Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Kurczak pomarańczowy
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Kuchnie świata > Kuchnia azjatycko-orientalna
Mała_Mi
Szybki, prosty i fantastyczny w smaku kurczak. Śmiało mogę go nazwać pomarańczową eksplozją smaku. Podbił nasze serca i kubki smakowe od pierwszego kęsa. Szczerze polecam! (Źródło)

Przygotowując tego kurczaka mamy następujące możliwości:
a. używamy 2 pomarańczy, z jednej z nich wyciskamy sok, z drugiej ścieramy skórkę, a resztę kroimy i dodajemy do mięsa,
b. używamy jednej pomarańczy, z której ścieramy skórkę, a resztę kroimy i dodajemy do mięsa. Sok pomarańczowy dajemy zaś z kartonu/butelki.

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

1 podwójna pierś kurczaka
1 jajko + szczypta soli
1 pomarańcza
mąka pszenna

ryż

sos:
100 ml soku pomarańczowego
100 ml octu (użyłam octu z białego wina, 6%)
100 ml wody
100 ml cukru
2 łyżki keczupu
1 łyżka ciemnego sosu sojowego

2 łyżki wody + 2 łyżki mąki ziemniaczanej

ew. chili do smaku

olej do smażenia

Ryż ugotować zgodnie z przepisem na opakowaniu.

Kurczaka pokroić w kostkę, dokładnie wymieszać w roztrzepanym jajku ze szczyptą soli. Następnie każdy kawałek obtoczyć w mące. Kurczaka smażyć ze wszystkich stron na oleju na złoto. W zależności od wielkości naszej patelni może się okazać, że lepiej smażyć partiami. Kawałki mięsa nie powinny się ze sobą stykać.
Zdjąć z patelni.

W międzyczasie zetrzeć z pomarańczy skórkę i pokroić miąższ w plastry, a następnie w trójkąty.
Wymieszać ze sobą składniki sosu.

Z oleju, na którym smażył się kurczak pozostawić na patelni ok. 3-4 łyżki. Resztę zlać, nie będzie już potrzebna.
Na rozgrzany olej wrzucić startą pomarańczową skórkę i szczyptę chili. Chwilę smażyć, mieszając. Następnie wlać sos.
Kiedy sos się zagotuje, zagęścić go, stopniowo wlewając wodę wymieszaną z mąką ziemniaczaną. Podczas wlewania cały czas mieszamy sos, obserwując, kiedy osiągnie odpowiednią konsystencję, w zależności, jak gęsty sos lubimy. Pozwalamy się sosowi zagotować.

Następnie do sosu dodajemy usmażonego kurczaka. Mieszamy i ponownie pozwalamy, by sos się zagotował. Na koniec wrzucamy pokrojoną pomarańczę i po raz ostatni mieszamy.

Podajemy z ryżem.
europa112
To takie wspaniałe smaki. Zycie jest za krótkie by to wszystko wypróbować.
flowerekk
Boski jest! Wszyscy domownicy byli dzisiaj bardzo zaintrygowani i bardzo mile zaskoczeni obiadem! Kurczak pyszny! Jadłam kiedyś właśnie taki w USA w chińskiej restauracji. I w końcu znalazłam przepis idealnie odpowiadający tamtym smakom.. Jest genialny, delikatnie słodki, trochę kwaśny (moje pomarańcze były dość kwaśne) icon_smile.gif

Szczerze polecam i dziękuję za przepis icon_smile.gif
Mała_Mi
Flowerku, ogromnie się cieszę!!! Naprawdę, ogromnie! freu.gif
My zapałaliśmy do niego miłością od pierwszego kęsa, to wspaniałe, że i Wam zasmakował zwłaszcza, że trafił w smak, którego już od jakiegoś czasu poszukiwałaś. icon_smile.gif

flowerekk
OOo tak, poszukiwałam go baaardzo długo icon_smile.gif W stanach się takim kurczakiem zażerałam icon_smile.gif A że bywałam tam tylko raz do roku, to potem jęzor na brodzie wisiał na samą myśl icon_smile.gif A tu proszę icon_smile.gif I mężowi też bardzo posmakował, kurczaka zrobiłam w sobotę, a on znowu wczoraj mnie pyta- kiedy zrobisz tego kurczaka z pomarańczami? icon_smile.gif
Sylvia
Wspaniały jest ten kurczak! Co prawda nie panierowałam w jajku i w mące, usmażyłam saute, ale mimo to wyszedł naprawdę przepyszny! Ten sos jest obłędny, idealnie słodki, słony, kwaśny, ostry! Następnym razem jednak będę smażyła kurczaka w panierce, myślę, że potem w sosie lepiej przejmie jego smak lecker.gif
Mała_Mi
Flowektu, to super icon_biggrin.gif

Sylvia, bardzo mi miło, że Ci smakuje. icon_smile.gif Bez panierki był niewątpliwie bardzo smaczny. icon_smile.gif Do panierki sos po prostu lepiej przylega, i , w mojej opinii, dzięki niemu mieso jest bardziej soczyste. Cieszę się, że sos Ci odpowiada, powiem szczerze, jest to zdecydowanie najsmaczniejszy z sosów, jakie ostatniu udało mi się znaleść.
Joanna
Zrobiłam dziś zgodnie z przepisem (z octem ryżowym i świeżym chili). Zamiast kurczaka, wzięłam filet z piersi indyczej.
Pomarańczy nie kroiłam w plastry, tylko wyfiletowałam.
Dobre, ale za słodkie. Następnym razem dam połowę cukru.
.agatka.
Dziękuję za uwagę Joanno, bo jutro będę robiła. Wydawało mi się, że prawie pół szklanki cukru to zbyt dużo, teraz wiem żeby zmniejszyć icon_smile.gif
Mała_Mi
Joanno, proporcje są chińskie, ale oczywiście można dostosować przepis do nie-chińskich gustów i kolejnym razem zrobić mniej słodkie icon_smile.gif

Agatko, trudno powiedzieć, czy "trzeba", to się okaże, jak spróbujesz. Każdy powinien dostosować przepis do swojego gustu icon_smile.gif Oryginalne proporcje zakłądają równą ilość podstawowych skłądników sosu, azjaci lubią słodkie sosy.Chodzi o kontrast smaku kwaśnego (octu) ze słodyczą.
Joanna
CYTAT(Mała_Mi @ 23 Nov 2012, 08:52 ) *
Chodzi o kontrast smaku kwaśnego (octu) ze słodyczą.

No właśnie mi tego kontrastu zabrakło - lepka słodycz zagłuszała inne aromaty.
Ale przepis bardzo ciekawy, na pewno go dostosuję do swojego smaku i będę wykorzystywać w przyszłości.
Mała_Mi
To się cieszę, że przepis się przydał icon_smile.gif

Edit: Joanno, myślę, że to efekt octu ryżowego. Nie wiem, którego użyłaś, ale ona mają zazwyczaj 3%. Ja użyłam octu winnego 6%, stąd u mnie jego smak był zdecydowanie wyraźny.
Joanna
Octu ryżowego dałam niespełna 50 ml, resztę uzupełniłam octem winnym. Użyłam go, bo to przecież chińska specjalność.
Możliwe też, że miałam bardzo słodkie pomarańcze.
Ale i tak zawsze warto obciąć cukier. Dla zdrowotności. icon_wink.gif
.agatka.
Właśnie zjedliśmy na obiad.
Bardzo smaczne danie, ale mimo, że użyłam tylko 46 g cukru, i tak było bardzo słodkie. Nie była to słodycz, która zabijała pozostałe smaki, ale zdecydowanie słodki smak wysuwał się na prowadzenie.
Ocet dałam 7%.
Danie podałam z ryżem i surówką z białej kapusty. Ponieważ starłam zbyt dużo marchwi do surówki, garść dodałam do sosu, razem ze skórką pomarańczową. Fajnie się ta chrupiąca marchew wkomponowała w sos icon_smile.gif

Na pewno będę powtarzać. icon_smile.gif

Mała_Mi
To super, że smakowało! Tak, danie ma być słodkie w smaku, cieszę się, że udało się dobrać ten poziom słodyczy, który jest dla Ciebie "akurat" icon_smile.gif
poserbaby
Też się będę jutro przymierzać do tego kurczaka lecker.gif Zakupiłam co trzeba. Cieszę się, że Joanna wspomniała o tym cukrze, bo ja za mocno słodkimi rzeczami nie przepadam, więc będę dosładzać do smaku.
.agatka.
Spokojnie możesz już gotowy sos próbować i dosłodzić, najlepiej cukrem pudrem to się szybko rozpuści icon_biggrin.gif
poserbaby
O, bardzo dobry pomysł daumen.gif
poserbaby
Pierwsze podejście niestety nieudane zahnlos.gif Sos mi za słony wyszedł. Znaczy jest to całkiem zjadliwe, tylko po prostu jak na słodko-kwaśny sos, to on jest jednak zdziebko za słony zahnlos.gif No nic, na przyszłość będę ostrożniejsza. Bo powtórzyć, to go niewątpliwie powtórzę.
Mała_Mi
icon_lol.gif można ratować cukrem.
poserbaby
No ratowałam właśnie cukrem i octem, i większą ilością pomarańczy, ale ja naprawdę szczodrze posoliłam mięsko i chlusnęłam sosem sojowym jeszcze, więc ten, no, przesadziło mi się z letka zahnlos.gif Nic to, złe nie było. Następnym razem będzie jeszcze lepsze.
flowerekk
Ja miałam tak kwaśne pomarańcze, że stwierdziłam, że tego cukru wcale tak dużo nie było icon_smile.gif
Mała_Mi
A widzisz, poser, ja kiedy używam sosu sojowego, nie solę już mięsa. W ogóle, my bardzo mało solimy icon_smile.gif Jedyna szczypta soli w przepisie idzie do jajka, ale to naprawdę szczypta icon_smile.gif
Ale fajnie, że chcesz jeszcze próbować, każdy przepis trzeba dostosować do własnego smaku daumen.gif

Flowerekk, naprawdę bardzo się cieszę. icon_smile.gif Jak dla nas ilośc cukru też była w sam raz.
poserbaby
Ja zazwyczaj też, tylko zupełnie zapomniałam o tym sosie sojowym i posoliłam mięso zamiast tego dump.gif W ogóle, to u mnie jest z solą tak samo - raczej niedodolę niż przesolę, bo też oszczędnie jemy sól.
A próbować pewnie, że mi się chce, bo po pierwsze primo danie było bardzo smaczne, mimo tej soli, po drugie primo jest szybkie i proste w przygotowaniu, a bez panierki nie jest przesadnie kaloryczne i po trzecie primo my bardzo lubimy słodko-kwaśne sosy daumen.gif zahnlos.gif
praktykant
Bardzo mnie zaciekawił ten przepis, dlatego zrobiłem go wczoraj.
Starałem się trzymać wszystkich składników wg podanego przepisu (w tym ocet winny 6%, który uwielbiam i mam w zapasie conajmniej dwie buteleczki zawsze lecker.gif ). Dobra, robię, robię, robię..... i nagle ta myśl "a może jednak mniej tego cukru zwinker.gif ?) i odjąłem łyżkę. Dobra, robię, robię...... zagotował się, zagęściłem i.......no muszę spróbować, co za zapach i konsystencja. Próbuję i "co za pyszność ALE, TY, tak do ciebie mówię, łyżko cukru którą odjąłem, ty wracasz!! i siup na patelnię, zamieszałem, zagotowałem, poleciał kurak, następnie pomarańcza i nastąpiła wielka uczta mniam.gif mniam.gif mniam.gif Jediśmy w trzy osoby, było akurat dla wszystkich do syta. Wszystkich bardzo zaskoczył smak, a wszyscy jedliśmy takiego kurczaka po raz pierwszy. Stał się on naszym jednym z ulubionych. A dzięki obtoczeniu w mące, był tak pysznie miękki. A dziś będzie powtórka.
Mała_Mi
icon_lol.gif super zabawnie to opisałeś. icon_smile.gif
Bardzo się cieszę, że Wam smakowało, naprawdę bardzo icon_smile.gif
Sylvia
Robiłam po raz kolejny lecker.gif Bardzo bardzo dobry kurczak
Graz
sie robi dziś
Graz
MNie i mężowi i MIkusiowi bardzo smakowało, ale gdybyście zobaczyły miny moich dzieci starszych - jak obskrobywały mięso z sosu rofl.gif
no cóż, dobre było, ale w moim domu chyba raczej nie do powtórki icon_smile.gif
Mała_Mi
hihihi, dzieci czasem trudno jest przekonać do nowych smaków icon_lol.gif
Mimo to cieszę się, że Tobie, mężowi i Mikusiowi smakowało. Może za jakiś czas reszta zmieni zdanie. Pamiętam, jak byłam mała, też miałam fazę na "bez sosu". icon_smile.gif
praktykant
Tu nie ma co się rozpisywać. Tego kurczaka trzeba po prostu zrobić i się w nim zakochać.
Ja, jak i inne osoby, które miały okazje go spróbować, uzależniłem się od tego dania. Mała_Mi jestem Ci dozgonnie wdzięczny za przepis cvety.gif bussi.gif

hazo
Zrobiłam dziś na obiad. Bardzo dobry. Chyba pobił robionego dotychczas przeze mnie wg przepisu Kermidt.
Zrobiłam dokładnie wg przepisu z filmiku; do mąki do panierowania dodałam trochę skrobi kukurydzianej, sól i pieprz.
Smażyłam bardzo krótko z obu stron; zdejmowałam usmażone, ale nie zrumienione.
U mnie był z brązowym ryżem:

Następnym razem drobniej pokroję mięso. Surowe kawałki wydawały mi się akurat, po usmażeniu widać, że trochę za duże. No i dodam tylko 1/4 cup cukru.

PS. Spróbowałam usmażone kawałki tuż po zdjęciu z patelni. Chrupiące i bardzo, bardzo smaczne były.
Mała_Mi
Praktykant, dopiero teraz widzę Twój wpis, ogromnie mi miło, że Ci smakuje! icon_smile.gif

Hazo, niezwykle się cieszę icon_biggrin.gif
Joanna
CYTAT(hazo @ 16 Apr 2013, 15:45 ) *
PS. Spróbowałam usmażone kawałki tuż po zdjęciu z patelni. Chrupiące i bardzo, bardzo smaczne były.

Mnie też bardzo smakowały, w związku z tym zastanawiam się, czy nie podać sosu oddzielnie, do maczania kawałków kurczaka, by pozostały takie fajnie chrupiące.
hazo
Bardzo dobry pomysł, Joanno. Chyba następnym razem tak zrobię.
A czy do mąki do panierowania dodałaś skrobię, tak jak w oryginale, czy użyłaś tylko mąki tak jak podała Mała_Mi?
Joanna
Nie, nie dodawałam skrobi, ale to dobra myśl.
AnkaP
Wyciągam, bo planuję na jutro icon_smile.gif

Edit: zaplanowane i wykonane icon_smile.gif Smakowało, jak zwykle zresztą, bo już kilka razy robiłam. Następnym razem spróbuję z udek kurczaka bez kości i skóry.
Jana
Zrobilam w niedziele na obiad, wyszlo wspaniale danie. Do tego miks salat z sosem winegret, pycha.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.