Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Lekkie ciasto czekoladowe
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Słodkości > Ciasta
daglo
Ciasto o intensywnym czekoladowym smaku dla tych co nie lubia zbitych i ciezkich ciast typu brownies.

Przepis podala na Mniamie amber, ja zmodyfikowalam tylko lekko sposob wykoniania.

Lekkie ciasto czekoladowe

14 dag czekolady gorzkiej 70%
2 lyzeczki kawy rozpuszczalnej (opcjonalnnie)
10 dag masla

Rozpuscic na parze i wystudzic.

4 jajka
14 dag cukru pudru
10 dag maki
1 lyzeczka proszku do pieczenia

Bialka oddzielic i ubic na sztywno.
Zoltka zmiksowac z cukrem, dodac mase czekoladowa oraz przesiana make z proszkiem do pieczenia i wszystko zmiksowac.
Do masy dodac bialka delikatnie mieszajac lyzka.
Uzylam tortownicy o srednicy 22 cm.

Piec w 180 stopniach/ 35 min (sprawdzac patyczkiem czy jest suchy)
Polac dowolna polewa czekoladowa.

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

Smacznego!
iwona44
Trzeba kupić czekolade i brać się do roboty
Koffee
Tak myslę, że dobre będzie jako tort, przełozone bitą smietana i truskawkami...
daglo
Jak najbardziej nadaje sie do przelozenia, bo moze tego nie widac na pierwszym zdjeciu ale jest puszyste, lekkie nie zbite i pyszne icon_mrgreen.gif
Sinistra
Świetny przepis. Koniecznie do zrobienia. Czekoladowy i nieco mniej gliniasty- może się Czh przekona do takiego.
dorota_s1
serio tylko 10 dag mąki? i bez kakao?
Joanna
Właśnie szukam przepisu na lekką czekoladową bazę pod torcik i chyba znalazłam! icon_smile.gif
Wygląda znakomicie!
Margot
o tak Joanno to dobry pomysł
przepis mi też sie podoba
daglo
CYTAT(dorota_s1 @ 12 May 2008, 09:29 ) *
serio tylko 10 dag mąki? i bez kakao?

tak tylko 10 dag maki - przepis na tortownice 22 cm, ciasto ma ok 3,5 cm wysokosci.

a po co kakao? to ciasto czekoladowe, kakao dodaje sie do murzynka, a miedzy murzynkiem a tym ciastem czekoladowym jest zasadnicza roznica w smaku icon_wink.gif Dobra 70% gorzka czekolada nadaje temu ciastu intensywnie czekoladowy smak, uzylam czekolady kupionej w lidlu, zostala mi sie jeszcze z weekendu czekoladowego fiesgrins.gif

Zycze udanych czekoladowych wypiekow lecker.gif
dorota_s1
kakao przy tak małej ilości mąki, może ją zastąpić, widywałam takie przepisy
muszę spróbować zatem twojego
Koffee
a wygląda na wyższe niż 3,5 cm... no ale w takim razie będe musiała zwiększyć proporcje, żeby dało si.e łądnie pzrekroic i przełożyc (na tort)
Linn
Maki jest malo, ale czekolady duzo. W niektorych przepisach maki nie ma chyba wcale.
daglo
Zeby nie wprowadzac w blad wzielam centymetr i zmierzylam, ma 4 cm z zewnetrznych bokow a po srodku 4,5 cm, niewiem czy to zmienia postac rzeczy ale zawsze mozna zrobic z 1.5 porcji icon_wink.gif
dorota_s1
CYTAT(Linn @ 12 May 2008, 15:30 ) *
Maki jest malo, ale czekolady duzo. W niektorych przepisach maki nie ma chyba wcale.

właśnie wtedy jest kakao
na pierwszym zdjęciu to ciasto wygląda jakby w środku miało 6 cm
w każdym razie wygląda bardzo zachęcająco
Joanna
Siedzi w piecu. Mam nadzieję, że się uda, bo przez pomyłkę zrobiłam inaczej niż w przepisie - dodałam cukier do ubitych białek, zamiast do żółtek... icon_redface.gif Żółtka domieszałam wobec powyższego do masy czekoladowej i połączyłam z masą bezową i mąką. Wzięłam większą tortownicę (24 cm), bo jeśli się uda, chcę je przełożyć kremem.

EDIT:
Wyszło cudnie. Pięknie wyrosło, nie opadło i jest puszyste jak pianka.
Dzięki za wspaniały przepis! cvety.gif
A.S.
Moje dziecko zazyczylo sobie ciasto czekoladowe. Czy lepiej zamienic czekolade w przepisie na mleczna? Albo moze pol na pol.
daglo
Ja czesto uzywam czekolady deserowaj bo moj M woli z takiej niz gorzkiej, z mlecznej jeszcze nie robilam, mysle ze nie stoi nic na przeszkodzie, zmniejszylabym tylko ilosc cukru. icon_smile.gif
AgusiaSz
z gorzką czekoladą jest bardziej intensywnie czekoladowe icon_mrgreen.gif
z mleczną nie będzie to już to samo, ale jak dla dziecka to można spróbować pół na pół, ale zdecydowanie wtedy mniej cukru
A.S.
Wlasnie siedzi w piekarniku. Poszlo 100g gorzkiej 60 % i 40g mlecznej. Cukier bez zmian. Na surowo palce lizac, rosnie ladnie.
Joanna
Wyciągam, bo znów będę je piekła.
Tym razem chcę je przełożyć kremem z mascarpone i zrobić torcik a la tiramisu'.
Lud_
Jaka szkoda, że nie znalazłam tego wątku wczoraj*... A tak, upiekłam już jedno ze średnio udanego przepisu. Czuję, że to byłoby lepsze mniam.gif Czy jest wilgotne?

*Może warto byłoby pomyśleć o poszerzeniu spisu treści o Ciasta czekoladowe i kakaowe? icon_smile.gif
Joanna
CYTAT(Lud_ @ 14 Aug 2008, 17:18 ) *
Czy jest wilgotne?

Moje na razie stygnie, więc Ci nie powiem... A nawet gdyby nie było, i tak je będę lekko nasączać ponczem. icon_smile.gif
Poprzednio też nasączałam... icon_wink.gif
Lud_
CYTAT(Joanna @ 14 Aug 2008, 17:40 ) *
Moje na razie stygnie, więc Ci nie powiem... A nawet gdyby nie było, i tak je będę lekko nasączać ponczem. icon_smile.gif
Poprzednio też nasączałam... icon_wink.gif

A poprzednio, jakie było? icon_wink.gif
Joanna
Próbowałam dopiero gotowego, nasączonego i nakremowanego torcika, więc nie wiem... icon_smile.gif
Sinistra
Joanno, dzięki za wyciągnięcie tego przepisu. Właśnie dumałam co mogę upiec czekoladowego mojemu Czh.
Joanna
Na zdrowie Sinistro, na zdrowie. icon_smile.gif

A u mnie jak zwykle w ostatniej chwili pod wpływem impulsu nastąpiła zmiana planów.
Masa z mascarpone znalazła się w prawdziwym tiramisu', a torcik zyskał pomarańczowo - czekoladowy "garnitur" z ganache z ciemnej czekolady, polewy czekoladowej i domowego dżemu jabłkowo - gruszkowo - pomarańczowego ( z nutką imbiru). Nasączałam sokiem pomarańczowym z dodatkiem Curacao. Ciekawe, co mi wyszlo... icon_wink.gif

Ciasto wygląda nieszczególnie, bo u mnie jest koszmarnie gorąco i parno po nocnej burzy, więc miałam problemy z czekoladową dekoracją. Zwijki z czekolady rozjeżdżały mi się na wszystkie strony natychmiast po wyjęciu z lodówki, więc część czekolady utarłam w akcie rozpaczy na tarce. Ale mam nadzieję, że będzie zjadliwe... A jak nie, trudno... icon_wink.gif
W końcu robiłam je głównie po to, by było gdzie wetknąć świeczki... icon_wink.gif

olcieek
hohohoo fiesgrins.gif
pozdrów serdecznie jubilata (-kę? )icon_wink.gif
Maraa
CYTAT(Joanna @ 15 Aug 2008, 08:52 ) *
Ciasto wygląda nieszczególnie,

No wiesz Joanno... jak możesz tak pisać, ciasto wygląda ślicznie! mniam.gif

Miałam dzisiaj rano identyczny problem z czekoladą, musiałam zrezygnować z zaplanowanej dekoracji icon_sad.gif
olcieek
A co piekłaś znowu apetycznego Mara ? fiesgrins.gif
Sinistra
CYTAT(Joanna @ 15 Aug 2008, 08:52 ) *
Na zdrowie Sinistro, na zdrowie. icon_smile.gif

Ciekawe, co mi wyszlo... icon_wink.gif
Ciasto wygląda nieszczególnie

Ciągle szukam jeszcze jakiegoś alternatywnego przepisu

Co wyszło? Wyszedł piękny tort!
Joanna
Jubilat dziękuje za pozdrowienia. icon_smile.gif
Torcik na szczęście wyszedł bardzo smaczny.
Joanna
Znów piekłam jako bazę pod torcik. Przepyszny.

Dałam trochę mniej cukru i czekoladę 60%. Przekładałam musem z białej czekolady, bitej śmietany i jogurtu oraz wiśniami z kompotu, nasączałam kompotem wiśniowym wymieszanym z domową wiśniówką.
Joanna
Kolejny torcik na bazie tego pysznego ciasta - (dałam tylko nieco mniej masła i cukru) - czekoladowo - różany:

Serdeczne dzięki daglo za ten inspirujący przepis! anbetung.gif
kasha
icon_razz.gif Nawet mnie smakuje choć nie przepadam za czekoladowymi wyrobami ciastowymi
Moje jest wysokości 3cm ale to pewnie dlatego że dałam do ciasta ponad szklankę rodzynek lecker.gif
kajtek
Mmm pycha zrobiłam tez w wersji torcikowej, wspaniałe ciacho polecam mniam.gif
aguś25
Zrobiłam to ciasto jako baze do tortu . Od tej chwili kakaowym biszkoptom mówie pa pa . Ciasto pyszne .Dodatkowo go nawilżyłam bo lubie bardzo wilgotne torty. Polecam - pychota icon_mrgreen.gif daumen.gif
Eve.eire
Ja upiekłam je wczoraj. Użyłam czekolady o zawartości 45% kakao. Pycha!

Podałam przepis na blogu.
JoannaR
Kurcze, fajnie, ze wyciagnelyscie te przepis icon_smile.gif Na bank robie na meza urodziny icon_smile.gif
Przeloze jedynie chyba dzemem pomaranczowym icon_smile.gif
Joanna
Siedzi w piekarniku. Będzie bazą pod torcik czekoladowo - miętowy.
Jo_anna1
Joanno, jak zaczęłam czytać przepis to pomyślałam: ciekawe jak smakowałoby to ciasto z kremem miętowym? A tu na koniec Twój wpis icon_mrgreen.gif
Chyba jutro poeksperymentuję
Joanna
icon_mrgreen.gif I ja będę jutro eksperymentować. Chcę zrobić ganache z czekoladek miętowych i kremówki, a potem połączyć go z mascarpone.
Joanna
CYTAT(Jo_anna1 @ 28 Jun 2013, 20:24 ) *
Chyba jutro poeksperymentuję

Ciekawa jestem, czy coś wymyśliłaś.
To mój eksperyment:

Nerwów mnie wczoraj kosztował co niemiara, bo ganache z mascarpone zaczął mi się warzyć, ale się uparłam, że uratuję i się po ciężkich bojach udało.
Doruśka
wydrukowałam przepis , bo wyglada super:)
Joanna
Tym razem inspirowałam się przepisem Krysi:
http://krystyna9.blogspot.com/2018/08/bana...-pieczenia.html
Trzy blaty z tego ciasta, jeden (środkowy) z pół porcji tego:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=33862
Poncz z kawy, masa - mascarpone plus kremówka plus nieco espresso plus kilka łyżek masy kajmakowej. Jedno przełożenie z kajmaku. Sześć bananów.
Na całość poszły mi 4 opakowania mascarpone po 250 g i 4 opakowania kremówki po 330 ml.

Do dekoracji wykorzystałam mini pralinki Lindta i czekoladowe groszki Maltesers.
Zdjęcie przekroju robiłam dopiero dziś, więc banany nie wyglądają już tak ładnie, jak wczoraj, ale torcik był nadal bardzo smaczny.
h-elen
Joanno, smakowicie się prezentuje a i opis zachęca do zrobienia.
Nie dziwię się, że smakowało lecker.gif
qd
CYTAT(Joanna @ 13 Aug 2018, 20:14 ) *
Do dekoracji wykorzystałam mini pralinki Lindta i czekoladowe groszki Maltesers.
Zdjęcie przekroju robiłam dopiero dziś, więc banany nie wyglądają już tak ładnie, jak wczoraj, ale torcik był nadal bardzo smaczny.

Synowi na urodziny? AAAle miał frajdę icon_smile.gif
Joanna
Raczej miał moralny dylemat - podzielić się czekoladkami z gośćmi, czy zeżreć wszystkie samemu. icon_lol.gif
h-elen
CYTAT(qd @ 14 Aug 2018, 08:18 ) *
Synowi na urodziny? AAAle miał frajdę icon_smile.gif

Jak to Synowi icon_question.gif . Nie tak dawno 14 obchodził fiesgrins.gif
Najlepszego Jubilatowi icon_smile.gif
Joanna
Nie tak dawno to szedł do przedszkola.... icon_lol.gif
Bardzo dziękuję za życzenia, zaraz przekażę. icon_smile.gif
Margot
CYTAT(Joanna @ 14 Aug 2018, 20:25 ) *
Nie tak dawno to szedł do przedszkola.... icon_lol.gif
Bardzo dziękuję za życzenia, zaraz przekażę. icon_smile.gif

nooo ja myślałam ,że może do gimnazjum, a tu 20 lat icon_eek.gif

p.s tort zacny
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.