Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: ogórki po cygańsku
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Do karafki i słoika > Zapasy
Kręciołek
Ogórki po cygańsku

5 kg ogórków
5 baldachimów kopru
3 duże cebule
5 ząbków czosnku
liść chrzanu
10 liści winogron lub wiśni
ziele angielskie, pieprz mielony

zalewa:
1,5 szklanki octu
3/4 szklanki wody
3 szklanki cukru
Składniki zalewy zagotować.

Ogórki obrać, wydrążyć, pokroić w paski, nasolić na noc. Rano odlać sok. Dodać koper, przyprawy i cebulę pokrojoną w plastry. Zalać gorącą zalewą i zostawić na cały dzień. Z zalewą układać w słoikach, pasteryzować 10-15 minut.

W oryginalnym przepisie ogórki należy obrać i pokroić w słupki, ja kiedyś z lenistwa poszatkowałam w plasterki nie obierając ze skórki. I wyszły jeszcze lepsze - były twardsze i łatwiejsze w użyciu. Od tej pory zawsze tak robię.

Izolda
Kręciołku czy to jest bardzo słodkie? Bo szczerze mówiąc przerażają mnie te 3 szklanki cukru.
Kręciołek
No właśnie nie.
Owszem, jest słodkawe, takie słodko-kwaśne, bo octu jest połowę tego co cukru ale nie za słodkie.
Jakby tu dokładnie określić...hmmm...nie jest to typowy smak ogórków konserwowych, są łagodniejsze.
Nie wiem jak ostre potrawy lubisz, ale jeśli nie bardzo pikantne to te ogórki powinny Ci smakować, ewentualnie zrób z połowy porcji na spróbowanie icon_smile.gif
Janka
Została mi reszta ogórków i zrobiłam trochę na spróbowanie, anbetung.gif żałuję że nie widziałam tego przepisu wcześniej,bardzo smaczne wyszły.
Już w tym roku koniec z ogórkami,ale na przyszły rok na pewno je zrobię.
Kręciołek
Janka, bardzo się cieszę! icon_smile.gif
To moje ulubione ogórki icon_smile.gif
Iza-22
Ja właśnie zrobiłam na spróbowanie 30 słoików icon_smile.gif zobaczymy co z tego wyjdzie :*
Kręciołek
ładne mi "spróbowanie" fiesgrins.gif
mariaanna
Zrobiłam z połowy porcji. Bardzo mi smakują. lecker.gif Pewnie jeszcze dorobię.
Dzięki Kręciołku anbetung.gif
Kręciołek
Cieszę się strasznie!
Janka
Wyciągam ,bo w tym roku nie mogę o nich zapomnieć. lecker.gif
Kręciołek
O, jak mi miło! icon_smile.gif
agula7
Wczoraj zrobiłam jedna porcję icon_biggrin.gif
Dzisiaj robię druga REWELACJA!!!!!!! Dzięki za przepis.
miałam tylko problem ile ssoli ale zrobiłam na oko i wyszły icon_biggrin.gif
Kręciołek
Hmm, no właśnie, z tą solą to każdy lubi inaczej, Ja tak solę po wierzchu i wsypuję łyżkę dodatkowo i mieszam. Nieraz próbuję czy starczy.
Cieszę się, że Wam smakuje!!!!! icon_smile.gif
jekusek
A te liście wiśni to trzeba koniecznie do słoików włożyć ?
catparker
Właśnie dorwałam słoik z zeszłego roku i wiem już, że tym razem zrobię z podwójnej porcji. Są przepyszne icon_smile.gif
Janka
Ja też znalazłam w piwnicy ostatni słoik i sama zjadam zawartość. lecker.gif
lena7900
Ja też się skusiłam tylko ilość cukru zmieniłam a i tak mogły by być mniej słodkie,a po za tym ciekawe w smaku,polecam.
Kręciołek
CYTAT(jekusek @ 17 Jul 2012, 23:02 ) *
A te liście wiśni to trzeba koniecznie do słoików włożyć ?

No pewie niekoniecznie ale nie próbowałam bez nich. One chyba zapewniają jędrność ogórków, podobnie jak w kiszonych.
Kręciołek
Wyciągam bo właśnie robię icon_smile.gif
Doruśka
do czego te liście , ciekawe..
Kręciołek
Generalnie liści np. porzeczek czy wiśni w ogórkach kiszonych mają powodować jędrność. Tutaj liść chrzanu to raczej zamiast chrzanu w korzeniu a liście wiśni - no nie wiem właściwie icon_lol.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.