak, właśnie jestem po konsumcji jeszcze gorącego strucelka, to jest najlepsze ciasto drożdżowe jakie jadłam w życiu

Piekłam 3 strucle po kolei, jedna mieści się na jednej wielkiej blaszce z pieca, wychodzą ogromne, zaraz zrobię zdjęcie

Kapcie, rozczłapane przeokrutnie, mi się upiekły

syso
Piekne, kasha, no cudne. Mniaaam! Ja tez robie, wczoraj od tescia dostalismy koniak do tych rodzynek, chcialam szklanke, ale dal cala flaszke Chyba bede musiala powtorzyc tego stolca, bo do czego ja ten koniak spozytkuje
owieczka
ta strucla ma jeden podstawowy problem- wyszlam z domu na chwilke, na poczte, jak wrocilam nie bylo polowy pierwszej dobrali sie mi do niej i zjedli...strucla ma problem znikania
hazo
Czy ja dobrze zrozumiałam, że masłem pierwszy raz smaruje się przed złożeniem - czyli to co będzie w środku? No i potem po upieczeniu co jest jasno napisane. Czy po wyrośnięciu na blaszce a przed włożeniem do pieca też czymś smarujecie po wierzchu?
Dosyć pilne, bo już ciasto kończy drugie rośnięcie w misce.
kasha
wewnątrz przed złożeniem tylko posmarowałam, z wierzchu przed pieczeniem nie tylko dopiero po upieczeniu gorącym masełkiem chlap ciap
amatorka
W takim razie też zrobię. Tylko nie dzisiaj , bo nie ma prądu po wczorajszym huraganie (mam 1 fazę - ale to nie ta od piekarnika ).

AhusiuH - wrzucasz do maszyny wszystko od razu : ,bakalie też :
AnnaH
Rodzynki sie mocza w rumie tylko teraz okazalo sie ze mam bardzo malo migdalow, czy moge zastapic je orzechami????
kasha
CYTAT(AnnaH)
Rodzynki sie mocza w rumie tylko teraz okazalo sie ze mam bardzo malo migdalow, czy moge zastapic je orzechami????

Myślę, że jak najbardziej, zjadamy właśnie już drugą struclę i migdałów zupełnie nie czuć, a orzeszki mają fajny smaczek i będzie ciekawie dla podniebienia i miło
AnnaH
Kochane, trzepac cukrem gorace?????????? Nsapiszcie bo wlasnie posmarowalam je juz maslem, jedna zaczelam trzepac ale cukier stopnial wiec nie wiem
syso
Ja dalam na gorace icon_biggrin.gif Tego cukru trzeba sypnac sporo!

Ciacho jest pyszne juz po upieczniu, co sie z nim stanie po tygodniu, ze bedzie lepsze, to nie wiem, ale dla pewnosci, zanurzylam rodzynki w koniaku i bedzie na dniach powtorka, bo juz 1/4 zezarlismy a dzisiaj zrobilam. Wspaniale!! Nastepnym razem dam troszke wiecej niz szczypte soli. Z bakalii oprocz rodzynek i migdalow, dodalam suszona papaje i anannasa, porzeczek nie bylo.
A ile dajecie zywych drozdzy, bo ja dalam ok. 50gram, nie wiem ile to dwie lyzki, a suchych raczej nie uzywam icon_biggrin.gif
AgusiaH
Mialam ich nie piec w tym roku, ale to sie nie da

Zwlaszcza, ze udalo mi sie kupic jakims cudem suszone porzeczki, truskawki i czeresnie. Wszystko poszlo do stollen ( plus jeszcze mango , papaja, sliwki i morele) - wyszly w tym roku bardzo kolorowe i balakie sa przyjemnie kwaskowate.

Wlasnie wyjelam 3 pachnace "beciki" z piekarnika. Jeden juz jest poteznie napoczety. ;)
AnnaH
a oto moje cudenko

nie mialam suszonych porzeczek, dodalam , figi, sliwki, morele ..
sa pycha no a zapach byl bnie tylko w kuchni ale i na klatce w naszym bloku
Ruzia
ja tez wlasnie wyjelam z piekarnika, i pachna oblednie... mmmm..... wyszly mi super icon_smile.gif
jak zdaze to wkleje zdjecie icon_smile.gif
Ruzia
zdjecia sa juz w albumie
AnnaH
Ja nastepnym razem zrobie je waski owal, i mysle ze wtedy beda duzo wyzsze.Choc wszystkim smakowala bardziej niz kupna.
2 sztuki jedzie jutro ze mna do Polski
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.