Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Jaja sadzone na śmietanie*
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Kuchnie świata > Kuchnia polska
Stron: 1, 2
seniorka
Zrobiłam je dzisiaj na śniadanie z okazji Tygodnia Kuchni Staropolskiej. Przepis pochodzi z Uniwersalnej Książki Kucharskiej M. Monatowej. Przepis przytoczę z oryginału i podam moje niewielkie poprawki.
Zasmażyć pół łyżki masła z ćwierć łyżką mąki na biało, rozprowadzić kwaśną śmietaną, dodać pół łyżeczki Maggi i trochę soli i wpuszczać ostrożnie po dwa całe jaja licząc na osobę. Gdy białka się zetną, obwinąć rondelek w białą serwetę i podać do stołu.
Ja oczywiście wzięłam mniej masła (łyżeczkę) na koniec łyżki mąki i rozprowadziłam 3 łyżkami śmietany. Wbiłam dwa jajka, a kiedy białka się ścięły, zamiast Maggi, którego nie lubię, posypałam gorące jajka łyżką parmezanu, łącząc w ten sposób dwa przepisy. Ze świeżą bułeczką smakowały wyśmienicie.
Mała_Mi
Seniorko, zapowiadają się smakowicie, koniecznie je wypróbuję, i to jak najszybciej icon_smile.gif
Doruśka
a łyżeczka to nie jest przypadkiem pół łyzki? ;)
Mała_Mi
to może zależy, czy od kawy, czy herbaty ;)
seniorka
Rozstrzygnę ten spór, to była płaska łyżeczka do herbaty. W ogóle wszystko było płaskie i w niewielkich ilościach. Nawet śmietanę nabierałam płaskimi łyżkami, zdejmując nadmiar nożem. Może przesadzałam, ale chciałam zachować proporcje. Kto lubi więcej masła czy śmietany, nic nie stoi na przeszkodzie.
sapphire
fajne, szybkie i pożywne icon_biggrin.gif
seniorka
Owszem, a do tego smaczne. Warto spróbować.
Mała_Mi
Oto nasze dzisiejsze śniadanie.
Wyborne mniam.gif smakują mi bardziej niż zwykłe sadzone. Będę je często robić icon_smile.gif

Kliknij, aby zobaczyć załącznik
hazo
CYTAT(Kojka @ 8 May 2009, 14:33 ) *
a łyżeczka to nie jest przypadkiem pół łyzki?

Łyżeczka (płaska) to jest 5 ml, łyżka (płaska) to 15 ml. Tak więc 1 łyżka to 3 łyżeczki.
sapphire
Tak, Seniorko - na pewno spróbuję, ale w wersji śniadaniowej dopiero za tydzień - na urlopie. Swoją drogą nie mogę już się doczeka tego urlopu, mama spore plany, w tym kulinane.
Ashira
a co daje dodatek smietany? delikatnosci czy czego?:D
seniorka
Tak, dodaje delikatności. Białka nie są suche, wysmażone, ale delikatnie aksamitne. Zresztą, najlepiej spróbować samemu, ponieważ moje nieudolne opisy mogą nie oddawać trafnie tej godnej polecenia potrawy. Pracy niewiele, a samemu będzie się wiedziało jak to smakuje.
Ashira
tylko dla studenta każda łyżka śmietany ważna zwłaszcza że trzeba by kupić cały kubeczek:D ale na pewno wypróbuję ;)
seniorka
Dla emerytki tak samo jak dla studentki, liczy się każda łyżeczka.
Lud_
Dziś zrobiłam, są bardzo dobre Seniorko, dziękuję icon_smile.gif
seniorka
Bardzo się cieszę Lud_ , że smakowało Ci to staropolskie danie. Przyznam, że teraz zamiast zwykłych, robię jajka sadzone na śmietanie. Zostało jeszcze tyle niewykorzystanych przepisów z Tygodnia Kuchni Staropolskiej, że będę musiała częściej je testować. Serdeczne pozdrowienia wink.gif
Lud_
A tak u mnie wyglądają. Przepysznie smakują w towarzystwie ziemniaczanego pure i zielonych szparagów z masłem, o mniam!

(Na zdjęciu widać że za mocno sypnęło mi się pieprzem rofl.gif I tak smakowały daumen.gif)
seniorka
Co za wspaniała, smakowita kompozycja. lecker.gif Gratulacje Lud_. Podsunęłaś mi pomysł na jutrzejszy obiad.
Dziękuję.
Lud_
CYTAT(seniorka @ 25 May 2009, 20:10 ) *
Co za wspaniała, smakowita kompozycja. lecker.gif Gratulacje Lud_. Podsunęłaś mi pomysł na jutrzejszy obiad.
Dziękuję.

Cieszę się, że mogłam się przydać icon_mrgreen.gif Ja już tak mam - jeśli jajka sadzone, to tylko na obiad i tylko do ziemniaków. Na śniadanie do chleba niet. I sadzone na śmietanie nie są od tej reguły wyjątkiem icon_wink.gif Smacznego Seniorko, to ja dziękuję icon_smile.gif
asika
rewelacja - zjadlam z tesciowa na lunch!! rewelacja! tez dodalam parmezan - pyszne!!!
seniorka
Dziękuję asika za tak przychylną opinię i cieszę się, że smakowało. Muszę częściej zaglądać do kuchni prababci, bo tam można znależć całkiem smakowite dania. Pozdrowienia wink.gif
Cinka
Moja młodsza córcia bardzo lubi sadzone jajka, więc dziś zrobiłam jej w tej wersji - smakowało! Powiedziała żeby od dziś robić jej jajka sadzone wyłącznie w ten sposób icon_biggrin.gif
Dziękuję za przepis seniorko icon_smile.gif
seniorka
Nawet nie wiesz, jak cieszy mnie Twoja opinia. Smacznego lecker.gif dla całej rodziny.
Carmel
mniam.gif jutro zrobie
olatka
Zrobiłam dziś te jajka i wyszły super :D
Jedynie kłopot mialam z przelożeniem na talerz, bo mają mniej zwartą konsystencję niż klasyczne sadzone. Może to dlatego, że zamiast śmietany użyłam jogurtu. Będę powtarzać icon_smile.gif
Cinka
Robię bardzo często, nawet dziś były do obiadu na plastrach wiejskiej kiełbasy i cebuli reszta jak w przepisie, do młodych ziemniaków z koprem i mizerii - pycha mniam.gif
doris71
super sposób na sadzone, ja dałam jogurt grecki, wyszło pysznie
doris71
dziś były na obiad, pyszne, stary zarządził dokładkę zrobiłam na samej śmietanie, masło wyszło, smakowały
kasha
sory, pomyliłam się :D
sionia
Co daje mąka w tym przepisie?
Cinka
Ścina śmietanę w pyszny sos, śmietana dzięki temu się nie warzy - zanim jajka by doszły to ze śmietany byłyby farfocle. Jeśli komuś to nie przeszkadza to można pominąć, ale ten sos jest smaczny, mąki idzie malusio, więc nie ma sensu rezygnować - ja nawet mimo diety dodaję łyżeczkę. I tłuszczu daję niewiele.
BeataSz
zrobiłam sobie dziś na obiad, pyszne było.
Z ziemniakami i szpinakiem, z solą i kolorowym pieprzem:
kasha
Ja chyba mam jakieś łapy marchwiane, wlałam śmietanę i się momentalnie zważyła icon_rolleyes.gif
ale nic to nie przeszkodziło w konsumpcji mniam.gif
tylko dziwi mnie, że wam to tak ślicznie wychodzi a ja miałam farfocle ugly_08.gif
Cinka
Kasia śmietana się zawsze warzy jak jest w szoku icon_wink.gif zbyt duża różnica temperatury na raz.
kasha
CYTAT(Cinka @ 8 Aug 2012, 15:19 ) *
Kasia śmietana się zawsze warzy jak jest w szoku icon_wink.gif zbyt duża różnica temperatury na raz.

hihii, to mnie pocieszyłaś Cinko, myślałam, że tylko ja takie ciele jestem, że tylko mnie się waży, a innym nie icon_razz.gif
BeataSz
a ja dzisiaj znów sobie zrobiłam w takim samym zestawie co wczoraj mniam.gif
kasha
dla V. zrobiłam na kolację jak wrócił z rowerowania
gdy zapytałam na czym są jajka odrzekł pewnie, że fajnie pasują mu te jajka na serku rofl.gif
podałam z pjurami i ukiszoną cukinią lecker.gif
urbasia
A ja tak myślę i myślę i wymyśliłam, że u mojej Teściowej ta potrawa funkcjonuje pod nazwą jaja w sosie śmietanowym fiesgrins.gif, tylko tego sosu jest dużo więcej.
Od lat się tym zajadamy, najbardziej nam smakuje w zestawieniu z ziemniakami i buraczkami mniam.gif
BeataSz
ja akurat jajek w połączeniu z buraczkami nie uznaję, nawet jak wszyscy zajadają się chłodnikiem z buraczkami, to ja na to patrzeć nie mogę icon_mrgreen.gif Ale te jajka w śmietanie dobre są, niezależnie od tego kto z czym je.
seniorka
CYTAT(BeataSz @ 9 Aug 2012, 10:13 ) *
Ale te jajka w śmietanie dobre są, niezależnie od tego kto z czym je.

Dziękuję. Twoja opinia jest dla mnie wyjątkowo cenna. Serdecznie Cię pozdrawiam wink.gif
BeataSz
Miło mi seniorko, że cenisz sobie moją opinię icon_biggrin.gif Ja również serdecznie pozdrawiam knuddelz.gif
urbasia
CYTAT(BeataSz @ 9 Aug 2012, 10:13 ) *
ja akurat jajek w połączeniu z buraczkami nie uznaję, nawet jak wszyscy zajadają się chłodnikiem z buraczkami, to ja na to patrzeć nie mogę icon_mrgreen.gif Ale te jajka w śmietanie dobre są, niezależnie od tego kto z czym je.

Racja z tymi jajcami - smaczne są niezależnie icon_wink.gif
A co do chłodnika - to ja ostatnio swój pierwszy w życiu właśnie z buraczkami popełniłam, i z jajem zjadłam, i smaczny był icon_mrgreen.gif
seniorka
Nie chciało mi się dziś wychodzić po zakupy. Zrobiłam więc te jajka na obiad, na wzór Lud_, tylko zamiast szparagów miałam szpinak. Było bardzo smaczne icon_wink.gif .
europa112
Co do przepisu z pierwszego linka.
Osobiście wlewam tylko słodką śmietanę bez domieszki mąki. Smietanę podgrzewam aż zaczyna bulgotać. Dodaję jajka i zioła (koperek, pietruszkę) . Przez ten czas kiedy jajka zmieniają się w jajka sadzone śmietana sama bardzo mocno gęstnieje.

seniorka
Nie wiem, czy zauważyłeś europo (właśnie w pierwszym poście), że przepis ten ma prawie 100 lat i pochodzi z książki Marji Monatowej, którą na szczęście mam, a jajka te, zrobione zgodnie z przepisem, wykorzystałam do festiwalu kuchni staropolskiej. Stąd ten dodatek mąki, żeby wszystko było zgodne z wiekowym przepisem. Zresztą dzisiaj też dodaję trochę mąki, żeby śmietana mi się nie zwarzyła.
Dzięki za uwagi. Pozdrowienia.
Cinka
Jajka na samej śmietanie mają zupełnie inny smak niż takie z dodatkiem mąki - my wolimy z mąką daumen.gif
Ashira
dzisiaj u mnie na śniadanie ;)
olatka
Wyciagam przepis, bo robiłam dziś na śniadanie.
Zmodyfikowałam o tyle, że najpierw podsmażyłam kilka posiekanych pieczarek (bo pałetały się po lodówce i wymagały zagospodarowania), reszta jak w przepisie.
Pyszne!
Wlodek1955
Sadzona jak sadzone bardzo dobry przepis ale wolę w postaci jajecznicy.
Wkładam na patelnię łyżkę masła, wbijam 4 jajka i wstawiam na większy ogień.
U mnie na kuchni indukcyjnej to na 6.
Podczas smażenia cały czas mieszam odstawiając na chwilkę patelnie z kuchni tak lika razy.
Gdy się jajka zetną dokładam dopiero śmietanę i doprawiam do smaku.
Podaje z pomidorkami przesmażonymi na lub na samych tostach.
W załączeniu zdjęcie mojego śniadania..

Odwiedź moją stronę
Cinka
Włodku koniecznie spróbuj wersji Seniorki, bo te sadzone jajka to jednak zupełnie coś innego niż jajecznica ze śmietaną icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.