Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Piernik - miodowy, wilgotny, pyszny
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Słodkości > Ciasta
Stron: 1, 2, 3
villanelle
Z podanych proporcji wychodzi naprawdę duża porcja: 2 blaszki muffinek (po 12 sztuk każda) oraz jedna keksówka. Można je zmniejszyć o połowę lub nawet więcej. Niemniej jednak warto, bo efekt jest zniewalający – wilgotne, delikatne, niezwykle bogate w smaku ciasto piernikowe, któro rozpływa się w ustach. Mmmm…

składniki:
3 ½ szklanki mąki
1 łyżka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
½ łyżeczki soli
4 łyżeczki cynamonu
½ łyżeczki goździków*
½ łyżeczki ziela angielskiego**

1 szklanka oleju roślinnego
1 szklanka miodu
1 ½ szklanki cukru
½ szklanki brązowego cukru (opcjonalnie)***
3 jajka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1 szklanka kawy lub mocnej herbaty
½ szklanki świeżego soku z pomarańczy
¼ szklanki wódki lub whisky****
½ szklanki płatków migdałowych (opcjonalnie)

* użyłam samych główek rozgniecionych w moździerzu
** około 4-5 ziaren rozgniecionych w moździerzu
*** dla nas wystarczającą ilością słodyczy jest w tym przepisie biały cukier wraz z miodem
**** można zastąpić kawą lub sokiem

sposób przygotowania:
Piekarnik nagrzać do 175 stopni Celcjusza. Przygotować blaszki. Jeśli chcemy sprawić komuś słodką niespodziankę możemy upiec muffinki w specjalnie do tego przygotowanych papilotkach.

W dużej misce wymieszać mąkę, proszek do pieczenia, sodę, sól i przyprawy. Zrobić dołek i dodać olej, miód, cukier, jajka, ekstrakt waniliowy, kawę, sok z pomarańczy oraz alkohol.

Używając mocnej, dużej trzepaczki lub miksera, wymieszać dokładnie wszystkie składniki, upewniając się, że na dnie nie zostały suche składniki. Utworzy się gęsta masa.

Przygotowane wcześniej formy wypełniamy do połowy ciastem, po czym posypujemy migdałami. Muffiny pieczemy około 20-25 minut; ciasto w keksówce 40-45 minut. Ciasto jest gotowe, gdy lekko przyciśnięty wierzch sprężyście powraca do swojej pierwotnej formy.
Po wyjęciu z piekarnika pozostawiamy ciasto na 15 minut do wstępnego wystygnięcia, a następnie wyciągamy je z blaszki i kładziemy na kratce.

Kliknij, aby zobaczyć załącznik
Margot
Ale mi sie podoba ten przepis
Sinistra
Vill, podałaś przepis na lekach- żydowskie ciasto podawane na Rosz- Haszana (w przyszłym roku 30 września) czyli Nowy Rok

Zaintrygowała sama książka. Vill podesłałabyś mi via PW listę przepisów? anbetung.gif
Joanna
Villanelle, bardzo ciekawy przepis. Muszę spróbować choćby z 1/3 porcji. Takie piernikowe muffiny będą idealne na prezenty. icon_smile.gif
Margot
A czy te mufiny -pierniki można przechowywać z kilka dni jak piernik?
owieczka
upieklam, bardzo smaczne!
Buka
CYTAT(owieczka @ 6 Dec 2007, 18:25 ) *
upieklam, bardzo smaczne!

Co jestes taka lakoniczna? icon_mrgreen.gif
owieczka
dobra ide po aparat.... icon_mrgreen.gif
kasha
Bardzo mi się podobają, brakuje mi tylko miodku bo wyszedł do innego piernika
jeśli jutro upiekę muffinki to czy mogą do świąt poleżakować?
a może powinnam je już porozdawać, takie świeżutkie, wśród znajomych? icon_lol.gif
imp_act
Przejrzałam wszystkie przepisy na pierniki i wybrałam ten icon_smile.gif. Będę go na pewno piekła na święta. Ile dni wcześniej najlepiej go upiec ? Czy piec raczej przed samymi świętami ?
Będę dodawała dużo bakalii, skórki kandyzowanej, mam nadzieję, że z takimi dodatkami też może poleżeć.
Zdjęcia będą więc po świętach, jak zdążę cyknąć icon_smile.gif.
owieczka
ja dodalam skorke pomaranczowa kandyzowana:) ale moje mufiny nie beda lezec az do swiat na pewno:)
Buka
CYTAT(owieczka @ 7 Dec 2007, 13:42 ) *
moje mufiny nie beda lezec az do swiat na pewno:)

Zdjęcia przekonują, owszem, ale powyższy cytat jest dla mnie najlepszą zachętą. icon_mrgreen.gif
Joanna

Villanelle, dzięki za świetny przepis. To ciasto z rodzaju, jaki najbardziej lubię - minimum pracy, maksymalny efekt i znikoma "brudzalność "naczyń i sprzętu. icon_smile.gif
Nowością dla mnie był dodatek ekstraktu waniliowego do piernika - nigdy nie przypuszczałam, że się tak świetnie będzie komponować z przyprawami korzennymi, pomarańczami i kawą. Zamiast wódki dałam domową mocną i dość wytrawną nalewkę jeżynową, zamiast półtorej szklanki białego cukru - jedną, plus pół szklanki trzcinowego. Płatki migdałów sypnełam do środka, bo z wierzchu będę dekorować czekoladą i cukrem- pudrem.
villanelle
Ojej. Nie zaglądałam tutaj, a tu tyle odpowiedzi. Bardzo się cieszę, że smakowało. Zdjęcia są piękne.

U mnie muffiny zniknęły, natomiast piernik leżał sobie kilka dni i z każdym był bardziej wilgotny, ale też lepki.

CYTAT(Sinistra @ 5 Dec 2007, 23:10 ) *
Vill, podałaś przepis na lekach- żydowskie ciasto podawane na Rosz- Haszana (w przyszłym roku 30 września) czyli Nowy Rok

Zaintrygowała sama książka. Vill podesłałabyś mi via PW listę przepisów? anbetung.gif

Sini, niestety nie mam tej książki przepis znalazłam pojedynczo na jakieś stronie, która wygooglowałam.
Joanna

Upieczone na początku miesiąca pierniki postanowiłam w ramach eksperymentu przechować do świąt. Zawinięte w folię leżakowały w lodówce, nabierając soczystości i wilgotności. Babeczki były co jakiś czas konsumowane "diagnostycznie", a piernik pieczony w keksówce, uważnie oglądany. icon_wink.gif
Piernik kilka dni temu przełożyłam masą daktylowo - pomarańczową podaną przez Margot i oblałam czekoladą. Babeczki uświetniły zakończenie kolacji wigilijnej, a piernik degustowany był dopiero dzisiaj.
Muszę przyznać, że warto było czekać... Jest pyszny! mniam.gif
letti
Piernik przepyszny,najlepszy ze zrobionych dotychczas przeze mnie.Skusiła mnie łatwość wykonania i nowości w składnikach.Wyśmienity smak i to co lubię najbardziej w pierniku-puszystość i wilgotność.Mniam,udostępniony przepis koleżance.Dzięki za niego. icon_mrgreen.gif
olcieek
zainteresowana jestem bardzo fiesgrins.gif

tylko w końcu jak jest z tym piernikiem ? lepiej upiec wcześniej, a jeśli tak to ile?
Wiem, że Joanna pisała że przechowywała w lodówce, ale mnie to nic nie mówi, proszę o szczegóły icon_wink.gif
Poziomka
Przepis wylądował na liście"Koniecznie Wypróbuj" icon_biggrin.gif
oliweczka
pieklam wczoraj po raz 2.
za 1. razem wyszedl kiepsko, mysle, ze po prostu za dlugo go trzymalam w piekarniku i wysechl
wczoraj dokladnie pilnowalam czasu i oplacilo sie icon_smile.gif
pyszny , wilgotny, wyszly 2 keksowki - 1 przelozylam powidlami sliwkowymi, 2.- cienka warstwa konfitury z platkow roz
pychota, a moje dziecko co chwile wchodzi do kuchni i wola " ciatko daj!" icon_smile.gif icon_smile.gif icon_smile.gif
dzieki za przepis
kermidt
Ze ja tego nie widzialam!
Przepis bez masla, mleka smietany, na moje ukochane ciasto (chyba kazda czarownica icon_mrgreen.gif ) i nikt nie pomyslal, zeby mnie puknac w ucho.
Robie na te swieta. Ile czasu moze polezec?

Joanna. Twoj, przelozony, powalil mnie na kolana. Znaczy piernik nie szef.
Ela83
piekę przed Świętami - muffiny, a na BN będzie w dużej formie przekładany icon_biggrin.gif
Sinistra
CYTAT(Joanna @ 22 Nov 2008, 08:45 ) *

Miałam tę w reku i przyznam, że na kolana mnie nie powaliła.
Ale mam swoje typy i nie omieszkam powiadomić o nich św. Mikołaja icon_mrgreen.gif
atina
Robiłam muffinki z tego przepisu - pyszności mniam.gif

-magda-
Upieczony. Jest przepyszny. Świeży- bardzo puszysty, na 2. dzien czy później mniej puszysty ale dla mnie doskonały. Jedyna uwaga - piekłam 30 min dłużej (może dlatego, że ciasto było bardzo lejące?). ale ważne, że wyszedł idealny. Polecam lecker.gif
Ilona
Piecze sie go przed samymi świętami czy musi odleżeć swoje icon_question.gif
Bea73
Pozwole sobie wstawic zdjecie mojego ostatniego miodownika, bo okazuje sie, ze przepis ten sam z ktorego pieklam icon_smile.gif

h-elen
Właśnie wyjęty z piekarnika. Pięknie wyrósł. Źle zrobiłam, że piekłam w jednej dużej blaszce (niby dwie keksówki). Środek mocno wyrośnięty a boki mniej. Zresztą, tą tendencję widać na muffinach - pięknie wybujałe środki. Na błędach się uczę, następny będzie podzielony!
Proszę o podpowiedź, nie piekłam muffinek bo nie mam blaszki mufinkowej. Czy mogę nałożyć ciasta tylko do papilotek, czy obręcze są konieczne?
atina
CYTAT(h-elen @ 3 Dec 2008, 20:23 ) *
Właśnie wyjęty z piekarnika. Pięknie wyrósł. Źle zrobiłam, że piekłam w jednej dużej blaszce (niby dwie keksówki). Środek mocno wyrośnięty a boki mniej. Zresztą, tą tendencję widać na muffinach - pięknie wybujałe środki. Na błędach się uczę, następny będzie podzielony!
Proszę o podpowiedź, nie piekłam muffinek bo nie mam blaszki mufinkowej. Czy mogę nałożyć ciasta tylko do papilotek, czy obręcze są konieczne?

Wiem, że niektórzy próbują piec w samych papilotkach, ale trzeba uważać, bo ciasto lubi wypływać. Same papilotki, po napełnieniu ciastem rozchodzą się na boki. Ja zawsze piekłam w formie muffinkowej i jednak polecałabym Ci kupić taką. Papilotki to w zasadzie ozdoba muffinek - przy formach silikonowych, a przy normalnych blaszkach ułatwiają wyjęcie upieczonych muffinek z formy.
h-elen
Baaardzo dziękuję. Właśnie siedzę na Allegro i wybieram formy muffinowe. Jak widać, Twoje mają piękne proporcje, podoba mi się ich smukłość ;) Niskie babeczki nie są tak atrakcyjne...Zdecydowałam, że kupię gniazda średnicy ok 5 - 6 cm i głębsze tzn. na ok. 3 cm. Pozdrawiam
kermidt
QUOTE (Ilona @ 24 Nov 2008, 15:01 ) *
Piecze sie go przed samymi świętami czy musi odleżeć swoje icon_question.gif

Ilona, icon_lol.gif
nie czujesz sie ignorowana?
Musze upiec to ciasto! Musze! Ja jestem jedza a czarownice i pierniki chodza w parze.
I nie wiem tylko czy moge juz, czy jeszcze poczekac.

Szkoda, ze lizanie monitora nie przekaze smaku. Kurka, ten przekladaniec Joanny... jezor do pasa. Nie, usliniony jezor do pasa.
Ilona
CYTAT(kermidt @ 5 Dec 2008, 17:43 ) *
Ilona, icon_lol.gif
nie czujesz sie ignorowana?

Troche tak się poczułam no ale OK icon_wink.gif
W sumie nie wiem czy mi sie opłaca piec, bo wiem, ze i tak już full ciasta i ciastek bedzie to szkoda mojej pracy.
Joanna
Ilonko, ciekawa jestem, od kogo oczekiwałaś odpowiedzi na swoje pytanie?
Bo chyba nie od Villanelle, która znalazła ten przepis w sieci i chyba nie ode mnie, bo ja swoje doświadczenia z tym ciastem opisałam ze szczegółami? gruebel_2.gif
Ilona
Myslałam, ze moze ktos jeszcze sie wypowie. Kazdy ma inny gust icon_wink.gif
jswm

Bardzo fajny przepis! łatwe wykonanie, smak sympatyczny, goscie zadowoleni icon_smile.gif

dałam szklankę białego cukru i pół szklanki muskovado - imho tyle wystarczy
melmire
Aaaa, mam problem dodalam juz wszystko oprocz szklanki herbaty, i mam JUZ dosc rzadka mase :/ dodawac herbate czy nie? pomozcie dobre dusze!
jswm
CYTAT(melmire @ 15 Dec 2008, 20:00 ) *
Aaaa, mam problem dodalam juz wszystko oprocz szklanki herbaty, i mam JUZ dosc rzadka mase :/ dodawac herbate czy nie? pomozcie dobre dusze!

u mnie to było bardzo, bardzo rzadkie ciasto - az się zastanawiałam czy nie dosypać mąki ale po pierwszej partii babeczek okaało się , że wszystko ok
raspberry69
A jak duzo trzeba wlac ciasta do takiej foremki na muffinka? zeby wyszly takie cudne jak na fotce? To beda moje pierwsze w zyciu muffiny i nie zabardzo wiem icon_frown.gif dontknow.gif
h-elen
Dziękuję za porady. Też upiekłam!
Pytałam czy uda się zrobić bez formy - otóż stwierdzam, że nie uda sie. Ciasto jest lejące i foremka papierowa nie utrzyma go. Na próbę wlałam do jednej papilotki i już wiem, że szkoda zachodu. Z formy są ładne. Wszyscy zachwalają że ciasto puszyste i wilgotne - moje trochę gumiaste...icon_sad.gif. Może żle zrobiłąm, że dałam suszone morele i rodzyni, niby nie za wiele ale jednak.
Nie są tak ładne jak te na wcześniejszych fotkach. A tak wyglądają:

h-elen
hazo podpowiedziała jak bez problemu wklejać, dlatego uzupełniam powyższą informację icon_smile.gifKliknij, aby zobaczyć załącznik
h-elen
Z muffin nie byłam zadowolona (nieco gumiaste, mało wyrośnięte czyli żadna rewelacja) ale za to piernik...to dopiero rewelacja...
Dzięki podpowiedzi, ścięłam górkę i zrobiłam dwa równiutkie pierniki. Masa daktylowopomarańczowa smakowo komponuje się wyjątkowo. A jaki smak...Spróbowałam odciętą górkę. To będzie mój przepis na każde następne święta. A ten zapach...Dzięki wszystkim, którzy mieli wkład w ten rarytas bussi.gif

P.S Ten nie od kompletu (biały) wg innego przepisu. Na jego temat nie mogę na razie wypowiadać się, bo nie ścinałam górki...
marsylia
Upieklam wczoraj dwa pierniki, dodałam suszonych śliwek, daktyli i orzechów,
jak przestygły przełożyłam konfiturą, a dzisiaj jescze zrobię polewę,
ale dosżły mnie sluchy, że już jest pyszny anbetung.gif
h-elen
Sprostowanie do poprzedniej wypowiedzi!
Ja nie byłam zadowolona z muffin...A Ci, których obdarowałam nachwalić się nie mogli. Oczywiście poprosili o przepis. Przed podaniem "odgrzali" babeczki w duchówce pieca kaflowego....:D
alexandra
robiłam ten piernik rok temu na święta - był przepyyyyszny icon_smile.gif
w tym roku też go robię ! lecker.gif
Beata71
Piekłam go w ubiegłym roku w różnych postaciach. Zbierał pochwały, przede wszystkim za rozsiewanie aromatów.

Nie musi leżakować, jest miękki i nadaje się do jedzenia zaraz po upieczeniu.
jean
...ale czy przeleży do świat nie doczytałam! gruebel_2.gif
Cinka
Przeleży icon_smile.gif
CYTAT(Joanna @ 25 Dec 2007, 23:15 ) *
Upieczone na początku miesiąca pierniki postanowiłam w ramach eksperymentu przechować do świąt. Zawinięte w folię leżakowały w lodówce, nabierając soczystości i wilgotności. Babeczki były co jakiś czas konsumowane "diagnostycznie", a piernik pieczony w keksówce, uważnie oglądany. icon_wink.gif
Piernik kilka dni temu przełożyłam masą daktylowo - pomarańczową podaną przez Margot i oblałam czekoladą. Babeczki uświetniły zakończenie kolacji wigilijnej, a piernik degustowany był dopiero dzisiaj.
Muszę przyznać, że warto było czekać... Jest pyszny! mniam.gif

jean
tzn. wyjąć z foremki i w folię alu czy spozywczą zawinąć? gruebel_2.gif
adrijah
podejrzewam, że raczej spożywczą ;)

ja będę jutro piekła, w formie dużych babeczek icon_smile.gif tuż przed świętami porozdaję znajomym, zamiast tradycyjnych pierniczków icon_smile.gif
adrijah
tak jak planowałam, upiekłam wczoraj icon_smile.gif mam 9 sporych i 2 duże babeczki icon_smile.gif wyrosły baardzo, chociaż przez przypadek dałam płaską łyżeczkę zamiast łyżki proszku do pieczenia i uroczo popękały icon_smile.gif
jedną już dałam dzisiaj sąsiadce icon_smile.gif resztę zawinęłam w folię spożywczą i schowałam do pudełka, jak tylko zdobędę coś fajnego do ich zapakowania, to porozdaję icon_smile.gif

a, dałam mniej białego cukru i pominęłam brązowy (zapomniałam dump.gif ) ale to dobrze, bo i tak są za słodkie. następnym razem (bo piernik jak najbardziej do powtórki) dam sam miód i 1 szkl trzcinowego cukru
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.