Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Bułeczki z makiem
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Pieczywo > Pieczywo inne/Dodatki do pieczywa
sylwia18
Kolejny wspaniały przepis z ksi±żki „Francuzki nie tyj±” Mireille Guiliano

Bułeczki z makiem

1 jajko
1 łyżka stołowa wody
1 i 1/3 szklanki zwykłego jogurtu naturalnego
4 łyżki stołowe oliwy
2 ½ szklanki nieprzesianej m±ki
2 łyżki cukru 1 łyżeczka soli
1 łyżka stołowa proszku do pieczenia
1 łyżeczka maku

1.Rozm±cić jajko z wod±. Odstawić.
2.Ubić jogurt z oliw± na gładk± masę. Przesiać m±kę z cukrem, sol± i proszkiem do pieczenia. Zrobić dołek i wlać do ¶rodka mieszankę jogurtu z oliw±. Wymieszać końcami palców do całkowitego poł±czenia z m±k±. Wyrabiać, aż ciasto nie będzie przywierało do palców i uzyska gładk± konsystencję.
3.Rozgrzać piekarnik do 220’. Uformować 12 kulek i ułożyć na pergaminie.
Posmarować rozbełtanym jajkiem i posypać makiem. Ostrym nożem naci±ć na krzyż wierzch każdej bułeczki. Piec przez 30 minut albo dop
óki bułeczki nie nabior± złocistej barwy. Smaczne s± ciepłe, ale można oczywi¶cie podawać je ostudzone do temperatury pokojowej.

Maku nie miałam, bułeczki postanowiłam oszczędzić i nie dĽgać ich nożem.
S± mięciutkie i wilgotne...a jak pachn±! icon_eek.gif Najlepsze z samym masełkiem icon_smile.gif

Kliknij, aby zobaczyć zał±cznik

Kliknij, aby zobaczyć zał±cznik
Margot
ale bułeczki ,hm takich jeszcze nie piekłam,a apetycznie wygladaj±
sylwia18
CYTAT(Margot @ 18 Sep 2007, 13:51 ) *
ale bułeczki ,hm takich jeszcze nie piekłam,a apetycznie wygladaj±

S± pyszne nawet bez dodatków daumen.gif Bardzo polecam.
sunnyshine
A ja pokusiłam się na te bułeczki, bo przepis od razu mnie zaciekawił. Jestem bardzo mile zaskoczona, bułeczki wyszły przepysznie mniamniusie icon_smile.gif. Będę miała jutro na ¶niadanko... chociaż wyszło mi tylko 6. Aha - zamieniłam troszkę m±ki na otręby... Dziękuję za przepis, z pewno¶ci± wchodzi na stałe icon_smile.gif. Pozdrawiam icon_smile.gif.
sylwia18
CYTAT(sunnyshine @ 18 Sep 2007, 19:43 ) *
A ja pokusiłam się na te bułeczki, bo przepis od razu mnie zaciekawił. Jestem bardzo mile zaskoczona, bułeczki wyszły przepysznie mniamniusie icon_smile.gif. Będę miała jutro na ¶niadanko... chociaż wyszło mi tylko 6. Aha - zamieniłam troszkę m±ki na otręby... Dziękuję za przepis, z pewno¶ci± wchodzi na stałe icon_smile.gif. Pozdrawiam icon_smile.gif.

Ale się cieszę, że smakuj± ccgb.gif Bułeczek wyszło 6 ale pewnie do¶ć sporych, bo moje były malutkie icon_smile.gif
Pozdrawiam wink.gif
Evalill
Sylwia, ile mniej więcej zajęło Ci wyrabianie ciasta? Pryskała¶ bułeczki wod±?
sylwia18
CYTAT(Evalill @ 19 Sep 2007, 14:41 ) *
Sylwia, ile mniej więcej zajęło Ci wyrabianie ciasta? Pryskała¶ bułeczki wod±?

Ciasto bardzo szybko zrobiłam, dosłownie 10 minut i po wszystkim icon_smile.gif Też się bałam, że będzie dużo roboty bo rano co najwyżej wyjmowałam z lodówki przygotowane dzień wcze¶niej ciasto drożdżowe icon_wink.gif
A bułeczek wod± nie psikałam, s± mięciutkie a nie chrupi±ce.
Evalill
Dziękuję, Sylwia, za odpowiedĽ. Hmm... No to ja nic juz nie rozumiem. gruebel_2.gif Wyrabiałam ciasto jakies 15-20 minut i ci±gle kleiło się do ręki. Musiałam dosypać az 7 gar¶ci m±ki icon_eek.gif żeby odchodziło od palców. Efekt? Bułki były bardzo ciężkie i lekko zakalcowate. No nie wyszło mi. icon_sad.gif

To była moja pierwsza przygoda z własnoręcznie wykonanym pieczywem. Pomóżcie i powiedzcie, co zrobiłam Ľle. dump.gif Bułeczki w smaku były pyszne. Bardzo chciałabym je zrobić tak, jak należy. icon_sad.gif

Acha, m±kę miałam 650.
mirabbelka
tak sie zastanawiam czy w przepisie oryginalnym na te buleczki nie chodzi czasem o make z pelnego przemialu, czyli razowa, tylko tlumacz przerobil na "nieprzesiana". W innych przepisach z tej samej ksiazki wystepuje ten sam zwrot "maka nie przesiana".
a juz np croissanty kaze robic z przesianej gruebel_2.gif
ciekawam czy ktos ma te ksiazke w jezyku angielskim icon_question.gif
Evalill
Mnie z tym nie-przesiewaniem też zastanowiło, ale ja ekspertem nie jestem.
Poza tym dwóm osobom te bułeczki wyszły... Na zdjęciach Sylwii wygl±daj± wspaniale. I ze zdjęć wygl±da, jakby były z białej m±ki robione. Mirabelko, domy¶lasz się, co zrobiłam Ľle?
mirabbelka
w przepisach z dodatkiem proszku raczej przesiewa sie wszystkie skladniki, zeby uzyskac lekkosc w wypieku i nie wyrabia sie zbyt dlugo.
sylwia uzyla bialej maki i wcale sie jej nie kleilo, ty uzylas 650 a wiec odrobine ciemniejszej, ktora powinna chlonac troche wiecej plynow, a musialas dodac maki..
dlatego nic nie rozumiem gruebel_2.gif
po powrocie do domu w przyszlym tygodniu zrobie te buleczki, ale troche bardziej razowe i zobacze

na przyszlosc jednak dam ci rade, zeby plyn we wszystkich wypiekach nie dodawac w calosci, tak jak kaze przepis, tylko korygowac ich ilosc juz w trakcie roboty - to troche latwiej niz dodawac maki.

jest taki sposob na delikatna zmiane konsystencji ciasta w czasie wyrabiania. kilkakrotnie zwilzyc dlonie woda i wyrabiac nimi ciasto. jest gwarancja, ze nie damy jej za duzo.
Evalill
CYTAT(mirabbelka @ 20 Sep 2007, 12:49 ) *
w przepisach z dodatkiem proszku raczej przesiewa sie wszystkie skladniki, zeby uzyskac lekkosc w wypieku i nie wyrabia sie zbyt dlugo.

W tym przepisie też tak jest - trzeba przesiać sypkie. I tak też zrobiłam. Tylko to własnie jest nielogiczne - najpierw zalecaj± m±ki nie przesiewać, a potem przesiać sypkie.

CYTAT
sylwia uzyla bialej maki i wcale sie jej nie kleilo, ty uzylas 650 a wiec odrobine ciemniejszej, ktora powinna chlonac troche wiecej plynow, a musialas dodac maki..
dlatego nic nie rozumiem gruebel_2.gif
po powrocie do domu w przyszlym tygodniu zrobie te buleczki, ale troche bardziej razowe i zobacze

Byłabym wdzięczna! cvety.gif

CYTAT
na przyszlosc jednak dam ci rade, zeby plyn we wszystkich wypiekach nie dodawac w calosci, tak jak kaze przepis, tylko korygowac ich ilosc juz w trakcie roboty - to troche latwiej niz dodawac maki.

jest taki sposob na delikatna zmiane konsystencji ciasta w czasie wyrabiania. kilkakrotnie zwilzyc dlonie woda i wyrabiac nimi ciasto. jest gwarancja, ze nie damy jej za duzo.

Dziękuję za rady! anbetung.gif
mirabbelka
CYTAT(Evalill @ 20 Sep 2007, 12:55 ) *
W tym przepisie też tak jest - trzeba przesiać sypkie. I tak też zrobiłam. Tylko to własnie jest nielogiczne - najpierw zalecaj± m±ki nie przesiewać, a potem przesiać sypkie.

to zdanie wlasnie sklonilo mnie do zastanawiania sie czasem czy to nie blad w tlumaczeniu: przesiac nie przesiana
sylwia18
Ojej nie wiem czemu nie wyszły icon_frown.gif Ja zazwyczaj też muszę dosypywać dużo m±ki do ciasta ale w tym wypadku wszystko było w porz±dku...M±ki użyłam najzwyklejszej pszennej ale może Mirabbelka ma rację z tym błędem w tłumaczeniu gruebel_2.gif
Evalill
Sylwia, nie smuć się! cvety.gif To była moja pierwsza próba z własnoręcznie zrobionym pieczywem. Tobie i Sunnyshine wyszły, więc pewnie to ja co¶ sknociłam. S±dzę, że to może być kwestia m±ki i jogurtu, ale to tylko taki pomysł na czuja. Zobaczymy, co Mirabbelka powie. Za jaki¶ czas pewnie znów odważę sie je upiec, ale tym razem, za rad± Mirabbelki, będę dodawać stopniowo jogurt, a nie m±kę. zahnlos.gif
To może też być kwestia mojego piekarnika, który szaleje ostatnio, ale stawiam raczej na za duż± ilo¶ć m±ki.

A, mimo tego, że bułeczki nie wyszły, to smakowały mi bardzo. fiesgrins.gif I dlatego te pytania, bo chciałabym je kiedy¶ zrobić tak, jak na to zasługuj±. lecker.gif
sylwia18
CYTAT(Evalill @ 20 Sep 2007, 18:18 ) *
Sylwia, nie smuć się! cvety.gif To była moja pierwsza próba z własnoręcznie zrobionym pieczywem. Tobie i Sunnyshine wyszły, więc pewnie to ja co¶ sknociłam. S±dzę, że to może być kwestia m±ki i jogurtu, ale to tylko taki pomysł na czuja. Zobaczymy, co Mirabbelka powie. Za jaki¶ czas pewnie znów odważę sie je upiec, ale tym razem, za rad± Mirabbelki, będę dodawać stopniowo jogurt, a nie m±kę. zahnlos.gif
To może też być kwestia mojego piekarnika, który szaleje ostatnio, ale stawiam raczej na za duż± ilo¶ć m±ki.

A, mimo tego, że bułeczki nie wyszły, to smakowały mi bardzo. fiesgrins.gif I dlatego te pytania, bo chciałabym je kiedy¶ zrobić tak, jak na to zasługuj±. lecker.gif

No to chociaż tyle dobrego, że smakowały icon_smile.gif Mam nadzieję, że następnym razem już wyjd± idealne bussi.gif
sunnyshine
Jaki¶ czas temu znowu robiłam bułeczki, ponownie z otrębami. Wychodz± kapitalne, a ta skórka jest tak uroczo chrupi±ca icon_smile.gif). Ciasto w ogóle nie sprawia problemów, nawet nie zagniatam go, tylko mieszam warzech± i nakładam łyżk± na blachę... Jak widać i tak po macoszemu potraktowane wychodz± niemal idealnie.. jeszcze raz dziękuję za przepis icon_smile.gif
sylwia18
CYTAT
Jaki¶ czas temu znowu robiłam bułeczki, ponownie z otrębami. Wychodz± kapitalne, a ta skórka jest tak uroczo chrupi±ca ). Ciasto w ogóle nie sprawia problemów, nawet nie zagniatam go, tylko mieszam warzech± i nakładam łyżk± na blachę... Jak widać i tak po macoszemu potraktowane wychodz± niemal idealnie.. jeszcze raz dziękuję za przepis

cieszę się bardzo, że aż tak zasmakowały icon_smile.gif
sylwia18
Robiłam dzisiaj po raz kolejny, tym razem dałam jedna szklankę m±ki żytniej...wyszły równie pyszne icon_smile.gif Musiałam jednak dodać trochę więcej m±ki i piekłam je tylko 15 minut.
Arabeska
CYTAT(sylwia18 @ 15 Sep 2007, 07:29 ) *
Kolejny wspaniały przepis z ksi±żki „Francuzki nie tyj±” Mireille Guiliano

Może trochę OT - jakie jeszcze przepisy z tej ksi±żki robiła¶?
sylwia18
bagietki, croissanty , jogurt...
Ladybird
Fajne te bułeczki. Zrobiłam, gdy nagle naszła mnie ochota na pieczywo bez czekania. Pół godziny i ciepłe bułki na talerzu icon_smile.gif
sunnyshine
Przypomniałam sobie o przepisie i specjalnie wstałam pół godz wcze¶niej, żeby mieć pyszne ¶niadanko. Przeczytałam ostatnie komentarze i się zdziwiłam.... bo mi te bułeczki wychodza :D. Znów dodałam otr±b i nawet jajko ( przeczytałam tylko składniki dla od¶wieżenia pamieci :D). M±ki nie dosypywałam. Pyszne s± i szybkie icon_smile.gif.
To jest wersja lo-fi głównej zawarto¶ci. Aby zobaczyć pełn± wersję z większ± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.