Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Polski
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Pieczywo > Pieczywo na zakwasie z dodatkiem drożdży
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
tatter
Kliknij, aby zobaczyć załącznik

200g zaczynu zakwasowego zytniego razowego (130% hydracji)
550g maki bialej pszennej chlebowej
50g maki pszennej razowej zarnowej lub 50g ortrab pszennych
1 lyzeczka slodu
1 lyzka soli
300g letniej wody
opcjonalnie 1/4-1/2 lyzeczki drozdzy instant
opcjonalnie 2 lyzki kminku

Wszystkie skladniki mieszam w duzej misce, a potem zagniatam sprezyste gladkie ciasto. Zostawiam w szczelnie zakrytej misce na 2 - 2 1/2 godziny i skladam w tym czasie 2 - 3 razy.
Nastepnie zwijam owalny bochenek. Umieszczam go w koszu i zostawiam do wyrosniecia na 1-1 1/2 godziny (krotko, gdy dodaje drozdze, dluzej jesli chleb jest na samym zakwasie). Szybko nacina. Pieke z para w piecu nagrzanym do 260C przez 10 minut, potem obnizam temperature do 230C i pieke jeszcze 20-25 minut. W polowie pieczenia bochenek obracam o 180 stopni, aby obie strony jednakowo sie zbrazowily.
Zauwazylam, ze nalezy monitorowac ostatnia fermentacje i nie dopuscic do nawet najmniejszego przerosniacia chleba. Swietnie sie przechowuje i pieknie pachnie.

Karina Cashel
Jaki stres!!!

Chyba bede pierwsza.
Kobiety, biegiem do kuchni, jesli jeszcze go nie pieklyscie to MUSICIE sprobowac.
Ten chleb to pewniak, zawsze sie udaje.
Jest pyszny.
Ja osobiscie daje tylko ocipinke drozdzy, mniej niz 1 gram, bo mam w kuchni dosyc zimno i na samym zakwasie roslby strasznie dlugo. Ale latem pieke go na samym zakwasie.

Przygotowuje ciasto rano i zostawiam w zimnej kuchni do wyrosniecia na 7 godzin, kiedy ide do pracy. Po powrocie do domu wrzucam go do piekarnika i mam swiezusienki chleb na kolacje.
Ostatnio troche mi przerosl (zostawilam go do wyrosniecia w stygnacym piekarniku), ale i tak byl przepyszny, zjedzony do ostatniej kromeczki.
Dzis - wlasnie sie piecze - chcialam, zeby mial bardziej wilgotny miekisz wiec kontrolowalam go zeby nie przerosl, no i mam stresa czy nie jest za niski (potrafi wyrosnac naprawde WIELKI).
Sama jestem ciekawa co wyjdzie.

Zdjecie z rana:
Karina Cashel
Juz sie upiekl.
PYYYCHAAAAAA!!!
Jak zwykle zreszta icon_mrgreen.gif
Rozkroilam go na goraco, bo nie moglam zniesc tej tortury, tego czekania na pierwsza kromeczke...
Przez to, ze go tak brutalnie rozkroilam, to nie widac, jaki ladny rowniutki miekisz ma...
Moze jutro pstrykne jakas fotke, to bedzie lepiej widac.
samanta
A te 200 g zaczynu zakwasowego to co? Ile zakwasu, ile mąki? Ile czego? Bo zamierzam upiec i chciałabym żeby się udał.
Karina Cashel
200g zaczynu zakwasowego 130% hydracji, czyli 200g zakwasu skladajacego sie ze 100g maki zytniej razowej i 130g wody.
Ja po prostu daje 200g zakwasu konsystencji smietany prosto ze sloiczka (ostatnio nawet wyciagnelam zakwas z lodowki i wrzucilam do miski) . Czasem w zaleznosci jak tam karmie zakwas to raz jest bardziej gesty a raz mniej.
Moj zakwas nigdy nie jest plynny, albo bardzo gesty, ale hydracja powinna nakierowac cie na odpowiednia konsystencje.
Nie mam slodu, zastepuje go lyzeczka miodu.
alicjanka
Oooo jak smakowicie wygląda!
Jutro będę robiła, biegnę tylko nakarmić dziś zakwas...
Karina Cashel
Chleb w przekroju (zdjecie troche nieostre, bo pogoda jest straszna i jest ciemno)

tatter
Bardzo apetyczny i w koncu widac wnetrze po tych "ciemnosciach egipskich" icon_wink.gif
syso
Uwielbiam ten chlebek. Pieklam go juz wiele, wiele razy. Przepis jest doskonaly, a chleb naprawde smakuje jak dawniej smakowal z dobrej piekarni. Przy tym uniwersalny, bo nadaje sie do wszystkiego. Ja nawet robie z niego tosty czy takie zapieczone grzanki z grilla z szynka i mozarella w srodku. Rodzina twierdzi, ze smaczniejszy niz zwykly tostowy.
Moj zakwas mieszka w lodowce i zawsze uzywam wlasnie taki zimny. No i pieke go w glinianym garnku, jak zreszta wszystkie swoje chleby odkad ten garnek kupilam. Efekt jest wspanialy, a roboty mniej, wiec jest to pozywka dla mojego lenia icon_biggrin.gif

tatter
Syso, alez ma skorke, jak cie krece. Ide cos zaraz nastawic na jutro (sroda to tez moj dzien piekarniczy icon_wink.gif), niewykluczone, ze zrobie zaraz Polski.
samanta
CYTAT(Karina Cashel @ 23 Nov 2009, 18:33 ) *
200g zaczynu zakwasowego 130% hydracji, czyli 200g zakwasu skladajacego sie ze 100g maki zytniej razowej i 130g wody.
Ja po prostu daje 200g zakwasu konsystencji smietany prosto ze sloiczka (ostatnio nawet wyciagnelam zakwas z lodowki i wrzucilam do miski) . Czasem w zaleznosci jak tam karmie zakwas to raz jest bardziej gesty a raz mniej.
Moj zakwas nigdy nie jest plynny, albo bardzo gesty, ale hydracja powinna nakierowac cie na odpowiednia konsystencje.
Nie mam slodu, zastepuje go lyzeczka miodu.

Bardzo dziękuję za odpowiedż. Czyli jak dam mój który nie wiem jaką ma hydrację to też powinno być dobrze?
Hmm, to może ja niepotrzebnie sobie komplikuję życie tym wyciąganiem z lodówki, ogrzewaniem, dokarmianiem po dojściu do temp. pokojowej i dopiero po kilku godzinach mogę zrobic zaczyn...
Jedno jest pewne: muszę sobie kupić garnek rzymski! Już dawno wiedziałam że muszę a teraz ta potrzeba stała się paląca. gruebel_2.gif tylko cholery drogawe są...
tatter
Wlasnie rosnie moje ciasto na Polski ( i nie tylko Polski) - tak mnie, Karino i Syso, zmobilizowalyscie Waszymi chlebkami...
.agatka.
tatter, jak myślisz, czy 6-7 g świeżych drożdży wystarczy, przy zachowaniu podanego przez Ciebie czasu wyrastania? Bez zakwasu oczywiście. icon_smile.gif
syso
Super Tatter! To zdradz co tam jeszcze pieczesz dzisiaj icon_biggrin.gif Ja dzisiaj pieke Twoj Pain Bouillie na zakwasie. Wlasnie go wlozylam do garnka, niech sobie rosnie.
joannas
Ale piękny! Muszę go zrobić, może w czwartek!
tatter
agatko, bez z zakwasu? A co to za Polski chleb bez zakwasu? icon_wink.gif

Zamiast zakwasu zrob na pszennej mace zaczyn (przypuszczam, ze tak chcesz zrobic), wez 2g drozdzy i zostaw na noc.
Np 140g maki pszennej ze 140g wody i te 2g drozdzy. Zostaw na 14-16g. Reszte drozdzy dodaj do ciasta wlasciwego. Powienien wyjsc calkiem niezly chlebek...

Syso, robie tez z platkami z WP #53, oczywiscie ze zmianami icon_wink.gif
.agatka.
CYTAT(tatter @ 25 Nov 2009, 14:41 ) *
agatko, bez z zakwasu? A co to za Polski chleb bez zakwasu? icon_wink.gif

Zamiast zakwasu zrob na pszennej mace zaczyn (przypuszczam, ze tak chcesz zrobic), wez 2g drozdzy i zostaw na noc.
Np 140g maki pszennej ze 140g wody i te 2g drozdzy. Zostaw na 14-16g. Reszte drozdzy dodaj do ciasta wlasciwego. Powienien wyjsc calkiem niezly chlebek...

Syso, robie tez z platkami z WP #53, oczywiscie ze zmianami icon_wink.gif

No to nie będzie polski. icon_redface.gif

Oczywiście zrobię na zaczynie, tylko bałam się, że tych drożdży za mało będzie do całego chleba.
tatter
Wystarczy w zupelnosci, im mniej tym lepiej, niestety czas wyrastania dluzszy plus zaczyn. Nie zapomnij, agatko, o dodaniu maki zytniej...
.agatka.
CYTAT(tatter @ 25 Nov 2009, 14:53 ) *
Wystarczy w zupelnosci, im mniej tym lepiej, niestety czas wyrastania dluzszy plus zaczyn. Nie zapomnij, agatko, o dodaniu maki zytniej...

Już sobie wszystko przeliczyłam, dziękuję serdecznie icon_smile.gif
Karina Cashel
CYTAT(tatter @ 25 Nov 2009, 13:13 ) *
Wlasnie rosnie moje ciasto na Polski ( i nie tylko Polski) - tak mnie, Karino i Syso, zmobilizowalyscie Waszymi chlebkami...

HA! icon_mrgreen.gif
Ja dzis upieklam buleczki z serem i powidlami sliwkowymi...
Wczesniej pieklam chlebek turecki.
Mysle, ze jutro machne vermont sourdough albo....
widzialam na blogu Liski "zwykle buleczki" - fajnie wygladaja mniam.gif
duende
CYTAT(samanta @ 24 Nov 2009, 22:37 ) *
Jedno jest pewne: muszę sobie kupić garnek rzymski! Już dawno wiedziałam że muszę a teraz ta potrzeba stała się paląca. gruebel_2.gif tylko cholery drogawe są...

ja kupilam sobie taki garnek pare miesiecy na pchlim targu - ludzie sprzedawali rozne starocie, w tym taki garnek. Odkazalam go, mylam, szorowalam, wypelniony woda z kwaskiem cytrynowym wypiekalam w piekarniku i wydaje mi sie, ze juz jest wystarczajaco czysty icon_smile.gif Nie wiedzialam jednak, ze mozna w nim piec chleb!
Zabieram sie zatem do pracy icon_smile.gif
Czy nie za dlugo bedzie ciasto czekalo, gdy zagniote je teraz a upieke jutro po 18.00 ? Wtedy dopiero wracam z pracy...
Moi
Zrobiłam ten polski. Wyszedł wieeeelki i pyszny. I w sumie jak bezproblemowo się go robi.
Tylko niestety po ostygnięciu skórka zrobiła się całkiem miękka. Co zrobić, żeby po ostygnięciu skórka na chlebie była chrupiąca?
duende
juz sobie sama odpowiedzialam na pytanie. Oczywiscie nie moge go przygotowac dzis i upiec jutro bo przerosnie.
A wiec czekam do soboty.
samanta
CYTAT(duende @ 25 Nov 2009, 20:59 ) *
ja kupilam sobie taki garnek pare miesiecy na pchlim targu - ludzie sprzedawali rozne starocie, w tym taki garnek. Odkazalam go, mylam, szorowalam, wypelniony woda z kwaskiem cytrynowym wypiekalam w piekarniku i wydaje mi sie, ze juz jest wystarczajaco czysty icon_smile.gif Nie wiedzialam jednak, ze mozna w nim piec chleb!
Zabieram sie zatem do pracy icon_smile.gif
Czy nie za dlugo bedzie ciasto czekalo, gdy zagniote je teraz a upieke jutro po 18.00 ? Wtedy dopiero wracam z pracy...

Ja też o tym słyszałam ale po pierwsze w mojej okolicy żadne pchle targi się nie odbywają a po drugie, jak już gdzieś pojadę nawet w tym celu (Koło w Wa-wie albo Słomczyn) to i tak nie spotkałam takich rzeczy.
A słyszałam że bywają w szmateksach nawet! To jednak trzeba mieć szczęście którego mi jak widać brakuje.
tatter
"machne" - jak to cudownie brzmi! icon_biggrin.gif

Oba moje chleby upieczone, na sesje musza poczekac do rana icon_wink.gif
Karina Cashel
Czekaly, czekaly na te sesje i chyba nie doczekaly....
Juz zjedzone?
duende
CYTAT(samanta @ 25 Nov 2009, 21:23 ) *
Ja też o tym słyszałam ale po pierwsze w mojej okolicy żadne pchle targi się nie odbywają a po drugie, jak już gdzieś pojadę nawet w tym celu (Koło w Wa-wie albo Słomczyn) to i tak nie spotkałam takich rzeczy.
A słyszałam że bywają w szmateksach nawet! To jednak trzeba mieć szczęście którego mi jak widać brakuje.

to jak mi się jakiś nawinie, to szybko Ci dam znać icon_smile.gif
Czy aby upiec w tym garnku chleb należy garnek uprzednio solidnie namoczyć, włożyć ciasto i od razu do gorącego piekarnika, czy najperw namoczony garnek rozgrzać w piekarniku i do gorącego włożyć ciasto?
tatter
QUOTE (Karina Cashel @ 26 Nov 2009, 19:12 ) *
Czekaly, czekaly na te sesje i chyba nie doczekaly....

Pani sie slabo rozglada.... icon_mrgreen.gif

Karina Cashel
Jak to mowila bratanica mojego meza jak byla mala: (zamiast k mowila t)
Siutam, siutam i nie moge znalezc...dontknow.gif
tatter
icon_rolleyes.gif

O tutaj, tutaj
Karina Cashel
Nieeee, no tam nie szukalam icon_mrgreen.gif
A dla pewnosci sprawdzilam tez Twoj blog...
Tak czy siak
Sliczny chlebus!!!
Masz talent kobito!
hazo
CYTAT(duende @ 26 Nov 2009, 21:59 ) *
Czy aby upiec w tym garnku chleb należy garnek uprzednio solidnie namoczyć, włożyć ciasto i od razu do gorącego piekarnika, czy najperw namoczony garnek rozgrzać w piekarniku i do gorącego włożyć ciasto?

Polecam lekturę: krótki wątek http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=1...i+garnek+zasady lub zdecydowanie dłuższy http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=10898&hl=garnek
.agatka.
Upiekłam, jest wielki mniam.gif

Pyszny wprost proporcjonalnie do wielkości mniam.gif mniam.gif

1/3 zjedliśmy z samym masłem na ciepło... icon_rolleyes.gif icon_redface.gif

samanta
CYTAT(duende @ 26 Nov 2009, 21:59 ) *
to jak mi się jakiś nawinie, to szybko Ci dam znać icon_smile.gif

O , gdybyś mogła to bardzo chętnie! Telefon na pw bussi.gif
hazo
Dziś upiekłam ten chleb. Bardzo smaczny i nieskomplikowany w "produkcji".
Upiekłam w keksówce 25 cm z 2/3 ilości składników.

syso
Sliczny hazo! Ja chyba tez dzisiaj upieke, akurat na niedziele taki nieskomplikowany przepis icon_biggrin.gif
Gucio
Tatter anbetung.gif cvety.gif
bardzo dziękujemy - pięknie wyrośnięty, bez dodatku drożdży - na samym zakwasie icon_razz.gif z dodatkiem kminku icon_razz.gif Pyszny lecker.gif mniam.gif
duende
o, jaki piękny!
Ja w końcu nie piekłam polskiego, bo spontanicznie wyjechaliśmy na wycieczkę w góry...
Gucio
CYTAT(duende @ 30 Nov 2009, 08:43 ) *
o, jaki piękny!
Ja w końcu nie piekłam polskiego, bo spontanicznie wyjechaliśmy na wycieczkę w góry...

Duende anbetung.gif bussi.gif
dziękujemy, a góry też są piękne i mam nadzieję , że pogoda dopisała icon_mrgreen.gif
duende
bardzo dopisała, było cudownie, słonecznie, aż nie chciało się wracać.
Dzisiaj mamy wszyscy zakwasy w łydkach icon_smile.gif
letti
Myślicie,że w maszynie do chleba też wyjdzie?Bo chciałabym go zrobić jutro...
.agatka.
I mój.
Pyyyyyyyyyyszzznnnyyyyyy. mniam.gif

Bez zakwasu, na samych drożdżach.
Szczegóły dla zainteresowanych na blogu.

tatter
Rewelacyjny!!! Szczegoly zachwytow na blogu icon_mrgreen.gif
Karina Cashel
A u mnie w domu znowu pachnie polskim chlebem!
Pachnie chlebusiem i .... choinka!!!
Ps. Powiem Wam w sekrecie, ze mam chyba najladniejsza choinke w Irlandii zahnlos.gif
duende
piekłam wczoraj w garnku rzymskim, wszystko zgodnie z instrukcją tatter (dot chleba) i dziuni (dot pieczenia w garnku) ale wyszedł gliniasty i kromki się rozpadają. Możliwe, że zakwas za młody, dodałam ciuteczkę drożdży. Coś sknociłam. Będę jeszcze próbować.
qd

Juz ostygl. Chrupie. Jest niebezpiecznie, nieprzyzwoicie dobry!!!!!!! Zignorowal moje nacinanie i popekal zupelnie gdzie indziej. Pierwszy raz... nastepny bedzie ladniejszy:)
qd
tatter
duende, probuj, probuj icon_wink.gif

qd, chleb wyglada bardzo przyzwoicie i bardzo sie ciesze, ze Wam smakuje icon_biggrin.gif
syso
CYTAT(duende @ 8 Dec 2009, 08:43 ) *
piekłam wczoraj w garnku rzymskim, wszystko zgodnie z instrukcją tatter (dot chleba) i dziuni (dot pieczenia w garnku) ale wyszedł gliniasty i kromki się rozpadają. Możliwe, że zakwas za młody, dodałam ciuteczkę drożdży. Coś sknociłam. Będę jeszcze próbować.

Probuj, duende i daj znac. Ja tylko w garnku pieke ten chleb, dodaje 1/4-1/2 lyzeczki suchych drozdzy, zawsze wychodzi wysmienity i ma chrupiace skorke.
Karina Cashel
Ja od kilku ostatnich razy zaczelam zaparzac make pszenna razowa (bardzo otrebowa) i zauwarzylam, ze miekisz chleba jest dzieki temu cudownie gabczasty, chleb dluzej trzyma wilgoc i juz sie nie kruszy...
PYSZOTA, co tu wiele gadac...
tatter
Zaparzac albo podgrzewac do 65C. W zasadzie wszystkie chleby z przewaga maki razowej (kazdego ziarna) powinny byc zaparzone - nie tylko wplywa to na jakosc chleba ale i na zdrowie amatorow razowcow icon_wink.gif

Karino zobacz te chleby, moze sie skusisz, oba pyszne!

Pszenny z ziemniakami i Chleb pszenno-zytni razowy (oba od Mirabbelki)
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.