Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Hiram skandynawski
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Do karafki i słoika > Zapasy
Stron: 1, 2, 3
Joanna
Hiram skandynawski
czyli konfitura z rabarbaru z imbirem

Źródło przepisu -" Przetwory domowe czyli spiżarnia babci Teodory" pod redakcją Jana Rogali

Składniki:
1 kg rabarbaru
1 kg cukru
3 łyżki imbiru
skórka z 1 cytryny

Wykonanie:
Rabarbar pokroić na małe kawałki, wymieszać w szklanej misie z cukrem, imbirem i drobno pokrojoną skórką z cytryny. Pozostawić na noc pod przykryciem.
Następnego dnia gotować na małym ogniu do miękkości. Po godzinie gotowania zrobić próbę wylewając kroplę marmolady na talerzyk i zadrapać przez środek nożem. Jeśli marmolada się nie zlewa, to znaczy, że jest gotowa. Gorącą wlewać do czystych, wyparzonych słoików. Dobrze zamknąć.

Moje uwagi:
Ze względu na proporcje rabarbaru i cukru, dla mnie to nie marmolada, ale konfitura.
Skórkę z cytryny otarłam na średniej tarce. Imbir dałam świeży, również utarty na tarce. W ilości do smaku.
Na razie konfiturka się gotuje i pachnie przy tym oszałamiająco...
Kliknij, aby zobaczyć załącznik
Margot
bardzo dziękuje ,muszę zdobyć trochę rabarbaru ,tez zrobię ze świeżym imbirem
Joanna
Margot, rabarbar kupiłam po prostu w Albercie... icon_smile.gif O dziwo był świeży i ładny. icon_smile.gif
Margot
może będzie w Hipernowej toć to ,,siostra" Alberta
Idę zobaczyć
Hiena
Joanno używasz świeżego czy suszonego imbiru?
Aż jestem ciekawa smaku, musi pięknie pachnieć i smakować kwaskowato-pieprzne. mniam.gif
Ciekawa jestem czy znajdę jeszcze rabarbar, alberta niestety u mnie nie ma. icon_sad.gif
Lis
Hiena, mój ty ciapulku.
CYTAT
Imbir dałam świeży, również utarty na tarce.
Hiena
Dzienks, to wina pogody. icon_redface.gif
icon_lol.gif
Lis
Non problemo, ja od 3 dni jestem warzywo man.
Joanna
CYTAT(Hiena @ 7 Jul 2007, 18:11 ) *
Aż jestem ciekawa smaku, musi pięknie pachnieć i smakować kwaskowato-pieprznie. mniam.gif

Pięknie pachnie i smakuje dokładnie tak, jak opisałaś - lekko pieprznie z wyraźną cytrynową nutą. mniam.gif
Gdyby nie to, że przed chwilą dostałam wiaderko wiśni, natychmiast zrobiłabym powtórkę - z kilograma rabarbaru mam zaledwie trzy słoiczki pysznej konfitury (o konsystencji gęstej marmolady icon_mrgreen.gif )...
Ale jutro.... icon_smile.gif
KAROTKA
CYTAT(Joanna @ 7 Jul 2007, 19:26 ) *
Pięknie pachnie i smakuje dokładnie tak, jak opisałaś - lekko pieprznie z wyraźną cytrynową nutą. mniam.gif
Gdyby nie to, że przed chwilą dostałam wiaderko wiśni, natychmiast zrobiłabym powtórkę - z kilograma rabarbaru mam zaledwie trzy słoiczki pysznej konfitury ( o konsystencji gęstej marmolady icon_mrgreen.gif )...
Ale jutro.... icon_smile.gif

Barzdzo pikantny efekt ? Czy nada się do bułeczki na śniadanko ? lecker.gif
Wczoraj zakupiłam rabarbar w Makro za niecałe 1,50 zł/kg. eek2.gif W Tesco dwa razy drozszy ! Właśnie nastawiłam dżemik z rabarbaru z goździkami. Pyrczy sobie na kuchence i pięknie pachnie [wredota lecker.gif ], a ja co chwilkę oblizuję łyżkę, aż w końcu zostanie pusty garnek icon_mrgreen.gif . Żałuję teraz, że wzięłam tylko kg. dump.gif Za taką cenę... gruebel_2.gif
No, ale to se ne wrati, jak mawiają nasi południowi sąsiedzi gruebel_2.gif , gdyż do Makro mam...60km.
Joanna
CYTAT(KAROTKA @ 25 Jul 2007, 18:37 ) *
Barzdzo pikantny efekt ? Czy nada się do bułeczki na śniadanko ? lecker.gif

Wg mnie nada... icon_smile.gif mniam.gif
Pikantność w nim imbirowo - cytrynowa, nie pieprzowa. icon_smile.gif
Margot
Kurcze ,a ja nie mogę zrobić ,bo nigdzie nie ma i każą mi przyiść za rok baa.gif w ..maju
KAROTKA
CYTAT(Margot @ 25 Jul 2007, 23:07 ) *
Kurcze ,a ja nie mogę zrobić ,bo nigdzie nie ma i każą mi przyiść za rok baa.gif w ..maju

A nie masz w pobliżu Makro lub Tesco ? W tych sklepach widziałam w tym tygodniu [w Makro kupiłam]. W tesco kosztuje 3 zł lub 3,50 /kg. A może zamów w zieleniaku i przywiozą z giełdy. Ktoś przecież do Makro i Tesco dostarcza ten towar. A skoro dostarcza, to znaczy, że jeszcze jest i to KRAJOWY, bo na kodzie kreskowym było napisane, że pochodzi z okolic Warszawy. Zresztą nie mam pojęcia, czy ktoś importuje rabarbar ? Czy to się opłaca, skoro taki tani. Nie trać nadziei i nie poddawaj się. Ja pytałam w Makro [bo byłam mocno zdziwiona icon_eek.gif , że końcem lipca jest w sprzedaży], a pan mi odpowiedział [nie mniej zdziwiony gruebel_2.gif ], ża mają cały czas od późnej wiosny.
Lis
Kupiłam w Realu za 1,67, jakby ktoś szukał.
Zaraz będę robić lecker.gif Rabarbar trzeba obrać, bo w przepisie nie widzę?
Chętnie dałabym mniej cukru, ciekawe czy sie uda.
Margot
a u mnie nie ma i nie bedzie do wiosny 2008 roku icon_frown.gif
Joanna
CYTAT(Lis @ 29 Jul 2007, 22:02 ) *
Rabarbar trzeba obrać, bo w przepisie nie widzę?

W przepisie faktycznie nic na ten temat nie ma - prawdopodobnie autor uznał to za oczywiste. icon_smile.gif
Na wszelki wypadek dodam więc, że rabarbar i świeży imbir należy dokładnie umyć i obrać, a cytrynę wyszorować i sparzyć. icon_smile.gif
Lis
Niby oczywiste, ale pomyślałam, że ten czerwony kolor to z nieobrania. Jak obieram rabarbar to mi zielone pędki zostają icon_wink.gif
Fajnie, ze dopiszesz o tej cytrynie, bo już chciałam trzec nieumytą.
Joanna
CYTAT(Lis @ 30 Jul 2007, 18:26 ) *
Fajnie, ze dopiszesz o tej cytrynie, bo już chciałam trzec nieumytą.

No widzisz, grunt to przezorność. icon_smile.gif

Mam nadzieję, że będzie Ci smakować. icon_smile.gif
tatter
Joanno...ten przepis Twoj z nieba mi spadl...wlasnie z ogrodu przynioslam tyle lodyg rabarbaru, ze moglabym pulk wykarmic. Zastanawialam sie, na ktory to dzem spoznilam sie w zeszlym roku...i to jest wlasnie ten... icon_biggrin.gif
Margot
ja w tym roku nie przegapię ,już sie rozglądam za rabarbarem
Joanna
Cieszę się, Tatter i życzę smacznego! icon_smile.gif

Polecam jeszcze ten sos do mięs i pasztetów:
http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=20979
tatter
Poszlam obaczyc i...podoba mi sie...widze, ze do syra tyz sie nada icon_wink.gif
Joanna
Do syra jak najbardziej! icon_smile.gif

I do wyjadania łyżką ze słoika też.... icon_wink.gif icon_redface.gif
GosiaM
CYTAT(Margot @ 15 Apr 2008, 15:43 ) *
ja w tym roku nie przegapię ,już sie rozglądam za rabarbarem

Wczoraj widziałam rabarbar w sprzedaży po 6 zł/kg. Mój na działce jest jeszcze całkiem mały, więc szczyt sezonu jeszcze przed nami icon_mrgreen.gif
Bea73
sezon rabarbarowy rozpoczety icon_smile.gif

przyznaje, ze mam ochote na ten hiram, ale... przeraza mnie ten kilogram cukru gruebel_2.gif

czy myslisz Joanno, ze moge zmniejszyc te ilosc? bardzo zmniejszyc? icon_wink.gif
jobi
Bea, ja bym ze zmniejszaniem uważała. Rabarbar jest bardzo kwaśny. Trochę można, ale nie za dużo, bo będzie "za uszami drzeć" icon_smile.gif
A stosunek 1:1 jest typowy dla konfitur, dletego zjada się ich odrobię do morza gorzkiej herbaty icon_smile.gif (ja tak robię)
Bea73
CYTAT(jobi @ 27 Apr 2008, 10:25 ) *
Bea, ja bym ze zmniejszaniem uważała. Rabarbar jest bardzo kwaśny. Trochę można, ale nie za dużo, bo będzie "za uszami drzeć" icon_smile.gif

to fakt; moze bede probowac w trakcie dosypywania cukru icon_wink.gif
CYTAT
A stosunek 1:1 jest typowy dla konfitur, dletego zjada się ich odrobię do morza gorzkiej herbaty icon_smile.gif (ja tak robię)

wiem niestety, i dlatego nie robie juz typowych konfitur, bo chce czuc smak owocow, a nie cukru icon_wink.gif
ale oczywiscie, wszystko zalezy od owocu
dzieki za odpowiedz Jobi, bede testowac icon_smile.gif
Margot
ja robię z połowy cukru
jest wystarczająco słodki ,tylko czy mi się siądzie
Margot
Przepyszny ,jeden z lepszych (chyba mi dżem wyszedł ,albo marmolada gruebel_2.gif ) jaki do tej pory zrobiłam
I co tu mówić pachnie niebiańsko
Joanno bussi.gif
JustynaW
A ja technicznie sie pytam - ile słoików tego cuda wyszło?
Margot
mi trzy te ok 300ml
trochę zostało zjedzone i trochę dodałam do ciasta
ewelinka111
mam tylko imbir w proszku ile mam dodać ? gruebel_2.gif
nie trzeba gotować słoików po zamknięciu ? icon_rolleyes.gif
mariaanna
CYTAT(ewelinka111 @ 4 May 2008, 12:27 ) *
mam tylko imbir w proszku ile mam dodać ? gruebel_2.gif

Ewelinko-ja robiłam z 1.5kg rabarbaru i dałam 1łyżeczkę imbiru w proszku.Sądzę, że to w sam raz.
Następnym razem postaram się o świeży bo myślę że warto.Pozdrawiam. lecker.gif
mariaanna
Joanno-dzięki za przepis. anbetung.gif icon_biggrin.gif

Ewelinko-odnośnie gotowania słoików-tylko dobrze zakręciłam i odwróciłam do góry dnem na 2-3godziny.Leżały sobie pod kocem.Nie trzeba gotować.
JustynaW
CYTAT(Margot @ 4 May 2008, 11:35 ) *
mi trzy te ok 300ml
trochę zostało zjedzone i trochę dodałam do ciasta

Przypuśćmy,że jakby nie zostało skonsumowane to i 4 by wyszły icon_wink.gif
Ale to i tak niewiele,czyli podwójna porcja icon_mrgreen.gif

Dziękować
Margot
CYTAT(JustynaW @ 4 May 2008, 14:17 ) *
Przypuśćmy,że jakby nie zostało skonsumowane to i 4 by wyszły icon_wink.gif
Ale to i tak niewiele,czyli podwójna porcja icon_mrgreen.gif

Dziękować

Justyno masz rację 100%
ale bez konsumpcji byłoby bardzo ciężko ,bo pachnie .... mniam.gif
A smakuje.... lecker.gif
Bea73
dzis wieczorem wszystko przygotuje i jutro tez go robie icon_smile.gif
Bea73
Joanno! Joanno!! Joaaaannoooo!!!
ta konfitura jest bosssska!!! zrobilam z nieco mniejszej porcji (700g rabarbaru) i oczywiscie dalam mniej cukru icon_wink.gif
podczas smazenia pachnialo w calym mieszkaniu i ten smak!
juz wiem, ze zrobie z jeszcze jednej porcji icon_smile.gif
bardzo dziekuje za przepis cvety.gif

i... chcialam zapytac czy pozwolisz, ze podziele sie przepisem na moim blogu?
Margot
Wiedziałam ,że i Tobie Bea będzie smakować
A dla Joanny blume.gif za ten przepis ,że tu go wpisała
Joanna
Cieszę się bardzo, że Wam konfitura zasmakowała. icon_smile.gif
Beo, to nie mój przepis, ale wierzę gorąco, że jego autor nie widzi przeciwskazań... icon_smile.gif
Bea73
CYTAT(Joanna @ 8 May 2008, 21:32 ) *
Cieszę się bardzo, że Wam konfitura posmakowała. icon_smile.gif
Beo, to nie mój przepis, ale wierzę gorąco, że jego autor nie widzi przeciwskazań... icon_smile.gif

ale to dzieki Tobie go tu mamy bussi.gif

jeszcze raz dziekuje!
Tobatka
Brzmi ciekawie, a ja własnie kompletuję przepisy rabarbarowe, bo coraz tańszy jest icon_smile.gif
oliweczka
rabarbar pewnie znajde na bazarze, ale za tym swiezym imbirem to przyjdzie mi pobiegac...
Margot
z imbirem pycha
z wanilią pychota
a z imbirem i wanilią to nie wiem jak napisać ,żeby oddać smak ,jest nieziemski
cukru daję przynajmniej połowę mniej
aklat
właśnie zapakowałam do słoików, pachnie pięknie, i ten pikantny imbirowy smak, mniam
Olga Smile
A ja zrobiłam Hiram i Chutnej ze strony Moja Kuchnia Beaty icon_smile.gif
Bardzo, bardzo polecam zwłaszcza Chutney bo jest REWELACYJNY!!!! a nawet więcej!
Bea73
CYTAT(Olga Smile @ 25 May 2008, 15:43 ) *
A ja zrobiłam Hiram i Chutnej ze strony Moja Kuchnia Beaty icon_smile.gif
Bardzo, bardzo polecam zwłaszcza Chutney bo jest REWELACYJNY!!!! a nawet więcej!

icon_redface.gif

milo mi Olu! bardzo ciesze sie, ze smakuje icon_smile.gif

a ja - przy okazji - jeszcze raz dziekuje Joannie za ten przepis na hiram, bo absolutnie wszedzie robi furrore! cvety.gif
oliweczka
a ja sobie siedze teraz przy kompie i wcinam ten hiram na chlebku wieloziarnistym z przepisu Alexandry. Mniam, zycie jest piekne ;)
A do rabarbaru dodalam mnostwo imbiru, odrobine cynamonu i 2 garsci rodzynek - wyszedl super, ostro- slodko - kwasny. Wielkie dzieki za przepis icon_smile.gif
rybkaro
Ja także sie skusiłam i nie żałuje daumen.gif mniam.gif .Ten zapach i smak , troszkę się obawiałam połączenia imbiru i rabarbaru ale wyszło super . Dałam na jeden kg. rabarbaru nie całą łyżeczkę imbiru w proszku i mniej cukru . Oto efekt mniam.gif
ciotkazuzanna
CYTAT(rybkaro @ 1 Jun 2008, 16:29 ) *
Ja także sie skusiłam i nie żałuje daumen.gif mniam.gif .Ten zapach i smak , troszkę się obawiałam połączenia imbiru i rabarbaru ale wyszło super . Dałam na jeden kg. rabarbaru nie całą łyżeczkę imbiru w proszku i mniej cukru . Oto efekt mniam.gif

Ja juz zawsze bedę robiła tem dżem - jest bossski. Dziękuję za przeps icon_smile.gif))
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.