Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: "Zepsute śledzie"*
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Frakcja pływająca
Stron: 1, 2, 3
seniorka
Pod tym przewrotnym tytułem kryją się doskonałe śledzie korzenne ze śliwkami. Ten nieopanowany okrzyk wydała moja synowa, kiedy zobaczyła, że jej przyjaciółka, pani Dembińska, przygotowuje śledzie, kładąc do nich owoce, co dla mojej synowej było nie do pojęcia ani przyjęcia. Od tamtego czasu robimy te śledzie i zajadamy ze smakiem, a nazwa została chyba na stałe. Nie podam bardzo ścisłej ilości składników, bo robię je na wyczucie, a proporcje będą przybliżone. Niemniej zachęcam - są wyborne.
Składniki
2 tacki śledzi korzennych
2 - 3 cebule (biorę białe lub cukrowe, ale mogą być i zwykłe)
20 dkg suszonych śliwek kalifornijskich
olej

Śledzie kroję w dowolne kawałki. Mniej więcej wychodzą gdzieś 3 cm. Cebule drobniutko siekam, a śliwki kroję w paski. W słoju układam warstwę śledzi, taka samą na grubość warstwę cebuli i pózniej taką sama na grubość warstwę śliwek. I znów śledzie, cebulka i śliwki, aż do wyczerpania składników. Na wierzchu powinna się znależć cebulka i śliwki. Podczas układania kropię olejem, żeby śledzie w nim nie pływały, tyllko były nim dobrze zwilżone. Jesli po zapełnieniu słoja okaże się, że oleju jest za mało, można dopełnić, kładąc nóż pomiędzy śledzie a ściankę słoika i po nożu dolać brakujący olej. Odstawić do lodówki. Dobre są po 2 - 3 dniach, jak cebulka przemaceruje się ze śliwkami i śledziami.
kasik
Uwielbiam śledzie pod każdą postacią,ale tak "zepsutych" icon_biggrin.gif jeszcze nie jadłam.
Pora spróbować.
Zrobię najpierw z połowy porcji w mniejszym słoiczku.Ale czuję,że mi posmakują.
jean
...juz le lubię!!! lecker.gif lecker.gif lecker.gif
Maria z Łeby
A ,ze ja lubię śledzie to chyba nikt nie wątpi, "zepsutych" jeszcze nie jadłam, muszę zrobić.
Moniak
Ale co to znaczy - śledzie korzenne? jakie to są?
seniorka
Są to śledzie o smaku korzennym, sprzedawane pod taką właśnie nazwą - "śledzie korzenne". Robi je Lisner, ale też inne firmy. Najłatwiej je kupić w supermarketach. Pakowane i sprzedawane są na tackach, podobnie jak inne śledzie Lisnera. Mają trochę ciemniejszy kolor od tych zwykłych solonych.(Korzenne też są solone, tylko jeszcze doprawiane korzeniami). Nie wiem czy to, co napisałam, jest wystarczająco jasne.
PS. Na opakowaniu jest napis > Śledzie korzenne <
Maria z Łeby
Śledzie korzenne to wg. mnie - śledzie solone, doprawione przyprawami korzennym.
Moniak
Aaaaaaa, okej, to poszukam takich. Dzięki za odpowiedź icon_smile.gif
Siedmiokropka
Moje są bardzo podobne, tylko zamiast korzennych śledzi daję zwykłe, solone i wymoczone, a posypuję je pieprzem ziołowym (firmy Prymat jest do tego najlepszy).
Takiego apetytu nabrałam, gdy wczoraj przeczytałam przepis seniorki, że musiałam je zrobić (po swojemu). Teraz się 'gryzą' icon_wink.gif , zjem je popołudniu lub jutro.
weerka
Seniorko masz ucałowania od mojego męza!(ode mnie tez ,chociaz nie jadlam,bo nie przepadam za sledziami)
seniorka
Za ucałowania dziękuję icon_redface.gif , cieszę się, że smakowały, a Ty żałuj, że nie lubisz śledzi, bo mam w zapasie jeszcze trochę przepisów. Serdeczne pozdrowienia wink.gif
weerka
no sledzi nie tego icon_redface.gif ale na Twoje przepisy ZAWSZE mam apetyt!!!
nawet jeśli nie biore czynnego udziału w testowaniu efektow.
to moze jednak sie namyslisz i sypniesz jeszcze jakimś przepisikiem sledziowym o Skarbnico Wiedzy Wszelakiej herzen.gif anbetung.gif
ps.tak, jesli w grę wchodzi Twoja wiedza staję sie ochydnym podlizuchem.nic na to nie poradzę ,to silniejsze ode mnie. icon_redface.gif
seniorka
Już się robi, bo fruwają gdzieś na forum. Są to:
Śledzie w oleju z porami i kaparami
Śledzie z marynowanymi grzybkami
Śledzie w marynacie czerwonej, korzennej
Śledż w oleju na ostro
Śledzie z ananasem
Śledzie wigilijne

Jeśli jeszcze coś mi się przypomni, to wpiszę. Pozdrowienia i smacznego.
kermidt
QUOTE (Siedmiokropka @ 24 Nov 2009, 13:34 ) *
Moje są bardzo podobne, tylko zamiast korzennych śledzi daję zwykłe, solone i wymoczone, a posypuję je pieprzem ziołowym (firmy Prymat jest do tego najlepszy).
Takiego apetytu nabrałam, gdy wczoraj przeczytałam przepis seniorki, że musiałam je zrobić (po swojemu). Teraz się 'gryzą' icon_wink.gif , zjem je popołudniu lub jutro.

Takie to i ja zrobie, bo sliwke ze sledziem lubie, a korzennych sledzi nie.

Przyjaciolka podawala sledzie z marynowana papryka. Wydawalo mi sie dziwnie, ale byly pyszne.

seniorka
Każdy ma inny gust smakowy, co nie znaczy, że jedne śledzie są lepsze, a inne gorsze. W poprzednim poście podałam kilka linków do najróżniej przyprawionych śledzi. Tez mogą mieć zwolenników, albo i nie.
weerka
Seniorko WIELKIE DZIEKUJE!!! cvety.gif
evro
Jeżeli mogę coś zasugerować, to w przypadku kiedy nie mamy korzennych śledzi można użyć przyprawy właśnie korzennej przeznaczonej do śledzi, którą to wypuściła firma Prymat (nie posądzajcie mnie o kryptoreklamę)
kermidt
QUOTE (seniorka @ 25 Nov 2009, 09:28 ) *
Każdy ma inny gust smakowy, co nie znaczy, że jedne śledzie są lepsze, a inne gorsze.

Dokladnie to napisalam.
Nie lubie sledzia z gozdzikami czy zielem angielskim, choc do ciast czy owocow marynowanych te przyprawy uwielbiam.
Tez z jakiegos powodu nie lubie sledzi z czosnkeim, choc oddzielnie zaden z wymienionych skladnikow mi nie przeszkadza.
Grzybki marynowane sa bardzo interesujace.
Mała_Mi
co do śledzi z konserwową papryką, to sama takie robię, są na prawdę pyszne icon_smile.gif ( wstawię przepis)

A wracając do śledzi Seniorki - chętnie wypróbuję, bo bardzo "śledziowa" jestem icon_smile.gif
Ilona
CYTAT(Mała_Mi @ 27 Nov 2009, 09:53 ) *
A wracając do śledzi Seniorki - chętnie wypróbuję, bo bardzo "śledziowa" jestem icon_smile.gif

Musze potwierdzic icon_razz.gif Nawet na koszuli nosi śledzie rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Mała_Mi
no sorry, tylko jednego czasem, nie całą ławicę! sobie wypraszam zahnlos.gif

i to w zasadzie nie śledź - śledzia nie nabyłam ( jeszcze?), to normalny krawat. o.
Ilona
rofl.gif
Ja poprzestane na krawatach jednak - wole "masywniejsze" dodatki icon_wink.gif

Praszam za zaśmiecanie - nie mogłam się powstrzymać fiesgrins.gif
seniorka
Nic nie zaśmiecasz. Też się pobawiłam. No i czekam na śledzie Małej _Mi. Pozdrowienia wink.gif
kapsel
hej jestem pierwszy raz na tym fotum i zabardzo nie daje rady pozdrawiam wszystkich ;)
a tak na marginesie i w temacie szukam przepisu na sledzie z serem bialym:) pozdrawiam
seniorka
Nie znalazłam takiego przepisu. Przykro mi.
seniorka
A może chodzi Ci o pasty ze śledziami i serem? Może ktoś przeczyta i pomoże szukać.
weerka
nie mam pojęcia czy tutaj ktoś juz ten przepis podawał ,wiec moge podac tylko link do innego forum
http://www.wielkiezarcie.com/recipe22624.html
Moniak
A moja mama zrobiła na imieniny - jutro będzie premiera! Zdam relację, o ile cos dla mnie zostanie, bo ja przybędę z opóźnieniem icon_smile.gif
Mała_Mi
kupiłam śledzie icon_smile.gif
jean
CYTAT(Mała_Mi @ 28 Nov 2009, 00:32 ) *
kupiłam śledzie icon_smile.gif

a ja nie kupiłam! baa.gif Wyżarli czy co? gruebel_2.gif teraz ja wyżrę sliwki lecker.gif ...oj długa droga przed nami zanim się to wszystko spotka w słoiku, że o żołądku nie wspomnę icon_rolleyes.gif
Mała_Mi
Jean, z tym wyżarciem to bardzo możliwe - ja dostałam dopiero w drugim markecie!
Naturalnie, produkt w postaci "korzennych" okazał się nieosiągalny. Kupiłam zwykłe sledzie.

Jakie to jest PYSZNE!

Zrobiłam tak:
500 g śledzi ( 2 opakowania)
2 cebule
2 łyżeczki przyprawy do piernika
6 łyżek oleju
100 g rodzynek.

Seniorko, one są po prostu fenomenalne!! Wchodzą do nas na stałe bussi.gif

Kliknij, aby zobaczyć załącznik
seniorka
Cieszę się z nowego przepisu. Teraz ja go wypróbuję. Dzięki za wpisanie, na pewno są pyszne. lecker.gif
Mała_Mi
Seniorko, to nie tyle nowy przepis, co modyfikacja Twojego. Gdyby nie Ty,nigdy bym takich śledzi pewnie nie zrobiła . I to by był błąd! Połączenie smaków jest idealne.
Dziękuję bussi.gif
Moniak
Mama zrobiła na imieniny i okazało się bardzo dobre. Dla mnie może ciut za słone były, ale i tak bardzo smaczne icon_smile.gif
Dziękuję za przepis icon_smile.gif
Mała_Mi
Słoność to nie problem: wystarczy na drugi raz dłużej moczyć icon_smile.gif
Moniak
No, tak trzeba będzie zrobić icon_smile.gif Ale kto wiedział ?!!!
Maria z Łeby
Mała_Mi, Ty korzystałaś ze śledzi solonych czy takich w oleju?
Mała_Mi
W oleju, Mario, typowy Lisner.
czyli w zasadzie - solony w oleju. Korzennych, o których mówi Seniorka nie było w 2 marketach, więc się poddałam. ale wyszło po prostu przepyszne! Jestem zachwycona i na pewno będę powtarzać.
Maria z Łeby
Myślałam o tych w oleju, jednak chciałam się upewnić, dziękuję wink.gif .
Mała_Mi
icon_smile.gif wink.gif
Maria z Łeby
Zrobiłam dzisiaj, ale z połowy porcji, jeśli będą nam smakowały - się dorobi, śledzie w zapasie są icon_lol.gif .
Maria z Łeby
Dzisiaj próbowałam i nie są złe, chyba trochę muszą się jeszcze przegryźć, no zobaczymy.
seniorka
One muszą się dobrze przegryżć, jakieś 2 - 3 dni. Rozumiem, że robiłaś te ze śliwkami?
Mała_Mi
Seniorko-moje się przegryzały tylko przez noc i były po prostu boskie icon_biggrin.gif
carbonicum
zaintrygowaly mnie te sledzie gruebel_2.gif chcialabym zapytac ile to wagowo beda te 2 tacki? icon_mrgreen.gif zeby troche zachowac proporcje
Mała_Mi
CYTAT(Mała_Mi @ 1 Dec 2009, 20:26 ) *
W oleju, Mario, typowy Lisner.

Carbo, podstawowy rozmiar Lisnera to 250 g. Ja robiłam z 2, zatem pół kilo.
seniorka
CYTAT(Mała_Mi @ 4 Dec 2009, 11:23 ) *
Seniorko-moje się przegryzały tylko przez noc i były po prostu boskie icon_biggrin.gif

Bo Ty robiłaś z rodzynkami. Śliwki wymagają dłuższego czasu leżakowania z cebulką i śledziami.
jean
siedzą w słoiku a słoik w lodówie i czekaja na pożarcie pinggrins.gif
seniorka
Niech trochę poczekają, to im nie zaszkodzi. Mam nadzieję, że wyjdą doskonałe. Pozdrowienia świąteczne.
carbonicum
moje tez w sloiku siedza w lodowce, ciekawam, ciekawam icon_question.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.