Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Udka kurczaka duszone z pomidorami i oliwkami*
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Mięsa i wędliny
Stron: 1, 2
seniorka
Udka te podaję z młodymi ziemniakami z czosnkiem. Oba przepisy pochodzą z miesięcznika "Kuchnia". Danie to trochę zmodyfikowałam, nawet na przyjęcie gości, ponieważ nie mam naczynia, do którego zmieściłabym 6 kurzych udek. Biorę więc tylko ich górne części i to wystarczy do podanych dalej składników.
Składniki
6 górnych części udek kurczaka
2 łyżki oliwy
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 większa puszka pomidorów pelati
1 łyżeczka świeżego tymianku ( ew. szczypta suszonego)
1/2 szklanki czarnych oliwek bez pestek
sól, pieprz

Udka myjemy, usuwamy zbędny tłuszcz, osuszamy papierowym ręcznikiem i oprószamy solą i pieprzem. Przesmażamy je z obu stron na lekko brązowy kolor na rozgrzanej oliwie. Przekładamy do rondla lub płaskiej formy do duszenia, a na patelnię wrzucamy posiekaną cebulę, zmiażdżony czosnek i tymianek, i smażymy około 3 minut. Dodajemy pokrojone pomidory, oliwki, doprawiamy solą i pieprzem. Zawartość patelni przekładamy do formy z udkami, przykrywamy i na niewielkim ogniu dusimy aż kurczak będzie miękki. Ja duszę 45 - 50 minut. Podajemy z ziemniakami z czosnkiem i rozmarynem i zieloną sałatą z sosem vinaigrette.
ela2225
Seniorko Twoje przepisy są super.
Tylko mi zdjęć brakuje jakoś.
Ale te udka wypróbuję napewno.
seniorka
Przykro mi z powodu tych niedogodności ze zdjęciami. Niestety, nie będę miała aparatu, a boję się, że będę musiała niedługo zrezygnować i z laptopa. Więc ciesze się na razie tym, co mam i staram się tak opisywać przygotowywanie dań, żeby były jak najbardziej "obrazowe". A ten kurczak jest prościutki w przygotowaniu i wart poświęconego mu czasu. Pozdrowienia wink.gif
Ilona
CYTAT(seniorka @ 21 Jul 2009, 07:10 ) *
Niestety, nie będę miała aparatu, a boję się, że będę musiała niedługo zrezygnować i z laptopa.

Seniorko icon_eek.gif nieeee. A co z kuchnia prababci icon_question.gif Nie możesz nam tego zrobić baa.gif

bussi.gif
Mała_Mi
Seniorko! icon_eek.gif Jak to? czy oznacza to zupełną utratę kontaktu z Tobą? icon_sad.gif icon_sad.gif icon_sad.gif
seniorka
Jeszcze nie, a mój syn stara się, żeby to nigdy nie nastąpiło. Do kuchni prababci mam przygotowanych tematów chyba na pół roku. Nawet wypożyczam książki z biblioteki, żeby coś więcej wiedzieć na temat starych obyczajów. Bardzo ciekawe lektury. Ja też nie chcę się z Wami rozstawać i jak pisałam, może to nigdy nie nastąpi. Może to zabrzmi patetycznie, ale kontakt z Wami zastępuje mi na co dzień rodzinę i jestem Wam za to bardzo wdzięczna.
Ilona
bussi.gif

To 3mamy kciuki za syna fiesgrins.gif żeby coś wymyślił i żebys nas nie zostawiała icon_exclaim.gif
wink.gif
Mała_Mi
Seniorko knuddel.gif

.agatka.
I ja sobie nie wyobrażam Seniorko, żeby Ciebie tu zabrakło. strafe.gif

Ja się nie zgadzam!
seniorka
Dziękuję, jesteście kochane. cvety.gif bussi.gif
Sinistra
Bez Ciebie Seniorko, to już nie będzie to samo. Będzie smutniej.
Twój syn MUSI coś wymyślić.
cvety.gif
Mała_Mi
Ja nawet nie przyjmuję opcji, że syn czegoś nie wymyśli!

Seniorko bussi.gif
seniorka
On też nie wyobraża sobie tego i dlatego tak się stara. Ale co by nie mówić, egzystuję tylko dzięki niemu i z tego się cieszę, bo jestem, żyję i mogę nie być zupełnie sama. Warto dobrze wychowywać dzieci. Pozdrowienia wink.gif
Marg
Trzymaj się Seniorko. Jestem z Tobą. knuddelz.gif
Shinju
Seniorko, chciałabym przygotować na święta kurczaka z tego Twojego przepisu. Powiedz mi jak jest z odgrzewaniem tej potrawy? Czy nic nie traci na smaku, jeśli podaje się później odgrzane, a nie od razu po przygotowaniu? Bo chciałabym przygotować np. 23.12 lub w wigilię rano i odgrzać to na obiad 26.12.
seniorka
Możesz spokojnie przygotować dzień przed wigilią i podać w drugi dzień świąt, bo odgrzewa się bez problemu na małym ogniu. Oczywiście przechowywać w lodówce. Robiłam to wielokrotnie, bo sama nie zjadam na raz, nawet zrobione z połowy porcji.
seniorka
Nie traci na smaku. Powodzenia.
Shinju
CYTAT(seniorka @ 18 Dec 2009, 21:54 ) *
Nie traci na smaku. Powodzenia.

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie przygotuję, bo moją mamę bardzo zainteresował ten przepis. Przy okazji dodam także zdjęcie icon_smile.gif
Shinju
kurczak wyszedł przepyszny, oto obiecane zdjecie (niezbyt dobre, bo na szybko przed podaniem):
Kliknij, aby zobaczyć załącznik
seniorka
Zdjęcie bardzo smakowite, lecker.gif opinia o przepisie też - jestem po prostu szczęśliwa. Pozdrowienia wink.gif
seniorka
W sezonie tego kurczaka podaję z młodymi ziemniakami z czosnkiem. Doskonałe połączenie.
urbasia
Zrobiłam tego kurczaka prawie wg przepisu, bo wczoraj sobie nie wydrukowałam, a dzisiaj suprajs - nie mogłam się na cina dostać.
Z założenia nie dałam oliwek, bo jakoś nie przepadamy, zapomniałam o tymianku, zamiast pomidorów puszkowych użyłam świeżych. No i dusiłam w piekarniku.
Zdjęciem nie dysponuję, ale danie wyszło baaaaardzo smaczne.
Dziękuję Seniorko za przepis cvety.gif
kawazmlekiem
Właśnie się kurak dusi. Zdam relację, jak już go pochłonę.

Edit: zjedzone, dobre bardzo, zjadłam z makaronem.
seniorka
CYTAT(basiau @ 27 Jun 2010, 21:01 ) *
Zrobiłam tego kurczaka prawie wg przepisu, bo wczoraj sobie nie wydrukowałam, a dzisiaj suprajs - nie mogłam się na cina dostać.
Z założenia nie dałam oliwek, bo jakoś nie przepadamy, zapomniałam o tymianku, zamiast pomidorów puszkowych użyłam świeżych. No i dusiłam w piekarniku.
Zdjęciem nie dysponuję, ale danie wyszło baaaaardzo smaczne.
Dziękuję Seniorko za przepis cvety.gif

Cieszę się, że smakował, mimo tylu zmian. Widocznie inspiracja była dobra. Pozdrawiam.

CYTAT(kawazmlekiem @ 6 Nov 2010, 12:02 ) *
Właśnie się kurak dusi. Zdam relację, jak już go pochłonę.

Edit: zjedzone, dobre bardzo, zjadłam z makaronem.

Miło mi czytać Twoją opinię. Polecam się na przyszłość.
heniaj
witojcie
Jak wygladaja pomidory pelati? czy mozna uzyc jakies inne lecker.gif
seniorka
Witaj na forum. Pomidory pelati w puszkach są w całości, o podłużnym kształcie, bez skórki, zanurzone w soku pomidorowym. Jest ich zazwyczaj kilka, zależnie od wielkości. Możesz do tego dania użyć pomidorów krojonych bez skórki, także w puszkach. Na puszkach jest dokładnie napisane, jakie to są pomidory. Jak w całości, to pelati. Puszki z pomidorami można dostać w każdym sklepie spożywczym.
Oczywiście można je zastąpić świeżymi pomidorami, ale są one tak wodniste, że zanim woda wyparuje, kurczak prawdopodobnie się rozpadnie. Nie robiłam ze świeżymi, więc tak naprawdę trudno mi coś radzić.
Ewenny
miałam do zagospodarowania 6 udek
i znalazłam ten przepis
i zrobiłam te udka na obiad
dobre wyszły, wszystkim smakowały
z pozostałego w brytfannie sosu zrobię jutro pulpety z ryżem
nic się nie może zmarnować icon_razz.gif
ajaj
To i ja sobie skopiuje ten przepis chociaz jeszcze nigdy nie gotowalam nic z oliwkami.
joannas
CYTAT(heniaj @ 7 Nov 2010, 03:05 ) *
witojcie
Jak wygladaja pomidory pelati? czy mozna uzyc jakies inne lecker.gif

Ja najbardziej lubię te: http://www.fresh24.pl/Produkt/CIRIO_Pomido...RZDQEHAGc/Wbw==
.agatka.
Czy udka mają być ze skórą?
seniorka
Tak. Tylko od wewnętrznej strony dobrze jest usunąć tłuszcz i nadmiar skóry. Pozostawiam skórkę tylko od zewnątrz. Lepiej się osmaża i nie wysusza.
.agatka.
Dziękuję. Zrobię dziś na jutro icon_smile.gif
.agatka.
Zrobiłam. Miało być na jutro, kurczaka kupiłam więcej żeby zamrozić i przygotować kiedy indziej. Ale miałam nosa i zrobiłam z całości (4 ćwiartki podzielone na udka i podudzia). fiesgrins.gif
Danie jest przepyszne w swojej prostocie. Kurczak rozpływa się w ustach, bynajmniej nie dlatego, że rozgotowany icon_lol.gif , a sos palce lizać.
Podałam z makaronem tagliatele.
Sosu na pewno zostanie, pomimo tego, że po 20 minutach duszenia odkryłam garnek i dusiłam, żeby go trochę zredukować. Bardzo mnie to cieszy, bo zamrożę go i za jakiś czas wrzucę do niego piersi kurze i szybki obiad gotowy.
Chłop jak dostał talerz pyta "dobre to?" rofl.gif
Spróbował i mówi "pyszne!".
Będę powtarzać i już myślę, że może przygotuję dla teścia, ale bez podsmażania. Dam znać jak wyszło. anbetung.gif
Ewenny
jutro będę miała gości, więc na obiad zaserwuje takiego kurczaka
zamiast udek dałam podudzia
dzisiaj je piekę a jutro tylko siup do piekarnika i na stół
lubię takie dania co można je gotować dzień wcześniej
bo jutro do 14.00 w pracy baa.gif
jean
jutro zrobię! lecker.gif
jean
Dziś powtórka! lecker.gif
jean
dorzucam foto przed piecem

Kliknij, aby zobaczyć załącznikKliknij, aby zobaczyć załącznik
.agatka.
Pieczesz je? Bo tu przepis na duszone. fiesgrins.gif
jean
CYTAT(.agatka. @ 8 Dec 2011, 08:33 ) *
Pieczesz je? Bo tu przepis na duszone. fiesgrins.gif

przykrywam folią i duszę rofl.gif w piecu

dump.gif nawet mi do tego baniaka nie przyszło, że nie w piecu rofl.gif ale bardzo dobre som icon_mrgreen.gif
jean
wyciagam bo jurto robię lecker.gif
Shinju
Podbijam, znowu będę robiła na święta icon_smile.gif

edit: w tym roku zrobiłam z górnych części udek, ale kupiłam takie filety bez kości - wyszło świetnie icon_smile.gif
mimi33
zrobię na obiad w nd icon_smile.gif
seniorka
Serdecznie polecam. Ja też to lubię lecker.gif
BeataSz
a ja właśnie jestem w trakcie duszenia, zobaczymy czy to będzie mój smak...
seniorka
CYTAT(BeataSz @ 5 Jan 2013, 15:38 ) *
a ja właśnie jestem w trakcie duszenia, zobaczymy czy to będzie mój smak...

Bardzo bym chciała, żeby był icon_razz.gif
BeataSz
całkiem niezłe wyszło, chociaż w porcji na jutro muszę jakoś złagodzić sos, bo jak dla mnie lekko za kwaśny ( pomidory pewnie). Trochę się obawiałam oliwek, za któymi nie przepadam, dlatego dałam mniej, ale muszę powiedzieć, że dobrze się komponowały z resztą. Chyba pierwszy raz jadłam kurczaka w takiej postaci, bo wolę pieczonego, ale myślę, że jeszcze kiedyś powtórzę.
seniorka
Dziękuję bussi.gif
mimi33
pyszne icon_smile.gif zjadł mój mąż i nie marudził, że są oliwki dziecku też smakowało icon_smile.gif pyszne i szybko się robi , przepisałam do zeszytu na pewno powtórzymy dziekuję
Moniak
A ja zainspirowana tym przepisem robię coś podobnego: kurczaka (np. dziś pałki) obsmażam w przyprawach, wrzucam do naczynia do zapiekania, dodaję ziemniaki pokrojone w cząstki w ziołach, cebulę w piórkach, oliwki (jak mam), pomidorki koktajlowe (jak mam) i zalewam to wszystko puszką pokrojonych pomidorów doprawionych solą, pieprzem, cukrem, octem balsamicznym, czosnkiem i duszę ok. godziny.
Dzisiaj właśnie robiłam mężu , bo jako rekonwalescent ma zachcianki, i bardzo mu smakowało icon_smile.gif
jean
Wyciągam na sobotę! mniam.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.