Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Chałka na jogurcie
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Pieczywo > Pieczywo drożdżowe
Stron: 1, 2, 3
Krystyna9
Kliknij, aby zobaczyć załącznik

Składniki:

- 250g mąki (u mnie typ 550)
- 1 jajko ( rozbełtac i częśc zostawic do posmarowania chałki)
- 100 ml jogurtu naturalnego ( powinien byc gęsty)
- 1 łyżeczka suchych drożdży
- 4 - 6 łyżek cukru
- 4 łyżki mleka
- 1 łyżka masła ( miękkiego)
- 1/2 łyżeczki soli (łyżeczki kawowej) lub 1/3 łyżeczki herbacianej

Drożdże wymieszac z cukrem i ciepłym mlekiem. Zostawic na kilka minut aż się napuszą. Do miski wsypac mąkę i sól. Dodac masło, jogurt i podrośnięte drożdże. Dobrze wyroobic. Odstawic na ok. 1 godzinę w przykrytej misce, do wyrośnięcia.
Następnie, uderzyc ciasto rękę aby wyleciał gaz. Wyłożyc na blat i podzielic na 3 części. Każdą z części delikatnie rozwałkowac na długi i wąski prostokąt. Każdy z prostokątów zrolowac jak roladę. Powstaną nam 3 wałeczki, które zaplatamy jak warkocz typowej chałki. Wkładamy do posmarowanej masłem foremki-keksówki . Odstawiamy do wyrośnięcia w przykrytej folią keksówce. Chałka powinna dużo urosnąc. Przed wstawieniem do piekarnika, smarujemy jajkiem i posypujemy czym kto lubi: makiem, kruszonką.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni i pieczemy ok. 30 - 40 minut.

moni20
Super, ze zamiescilas przepis, bede robic, bo wylada oblednie ta chalka icon_smile.gif
Ewusiek
Krystyno ,chałka obłędnie wygląda , ślinka mi cieknie mniam.gif
Maria z Łeby
Krystyno, wystarczy popatrzeć na zdjęcie, a ślinka leci. Dzięki za wyczerpujący przepis icon_lol.gif .
Linn
Po prostu piekna.
moni20
dzis bede robic ta chalke tylko najpierw musze skoczyc po jogo naturalny do sklepu.
Ela83
pysznie wyglada...
a przepis po przeczytaniu wygada na dziecinnie latwy....
mysle ze niedlugo sie za nia (chalke) zabiore :D
moni20
zrobilam ale nic z tego nie wyszlo bo drozdze zastrajkowaly i nie chcialo wogole rosnac, wiec wyrzucilam do smieci ... musze kupic nowe drozdze i sprobowac jeszcze raz.
Krystyna9
CYTAT(moni20 @ 3 Dec 2008, 13:48 ) *
zrobilam ale nic z tego nie wyszlo bo drozdze zastrajkowaly i nie chcialo wogole rosnac, wiec wyrzucilam do smieci ... musze kupic nowe drozdze i sprobowac jeszcze raz.

A to ci przypadek pinggrins.gif . Ja nie zaczynam dalej robić, dopóki nie zobaczę że drożdże się napuszyły w tym ciepłym mleku.
moni20
a ja osiolek zawsze tez tak robilam, tylko od ponad 2 lat pieke na tych samych drozdzach i nigdy sie nie zawiodlam, wiec sobie odpuscilam takie sprawdzanie .. a tu masz ci los baa.gif
moni20
dzis proba nr 2
moni20
Sukces ... tym razem sie udalo, zdjecie postaram sie wstawic jutro. Dodalam rodzynki i skorke pomaranczowa. Pychota icon_smile.gif anbetung.gif za przepis
izunia2007
A tu moj wypiek,tylko z jogurtem brzoskwiniowym.

moni20
Obiecane zdjecie :
pyszne bylo ... zjedlismy cala na kolacje z nutella, bardzo smaczne slodkie pieczywko
Krystyna9
Piękna Ci wyszła chałeczka. A w środku to chyba rodzynki widzę? Ja następnym razem też tak zrobię.
moni20
Rodzynki i skorka pomaranczowa.
Krystyna9
Zapomniałam pokazac, że nie tylko chałkę można zrobic. Dodałam rodzynek, 1 łyżkę cukru więcej i uplotłam sobie wianuszek

iwonka_sz
Nie, no piękny wianuszek! Uwielbiam drożdżowe chałeczki lecker.gif
Muszę wypróbować ten przepis ( do tej pory robiłam tylko bułeczki na jogurcie - oczywiście z CIN CIN- i były pyszne! ) icon_mrgreen.gif
Krystyna9
Upiekłam wczoraj wieczorem, w formie bułeczek z powidłami w środku. Jedną zjadłam jeszcze ciepłą, wieczorem. Reszta na dzisiejsze śniadanie

dorota_s1
Cudo! Drukuję przepis i robię!
kinia260579
upieklam! jest przepyszna icon_biggrin.gif zjadlam cala z samym maselkiem..ide upiec znowu, zrobie 2 albo jedna z podwojnej porcji :D
kinia260579
dla corki z kruszonka, ja mam z makiem icon_wink.gif
Lud_
Kinia, chały jak się patrzy, a ta kruszonka mniam.gif (toż to raczej kruszona!)
Zaplatałaś z 3 warkoczy czy inną metodą?
kinia260579
Lud-- no raczej kruszona icon_smile.gif
a zaplatalam z 3 waleczkow....nastpnym razem sprobuje z 4.
jean
...po faworkach obiecałam sobie post...i co ?! Uwielbiam drożdżowe ciasto!...na kolację!!!
jean
zrobiłam dziś i nie wiem czy do kaolacji doczeka! bardzo...dooobra!!!!
Gucio
Krystyno anbetung.gif anbetung.gif anbetung.gif cvety.gif cvety.gif cvety.gif

Chałka jest przepyszna mniam.gif lecker.gif cisto puch, a zapach podczas pieczenia rewelacyjny mniam.gif
Nie mieliśmy aż tyle jogurtu naturalnego więc dodałam trochę gęstego jogurtu owocowego. Robiliśmy z podwójnej porcji, drugą część ciasta zrobiliśmy z nadzieniem z : dżemu z owoców pigwy ( pozosatły z nalewki) , dżemu z czarnej porzeczki, płatków róży oraz dodatek w postaci bakali jakie pozostały z nalewki bożonarodzeniowej icon_mrgreen.gif
Pychota mniam.gif

flamenco
Wspaniałe chałki !
Nie, będę silna ;P
Gucio
CYTAT(flamenco @ 22 Mar 2009, 19:13 ) *
Wspaniałe chałki !
Nie, będę silna ;P

flamenco anbetung.gif

Chałka jest naprawdę pyszna i delikatna, sam puch! Polecam mniam.gif lecker.gif mniam.gif
flamenco
Ależ ja wierzę- wystarczy spojrzeć ; bardzo sugestywne fotografie lecker.gif
Tylko ja niestety podjęłam wyzwanie icon_wink.gif - łatwo domyśleć się jakie... heh ... icon_wink.gif

Uwielbiam piec drożdżowe !
Gucio
CYTAT(flamenco @ 22 Mar 2009, 19:41 ) *
Ależ ja wierzę- wystarczy spojrzeć ; bardzo sugestywne fotografie lecker.gif
Tylko ja niestety podjęłam wyzwanie icon_wink.gif - łatwo domyśleć się jakie... heh ... icon_wink.gif

Uwielbiam piec drożdżowe !

To trzymam kciuki! daumen.gif Na pewno się uda! icon_smile.gif
duende
właśnie wyrasta mi ciasto, musiałam dodać nieco więcej mąki, bo bardzo się kleiło. Nie będę tym razem zaplatać chałki, lecz zrobię bułeczki na jutrzejsze śniadanie icon_smile.gif
Caritka
Krystyno, zrobilam ta chalke i wyszla swietna!
Zdjec nie mam, bo juz bylo za ciemno. Jak sie uda, (bo juz wiekszej polowy nie ma ) to moze jutro,
a jak nie, to nastepnym razem. icon_wink.gif
Jutro chyba bedzie nastepny raz icon_biggrin.gif (No, jak mnie len nie dopadnie icon_wink.gif )

Zrobilam nadzienie z makiem, a suche drozdze zastapilam swiezymi.
Pycha wyszla!

Dziekuje Ci slicznie za przepis anbetung.gif bussi.gif - ktory zapisuje icon_biggrin.gif

EDIT:
Kurcze! o najwazniejszym zapomnialam icon_mrgreen.gif
Pieklam z quarkiem, bo jogurtu nie mialam.
A drozdze, mleko i quark byly prosto z lodowki.
Nie chcialo mi sie czekac, az nabiora temperatury pokojowej.
- A tak malej ilosci mleka, nie chcialo mi sie podgrzewac icon_redface.gif icon_mrgreen.gif
bietka
Ile drożdzy świeżych dałaś na 1 porcję?
Caritka
CYTAT(bietka @ 21 Sep 2009, 06:23 ) *
Ile drożdzy świeżych dałaś na 1 porcję?

Chcialam dac ze 7-8 g, ale urwalo mi sie 9 g i tak zostawilam.

Udalo mi sie jeszcze zrobic zdjecie koncowki icon_mrgreen.gif
a kolejna porcja juz sobie rosnie zahnlos.gif
lecker.gif

Krystyno, jeszcze raz- wielkie dziekuje za przepis bussi.gif anbetung.gif

Krystyna9
Caritko, piękności po prostu. Ja nie wpadłam na to żeby ją nadziać czymkolwiek. A tak lubię makowe nadzienie. Caritko, dawałaś taki suchy mak czy taki jak do makowca?
Caritka
Z suchym.
Za nim zrolowalam te trzy waleczki, to posmarowalam je lekko maslem, obsypalam cukrem,
potem makiem, zwinelam i przeplotlam.

A mi moje "nowe" ciasto nie chce rosnac baa.gif
Margot
Caritko, no chałka jak z obrazka
Ale pięknie jej z tym makiem
Caritka
Dziekuje, Margot bussi.gif
Za kazdym odkrojonym plasterku, wzor makowy byl inny icon_biggrin.gif
Krystyna9
CYTAT(Caritka @ 21 Sep 2009, 12:26 ) *
Z suchym.
Za nim zrolowalam te trzy waleczki, to posmarowalam je lekko maslem, obsypalam cukrem,
potem makiem, zwinelam i przeplotlam.

A mi moje "nowe" ciasto nie chce rosnac baa.gif

Rozumiem, też tak uczynię.

Nie chce rosnąć ? A do piekarnika (z włączoną żarówką) z nim na trzy zdrowaśki icon_mrgreen.gif
Caritka
CYTAT(Krystyna9 @ 21 Sep 2009, 12:37 ) *
Rozumiem, też tak uczynię.

Nie chce rosnąć ? A do piekarnika (z włączoną żarówką) z nim na trzy zdrowaśki
icon_mrgreen.gif

No kurcze, nie chce baa.gif
Ale dzisiaj chyba za bardzo sie staralam icon_mrgreen.gif
- Drozdze mialam w temperaturze pokojowej icon_mrgreen.gif , troche wczesniej wyciagniete mleko z lodowki i nawet tym razem zrobilam z jogurtem rofl.gif
Rano lecialam do sklepu, a tu "nici " - a nie rosnie rofl.gif
Ale to nic, ja mam czas baa.gif - poczekam jeszcze icon_wink.gif icon_mrgreen.gif
Krystyna9
CYTAT(Caritka @ 21 Sep 2009, 12:41 ) *
No kurcze, nie chce baa.gif
Ale dzisiaj chyba za bardzo sie staralam icon_mrgreen.gif
- Drozdze mialam w temperaturze pokojowej icon_mrgreen.gif , troche wczesniej wyciagniete mleko z lodowki i nawet tym razem zrobilam z jogurtem rofl.gif
Rano lecialam do sklepu, a tu "nici " - a nie rosnie rofl.gif
Ale to nic, ja mam czas baa.gif - poczekam jeszcze icon_wink.gif icon_mrgreen.gif

No popatrz, a ja jak używam żywych drożdży, to zawsze takie prosto z lodówki icon_redface.gif
Mnie czasami też strasznie leniwie rośnie to ciasto. Pomaga mu to lekkie podgrzewanie w piekarniku (miska jest szczelnie zamknięta wtedy)
Caritka
A ja uzywam w temepraturze pokojowej icon_mrgreen.gif - zawsze icon_mrgreen.gif Tzn. chyba moge powiedziec, ze prawie zawsze,
bo wczoraj mialam z lodowki icon_mrgreen.gif

Chwilowo mam "tysiac" innych robot, wiec niech sobie rosnie, jak chce. Jak skoncze "swoje", to sie nia zajme zahnlos.gif
icon_wink.gif
Dzieki za rade bussi.gif
Caritka
Uroslo, ale wydawalo mi sie, ze jeszcze nie do konca.
Kolo 14.30 zaplotlam, przelozylam do keksowki i czekalam dalej, az wyrosnie.
Znowu nie roslo. No moze troche tam podroslo, ale nieznacznie.
W koncu wkurzylam sie i (dopiero) kolo 17.30 wlozylam keksowke do zimnego piekarnika i powoli sie pieklo,
- bo ilez mozna czekac? baa.gif
icon_wink.gif
Zrobila mi niespodzianke, bo slicznie poszla w gore.
Zagapilam sie troche z czasem pieczenia i wyszla zbyt brazowa ( ale ja nie narzekam, bo takie lubie na szczescie )
Mimo, ze czekalam na nia prawie caly dzien, to i tak wyszla pyszna i puszysta icon_biggrin.gif
Znow zrobilam z makiem lecker.gif

Krystyno anbetung.gif

Zdjecia na dowod nie ma icon_mrgreen.gif , bo oczywiscie bylo juz ciut za ciemno i wyszlo rozmazane.
Jutro "strzele" i udowodnie, ze sie udala icon_mrgreen.gif
Krystyna9
freu.gif przecież Tobie nie mogło się nie udac. Chałka dała tylko malutką lekcję cierpliwości icon_wink.gif ( o jak bardzo mi jej brakuje, tzn cierpliwości). Ja bardzo lubię takie mocniej przypieczone (nawet deczko przypalone). Muszę i ja w tym tygodniu zrobic. Właśnie taką wersję jak Twoja, z makiem mniam.gif
Caritka
CYTAT(Krystyna9 @ 21 Sep 2009, 20:33 ) *
freu.gif przecież Tobie nie mogło się nie udac.

Moooglo.
icon_mrgreen.gif

bussi.gif

CYTAT
Chałka dała tylko malutką lekcję cierpliwości icon_wink.gif ( o jak bardzo mi jej brakuje, tzn cierpliwości).

Szczerze?
icon_mrgreen.gif
To przyznaje, ze jakos bylam tak zajeta, ze nie zwracalam na nia uwagi.
Byl nawet moment, ze zapomnialam, ze "rosnie" mi ciasto, a jak mi sie przypomnialo, to lecialam biegiem,
zeby zobaczyc, czy nie przeroslo.
Nie roslo, to olalam. icon_mrgreen.gif
Wiec tym razem z cierpliwoscia nie mialo nic wspolnego icon_mrgreen.gif
Ale dziekuje. icon_lol.gif

CYTAT
Ja bardzo lubię takie mocniej przypieczone (nawet deczko przypalone). Muszę i ja w tym tygodniu zrobic. Właśnie taką wersję jak Twoja, z makiem mniam.gif

Ojjj, ja tez!! I im bardziej przypalone, tym lepsze!
I nie tylko chleby i bulki, ale rowniez miesa, ziemniaki i co tam jeszcze icon_mrgreen.gif

Mam nadzieje, ze "moja wersja" bedzie Ci smakowac icon_wink.gif icon_mrgreen.gif
Ja uwielbiam takie polaczenie drozdzowego z makiem icon_biggrin.gif
Caritka
No to udowadniam, ze wyszla i jest puszysta icon_wink.gif
- Tylko czemu tak szybko znika baa.gif

Krystyna9
i zaś przepiękna i puszysta daumen.gif . Chyba się jakieś ludki-krasnoludki zwiedziały, że takie pyszności upiekłaś i ukradkiem podjadają sobie icon_mrgreen.gif
JotHa
Boze, takei zdjecia ! Wy jestescie okrutne. icon_mrgreen.gif
Chcialam wczoraj robic. Poszlam po pracy po drozdze, ale durna zapomnialam jogurt kupic.
Krystyna9
a Caritka, tę na poprzedniej stronie, robiła na quarku, zamiast jogurtu
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.