Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Pizza na grubym cieście - New York style
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Pizza & Co.
Stron: 1, 2
dziunia
czyli nie samą napoletaną człowiek żyje icon_wink.gif Czasem trzeba zjeść coś innego, a ten spód
jest wyjątkowo smaczny - chrupiący z wierzchu, a miękko-puszysty wewnątrz. Polecam
pieczenie na kamieniu, efekt wtedy jest najlepszy. W przypadku braku kamienia należy
rozgrzać najgrubszą blachę jaką mamy i na niej piec pizzę.

Za przepis na spód i sos dziękuję Malgosimi bussi.gif

Spód wg przepisu Petera Reinharta z książki "American Pie"

Składniki na 3 spody o średnicy ok. 30 cm lub 4 o średnicy ok. 25 cm

- 650 g mąki pszennej typ 650 ( w oryginale bread flour o zawartości białka ok.11 g/100 g mąki)
- 1,5 łyżki cukru lub miodu
- 2 łyżeczki soli
- 1,5 łyżeczki drożdży instant
- 3 łyżki oliwy
- 1 3/4 szklanki- ok. 430 ml wody w temp. pokojowej

Suche składniki przesiać do miski, dodać mokre i miksować na średnich obrotach 4
minuty. Odstawić ciasto na 5 minut, a potem miksować jeszcze 2 minuty. Podzielić ciasto
na porcje, uformować spłaszczone kule i włozyć do misek wysmarowanych oliwą.
Przykryć folią i odstawić na 15 minut, a następnie włożyć na min. 12 godzin do lodówki. 2
godziny przed pieczeniem wyjąć ciasto z lodówki.

Sos pomidorowy podstawowy wg Petera Reinharta:

- puszka pomidorów w kostkach - najlepsze są firmy Mutti, inne należy odsączyć na sitku
wyłozonym kawałkiem ręcznika papierowego - ja własnie tak robię ponieważ używam
własnego przecieru pomidorowego
- 1 łyżka octu balsamicznego albo soku cytrynowego lub mieszanki octu z sokiem
- duża szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu
- 1/2 łyżeczki suszonej lub 1 łyżka świeżej posiekanej bazylii
- 1/2 łyżeczki suszonego lub 1 łyżka świeżego posiekanego oregano
- 2 duże ząbki cząsnku posiekane drobno
- 1/2 łyżeczki soli

Wymieszać wszystkie składniki. Można przechowywać w lodówce do 1 tygodnia. Można
też sos zamrozić.

Dodatkowo na wierzchu u mnie tylko szynka i ser, ale można dodać coś jeszcze, byle nie
za dużo, IMHO max. 4 składniki wystarczą w zupełności icon_smile.gif
Ważne też, żeby ser (używam tylko mozzarelli w kulkach z zalewy) pokroić wcześniej na
plasterki i włozyć pomiędzy warstwy ręcznika papierowego obciążając wszystko, żeby
pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Piekarnik rozgrzać z kamieniem do maksymalnej temperatury, nagrzewać minimum 20
minut. Spód lekko rozwałkować, następnie rozciągać nadając okrągły kształt. Deskę lub
łopatę do pizzy posypać semoliną lub krupczatką, połozyć na niej spód i nakladać sos i
składniki wierzchu pizzy. Zsunąć pizzę do piekarnika i piec aż spód spuchnie, a ser się
stopi i zarumieni. Spód czasem piecze się na ciemnobrązowo, ale nie jest wtedy wcale
twardy lecz chrupiący.
Upieczoną pizzę zsunąć na kratkę i odstawić na chwilkę żeby odparowała(inaczej spód
będzie zaparzony i straci chrupkość). Kroić na kawałki i jeść icon_smile.gif

Malgosimi
Dziuniu, juz chwaliłam, ale w Twoim wykonaniu jets po prostu boska! I mówi to samozwańcza przewodnicząca lobby cienkociastowego!!! :LOL:Piękna!!!!! Ale bym zjadła taką pizzę!!
villanelle
Oj tak ten sos jest wspaniały!!! Zawsze robię go do pizzy!

A grube ciasto hm... Skoro Malgosimi tak chwali, to trzeba będzie spróbować!
Malgosimi
Villanelle, ja zawsze jak mam do wyboru, to zjem cienkie ciasto (napoletane lub rzymska), ale pizza ny style jest dla mnie nastepna w kolejnosci... tylko ja robie ja bardziej jak na filmach, gdzie jedzą taką pizzę (np gorączka sobotniej nocy) wcale nie taką grubą, 0,5 cm . Ta pizza powinna mieć taką grubość, zeby jej ,,nos" (czesc od ostrego kąta) mzna bylo zadrzec i przykryc nim od góry resztę pizzy lub też pizzę w ogole zwinąć w trąbkę. Dziuni wyszła nieco inaczej (ze zdjecia patrząc), ale pięknie!
inga_xx
Skuszona zdjeciem, zrobilam dzisiaj ta pizze. Wyszla naprawde przepyszna. Ciasto jest doskonale. Przynajmniej moim zdaniem. Zadna klucha, ani cienka, twarda decha (dotychczas specjalizowalam sie w takich wypiekach ;)). Nastepna w kolejce bedzie Napoletana, a tymczasem dziekuje za ten przepis.
ANNEBLACK
mniam.gif Boska, przepyszna i wcale nie taka gruba - przynajmniej u mnie. Ciasto podzieliłam na 2 części i jedynie co mi wyszło grubsze to brzegi (bardzo smaczne zresztą). Dzięki wielkie za przepis - wejdzie na stałe do repertuaru - na zmianę z Napoletaną. Jedynie, czego nie lubię w tym przepisie to to 12 godzinne leżakowanie w lodówce...
ANNEBLACK
A sos wypróbuję następnym razem icon_wink.gif
dziunia
Cieszę się że smakuje Wam pizza icon_smile.gif Ona faktycznie - jak Malgosimi pisze - nie powinna być zbyt gruba. Ale dla mnie gruba pizza to każda grubsza od napoletany icon_wink.gif stąd ten tytuł icon_smile.gif Ważne, że ciasto jest na tyle elastyczne, że w zasadzie każdy może dopasować sobie grubość jaką lubi. Ja robiłam i grubszą i taką własnie typowo nowojorską czyli cieńszą i każda jest smaczna. Jedna uwaga, nie można dać zbyt dużo mąki(należy ją dodawać stopniowo, bo każda mąka inaczej 'pije' wodę), ciasto musi być elastyczne i luźnawe, nie mocno zwarte, wtedy efekt będzie rewelacyjny icon_smile.gif
villanelle
Nareszcie udało mi się znaleźć trochę czasu. Męska część zjadaczy uparła się na cztery pizze, więc nie wyszły za grube. Przyznam, że ciasto jest wspaniałe w smaku, a zapach zabija w pozytywnym znaczeniu!!! lecker.gif

Kliknij, aby zobaczyć załącznik
sylwia18
Pyszne ciasto Dziuniu! Na niedzielę zrobiłam grecką pizzę, przepyszna mniam.gif

Graz
Pyszne ciasto! W chwli obecnej - mój zdecydowany faworyt! Dzieki dziewczyny icon_smile.gif Trzeba pamietac, by cienko je rozciagnąć - jest przepyszne!
Malgosimi
Reinhart rządzi, niesamowite receptury wymysla
Graz
Kolejna porcja czeka w lodówce.
Agatka
ale ze mnie gapa, zapomnialam wstawic opinie
ciasto super, choc nastepnym razem dodam wiecej soli i dodam ziola do ciasta.
Krzysiek stwierdzil ze chyba sam sie nauczy robic bo takie dobre :D
MASZYNOWY FANATYK
Pizza wygląda zarąbiaście.Ale jak zrobić ,by można jeszcze ją było zjeść dzisiaj. dontknow.gif denknach.gif Może cofnę zegar po południu. denknach.gif
Graz
Dodam, że za pierwszym razem ciasto nie wylądowało w lodówce wcale, od razu wyrastało w cieple, bo gromada glodomorów przyparła mnie do muru i nie było wyjścia - i tak było pyszne. Dzis posiedzi trochę w lodówce, ale nie 12 godzin, może z pięć. ;)

Aha, i tym razem rzeczywiście dodałam troche wiecej soli.
kanapka
mam pytanie do tych co robili : czy ciasto w lodówce może postać dłużej niż 12 h? Na przykład jakieś 16?
Boshka
CYTAT(kanapka @ 14 Sep 2007, 13:58 ) *
mam pytanie do tych co robili : czy ciasto w lodówce może postać dłużej niż 12 h? Na przykład jakieś 16?

Moze, moze.... U mnie raz nawet siedzialo okolo 20 godz i tez dalo rade lecker.gif
kanapka
dziękuję bardzo za odpowiedź. U mnie stała chyba 17 i rzeczywiście nic jej nie było. Wszystkim baaaardzo smakowała, a ciasto wyglądało pięknie icon_smile.gif)). A przez rozładowane baterie nie trzasnęłam fotki, ale przy powtórce się poprawię , bo powtórka będzie na pewno icon_smile.gif
Graz
Sie piecze icon_smile.gif
vidd85
Robię ciasto z tego przepisu od kilku dobrych lat.
Absolutny numer 1!! lecker.gif

Pozdrawiam.
moni20
vidd85 a pieczesz na blaszce czy na kamieniu??
Malgosimi
nie obraz sie Vidd, ale Twoja pizza nie ma wiele wspolnego z pizzą New York Style, jest ze 3 razy za gruba
bajeczka
co kto lubi icon_smile.gif
moni20
Malgosimi a jak pizza vidd jest za gruba to ile cm mniej wiecej powinna miec?? Wlasciwie to mnie sie podoba taka gruba !
vidd85
Alez ja się nie gniewam.

W sumie nie wiem dlaczego tak mi rośnie.
Składaniki dokładnie te same. Może trochę inne wykonanie ale nie dam sobie rąk uciąć czy sama ich nie zmodyfikowałam przez lata pieczenia. Już nawet nie pamiętam orygianlnego przepisu bo robię z głowy... mechanicznie.

Nie narzekam bo lubię ciasto.
Poza tym nie jest jakieś koszmarne grube bo w środku to tak na 5 mm a tylko boczki tak ładnie puchną. icon_smile.gif

Piekę nomalnie na blaszce. Na dnach od dużej tortownicy.
moni20
miala byc dzis ta pizza ale musi jeszcze poczekac na kolejny pizzowy dzien
Malgosimi
ale ja nie watpie, ze taka gruba jest smaczna, tyle tylko, ze to nie jest juz New York Style.
New york style musi byc taka, zeby mozna ja bylo jest zwinieta w rurkę albo z ostra czescia nalozona na gore

np taka
Ewuszka
mam pytanie. Jesli mam Podzielić ciasto na porcje i kule tzn że powinno być w miarę gęstei twarde tak? i daje się je miksować? z góry dzieki za odp icon_smile.gif
dziunia
CYTAT(vidd85 @ 27 May 2008, 00:31 ) *
Alez ja się nie gniewam.

W sumie nie wiem dlaczego tak mi rośnie.
Składaniki dokładnie te same. Może trochę inne wykonanie ale nie dam sobie rąk uciąć czy sama ich nie zmodyfikowałam przez lata pieczenia. Już nawet nie pamiętam orygianlnego przepisu bo robię z głowy... mechanicznie.

Nie narzekam bo lubię ciasto.
Poza tym nie jest jakieś koszmarne grube bo w środku to tak na 5 mm a tylko boczki tak ładnie puchną. icon_smile.gif

Piekę nomalnie na blaszce. Na dnach od dużej tortownicy.

Pewnie w wykonaniu tkwi różnica. Owszem to ciasto rośnie i to bardzo, ale u mnie nigdy nie jest aż tak grube.

CYTAT(Malgosimi @ 27 May 2008, 17:15 ) *
ale ja nie watpie, ze taka gruba jest smaczna, tyle tylko, ze to nie jest juz New York Style.
New york style musi byc taka, zeby mozna ja bylo jest zwinieta w rurkę albo z ostra czescia nalozona na gore

np taka

Dokładnie tak icon_smile.gif Ta moja jest za gruba chyba, choć bez problemu dawała się zwijać. Tyle że dla mnie to i tak grube ciasto, bo weźmy np. taką napolitanę............ icon_wink.gif

CYTAT(Ewuszka @ 10 Jun 2008, 18:03 ) *
mam pytanie. Jesli mam Podzielić ciasto na porcje i kule tzn że powinno być w miarę gęstei twarde tak? i daje się je miksować? z góry dzieki za odp icon_smile.gif

Nie, ciasto nie pownno być gęste, a tym bardziej nie powinno być twarde. Ciasto powinno mieć taką konstystencję żeby kleiło się w trakcie miksowania do dna miski ale odchodziło od jej boków, jednak nadal powinno być dość luźne. Takie ciasto daje się normalnie podzielić na kule, jesli masz z tym problem to najpierw wysmaruj ręce oliwą i dopiero dziel ciasto. I nie bój się, że następnego dnia przed pieczeniem nie uformujesz placków, zrobisz to bez problemu podsypując stolnicę/blat małą ilością mąki, a samo ciasto będzie zwarte i bardzo elastyczne dzięki wytworzonemu przez te kilkanaście godzin glutenowi.
Ewuszka
wielkie dzięki icon_smile.gif
sylwia18
Moja też ma za grube ciasto ale jest pyszna mniam.gif
Malgosimi
o, tak powinna wygladac New York Style, takiej grubosci

Dziuniu, sugerowałabym jednak zmianę tytułu watku jakąś... nie daje mi to spokoju... moze po prostu pizza na grubym cieście icon_smile.gif
Malwunia
CYTAT(Malgosimi @ 2 Jul 2008, 09:18 ) *

ta Pani i pizza, tu mi po prostu coś nie gra:P
no ale może je dlatego, że taka cienka icon_mrgreen.gif
Malwunia
A Dziuni pizza wygląda wspaniale!
Gucio
Kliknij, aby zobaczyć załącznikKliknij, aby zobaczyć załącznik
Pizza pieczona po nocnym "leżakowaniu" w lodówce z połowy ciasta. Trochę się kleiło ale ... już jej nie ma icon_mrgreen.gif mniam.gif
Druga połowa ciasta powedrowała do zamrożenia.
cheninn
właśnie trwa degustacja - brat je walentynkowy obiad z dziewczyną. Jak ogłoszą werdykt to zdam relację. Aaaa już się boję co mi z tego wyszło zahnlos.gif pinggrins.gif
Natalia :))
a ja mam takie pytanie ;)) czy te 3 łyżki oliwy to maja być tylko do wysmarowania miski czy trzeba je dodać do mokrych składników??
dziunia
Trzeba je dodać do mokrych składników.
Izolda
No niemożliwe, że tutaj jeszcze nie wstawiłam swojej opinii.
Bardzo pyszne jest to ciasto Dziuniu i nigdy z nim nie miałam problemu, moja wyszła na grubość coś pomiędzy Twoją a tą pokazaną przez Malgosimi. Zrobiłam z 1/3 porcji z sosem pomidorowym, który tu podałaś (też już od dawna to mój ulubiony), mozzarellą, cebulą i pieczarkami. Chłop dziś na wyjeździe, więc jest cała moja, a raczej była, bo została już tylko ćwiartka icon_redface.gif Przepychota icon_mrgreen.gif
kornasia
Dziuniu, dziekuje za przepis anbetung.gif pyszna byla lecker.gif
kanapka
a kiedy ją można mrozić ? po tym jak odstoi te 15 minut w temp pokojowej czy po tym jak postoi w lodówce. Miałam jutro robić tą pizzę ale wyszło inaczej i ciasta będę potrzebowała dopiero w czwartek? Da się je jakoś przechowac do czwartku?
dziunia
Możesz zamrozić po tych 15 minutach. Jesli ma wytrzymać do czwartku, to ja bym ją zamroziła dziś, a w środę wieczorem przełozyłabym do lodówki na najcieplejszą półkę.
kanapka
dziękuję ślicznie za odpowiedź. Lecę robić miejsce w zamrażalniku
anulka9999
koniecznie muszę spróbować aż ślinka cieknie ;)
martyna22a
Rewelacja icon_smile.gif pyszne ,puszyste ciasto, zjadlam tyle ze pekne, zrobilam jedna wielka z 2/3 ciasta. Przetestowalam juz bardzo wiele ciast, idealu jeszcze nie znalazlam ale to jest bardzo zblizone, no miodzio icon_smile.gif
gosia
pycha właśnie jem, super, dzięki dziuniu
inka73
Hejka icon_smile.gif
Dziunia, a czy drożdże instant można zastąpić świeżymi? Jeżeli tak, to ile ich powinno być?
pozdr.
dziunia
Można, trzeba dodać max. 3 dkg świeżych drożdży.
inka73
CYTAT(dziunia @ 31 Dec 2009, 11:29 ) *
Można, trzeba dodać max. 3 dkg świeżych drożdży.

dzięki za mega szybką odpowiedź icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.