Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Faworki
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Słodkości > Ciasteczka
Stron: 1, 2, 3
bajaderka
Faworki

Faworki jak to faworki - kruchutkie i smaczne, w tej wersji tylko na zoltkach z mala iloscia kwasnej smietany i robione mikserem icon_smile.gif

8 zoltek
1 lyzka octu
1 lyzka rumu
1/2 lyzeczki ekstraktu z wanilii
2 lyzki cukru pudru
szczypta soli
2 lyzki miekkiego masla
2 lyzki gestej kwasnej smietany
2 szklanki maki

olej lub smalec do smazenia

Ubic zoltka z cukrem, dodac ocet, rum smietane i sol, ciagle ubijac. Dodac miekkie maslo i ubijac, az cale maslo zostanie roztarte. Make wsypywac stopniowo (czasami nie zuzyje sie calej ilosci), az do momentu kiedy powstanie elastyczne, dosc zwarte ciasto. Wyjac na stolnice, lekko wyrobic i podzielic na 5 czesci.
Kazda czesc walkowac bardzo cieniutko i kroic radelkiem lub nozem na paski szerokosci 3-4cm i dlugosci 8-9cm. W srodku robic naciecia i przewlekac.
Najlepiej robic faworki malymi porcjami poniewaz szybko wysychaja, a suche bardziej chlona tluszcz. Smazyc z obu stron w goracym (180-195 st.C) tluszczu, do ktorego wlewamy na poczatku kieliczek spirytusu lub wodki. Usmazone faworki odsaczyc na recznikach papierowych, a potem ukladac na talerzach i posypac cukrem pudrem.

Przy robieniu faworkow bardzo wazne jest wtloczenie do ciasta jak najwiekszej ilosci powietrza, ktore jest czynnikiem spulchniajacym. Mozna to zrobic uderzajac ciasto walkiem, lub wyrabiajac ciasto mikserem. Faworki z ciasta utartego mikserem sa zawsze bardzo kruche, z duza iloscia pecherzy.

MoTyLeK
Dzisiaj robilam i przyznaje, ze baaaardzo mi smakuja! Troche z tym roboty ale warto a pozniej tylko wszystko siup do zmywarki i w porzadku (strasznie nie lubie zmywac)
MoTyLeK
A i bym zapomniala! Mozna z tych faworków zrobic mrowkowiec(nie wiem czy znacie). Faworki ukladamy w kolo(promieniscie) oblewamy miodem, posypujemy makiem i pokruszonymi migdalami, dajemy kolejna warstwe faworkow, znowu miod i dodatki. Czynnosc powtarzamy az powstanie taki kopczyk wygladajacy jak mrowisko:) Smacznego!
reniula
Jak zwykle na Twoim przepisie bajaderko sie nie zawiodłam
Robiłam w tłusty czwartek ale dopiero teraz piszę bo wcześniej nie mogłam No i przyznam sie bez bicia,że wszystko robiłam w malakserze po kolei wrzucałam bo nie miałam czasu i wyszły super kruchuśkie i przepyszne .
Następny Twój przepis na stałe
Dolly
[b]a można je spokojnie smażyć na oleju z pestek winogron? wyjdą pyszniutkie? bo ja ogólnie zwykłego oleju to nie używam do smażenia
Dolly
[b]dzisiaj zrobiłam faworki... wyszły wyśmienite icon_smile.gif

smażyłam na dwóch kostkach smalcu

nie są takie trudne jak myślałam, a najfajniejszą zabawe miałam tłukąć ciasto wałkiem

i jeszcze zdjecie

sylwia18
Dolly piękne faworki Ci wyszły no to ja też ide pobawić sie wałkiem mam nadzieję że moje też wyjdą smakowite
sylwia18
o kurcze jakie one są pyszne! Babcia może się schować ze swoimi od dzisiaj ja rządzę z faworkami w tej rodzinie Prześliczne mi wyszłe, pełne pęcherzyków mam nadzieję że jutro już będzie aparat to fotke strzele
Dolly
[b]hehe...

na tłusty czwartek zrobie podwójną porcje icon_smile.gif

teraz tylko jeszcze przymierzam się do pączków, ale jakoś nie moge pojąć jak mam do środka marmoladne włożyć i jeszcze uformować kuleczke
sylwia18
Powiem Ci że z pączkami to jak dla mnie zbyt dużo roboty, chyba trzeba mieć trochę wprawy...kiedyś na pewno podejmę się zrobienia ich ale narazie nie planuję powtórki ;) 100 razy bardziej smakują mi te faworki no i są łatwiutkie w robieniu:) Spróbować pączków bym Ci jednak radziła bo może akurat Tobie bardziej zasmakują (albo lepsze wyjdą ) Ja robiłam tak że odrywałam kawałek ciasta, kładłam go na dłoń ułozoną w miseczkę, rozciagałam to ciacho łyżeczką, kładłam marmolade i potem boczki sklejałam razem i kulałam;) wyszły bardzo ładne, dokładnie takie jak pączki sklepowe (mimo że przed smażeniem nie wyglądały za dobrze myślałam że coś schrzaniłam ale w oleju nabrały kształtów ;) ) Powodzenia Dolly, na pewno dasz radę
Dolly
[b]kiedyś na pewno zrobie żeby przetestować czy trudno się robi i czy wogle wyjdą
Meg
Czy można ocet i rum zastąpić po prostu 2-ma łyżkami wódki ?
sylwia18
Meg ja mysle że tak bo ja dałam koniak w związku z brakiem innego alkoholu w domu wyszły przepyszne więc chyba nie ma to większego znaczenia jaki alkohol dodajesz (liczą sie procenty ;) )
ktosia
ja zrobiłam je przed chwilą icon_smile.gif
naprawde wyśmienite!
arielka
I ja je dzisiaj zrobiłam. Powiem krótko: cudne :!: Kruche i mięciutkie zarazem. Naprawdę rozpływają się w ustach.

Miałam tylko problem z miksowaniem. Kiedy zaczęłam dodawać mąkę, całość ciasta skupiła się na jednym mieszadle. Mój Zelmer z misą obrotową nie dał rady. Musiałam zawartość przerzucić na stolnicę i kończyć ręcznie. Ale to w zasadzie tylko chwilka.
Poza tym faworki robi się błyskawicznie.

Bajaderko, których mieszadeł używasz : Ja włożyłam te do ubijania jajek z cukrem. Później nie wymieniałam. Może dlatego nie dało się do końca miksować?
Margot
ale dobre ,bardzo szybko-łącznie ze smażeniem ok godziny czasu lub trochę mniej ,zrobiłam takim ręcznym ,wiekowym robotem
Pycha ,pycha i jest ich sporo ,wyszły mi dwa czubate duże talerze,tylko ,że szybko znikają ,szybko...
bietka
Ja z podobnego przepisu robię w maszynie do chleba
kasha
Podnoszę fiesgrins.gif
Margot
CYTAT(kasha @ 10 Feb 2007, 19:52 ) *
Podnoszę fiesgrins.gif

bo warto ,ja je robię jutro mniam.gif mniam.gif mniam.gif
kasha
CYTAT(Margot @ 10 Feb 2007, 19:57 ) *
bo warto ,ja je robię jutro mniam.gif mniam.gif mniam.gif

Ja też icon_lol.gif
dzisiaj pączki robię i już bym się nie wyrobiła z faworeczkami fiesgrins.gif
sylcia
Zrobilam wczoraj.
icon_eek.gif
Pycha!!!
Lepszych faworkow w zyciu nie jadlam icon_smile.gif
Bajaderko,dziekuje za przepis cvety.gif
kasha
Przepyszne są, chciałam malutko i zrobiłam z połowy porcji, a wyszły mi dwa duże talerze i z czubem icon_eek.gif są niesamowicie kruchutkie, obłęd lecker.gif
sylcia
No i znowu zrobilam icon_lol.gif
Takie pyszne sa,ze sie chyba uzaleznilam dump.gif
Wczoraj wyjadlam resztke i czegos mi dzisiaj brakowalo icon_mrgreen.gif
anowid
Bajaderko, anbetung.gif anbetung.gif anbetung.gif dziękuję za świetny przepis.

Robię faworki od dawna, jak dotąd zawsze babcinym sposobem gniotłam ciasto na stolnicy, potem ciasto dostawało jeszcze swoje wałkiem, wcześniej nie dodawałam do ciasta masła ani cukru … a tu taka niespodzianka, prawie do końca można mikserem i efekt po prostu SUPER daumen.gif

Przepis i sposób robienia na pewno powtórzę.
Polecam innym serdecznie.
Sylvia
Ja co prawda robiłam z innego przepisu i trochę dawno ( na zeszły Tłusty Czwartek ;)), ale chciałam się pochwalić, bo jestem strasznie dumna biggrinflip.gif
Carmel
Podnoszę
pepsi
a ile mniej więcej wychodzi faworków z tego przepisu?
kasha
Dużo icon_biggrin.gif Nie pamietam, ale robiłam z połowy porcji i byłam zaskoczona ilością, wałkowałam bardzo cieniuteńko.
Te faworki to mistrzostwo lecker.gif
pepsi
dziękuję Kasha, czyli zrobię z całej porcji, powinno starczyć na dwie rodziny, a może ktoś pamięta ile wychodzi mniej więcej?
kasha
CYTAT(pepsi @ 30 Jan 2008, 11:06 ) *
dziękuję Kasha, czyli zrobię z całej porcji, powinno starczyć na dwie rodziny, a może ktoś pamięta ile wychodzi mniej więcej?

Pepsi, jak wyjdzie za dużo to nadmiar zjesz podczas produkcji icon_mrgreen.gif
pepsi
hehehe, pewnie, że zjem a co sobie będę żałować
pepsi
zrobiłam po raz pierwszy w życiu, są pyszne
inga_xx
na 2 osoby zcalosci robic czy z polowy ? gruebel_2.gif icon_smile.gif
kasha
CYTAT(inga_xx @ 4 Feb 2008, 23:11 ) *
na 2 osoby zcalosci robic czy z polowy ? gruebel_2.gif icon_smile.gif

Z połowy spokojnie wystarczy icon_mrgreen.gif lecker.gif
inga_xx
dzieki. bo tak sobie pomyslalm, ze z 1 szklanki maki to wyjdzie ociupinka, ale przyeczytalam caly watek i skoro wyszly Ci 2 talerze, to powinno spokojnie wystarczyc icon_smile.gif
inga_xx
wlasnie powalilam na lopatki moja babcie icon_smile.gif tzn. powalil ja przepis Bajaderki. dotychczas robilam faworki nieco inaczej, no ale przygotowane tym sposobem sa rewelacyjne. jeszcze zadne faworki (ani mojej Mamy, ani Babci, ani tym bardziej moje) nie mialy tylu pecherzykow i nie byly tak kruche i pyszne !

(nie moglam sie oprzec pokusie i zrobilam z 3/4 porcji icon_mrgreen.gif )
Cynaderka
faworki... jak ja je lubię icon_smile.gif
Margot
wczorajsze, sa już tylko bardzo miłym wspomnieniem
Sinistra
Margot, przepiękne zdjęcie!
Margot
bussi.gif dziękuje ,jak mi się fajnie humor poprawił w taki pochmurny dzień

(zresztą 2 mniej godzin w pracy na poziom dobrego humoru tez pozytywnie wpływa)
mafilka
Dzięki, ze znalazłam ten sposób robienia faworków dance.gif Jutro czeka mnie produkcja churtowa i ciut byłam przerażona gnieceniem tego ciasta. A tu taka niespodzianka, no no...
Gucio
wczorajsze, sa już tylko bardzo miłym wspomnieniem

Margot, ależ apetyczne! mniam.gif
Margot
Gucio ,a co za dobre były faworki ,jak nic będą powtórki
Gucio
w czwartek mam urlop i zamierzam się zabrać za te faworki!!!! Mam ogromną nadzieję, że uda mi się zaskoczyć rodzinkę! gruebel_2.gif zahnlos.gif zahnlos.gif zahnlos.gif
Joanna
Smażyłam je kilka dni temu z pół porcji w wersji bezmlecznej.
Zamiast masła dałam bezmleczną margarynę, a zamiast śmietany - sojowy pudding.
Wyszły zadziwiająco smaczne i niezwykle kruche, mimo, że nie miałam czasu na chłodzenie ciasta w lodówce.
Dzieci zmiotły pełny talerz w kilka minut. icon_smile.gif
Margot
o , Joanno ciekawa wersja
kati81
Właśnie skończyłam smażenie icon_mrgreen.gif Pycha, dzięki za przepis! mniam.gif
Gucio
Dzisiaj zrobiłam faworki wg przepisu Bajaderki. Ciasto wspaniałe , elastyczne, rewelacyjnie się wałkowalo.
Po upieczeniu bardzo kruche i bardzo smaczne. mniam.gif mniam.gif
Zrobiłam z 3/4 porcji - wychodzi ich niesamowice dużo. icon_mrgreen.gif
Synek się zajada i chwali, że tak pysznych faworkó jeszcze nie jadł. lecker.gif lecker.gif lecker.gif

Polecam, bo naprawdę warto!
dance.gif banana.gif
Joanna
Dziś znów robiłam z pół porcji, tylko lege artis - z masłem i śmietaną. icon_wink.gif
Potwierdzam, że ciasto jest rewelacyjne. Swietnie się wałkuje na bardzo cieniutkie płaty bez konieczności podsypywania mąką. Nie chłodziłam go w lodówce, tylko po zagnieceniu tłukłam kilka minut wałkiem. Wałkowałam i smażyłam partiami, by nie wysychało.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.