Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Brindil bhaji,* czyli bakłażany po hindusku
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Kuchnie świata > Kuchnia azjatycko-orientalna
Joanna
Brindil Bhaji
czyli bakłażany po hindusku

Źródło przepisu – Kuchnia wegetariańska z wydawnictwa Parragon

Składniki:
500 g bakłażana pokrojonego w plastry (ważyłam - 2 małe sztuki)
2 łyżki stołowe masła klarowanego lub roślinnego
1 cebula, pokrojona w cienkie plasterki
2 ząbki czosnku, pokrojonego w plasterki (dałam trzy)
2,5 cm kawałek świeżo imbiru, starty ( ja przeciskałam przez praskę do czosnku)
1/2 łyżeczki mielonej kurkumy ( ja dałam 1/4 łyżeczki kurkumy i 1/4 curry)
1 suszone czerwone chili ( dałam pół, bo mam piekielnie ostre )
1/2 łyżeczki soli ( dałam więcej)
400 g pomidorów z puszki
1 łyżeczka garam masala
listki kolendry do przybrania ( u mnie natka pietruszki)

Wykonanie:
Pokroić bakłażana w paski grubości palca.
W rondlu rozgrzać klarowane masło, wrzucić cebulę i smażyć na średnim ogniu stale mieszając, aż będzie miękka ( 7 – 8 minut).
Dodać czosnek i kawałki bakłażana, zwiększyć ogień i smażyć przez dwie minuty.
Dodać imbir, kurkumę, chili, sól i pomidory wraz z sokiem.
Drewnianą łyżką rozbić pomidory. Smażyć na małym ogniu bez przykrycia, aż bakłażan będzie miękki ( 15 – 20 minut).
Dodać garam masala. Smażyć przez kolejne 5 minut.
Przełożyć na ciepły talerz, przybrać listkami świeżej kolendry i natychmiast podawać.

Moje uwagi:
Danie jest pyszne. Nawet moje dziecko, które ma długie zęby na bakłażany, jadło, aż mu się uszy trzęsły i następnego dnia dopominało się o powtórkę. icon_smile.gif
Garam masala dałam przez roztargnienie od razu z pozostałymi przyprawami. Ponieważ miałam pomidory z małą ilością soku, dodałam kilka łyżek wody do duszenia.
Podałam z ryżem basmati.
Polecam !

Zdjęcie koszmarne i mało apetyczne, bo robione na szybko z patelni. Potem już nie było czasu na pstrykanie. icon_smile.gif

Kliknij, aby zobaczyć załącznik
olkenik
Joanna lecker.gif a tak ostatnio za mną chodzi bakłażan... już wiem na czym się skończy icon_smile.gif
Doruśka
icon_smile.gif)) rewelacja:)))
Joanna
Jutro robię. Może jeszcze ktoś się skusi? Naprawdę pyszne.
Joanna
Zrobiłam. Przed końcem gotowania dodałam do bakłażanów ugotowaną ciecierzycę (tym razem ze słoiczka).
Polecam tę wersję. Pełnowartościowy, sycący, pyszny obiad.
aga-a
o z ciecierzycą jeszcze bardziej mi się podoba! muszę dorwać bakłażany i zrobić icon_smile.gif
seniorka
Ja się piszę na zrobienie bez ciecierzycy, według pierwotnie podanego przepisu.
gatita
Oczywiście, że się skuszę ! Uwielbiam bakłażany pod każdą postacią lecker.gif
Joanna
Dziś oprócz ciecierzycy dołożyłam jeszcze czerwoną paprykę i kurżetki. Pycha.
violetMuff
Zrobiłam i bardzo polecam icon_wink.gif Też chciałam ciecierzycy, ale niestety mieszkam w takim miasteczku, że trudno ją dostać...
Evalill
Robiłam w zeszłym tygodniu - pyszne! W tym też planuję.
Jedyne, co zmieniłam, to podsmażałam warzywa nie na maśle, ale na oleju kokosowym - boski aromat! Tylko olej musi być nierafinowany!
Nie dałam też curry, bo uznałam, że spróbuję jak w oryginale, poza tym curry ma dużo mocniejszy aromat niż garam masala. Okazało się, że to dobry wybór. icon_smile.gif
Jadłam solo i chrupkim chlebem. Na ciepło i na zimno. icon_smile.gif
Evalill
I była powtórka. Polecam! To ostatnio jedno z moich ulubionych dań. lecker.gif
.agatka.
Wydrukowałam, ale bez zdjęcia icon_wink.gif
Mnie nie przeszkadza wygląd, ale chłop by powiedział, że on szmat nie je icon_mrgreen.gif
Zrobię w czwartek icon_smile.gif
Joanna
Zdjęcie chyba wywalę, bo nawet dla mnie jest nieapetyczne. icon_smile.gif
.agatka.
Nie Joanno!
Bez zdjęcia bym w zyciu tego nie zrobiła!
.agatka.
Joanno, to jest genialnie przepyszne!
Zjadł nawet mój mąz, który jest jak Twój syn w kwestii bakłażanów icon_wink.gif

Zapomniałam ile cebuli i dałam dwie duże, ale i bakłażany miałam większe.
Czosnku dałam 3 duże ząbki, chili pominęłam ze wzgłędu na to, że Maciej też miał jeść. I jadł. Cały obiad buzię miał otwartą bardzo szeroko. Daaaaaaaa, dddaa, DDDDDAAAAAAA!! zahnlos.gif

Zjedliśmy z ryżem basmati i kurakiem z patelni (rozbity kurak, lekko przyprawiony, szubko obsmażony).

Na dziś mam trochę, nie podzielę się icon_smile.gif

Moje nieco bardziej apetycznie wygląda icon_wink.gif Może uda mi się obfocić resztkę icon_smile.gif
Joanna
Bardzo się cieszę! I z tego, że wszystkim smakowało, i z tego, że będzie w końcu ładne zdjęcie i będę mogła tę ohydę wywalić. icon_biggrin.gif
.agatka.
Joanno, nie było jak fotografować. icon_lol.gif
Wrzuciłam do naczynia do zapiekania ugotowany makaron, rzuciłam bakłażany, posypałam serem i przy akompaniamencie "daaaaaaa, dddaaaaa, DDAAAAA!!!" szybko wstawłam do zapieczenia na 10 minut.
"daaaaaaa, dddaaaaa, DDAAAAA!!!" nie ustawało przez cały czas pieczenia, więc siłą rzeczy nie mogłam zrobić zdjęcia po wyjęciu z piekarnika zahnlos.gif

Ale powtórki będą icon_smile.gif
Joanna
Wszystko na to wygląda, że Ci Agatko mały smakosz i krytyk kulinarny w jednym rośnie. icon_biggrin.gif

Co do zdjęcia, widać taka karma tego przepisu. icon_mrgreen.gif
Sama przecież robiłam te bakłażany wielokrotnie, wyglądały o niebo lepiej, a nie przyszło mi do głowy, by zrobić zdjęcie.
.agatka.
Najlepiej jednak wyglądają świeżo uduszone. Bo później po wielokrotnym mieszaniu już nie tak ładnie icon_wink.gif
Sierotka3m
Dałam się zwieść na pokuszenie i nie żałuję icon_razz.gif
Smakuje i pachnie prawdziwymi Indiami. Niesamowite!

Miałam chwilę zwątpienia, bo po oględnym przerzuceniu szafki nie mogłam znaleźć garam masala. Przewinęło się chiken masala, chana masala, jeszcze jakieś inne, ale w końcu się znalazło. Dołożyłam też ciut curry z Kerali i ograniczyłam chilli, albowiem dzieć także spożywał. Wszystkim się uszy trzęsły. Pachniało tak, że miałam ochotę prosto z gara wyżerać.. Do powtórki nie raz, zastanawiam się, czy zamiast bakłażana mogłabym wrzucić cukinię..
.agatka.
Moglabyś zahnlos.gif
Joanna
No właśnie dzisiaj chcę spróbować z cukinią, bardzo jestem ciekawa efektu.

EDIT:
Może być, ale z bakłażanami zdecydowanie bardziej mi smakuje.
.agatka.
Zrobiłam wczoraj na dzisiejszy obiad.
Sierotka3m
Dziś piątek, więc z cukinii wykonawszy, a jak się najewszy, zdjęcie wstawiwszy.
valvula
to już wiem co zrobię z bakłażanem, który woła spod krzaka, że trzeba go juz zrywać icon_mrgreen.gif
Jolan
No, Joanno bussi.gif - to za przytoczenie wypróbowanego przepisu. Pycha. Najbardziej rozłościł mnie imbir. Kawałek, wiadomo, że ostatni, ładnie pokrojony wcięło. No nie ma. Sam wyparował z kuchni? Zwalam na upał, zwłaszcza jak złapałam się na tym, że pilota do TV do lodówki chciałam schować dump.gif . Ze sproszkowanym imbirem też pyszne!
miss.didi
Ja również dziękuję za przepis (dotarł do nie przez agatkę) icon_smile.gif Właśnie wczoraj zapakowałam w 12 półlitrowych słoików icon_razz.gif
Będzie na obiad do kuskusa i kurczaka, albo do pracy jako sałatka ( mniam.gif )
yrsa
Robię bardzo podobne, ale jednak nieco inne danie:

Bakłażana (jakieś 400 g) wcześniej piekę, obieram, kroję.
Czerwoną cebulę podsmażam na oliwie z czosnkiem, imbirem, zielonym chilli (wszystko drobno posiekane).
Do tego dorzucam przyprawy:
1 łyżeczkę mielonej kolendry,
1 do 1,5 łyżeczki mielonego kuminu,
1/3 łyżeczki garam masala,
1/3 łyżeczki soli,
1/4 łyżeczki pieprzu,
1/8 łyżeczki suszonego chilli.
Po minucie wrzucam pomidory (jakieś 2/3 do 3/4 puszki). Jak sos trochę odparuje, dodaję bakłażana i jeszcze chwilę smażę.

Dzisiaj jadłam to z ryżem, posypane natką pietruszki. Wolę z kolendrą, ale nie dowieźli fiesgrins.gif

To troszkę zmodyfikowany przepis z książki "Szczypta smaku... Indie".
seniorka
CYTAT(yrsa @ 26 Oct 2013, 22:00 ) *
Robię bardzo podobne, ale jednak nieco inne danie:

Yrsa, mam wszystkie składniki, łącznie z garam masala i jutro zabieram się za danie według Twojego przepisu. Mam pietruszkę, a kolendry nie kupuję, bo nie lubię jej smaku, czyli wszystko się zgadza (według mnie). Dziękuję anbetung.gif za przepis i do jutra.
Aha - chili mam czerwone, bo takie wolę, ale to nie ma zapewne wpływu na smak potrawy. Dobrej nocy i do jutra.

Edit: wytłumacz mi jeszcze, czego ma być 1/8 czerwonego chili - łyżki, łyżeczki? Dziękuję za odpowiedź.
seniorka
Yrsa nie odpowiedziała, pewnie nie zauważyła postu, więc tę ilość czerwonego chili (1/8) dodawałam po szczypcie, aż uzyskałam odpowiadający mi smak. Doskonałe danie, polecam wszystkim.
yrsa
CYTAT(seniorka @ 26 Oct 2013, 21:29 ) *
Edit: wytłumacz mi jeszcze, czego ma być 1/8 czerwonego chili - łyżki, łyżeczki? Dziękuję za odpowiedź.

Łyżeczki, jasne, że łyżeczki. Przepraszam za niedopatrzenie, zaraz poprawię. A pytania oczywiście nie zauważyłam.

Cieszę się, że smakowało icon_smile.gif
Joanna
Wyciągam; będą jutro na obiad.
Buka
Dzięki, że przypomniałaś, tez mam dzis obiad. lecker.gif Danie szybkie, proste i bardzo smaczne. Jeszcze sie para unosi...
Kliknij, aby zobaczyć załącznik
Joanna
Smacznego, Buko! U mnie zmiana planów, na obiad będzie curry rybne, a bakłażany na kolację.
Buka
Dziękuję i wzajemnie, apetytu na kolację. icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.