Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: sałatka z buraczków
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Do karafki i słoika > Zapasy
Stron: 1, 2, 3
samanta
Sałatka z buraczków
Przepis pochodzi z forum ogrodniczego, przetestowany przeze mnie z bardzo dobrym skutkiem. Zdjęcie dołączę w przyszłym tygodniu jak przyjadą buraki do zrobienia.
Buraczki gotujemy w całości.Po ugotowaniu zalewamy zimną wodą i czekamy aż trochę ostygną. Obieramy i szatkujemy na tarce z dużymi oczkami.

Zalewa

1 szklanka cukru
1 szklanka octu 10%
3-4 szklanki wody
duża łyżka soli
pół szklanki oliwy
liść laurowy
ziele angielskie
kilka ziaren czarnego pieprzu
zagotować
Do gorącej zalewy wkładamy poszatkowane buraczki i kilka ząbków czosnku (tyle, by do każdego słoika było po 2-3 ząbki) . Niech się przez chwilkę zagotują.
Gorące wkładamy do słoiczków,lekko uciskamy i jeśli zajdzie potrzeba dolewamy zalewy.Zakręcamy i odwracamy do góry dnem ,zostawiamy do wystygnięcia. Nie musimy pasteryzować. A jeśli, to bardzo krótko, tak ze 2-3 min.
Tak samo można zrobić malutkie buraczki w całości, które mamy np. po przerywaniu.

Sałatka jest bardzo łatwa do zrobienia a potem w zimie cieszy się ogromnym powodzeniem i znika z piwnicy jako pierwsza, chociaż czego jak czego ale buraków zawsze robię bardzo dużo i róznych.
Szarotka
Samanto na ile sztuk? kg? buraków starcza tej zalewy?
samanta
CYTAT(Szarotka @ 30 Sep 2008, 10:55 ) *
Samanto na ile sztuk? kg? buraków starcza tej zalewy?

Wiesz, nie pamietam ile z tego wychodzi ponieważ ja kupuję buraki naraz w ilości przemysłowej i gotuję naraz tak ze 2 wielkie gary a potem przerabiam na kilka sposobów. W praktyce wygląda to tak: trę (rzecz jasna malakserem) na tych grubych oczkach tarki i jak wrzucone do garnka z zalewą osiągną pożądaną gęstość (ma byc gęste) to zagotowuję i wkładam do przygotowanych wczesniej słoików i biorę się za następne albo dorabiam następną partię zalewy.
Nie wiem czy ja to jasno napisałam ale tak naprawdę to więcej tego pisania jak samej roboty, zrobisz raz a potem już samo idzie.
Mam miec buraki w tym tygodniu i jak zrobię to pokażę zdjęcie a zrobię napewno.
Szarotka
Samanto właśnie zrobiłam daumen.gif
Ta podana ilość zalewy starczyła swobodnie na 2 kg buraków / dałam 4 szkl. H2O/, pyszne cvety.gif tak na gorąco próbowałam.
samanta
CYTAT(Szarotka @ 4 Oct 2008, 13:07 ) *
Samanto właśnie zrobiłam daumen.gif
Ta podana ilość zalewy starczyła swobodnie na 2 kg buraków / dałam 4 szkl. H2O/, pyszne cvety.gif tak na gorąco próbowałam.

Ależ się cieszę banana.gif a zobaczysz że za jakiś czas będzie jeszcze lepsza. Ja tego robię zawsze bardzo dużo i nie zdarzyło sie żeby kiedykolwiek jakiś słoik doczekał wiosny.
samanta
Zmierzyłam tym razem wszystko i coś mi inaczej wyszło niż Tobie. W tej porcji zalewy (4 szklanki wody)zmieściło mi się prawie 4 kg buraków. Wyszło mi z tego 17 takich słoiczków po dżemie, to jest akurat porcja na obiad dla 2 osób. Jeszcze zrobiłam takie krojone tarczą do frytek i pokrojone w ćwierćplasterki, ale tamte już w piwnicy. Te buraki robią się naprawdę błyskawicznie i w zasadzie nie wymagają dokładnego trzymania się przepisu, do tej pierwszej zalewy (do grubiej krojonych)dodałam 3 goździki. A potem ta zalewa ze słoika bardzo dobrze się sprawdza do doprawiania barszczu czerwonego, np. na wigilię.
Szarotka
Nic nie rozumiem gruebel_2.gif rofl.gif mi ta ilość starczyła na 2 kg tartych buraków a szklankę miałam normalną na 250 ml wody; buraków nie ugniatałam za bardzo, żeby nie powiedzieć, że prawie wcale icon_redface.gif
Może to zależy od położenia geograficznego i wilgotności powietrza rofl.gif
samanta
CYTAT(Szarotka @ 6 Oct 2008, 12:34 ) *
Nic nie rozumiem gruebel_2.gif rofl.gif mi ta ilość starczyła na 2 kg tartych buraków a szklankę miałam normalną na 250 ml wody; buraków nie ugniatałam za bardzo, żeby nie powiedzieć, że prawie wcale icon_redface.gif
Może to zależy od położenia geograficznego i wilgotności powietrza rofl.gif

Najważniejsze że się udały a tak naprawdę to zobaczysz za jakiś czas jak "nabiorą mocy urzędowej"
Prawie zawsze dorabiam jeszcze w zimie.
ewelinka111
zrobiłam i robie jeszcze więcej icon_mrgreen.gif pychota biggrinflip.gif szybko łatwo i smacznie
samanta
CYTAT(ewelinka111 @ 7 Oct 2008, 19:09 ) *
zrobiłam i robie jeszcze więcej icon_mrgreen.gif pychota biggrinflip.gif szybko łatwo i smacznie

Prawda że więcej pisania przepisu niż całej roboty?
duende
podnoszę. zbliża sie czas na buraczki icon_smile.gif
joanka385
Zrobię tę sałatkę,wydaje się szybka w wykonaniu i łatwa. Lubię takie,no i burrrraki.... super sprawa.. wink.gif
samanta
Zrób, naprwadę szybko sie to robi i jesli zrobisz część startych na grubej tarce a część pokrojonych to będziesz miała prawie 2 różne sałatki. A dobre to jest bardzo
Izolda
Samanto wyciągam, bo dzisiaj przytachałam z działki jakieś 6 - 7kg buraków, zrobię też Twoją sałatkę, zapowiada się pysznie lecker.gif.
samanta
Zrób, zrób, mam nadzieję że Ci będzie smakowała banana.gif banana.gif banana.gif
Tak naprawdę to tam jest więcej pisania niż całej roboty, sama zobaczysz. Ja każdego roku robię ją jesienią i potem jeszcze raz jak już się skończy. A tą zalewą doprawiam potem barszcz czerwony.
Izolda
Eee, z moim MUMem żadne buraczki mi niestraszne choćby ich było i 100kg icon_mrgreen.gif, a zapowiada się pysznie bardzo lubię połączenie buraczków z czosnkiem lecker.gif.

Głupie pytanie, ten czosnek kroisz, czy wrzucasz cały?
samanta
Cały, nie ma się co szczypać. Ta sałatka naprawdę jest bezproblemowa.
Mówisz że MUM? Właśnie pozbyłam się tego cholerstwa co je kupiłam (Biffinett z Lidla) i mam prawo domagać się nowego sprzętu. Nie wiem, na raty albo jakiś zbiorczy prezent, zastanawiałam się czy to ma być KA czy coś innego. Łatwe w montażu? Chleb zagniecie?
PS Wiem że to nie ten watek i sorry ale się nasuwa...
Izolda
Samanto ja kocham mojego MUMa, jeśli masz siłę i czas, to prześledź ten wątek, bo na prawdę warto:
http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=20267
MUM ma dzbanek do koktajli, maszynkę do mielenia mięsa, zetrze Ci wiórki, pokroi plasterki i ma możliwość rozbudowy, ja dokupiłam sobie malakser, sitka do maszynki (drobne, pasztetowe i grube) do mięsa i tarczę do ścierania ziemniaków na placki, a to jeszcze nie wszystko icon_mrgreen.gif.
Zapomniałam, łatwe w montażu, chleb zagniecie, mało tego, ukręci biszkopt, babkę, sernik i co Ci się jeszcze zamarzy, a cena mniej zaporowa niż KA.
samanta
Mam malakser, maszynke do mięsa też, to samo z dzbankiem i nie o to mi chodzi. Tamten wątek przeczytałam od deski do deski przed zakupieniem tamtej pomyłki i w końcu decyzji nie umiałam podjąć. Chodzi o to żeby nie trzeba było zaciskać zębów i kląć pod nosem przy montażu poszczególnych części i ma zrobić wszystko z warzywami oraz ciasto tez , każde, z drożdżowym i chlebowym włącznie.
Izolda
Rozumiem, że szukasz czegoś bez malaksera, maszynki do mięsa i dzbanka, nie bardzo umiem Ci doradzić, bo MUM to mój pierwszy "poważny" robot i od razu trafiony icon_smile.gif. Ale może zapytaj dziewczyn w niebie, każda z nas ma różne roboty, na pewno znajdzie się taki, który zagniecie ciasto i przerobi warzywa a przy tym nie będzie miał tych niepotrzebnych przydasiów.
samanta
Popatrze bo w sklepach to się zbyt dużo nie dowiem.
Izolda
Lepiej popytać nasze dziewczyny, albo poszukać na grupach dyskusyjnych, ja tak zawsze robię, gdy planuję większy zakup icon_smile.gif.
samanta
CYTAT(Izolda @ 22 Sep 2009, 20:41 ) *
Lepiej popytać nasze dziewczyny, albo poszukać na grupach dyskusyjnych, ja tak zawsze robię, gdy planuję większy zakup icon_smile.gif.

Tak wybrałam zmywarkę i jestem nią zachwycona. Prześledziłam wszelkie dyskusje, opinie i co tylko.
Izolda
Ja tak szukałam lodówki, akurat MUMa wynalazł połówek icon_mrgreen.gif.
samanta
Grunt że jesteś zadowolona.
Izolda
No to zrobione, na moje oko to tej zalewy wystarczy na 6 kg buraków icon_mrgreen.gif. Zalewy zrobiłam z połowy porcji, bo miałam już tylko 2kg buraczków (robiłam jeszcze inną sałatkę), a one tak sobie pływały, że spokojnie zmieściłby się jeszcze 1kg Buraki ważyłam po obraniu i starciu). Oczywiście musiałam po swojemu, chciałam mieć przyprawy porozkładane równo we wszystkich słoiczkach, więc liście, ziele i czosnek przekrojony na grube kawałki wrzucałam na dno, a buraki zagotowałam z płynnymi składnikami zalewy, cukrem i solą, poszło szybko i sprawnie, właśnie się pasteryzują icon_smile.gif. A ja pachnę czosnkiem, mniam icon_lol.gif.
samanta
CYTAT(Izolda @ 23 Sep 2009, 17:52 ) *
No to zrobione, na moje oko to tej zalewy wystarczy na 6 kg buraków icon_mrgreen.gif. Zalewy zrobiłam z połowy porcji, bo miałam już tylko 2kg buraczków (robiłam jeszcze inną sałatkę), a one tak sobie pływały, że spokojnie zmieściłby się jeszcze 1kg Buraki ważyłam po obraniu i starciu). Oczywiście musiałam po swojemu, chciałam mieć przyprawy porozkładane równo we wszystkich słoiczkach, więc liście, ziele i czosnek przekrojony na grube kawałki wrzucałam na dno, a buraki zagotowałam z płynnymi składnikami zalewy, cukrem i solą, poszło szybko i sprawnie, właśnie się pasteryzują icon_smile.gif. A ja pachnę czosnkiem, mniam icon_lol.gif.

Bardzo się cieszę że ją zrobiłas i mam nadzieję że będziesz zadowolona. No i widzisz że szybko i sprawnie się ją robi.
A ja chyba nigdy dotąd nie ważyłam buraków do tej sałatki, chyba że dla kogoś żeby podać przepis. Robie tylko 2 garnki zalewy a buraków ile się zmieści a co się już nie zmieści to na grubej tarce i oliwa, sól, winny ocet. Na od razu.
A zrobiłaś tarte buraczki czy krojone?
Izolda
A ja zważyłam z ciekawości, już miałam utytłaną miskę po ważeniu do innej sałatki, to co mi szkodziło, będę wiedzieć na przyszłość icon_smile.gif. Zapiszę sobie proporcje. Jak już się przegryzie w piwnicy i otworzę za jakiś czas, to na pewno się pochwalę wrażeniami z degustacji. Nas jest tylko dwoje, to robię różne sałatki, ale zazwyczaj z połowy porcji, bo chcę spróbować jak najwięcej nowości, a trzeci raz w tym roku słoików dokupywać nie będę icon_lol.gif.
samanta
Będę czekać z niepokojem i nadzieją ze Wam się nada tak jak nam. Tu na forum ona jakoś nie znalazła zwolenników, Mexikana ją tylko zrobiła ale ci z moich znajomych co ją jedli , prosili o przepis i robią ją każdego roku. Może dlatego że taka niepracochłonna i do wszystkiego ją mozna użyć.
Izolda
Ja bardzo lubię i buraczki, i czosnek, i octowe marynaty, więc nie musisz się niepokoić, na pewno będzie smaczna daumen.gif. A z tym niezauważaniem to też jest do czasu, tak było z moim strudlem, nikt nie widział, nikt nie robił, a jak się rozpędziły, to nagle się zrobiło kilka stron wątku icon_lol.gif.
samanta
CYTAT(Izolda @ 23 Sep 2009, 18:47 ) *
Ja bardzo lubię i buraczki, i czosnek, i octowe marynaty, więc nie musisz się niepokoić, na pewno będzie smaczna daumen.gif. A z tym niezauważaniem to też jest do czasu, tak było z moim strudlem, nikt nie widział, nikt nie robił, a jak się rozpędziły, to nagle się zrobiło kilka stron wątku icon_lol.gif.

Może to jest zaśmiecanie wątku ale strudla to jakoś nie mam odwagi ruszyć chociaż bardzo lubię . I pewnie poszukam Twojego przepisu wink.gif
Izolda
Samanto w moim wątku jest instrukcja ze zdjęciami, odwagi, to na prawdę nic trudnego icon_smile.gif.
A tutaj mój przepis:
http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=1...&hl=strudel
samanta
CYTAT(Izolda @ 23 Sep 2009, 20:14 ) *
Samanto w moim wątku jest instrukcja ze zdjęciami, odwagi, to na prawdę nic trudnego icon_smile.gif.
A tutaj mój przepis:
http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=1...&hl=strudel

No ja od pewnego czasu tryskam wręcz odwagą. Nawet sernik gazetowy piekę a dotychczas tylko o nim czytałam i czytając nie wierzyłam że to prawda. Gdyby mnie dziewczyny nie podpuściły to do tej pory bym nie wierzyła.
a przepis pewnie że zobaczę, dziękuję za pomoc w szukaniu - ta wyszukiwarka raczej mnie nie lubi albo ja z niej nie umiem korzystać.
Izolda
Skoro odwagi Ci nie brakuje, to zachęcam, jeśli mogę coś doradzić, to najlepsza mąka na ciasto strudlowe wg mnie, to Lubella.
Izolda
Samatno otworzyłam dziś pierwszy słoik buraczków, są pyszne lecker.gif. Akurat odpowiednio kwaśne i słodkawe tak jak lubię, z delikatną nutą czosnku i chyba następnym razem dam go więcej, bo następny raz będzie na pewno, wchodzą na stałe, dziękuję za wspaniały przepis cvety.gif.
samanta
CYTAT(Izolda @ 17 Oct 2009, 15:35 ) *
Samatno otworzyłam dziś pierwszy słoik buraczków, są pyszne lecker.gif. Akurat odpowiednio kwaśne i słodkawe tak jak lubię, z delikatną nutą czosnku i chyba następnym razem dam go więcej, bo następny raz będzie na pewno, wchodzą na stałe, dziękuję za wspaniały przepis cvety.gif.

Oj nawet nie wiesz jak bardzo się cieszę że zrobiłaś i jeszcze bardziej ze Ci smakują! dance.gif
Ja tez juz trochę zrobiłam ale czekam na większy transport buraków i wtedy zrobię jeszcze. Prawda że nie są pracochłonne?
Izolda
CYTAT(samanta @ 17 Oct 2009, 19:01 ) *
Prawda że nie są pracochłonne?

Prawda, prawda, zwłaszcza, że całą robotę odwalił robot, a później pozmywała zmywarka, tak to ja mogę robić icon_mrgreen.gif.
samanta
CYTAT(Izolda @ 17 Oct 2009, 20:28 ) *
Prawda, prawda, zwłaszcza, że całą robotę odwalił robot, a później pozmywała zmywarka, tak to ja mogę robić icon_mrgreen.gif.

No ja robię tą sama metodą icon_mrgreen.gif
Gucio
Samanto anbetung.gif
przepis wydrukowany - bardzo lubimy buraczki , pod każdą postacią. W przyszły weekend będzie pierwsze nasze podejście! I nie wątpie, że będzie nam bardzo smakować lecker.gif mniam.gif
samanta
CYTAT(Gucio @ 18 Oct 2009, 21:11 ) *
Samanto anbetung.gif
przepis wydrukowany - bardzo lubimy buraczki , pod każdą postacią. W przyszły weekend będzie pierwsze nasze podejście! I nie wątpie, że będzie nam bardzo smakować lecker.gif mniam.gif

Bardzo się cieszę! I mam nadzieję że będą Wam smakowały tak jak nam. wink.gif
owieczka
Świetny przepis!

Jestem świeżo po konsumpcji tegorocznej partii sprzed około 3 tygodni. Bardzo dobre i co najwazniejsze nie trzeba pasteryzować. Polecam, ja dorobie jeszcze.
samanta
Nawet nie wiesz jak bardzo się cieszę że Ci smakują te buraczki banana.gif banana.gif banana.gif
Ja je lubię wyjątkowo , moja rodzina też. Już chyba pisałam, że tym płynem potem doprawiam barszcz czerwony , z bardzo dobrym skutkiem. Każdego roku robię tych buraczków bardzo dużo a i tak potem dorabiam.
DOROTKA1
Robiłam tą sałatkę w weekend i się zastanawiam czy już można ją otworzyć, jaki jest czas jej przegryzania ?? gruebel_2.gif
DOROTKA1
CYTAT(DOROTKA1 @ 7 Sep 2010, 12:10 ) *
Robiłam tą sałatkę w weekend i się zastanawiam czy już można ją otworzyć, jaki jest czas jej przegryzania ?? gruebel_2.gif

nie wyrobię i dzis z ciekawości otworze jeden najmniejszy sloiczek by sprobowac zwinker2.gif
DOROTKA1
CYTAT(DOROTKA1 @ 9 Sep 2010, 11:57 ) *
nie wyrobię i dzis z ciekawości otworze jeden najmniejszy sloiczek by sprobowac zwinker2.gif

PYSZNA mniam.gif
samanta
CYTAT(DOROTKA1 @ 9 Sep 2010, 14:55 ) *
PYSZNA mniam.gif

Bardzo się cieszę banana.gif banana.gif banana.gif
Spes
Bardzo chcę zrobic tę sałatkę...ale ocet nam nie bardzo pasuje...czy mogłabym go zastąpic sokiem z cytryny? Ile go dac?
samanta
CYTAT(Spes @ 12 Sep 2010, 00:45 ) *
Bardzo chcę zrobic tę sałatkę...ale ocet nam nie bardzo pasuje...czy mogłabym go zastąpic sokiem z cytryny? Ile go dac?

Nie mam pojęcia bo nigdy tak nie robiłam, zawsze z octem. Tez nie przepadam za octowymi przetworami, chyba tylko te buraczki i paprykę miodową robię z octem.
moniagli
Sałatka przepyszna- w ubiegłym roku zrobiłam z 10kg buraków a i tak brakło pod koniec roku! W tym roku rodzinka zażądała WIĘCEJ- właśnie robie z 20kg- narazie sie gotują ale i tak roboty będę miała do samego wieczora- jednak naprawdę warto!!!
samanta
Moniagli, lejesz miód na me serce! banana.gif banana.gif banana.gif
I do tego naprawdę łatwo i szybko się ją robi.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.