Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Francuska zupa czosnkowa
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Kuchnie świata > Kuchnia francuska
tatter
30 zabkow czosnku
125ml oliwy z oliwek
125g przerosnietego boczku, drobno pokrojonego
1-2 maczyste ziemniaki, pokrojone w kostke
1 1/2 litra dobrego wywaru drobiowego
bouquet garni (np. lisc laurowy, liscie selera naciowego, galazka tymianku, 3 galazki pietruszki zielonej)
3 zoltka

Zabki czosnku rozgniotlam nozem i pozbawilam ich lupinek. W rondlu o grubym dnie rozgrzalam lyzke oliwy i usmazylam na niej boczek, bez brazowienia (na srednim ogniu ok. 5 min.)
Dorzucilam czosnek i ziemniaki. Garnek przykrylam pokrywka, ogien zmniejszylam i dusilam tak wszystko ok. 5 minut. Gdy ziemniai zmiekly wlalam wywar drobiowy i wlozylam bouquet garni. Doprowadzilam do wrzenia, a potem gotowalam na wolnym ogniu przez 30 minut - w tym czasie ziemniaki powinny sie kompletnie rozpasc.

Zoltka wlalam do duzej miski i cieniutkim strumieniem zaczelam wlewac do nich oliwe ciagle ubiajajc trzepaczka. Gdy masa zgestniala dodalam stopniowo do niej goraca zupe. Nastepnie przepuscilam calosc przez sito, z powrotem do rondla. Podgrzalam (bez gotowania) i doprawilam.
Joanna
Przypomniałam sobie, że gotowałam kiedyś podobną zupę z 40 ząbków czosnku.
Czas teraz wypróbowac Twoją wersję. icon_smile.gif
Hiena
Moja zupa pyrkocze na kuchence.
Bałam się tych 30ząbków czosnku ;) i na początek dałam dwie główki, a później się zobaczy.
tatter
Hieno, zareczam, ze nie ma sie czego bac! Gotowa zupa ma jedynie delikatny czosnkowy smak i wlasciwie jest raczej slodka niz czosnkowo-ostra.
MarthaB
CYTAT(tatter @ 21 Jan 2010, 23:46 ) *
[b]30 zabkow czosnku
125ml oliwy z oliwek

hmm.. uwielbiam zupy czosnkowe, może zrobię w weekend, tylko chyba zrohbię bez mięsa - przyjedża do mnie siostra wege ;) (stała bywalczyni tutejsza...)
Mała_Mi
O, bardzo lubię zupy czosnkowe, a połączenie czosnku, boczku i ziemniaków to coś ewidentnie dla mnie icon_smile.gif
tillandsja
o, taka zupa z taka iloscia czosnku pewnie raz, dwa postawilaby mnie na nogi, ale hmmm ze wzgledu na weglowodany i tluszcze nie jest zgodna z moja dieta eh.
Joanna
Współczuję.
Mnie na szczęście nie ograniczają żadne zalecenia lekarskie i zafunduję ją sobie jutro.
Zapowiadają siarczysty mróz.
iluana
A czy po wykluczeniu boczku zupa będzie wciąz tak samo smaczna ?? Jak wam się wydaje??
Hiena
Zaręczam, że nie będzie.

I z tą ilością czosnku, zgodnie z zapewnieniami Tattre to ściema, moje dwie główki zniknęły bez sladu, zupa jest lekko słodka, nwet nie poczułam, że dodałam do niej czosnek. Dobawię ją jutro większą ilością.
tatter
pfeif2.gif
Evalill
Robiłam dziś i kopiuję to, co napisałam w wątku o tygodniu francuskim:
Szczerze polecam, bo zupa ma wspaniały smak, a konsystencja jest muślinowa, delikatna. Czosnek czuć tylko bardzo delikatnie. Myślałam, że będzie tej zupy na dwa dni, bo dużo jej było, jak dla naszej dwójki, ale zjedliśmy wszystko. Nic nie zostało w garnku! icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.