Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Chleb żytnio-orkiszowy
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Pieczywo > Pieczywo na zakwasie z dodatkiem drożdży
hazo
Zainspirowana chlebem upieczonym przez Margot http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=2...st&p=610481 , popełniłam dzi¶ podobny chleb i wpisuję przepis na pro¶bę Margot

Kliknij, aby zobaczyć zał±cznik

Ciasto 1
2 szklanki m±ki żytniej 720
1/2 szklanki zakwasu żytniego z m±ki 2000
1/3 łyżeczki soli
200 g wody
Wymieszałam. Było do¶ć luĽne.
Zostawiłam na około 3 godziny do wyro¶nięcia.

Po mniej więcej godzinie zrobiłam
Ciasto2
2 szklanki m±ki orkiszowej razowej typ 3000
1,5 łyżeczki soli
160 g wody
1/2 łyżeczki cukru
¶wieże drożdże, okruszek wielko¶ci orzecha laskowego

Drożdże rozmieszałam z cukrem i odrobin± wody wlałam do dołka zrobionego w m±ce, przysypałam lekko m±k± i zostawiłam na 20 minut. Dodałam wodę i zagniotłam mikserem do¶ć ¶cisłe ciasto chlebowe.
Zostawiłam przykryte foli± na 2 godziny do wyro¶nięcia w ciepłym miejscu. W tym czasie 2 razy je składałam.
Potem poł±czyłam oba ciasta i wyrabiałam niezbyt długo. Wyszło do¶ć luĽne.
Przełożyłam do wysmarowanej i wysypanej otrębami formy chlebowej (23,5x13,5) i zostawiłam do wyro¶nięcia. Po mniej więcej godzinie wypełniło cał± foremkę.
Wierzch posmarowałam olejem i piekłam 40 minut w temperaturze 220*C. W połowie pieczenia posmarowałam wierzch wod±.
Już wiem, że będę go powtarzać i próbować inne kombinacje m±ki.

Margot do swojego chleba użyła m±ki żytniej z pełnego przemiału, a z kolei orkiszow± - biał±. Jak widać możliwe s± różne kombinacje.
Margot anbetung.gif anbetung.gif
Bea73
piekny chlen hazo!
ja bardzo czesto pieke z maki orkiszowej na moim zakwasie zytnim (razowym) wiec i ten przepis mnie interesuje icon_biggrin.gif
koniecznie do wyprobowania daumen.gif
Margot
Hazo
bardzo dziękuję że wpisała¶
Chleb wyszedł piękny Hazo
Ja dałam tylko inne m±ki
to znaczy do ciasta żytniego była m±ka z pełnego przemiału
a do drożdzowego orkiszowa biała
hazo
Margot, dopisałam jakich m±k Ty użyła¶, żeby wszystko było w jednym miejscu, bo nie każdemu chce się zagl±dać do podanego linka.
A chleb nawet po wystygnięciu jest bardzo dobry.
Margot
Hazo bardzo dziękuję za dopisek ,a cieszy mnie ,że smakuję
My szybko zjedli¶my ten chleb
ganga
Upieklam ten chlebek wczoraj wieczorem, dzis rano zjadlam na sniadanie - jest sprezysty, wilgotny, z pieknym miazszem. Tak jak lubie. Dziekuje za przepis anbetung.gif
elkunia
upiekłam wczoraj chyba najlepszy z chlebów orkiszowych, dziękuję za przepis
Anu-La
Upiekłam ten chlebek. Wielkie dzieki za przepis anbetung.gif Jest wspaniały! Oba ciasta robi się w sumie bardzo łatwo . Żytnie mieszałam łyżk± - było do¶ć rzadkie. M±ke orkiszowa miałam 2000, więc ciasto wyszło bardziej ¶cisłe. Najwięcej kłopotu sprawiło polaczenie obu ciast, bo trochę (b±dĽmy szczerzy bardzo) sie lepiło. Potem troszke mi przerosło, bo rosnie naprawde rewelacyjnie. Jednak efekt po upieczeniu przyćmił wszelkie niedogodnosci przy wyrabianiu i na pewno go powtórze.

Anula
Margot
tak ,Hazo należy się wielkie dziękuje ,że tak wszystko pomierzyła ,do pracowała i wstawiła tu ten przepis ,a jest to chyba najłatwiejszy sposób na smaczne pieczywo
mariaanna
Wczoraj upiekłam ten chleb pierwszy raz i już wiem, że nie ostatni. Dałam zakwas żytni z m±ki razowej, m±kę żytni± jasn± i m±kę orkiszow± ciemn±. Pyszny.Margot i hazo- anbetung.gif anbetung.gif
Caritka
Po chyba poltorej rocznej przerwie znow zaczelam piec chleby icon_biggrin.gif
Booosz, jak ja sie stesknilam za takim cieplym i chrupiacym chlebem icon_lol.gif
No i na "pierwszy ogien" poszedl ten przepis!
Wyszedl swietny!
Z braku maki, ktorej zawsze uzywam do pieczenia, do pierwszego ciasta dalam 1 szkl. orkiszowej 1050
i szklanke zytniej.
Do drugiego ciasta dalam 2 szkl. orkiszowej 630 i odrobine suchych drozdzy. Swiezych nie mialam.
I w ogole, jakos czas wyrastania pomieszalam icon_rolleyes.gif
Pierwsze ciasto zostawilam tylko na 20 min. w miedzy czasie zrobilam ciasto drugie, i po tych 20 minutach wymieszalam oba ciasta.
Zostawilam na chwile, a potem wlozylam je do lodowki na ok. 3 godziny. (Musialam wyjsc)
Upieklam w formie bochenka i nie mialam z nim zadnych problemow.
Ciasto bylo bardzo miekkie i elastyczne i udalo sie swietnie uformowac w kule.
Wyrastalo w koszyku- za wielkim koszyku, bo chleb wyszedl dosc maly. ( ale to nic icon_wink.gif )
Aha! I zapomnialam o soli icon_rolleyes.gif
Nie wiem, jak ja to zrobilam, ale w drugim ciescie nie widzialam soli (i nie dodalam, bo skoro nie bylo... icon_lol.gif )
Dlatego wyszedl malo slony, ale znow- to nic... icon_mrgreen.gif -moja wina- czas do okulisty icon_wink.gif

W ksztalcie bochenka (wczorajszy )

i w przekroju

Dzis zrobilam drugi raz -z wielkimi przygodami icon_mrgreen.gif
Powiem tylko tyle, bo nie bede zanudzac icon_wink.gif - ze wyrastal dwa razy. Raz w misce wylozonej recznikiem- uprzednio omaczonym - ok 3 godzin,
a drugi raz, po ponownym wymieszaniu i dosypaniu maki ( icon_mrgreen.gif ) wyrastal juz grzecznie w keksowce.
Myslalam, ze nic z niego nie bedzie, ale widac, ze to na prawde bezproblemowy chleb i zawsze sie udaje.
Tym razem soli nie przeoczylam i wyszedl idealny icon_biggrin.gif

Bardzo dziekuje za przepis anbetung.gif bussi.gif cvety.gif
Przekonalam sie dzisiaj icon_wink.gif, ze ten chleb jest niezawodny. Mozna z nim wyrabiac cuda, a i tak wyjdzie icon_mrgreen.gif
Poza tym- swietnie smakuje!
Wchodzi na stale icon_biggrin.gif
Sliczne dzieki, Hazo bussi.gif

Z keksowki (dzisiejszy i zdjecia robione przed chwila )

i w przekroju

Margot
Caritko ¶liczne bochny
hazo
Piękne, Caritko.
Tylko to nie mnie trzeba dziękować a Margot. Ja tylko ujęłam jej "opowie¶ć" o chlebie w ramy przepisu.
Margot
CYTAT(hazo @ 7 Apr 2009, 08:18 ) *
Tylko to nie mnie trzeba dziękować a Margot. Ja tylko ujęłam jej "opowie¶ć" o chlebie w ramy przepisu.

Hazo i pięknie to zrobiła¶ i za to i ja dziękuję cvety.gif
Caritka
Dziekuje za mile slowa , dziewczyny bussi.gif cvety.gif
Margot, a Tobie oczywiscie rowniez za przepis icon_wink.gif icon_mrgreen.gif bussi.gif

Dziwie sie, ze wyszedl mi ten chleb icon_wink.gif Dzien, w ktorym pieklam tego podluznego, pieklam jeszcze dwa inne chleby.
I porazka icon_mrgreen.gif Piekne gnioty mi wyszly, a "wydawaloby sie", ze to moje pewniaki gruebel_2.gif .
-Nawet na poczatku przygod z zakwasem, nie wywalilam zadnego chleba, bo zawsze wychodzily icon_biggrin.gif
No, coz icon_mrgreen.gif - to nie byl moj dzien icon_mrgreen.gif - choc ten, zrobil mi ogromna niespodzianke icon_biggrin.gif
hazo
Miałam do zutylizowania trochę m±ki orkiszowej i przypomniałam sobie o tym chlebie.
Taki upiekłam wczoraj:

Zrobiłam nieduży z połowy porcji. Użyłam m±kę żytni± 720 i orkiszow± 2000.
To jest wersja lo-fi głównej zawarto¶ci. Aby zobaczyć pełn± wersję z większ± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.