Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Chleb wieloziarnisty
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Pieczywo > Pieczywo drożdżowe
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
alexandra
Upiekłam dziś swój pierwszy chleb icon_smile.gif zaskoczyła mnie prostota wykonania i szybkość uzyskania takiego pysznego chlebka mniam.gif Polecam daumen.gif

Chleb wieloziarnisty
(wg przepisu Komarki z GW)

Na 2 bochenki:

1 kg mąki krupczatki (nie próbowałam z inną mąką)
6 łyżek siemienia lnianego
6 łyżek łuskanego słonecznika
1 szklanka otrąb pszennych lub żytnich
3 łyżki sezamu
2 łyżki pestek dyni
1,5 łyżki soli
5 łyżek cukru
5 dag świeżych drożdży
1 litr wody

Mąkę, ziarna, sól, cukier i pokruszone drożdże wymieszać dokładnie. Zalać ciepłą wodą i wyrobić ciasto (ciasto będzie bardzo luźne, ale takie ma być). Odstawić do wyrośnięcia na 20 minut - ja dałam na kaloryfer icon_biggrin.gif

Wyrobić ponownie i przełożyć do natłuszczonych foremek keksowych (10x30). Odstawić do wyrośnięcia (ok 15 minut).

Piec ok 1h w temp. 230ºC.

Smacznego icon_smile.gif

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

dorota_s1
Piękny jest! Piekłaś w srebrnej keksówce, czy czarnej? mnie się nigdy tak pieknie spód nie rumieni...
ela2225
Mogę zrobić z połowy składników i wymieszać w maszynie?
Jak zrobię to tylko dla siebie bo mój małżonek nazywa takie chlebki śmietnikiem(nie lubi ziaren)
hazo
CYTAT(dorota_s1 @ 9 Feb 2008, 08:46 ) *
...mnie się nigdy tak pieknie spód nie rumieni...

Ten chleb taki jest, że skórka jest pięknie zrumieniona i chrupiąca ze wszystkich stron. Ja piekłam go tydzień temu w czarnej keksówce. A najbardziej zdumiewające jest to, że wczoraj go jeszcze jadłam i cały czas był wilgotny w środku i chrupiący zewnątrz. Bardzo dobry przepis na szybki i smaczny chleb. Znalazłam go na blogu Dorotus76.
hazo
CYTAT(ela2225 @ 9 Feb 2008, 11:28 ) *
Jak zrobię to tylko dla siebie bo mój małżonek nazywa takie chlebki śmietnikiem(nie lubi ziaren)

Ja robiłam z połowy i wymieszałam mikserem, ale wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby. Można go doskonale wymieszać łyżką. To jest bardzo luźne ciasto. No i tak jak w przepisie, z którego ja robiłam, nie można go za długo wyrastać. Trzeba przestrzegać podanych czasów, bo przerośnie. Rośnie błyskawicznie.
alexandra
CYTAT(dorota_s1 @ 9 Feb 2008, 08:46 ) *
Piękny jest! Piekłaś w srebrnej keksówce, czy czarnej? mnie się nigdy tak pieknie spód nie rumieni...

Piekłam w jasnej keksówce icon_biggrin.gif
alexandra
CYTAT(ela2225 @ 9 Feb 2008, 11:28 ) *

ja też zrobiłam z połowy składników, bo mam tylko jedną keksówkę icon_wink.gif i tak jak pisze hazo - wystarczy wymieszać łyżką to ciasto icon_biggrin.gif
hazo
A to mój dopiero upieczony

Dziś dodałam do niego wszystkie ziarna uprażone. Duuużo lepszy. mniam.gif
aga9999
Tez kiedys natrafilam na ten przepis na forum gazety i zrobilam, ale wg mnie za duzo drozdzy teraz robie z 1/2 porcji i uzywam max 15g swiezych drozdzy. Czas pieczenia tez wychodzi krotszy. Przez pierwszy kwadrans w 230 stopniach a potem przez okolo 35 minut dochodzi w 200 stopniach.
Zawsze sie udaje polecam.

Aha nie robilam z krupczatki, tylko z 400g zwyklej pszennej 550 + 100g zytniej zurkowej, innym razem z samej 550.
pozdrawiam
orelia
Super piękny chlebuś, mam zamiar dziś wieczorkiem go zrobić i wtedy zdam relację!!!
alexandra
Orelia na pewno się uda icon_biggrin.gif czekamy na relację icon_biggrin.gif
Hazo, przepiękny Twój chlebuś ! icon_biggrin.gif
orelia
Właśnie włożyłam do pieca więc za godzinę będzie efekt końcowy!!!
orelia
Ten chleb jest poprostu wspaniały!!!Trochę za długo posiedziałam na cinie i skórka mi się trochę za bardzo "zrumieniła" ale jest prze pyszny!! Już nie ma połowy!
Polecam każdemu bo super prosty i bez wysiłkowy!!
alexandra
Przepiękny Ci wyszedł mniam.gif ile bym dała żeby mieć teraz taki na kolację lecker.gif
orelia
Wpadnij do mnie na drugą połowkę!!
Nie wiem jak się powstrzymam żeby zostawic coś na jutrzejsze śniadanie!!
orelia
CYTAT(hazo @ 14 Feb 2008, 11:55 ) *
Dziś dodałam do niego wszystkie ziarna uprażone. Duuużo lepszy. mniam.gif

Hazo powiedz prszę czy prażyłaś ziarna na suchej patelni?!
Bea73
ja nie Hazo, ale mysle ze prazyla na suchej
wink.gif
orelia
Dzięki Bea, ten chleb jest pyszny i na pewno będę go piec jeszcze nie raz!!!
Pozdrawiam serdecznie!!
hazo
CYTAT(Bea73 @ 15 Feb 2008, 12:19 ) *
ja nie Hazo, ale mysle ze prazyla na suchej
wink.gif

Nie prażyłam ani na suchej, ani na innej tylko kupiłam prażone w BOMI, otręby pszenne prażone zresztą też. Nigdy w domu bym tak równiutko ich nie uprażyła. icon_mrgreen.gif
Bea73
aaa... no prosze icon_lol.gif
orelia
No ja nie mam Bomi pod ręką więc uprażę na suchej patelni i mam nadzieję że będzie ok!!
kitek
potwierdzam,chlebek jest pyszniasty icon_smile.gif
Ewusiek
właśnie upiekłam , degustacja jak tylko przestygnie troszkę icon_wink.gif

hazo
No i bardzo ładny Ci wyszedł, a bałaś się piec chleb. daumen.gif To jest wg mnie chleb, który nie może się nie udać.

Czy jednak ciut za długo nie wyrastał? Widzę, że leciutko opadł na środku, co zresztą pewnie nie zmieni jego smaku.
orelia
Ewusiek i prawdą że nie było tak strasznie ja w sumie żadna ekspertka nie jestem ale akurta ten chleb jest rewelacyjny i zawsze wychodzi!!!
Pochwal się wrażeniami smakowymi!!
Pozdrawiam
Agunia05
Mam pytanie ... Aga9999 pisała że użyła mąki pszennej 550 - czy to jest zwykła mąka do kupienia w każdym sklepie czy jakaś chlebowa?
hazo
Można kupić w zwykłych sklepach.
A dlaczego nie chcesz zrobić z krupczatki tak jak w przepisie? Ją też można kupić bez problemu.
Agunia05
Zaraz idę na centrum i chcę wejść do sklepu ze zdrową żywnością może tam będzie jakiś wybór mąk. Krupczatki nie znalazłam w żadnym z marketów icon_sad.gif w ogóle udało mi się kupić tylko żytnio-razową 2000 i są gotowe mieszanki. Z tą pszenną to owszem widziałam zwykłe najzwyklejsze z cyferkami jaki typ ale nie wiedziałam czy o te chodzi czy muszą być specjalne jakieś. Siemie to u nas jest do kupienia np tylko w aptece ! Paranoja jakaś normalnie
Ewusiek
Hazo , Orelia - miałyście miałyście rację , smakowo też pyszny icon_biggrin.gif

Hazo - piekłam w dwóch keksówkach jeden opadł , drugi nie . Nie wiem czemu gruebel_2.gif
Agunia05
Szczęśliwa wróciłam do domu bo zakupiłam się troszkę w mąkę przenno-razową, żytnio-razową KRUPCZATKĘ, siemie, otręby i kilka innych rzeczy.
Chlebek rośnie - zaraz wyląduje w piekarniku, nie dałam tylko sezamu bo niestety zapomniałam o nim icon_sad.gif
Później dam znać, jak chlebek sie upiecze i .... już mi ślinka cieknie icon_wink.gif
Agunia05
Ten chlebek jest wspaniały !!!

Cóż urósł jak szalony (500 mąki na małą keksówkę to ciut dużo chyba bo drożdży dałąm około 12) zafajdał mi piekarnik ale to nic - jest suuuuper i moja rodzinka taki chce zawsze <jupi>
hazo
CYTAT(alexandra @ 8 Feb 2008, 20:42 ) *
...i przełożyć do natłuszczonych foremek keksowych (10x30).

CYTAT(Agunia05 @ 29 Feb 2008, 21:31 ) *
...(500 mąki na małą keksówkę to ciut dużo chyba

Keksówka 10x30 - to raczej większa z tego rodzaju foremek.
Agunia05
Tak większa bo ja mam 25cm
Ale to nic - chlebka już ponad pół nie ma a dziś troszkę pomieszam w tym przepisie pinggrins.gif Ciekawe co teściowie powiedzą bo dzis dostali po 2 kromeczki.
Linn
Wiele razy zagladalam do tego przepisu: musze koniecznie skompletowac skladniki gruebel_2.gif
Vidarka
Baza chleba ta sama ale krupczatke zastapilam maka orkiszowa i zytnia i tylko ze slonecznikiem

orelia
Vidar a sposób wykonania też taki sam!?!?!
Mi najbardziej się podoba że ten chleb krótko rośnie!!!
ewena
A mi taki wyszedł....suche drożdze zamiast świeżych, i mąka chlebowa...chyba za mało tych drożdzy było albo w za wielu foremkach, bo coś taki mały icon_lol.gif
orelia
Znów pięke ten chleb!!! mniam.gif
orelia
Chleba już nie ma ale zdjęcia zdążyłam zrobić:
alexandra
CYTAT(orelia @ 4 Apr 2008, 10:06 ) *
Chleba już nie ma ale zdjęcia zdążyłam zrobić:

o matko, ale cudny Ci wyszedł mniam.gif
daglo
Zrobilam dzisiaj z polowy porcji, z krupczatki. Ziarna namoczylam 2 godziny przed dodaniem. Wyszedl bardzo smaczny, polecam!
mirynka
zrobilam wczoraj, wszystko tak jak w przepisie chlebek wyszedl pyszny tylko skorke mial bardzo twarda ale i tak caly jeden bochenek zostal wczoraj pochlaniety, jeszcze cieply i wszystkim smakowal, dzis po nocy spedzonej w chlebaku skorka nieco zmiekla i bylo ok. Napewno jeszcze go upieke, a to pozostalosc po dwoch bochenkach
oliweczka
no to teraz sie rozplyne w podziekowaniach za przepis! cvety.gif
Za pierwszym razem polowe chleba zjedlismy od razu jeszcze ciepla z miodem! A pozniej nawineli sie goscie i zbiorowo orzekli, ze to najlepszy chleb, jaki w zyciu jedli. Przepis rozszedl sie w kilkunastu kopiach.
Do ciasta dodaje jeszcze zarodki pszenne i ziaren sypie troche wiecej, zwlaszcza dyni.
I nikt juz nie chce jesc chleba ze sklepu...

moni20
Tak sobie mysle zrobila bym ten chlebek ale niewiem czy uda mi sie kupic w D make krupczatke ! ! a moze sprubuje z jaka mieszanka ?? pomozcie prosze icon_sad.gif icon_sad.gif
iwona44
CYTAT(moni20 @ 5 Jun 2008, 21:10 ) *
Tak sobie mysle zrobila bym ten chlebek ale niewiem czy uda mi sie kupic w D make krupczatke ! ! a moze sprubuje z jaka mieszanka ?? pomozcie prosze icon_sad.gif icon_sad.gif

Nie chciała bym Ci nic specjalnie doradzać bo nie jestem specjalistką ,a wiem ,że na pewno są tu takie i pewnie cos Ci doradzą,natomiast ja od siebie mogę powiedzieć,że zazwyczaj rzadko zwracam uwagę na mąkę jaka jest w przepisie i daje taką jaką mam ,tzn.swego czasu jak postanowiłam piec chleb w domu zaopatrzyłam sie w mąki razowe i pszenną 650,i tych używam ostatnio szaleje z manitobą bo chleby rosną na niej jak szalone,ale pewnie gdybym miała piec ten chleb to użyła bym 550 taką używam do ciasta(nawet jak jest wymagana krupczatka,i nigdy nie miałam problemu),ale to są moje obserwacje ,bo prawdą jest ,że mąka mące nierówna
moni20
dziekuje iwonka, sprobuje pokombinowac icon_smile.gif
iwona44
Pewnie,kombinuj w końcu ćwiczenie czyni mistrza,a jak spróbujesz to sama będziesz wiedziała czy inna mąka się nadaje czy nie
Aniutka
Slinka mi cieknie...
Powiedzcie Dziewczyny, ile suchych drozdzy dodac? Ok. 2-3 lyzeczki? I jeszcze jedno pytanie: drozdze suche mam najpierw namoczyc troszke? Czy tak jak w przepisie, wymieszac ze wszytskimi skladnikami na sucho?
Dzieki z gory icon_smile.gif
izunia2007
A jesli chodzi o te swieze drozdze w przepisie,to rozrobic je napierw i poczekac az wyrosna,czy takie suche pokruszyc do maki?
orelia
CYTAT(izunia2007 @ 17 Jun 2008, 17:28 ) *
A jesli chodzi o te swieze drozdze w przepisie,to rozrobic je napierw i poczekac az wyrosna,czy takie suche pokruszyc do maki?

Izunia takie suche do mąki wkruszyć!!!
Pozdrawiam
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.