Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Proziaki
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Coś na ząb lub dwa > Tanie danie niesłychanie
Stron: 1, 2
Eve.eire
Wspomnialam o proziakach w watku o smakach dziecinstwa. Proziaki najlepiej piec na piecu ale niestety nie wszyscy mamy piec wiec pozostaje patelnia.
Polecam wyprobowac. Sa doskonale na kolacje z maslem, niektorzy jadaja z innymi dodatkami. Dobre sa tez na zimno. Poza tym sa bardzo sycace.

1/2 kg maki
400g kefiru
szczypta soli i cukru
1 plaska lyzeczka sody

Skladniki wolno wymieszac. Ciasto rozwalkowac na grubosc ok 1cm i podzielic na male kawalki (mozna powycinac kwadraty). Piec z obu stron na malym tluszczu.

A moze znacie proziaki ale pod inna nazwa?
Akulka
Ooooo... Dzieki icon_mrgreen.gif cvety.gif
Takich placuszków nie znałam. Natomiast z dzieciństwa pamiętam pieczone na blasze 'ciastka' z resztek ciasta rozwałkowanego na kluski. W środek sypało sie trochę cukru i opiekało, aż powstawały apetyczne brązowe bąbelki mniam.gif daumen.gif
Eve.eire
No tego to ja nie znalam. Ale proziaki polecam. Jak proziak jest swiezy- przekroj w polowie jak bulke i srodek posmaruj maslem. Mozna tez wierzch, jak kto lubi. Ja uwielbiam srodek posmarowany :D
Cinka
A czy da się wykrawać foremką do ciasteczek? Gwiazdki np... czy będą za małe? Takie okło 5cm.
Chyba jutro zrobię icon_smile.gif
Akulka
Cinko, będę czekać na twoja relację icon_lol.gif
Eve.eire
Wiesz, ja nigdy nie probowalam, na patelni to ciasto przybierze nierownomierne ksztalty i tak jakby napuchnie. No ale sprobuj, wygodniej jest ciac nozem.
Cinka
Rzeczywiście ciasto puchnie i nie bardzo opłaca się wykrajać foremkami bo lepiej zrobić je ciut większe. Ale dziecię chciało to foremkowałyśmy icon_mrgreen.gif kształty w miarę trzymało.
Ciasto fajne, wogóle nie chłonie tłuszczu - tyle co na wierzchu ale na ręczniku papierowym kładłam to nie są za tłuste.
W smaku przypominają mi takie typowe placki na sodzie - może nawet identyczne, ale u mnie w domu nigdy się takich nie robiło więc nie mam pojęcia czy ciasto to samo.
W środku niektórych porobiły się takie fajne kieszonki jak w picie fiesgrins.gif i wpadłam na pomysł następnym razem zrobić je w dużo większych np w okrągłych kształtach, rozciąć i nadziać jakimś farszem... powinno być przepyszne bo ciasto delikatne, mięciusieńkie a w smaku neutralne - można na słodko i na słono.
Albo... nadziewać farszem surowe pierożki i smażyć... to też chyba niegłupi pomysł - no cóz - napewno z tym ciastem trochę pokombinuję icon_wink.gif
Kliknij, aby zobaczyć załącznik
Akulka
Cinko.... Super ci wyszły mniam.gif chyba sie na nie jutro skuszę lecker.gif
eremiw
Ja to uwielbiam "od zawsze" , taka tradycyjna potrawa z biedy jak mówi moja mama . Nazywamy to"brozioki " , bo mówią - broza , proza -na sodęicon_smile.gif) Najlepsze są pieczone na blasze , ale można też w piekarniku , nagrzanym . Tylko blaszkę trzeba wysypac mąką , żadnego tłuszczu !! Ja uwielbiam z masłem i dzemem ,a do tego kawa z mlekiem , babcia robiła Dobrzynkę , pamiętacie ten smak??
Cinka
O widzisz - o blasze i piekarniku nie pomyślałam... mówisz że można? przyrumienią się? a obracać trzeba?
Kto wie czy jutro nie spróbuję - fajnie się robi to ciasto - mąke zagnieść kefirem icon_wink.gif ja akurat maślanką...

A - fajnie wiedzieć skąd pochodzi nazwa - jak dotąd to mi się z prozakiem tylko kojarzyło icon_lol.gif

A o Dobrzynce nie słyszałam...
Mała_Mi
Cinka, suuper zdjęcie, zupełnie mnie przekonało! Będę robić! Będą dziś na kolację lub jutro do śniadania.

Może by je nazwać "sodziaki"? gruebel_2.gif bo mi tez się z prozakiem kojarzy icon_lol.gif
dorota_s1
takie polskie scones ;)
Akulka
Mam kefir fiesgrins.gif
Akulka
Problem mam cheers.gif cheers.gif
Czy ciasto powinno być kleiste? Sypać więcej maki? icon_question.gif gruebel_2.gif
Cinka
Ja wsypałam. U mnie to prawie w każdym przepisie jest tak że muszę ciut mąki dodać.
eremiw
To ciasto, przy wyrabianiu niekiedy lepi się do rąk i trzeba dosypywać mąki , mniej więcej jest tak luźne jak na pierogi. A to , jak potem "rośnie "to zależy chyba tylko i wyłącznie od kefiru, bo gdy kefir starszy to mniej.Ale i to nie przeszkadza , bo zawsze są dobre. W piekarniku , pieczone na blasze do ciast tez brązowieją , właśnie od tej mąki . Można wkładać na blaszkę już troszkę nagrzaną z mąką , albo , tak jak ciastka na zimną. Moja koleżanka zawsze piecze ja na patelni , ale bez tłuszczu, a patelnia nie jest żaden teflon , tylko zwykła , "cygańska"I zawsze- na patelni , wpiekarniku na blasze , trzeba je przewracać , tak ze 2 , 3 razy. Aha , do ciasta można dodawac sól albo cukier do smaku.
Akulka
Zrobiłam. Smażyłam na suchej patelni, ciasto formowałam ręką w placki. Wyszły całkiem całkiem lecker.gif Pożarłam jako taki niby chlebek - bez niczego.
Faktycznie, mogłam je czymś nadziać lecker.gif
Cinka
No! Bo już się bałam że się przylepiłaś do tego ciasta i będzie potrzebna interwencja icon_wink.gif
Akulka
CYTAT(Cinka @ 16 Nov 2007, 21:39 ) *
No! Bo już się bałam że się przylepiłaś do tego ciasta i będzie potrzebna interwencja icon_wink.gif

A nie. icon_lol.gif Zrobiła się nieoczekiwana przerwa i potem dokończyłam. Ogólnie, to mi bardziej pod pite podchodzą takie smazone na suchym mniam.gif
Na tłuszczu pewnie pasował by akcent słodki, na sucho IMHO, juz nie icon_wink.gif
Akulka
Aha i wyszło mi luźne ciasto. Nie klejace sie, ale jeszcze nie pierogowe icon_wink.gif
Cinka
Nastepną razą ja na blasze piekem icon_mrgreen.gif właśnie a`la pita.
Myślem nad nadzieniem.
Akulka
Mnie ser bardzo do nich pasuje. Camembert, topiony, zółty icon_wink.gif Moze jakaś kurza pierś obsmażona w kawałeczkach i zielone lecker.gif
Ananke
Ciekawy ten przepis. Proporcje identyczne jak w typowym irlandzkim chlebie sodowym, tylko tam maslanka zamiast kefiru.
Cinka
No ja właśnie z maślanką zrobiłam bo kefiru nie miałam icon_smile.gif
Eve.eire
Ananke, bo chleb sodowy jest podobny w smaku. Ale to nie to jednak :D
Cesze sie, ze wyszly i smaokwaly.
Ja w piekarniku nigdy nie robilam ale moze sprobuje. Przewracac trzeba co by koloru nabraly z obu stron.
Ja uwielbiam z maslem w srodku. Ale np. moja mam to je z serem bialym wszama albo i z dzemem nawet wiec trzeba testowac.
Mała_Mi
Zrobiłam z maślanką. Nie robiłam tez tak gęstego ciasta, by wycinac kształty, tylko baaardzo juz gęste kładłam łyżką na patelnię. Wyszły bardzo dobre, delikatne, puszyste. Na pewno pojawią sie u nas jeszcze nie raz. daumen.gif mniam.gif
Akulka
Będę je chyba częściej piekła jako alternatywę chlebka. Są superowe, mmmmmmm
Zrobiłam grubsze rozciągając ręką i mocniej przypiekłam. Pycha mniam.gif : Eve.eire cvety.gif

Akulka
CYTAT(Mała_Mi @ 17 Nov 2007, 21:28 ) *
Zrobiłam z maślanką. Nie robiłam tez tak gęstego ciasta, by wycinac kształty, tylko baaardzo juz gęste kładłam łyżką na patelnię.

Łyzką? gruebel_2.gif Na tłuszcz, czy na suchą?
Mała_Mi
Na taką ledwo-ledwo olejem potraktowaną, teflonową.

A na czym Ty je smażyłaś? Bo moje zupełnie inaczej wyglądały niż Twoje - moje były jak te, które pokazuje Cinka, dlatego nie wstawiałam już własnego zdjęcia.
Jak pisałam , pozostawiłam ciasto gęstości śmietany 30% i łyżką robiłam okrągłe placuszki wprost na patelni. Pięknie rosły (ok1.5 - 2 cm!), w środku ładnie dopieczone. I pyszne.

A Twoje wyglądają jak pieczone na blasze gruebel_2.gif
Akulka
Nie widzę zdjęcia gruebel_2.gif <aha edytowałas icon_wink.gif>

Ale moje ciasto było zwarte, nie wałkowałam tylko rozciągałam ręką. Były dość grube. Piekłam/smażyłam na suchej teflonowej na średnim gazie icon_mrgreen.gif
Wyszły mi takie fajne chlebki i chyba przy tej wariacji zostanę daumen.gif
Mała_Mi
Właśnie widzę u Ciebie chlebki, a la pita, bardzo ładne.
Moje to takie gruebel_2.gif placuszki/pancakes, mięciutkie, sprężyste i puszyste.
Czyli wchodzi na to, że z tego przepisu, zaleznie od konsystencji ciasta można uzyskac dwa zupełnie różne efekty końcowe! daumen.gif
Muszę spróbować wariantu "pitowego", ale te puszyste też będę robić, są świetne, np. z syropem klonowym mniam.gif
Akulka
No to ja będę musiała sprobować tej wersji z ciasta łyżką nakładanego icon_lol.gif
imp_act
Mam ochotę zrobić te placuszki, ale trochę się boję icon_neutral.gif Każdy pisze o innej konsystencji, gdzie indziej piecze i każdemu inne wychodzą.
A jakie są w smaku na drugi dzień ? Są jeszcze zjadliwe, czy twarde i gumowate? Wogóle ile Wam wyszło placków z tej porcji ???
Cinka
W tym cały jego urok że jakkolwiek je zrobisz to i tak się udadzą icon_biggrin.gif
Ja robiłam z połowy porcji bo chciałam się pobawić tymi foremkami (niepotrzebnie) i wyszło mi tyle co na zdjęciu plus kilka zjedzonych od razu na ciepło.
Na drugi dzień są jak najbardziej ok - ale wiadomo że najlepsze świeżutkie.
Akulka
Potwierdzam, nie ma sie co ich bać icon_mrgreen.gif daumen.gif Bo i tak wyjdą, nie tak, to siak i będą dobre icon_wink.gif
Z jednej porcji wyjdzie ci tyle, że spokojnie sie wykarmisz, męża i jeszcze kogoś. Mi chyba wyszło ok. 8-10 gruebel_2.gif <za szybko sie jadło> dużych placków <bo one rosną na patelni jeszcze icon_wink.gif>
Syte są icon_wink.gif
imp_act
No dobra dziewczyny, dzięki za sugestie, w takim razie odważę się i dokonam te proziaki, cały czas chcę powiedziec prosiaki icon_lol.gif Najbardziej odpowiadałyby mi takie Akulkowe-chlebkowe, rozkroiłabym je i nadziała jakimś farszem a'la kebab. No, ale zobaczymy jaka wersja mi wyjdzie. Zdam relację w przyszłym tygodniu. cvety.gif
Mała_Mi
ja na własny użytek nazwałam je "sodziaki", bo ciągle mi się z prozakiem kojazy, ale "prosiaki" tez mi się pchają na usta icon_lol.gif

A zrobić na pewno warto, bo szybkie i pyszne. daumen.gif
Eve.eire
Ja pewno zrobie w weekend znowu.
Na drugi dzien sa tez dobre.
nurbika
Witam,
zrobiłam placusie z mąki pszennej RAZOWEJ. Wyszły absolutnie przeboskie - serdecznie dziękuję za zamieszczenie przepisu (i moi goście również).
U mnie dodatki były po "indyjsku" sosik z pokrojonej w kawałeczki pomarańczy w świeżo utłuczonym w moździerzu kardamonem, goździkami i cynamonem wymieszane z jogurtem greckim (0% tłuszczu) do tego schabik w pieprzu arabskim pieczony i suróweczka z czerwonej kapustki z selerem i ogórkiem w nucie czosnkowo balsamicznej. Mniaaaaaamm....
dziękuję jeszcze raz za przepis
olkenik
mmm..pyszne x) robilam z maki pszennej razowej, jadlam z dzemem zmieszanym z jogurtem... polecam x]
AgusiaSz
ja też zrobiłam icon_mrgreen.gif właśnie przed chwilą zjadłam z dżemem i nutellą mniam.gif
imp_act
W końcu zrobiłam te prosiaki icon_mrgreen.gif Smażyłam na patelni teflonowej, wyszły a'la małe chlebki pita. Do środka wsadziłam pieczoną pierś z kurczaka, sałatę, pomidora, korniszona, polałam sosem jogurtowo-majonezowym. Pycha było mniam.gif Na drugi dzień dojedliśmy resztę z dżemem, czyli na słodko. Polecam icon_smile.gif
enda____
można by uformowac takiego jednego wiekszego placka (wielkosci dna patleni) i uzyc jako spod do pizzy? jak myslicie? bussi.gif gruebel_2.gif
Akulka
CYTAT(enda____ @ 20 Feb 2008, 10:33 ) *
można by uformowac takiego jednego wiekszego placka (wielkosci dna patleni) i uzyc jako spod do pizzy? jak myslicie? bussi.gif gruebel_2.gif

Tzn co, chcesz zamiast piec usmaztyc, położyć nadzienie i zajadać jak pizzę icon_wink.gif?

Można, tyle, ze to z pizzą bedzie miało mało wspólnego, raczej tylko z wyglądu będzie ja przypominało, bo smak kompletnie inny. I wcale nie mówię, że zły, ale inny icon_wink.gif

Ja uwielbiam takie małe placuszki na to kładę salami i mozzarellę i wcinam aż mi się uszy trzęsą <czasami sosem chilli poleję ;>>. Niebo w gębie.
Aha... Naprawdę ważne jest dodanie tej soli i cukru <ja dodaję więcej niż po szczypcie>, bo w sumie razem świetnie się komponują smakowo. Do ciasta można tez dorzucać zioła, pieprz i inne przyprawy. Za każdym razem można smak urozmaicić sobie icon_wink.gif
Cinka
CYTAT(enda____ @ 20 Feb 2008, 10:33 ) *

Chyba już szybciej jako chlebka pita - ciasto tak fajnie puchnie w środku że żadnego problemu nie ma by stworzyć wewnątrz kieszonkę do nadziewania. daumen.gif
enda____
CYTAT(Akulka @ 20 Feb 2008, 17:21 ) *
Tzn co, chcesz zamiast piec usmaztyc, położyć nadzienie i zajadać jak pizzę icon_wink.gif?

Można, tyle, ze to z pizzą bedzie miało mało wspólnego, raczej tylko z wyglądu będzie ja przypominało, bo smak kompletnie inny. I wcale nie mówię, że zły, ale inny icon_wink.gif

Ja uwielbiam takie małe placuszki na to kładę salami i mozzarellę i wcinam aż mi się uszy trzęsą <czasami sosem chilli poleję ;>>. Niebo w gębie.
Aha... Naprawdę ważne jest dodanie tej soli i cukru <ja dodaję więcej niż po szczypcie>, bo w sumie razem świetnie się komponują smakowo. Do ciasta można tez dorzucać zioła, pieprz i inne przyprawy. Za każdym razem można smak urozmaicić sobie icon_wink.gif

CYTAT(Cinka @ 20 Feb 2008, 22:54 ) *
Chyba już szybciej jako chlebka pita - ciasto tak fajnie puchnie w środku że żadnego problemu nie ma by stworzyć wewnątrz kieszonkę do nadziewania. daumen.gif

dziekuje za odpowiedz icon_smile.gif
atunia
Pychota! Chociaż najpierw stwierdziłam, że wyszły mi jakieś przerośnięte i przypalone naleśniko-racuchy. Potem sobie przypomniałam, że ktoś coś pisał o maśle, rozkroiłam, wrzuciłam na ciepłe ciut masełka, posoliłam, BOSKIE! Czym prędzej zagoniłam robota do miziania masła z czosnkiem, usmażyłam resztę ciasta (robiłam z około 1/3 porcji, bo miałam tylko tyle kefiru, mąki sypałam na oko). Zżarliśmy z mężem na ciepło, z masełkiem czosnkowym.
jw291
Zrobiłam i ja. Na dwa sposoby. Wczoraj z małą ilością ziół, ciasto gęste nakładałam łyżką na patelnię a dziś (tak mojemu mężczyźnie posmakowało) zrobiłam baaardzo ziołowe i ciasto gęste, wałkowałam je. Z tego sposobu wyszło więcej porcji i robota szła szybciej. Bo wczoraj, gdy nakładałam łyżką....poroniony pomysł :/
Ale pyyyszne są. Mi najbardziej smakowały na gorąco, przekrojone masłem i ogórek kiszony w środek. Mniam
Mój mężczyzna zdecydowanie zajadał się na zimno.
Linn
Te proziaki przypominaja mi wloskie "tigelle" / dokladnie z Modeny /.
http://iltortellino.blogspot.com/2007/02/p...no-di-blog.html
Tak wyglada specjalny "przydas" do ich pieczenia:
http://www.mostrilla.com/wp-content/upload...resc_stampo.jpg
wojka
W moim domu rodzinnym te placuszki były z makiem.
Rzeczywiście sa pyszniutkie lecker.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.