Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Chleb kulikowski wersja qd
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Pieczywo > Pieczywo na zakwasie z dodatkiem drożdży
qd
Składniki:
50 g maki żytniej typ 720
500 g maki pszennej typ 650 lub 750 ( chlebowa) + ok. 50 g do formowania
400 - 450 g wody ( w tym 50 g do rozprowadzenia drożdży)
40 g zakwasu ( używam żytniego zakwasu na mące żurkowej – 1450)
10 g drożdży świeżych
10 g soli ( 1 łyżeczka z górką)
10 g cukru ( 2 płaskie łyżeczki)
4 g czarnuszki ( opcjonalnie - 2 płaskie łyżeczki)
10 g oleju ( 1 łyżka stołowa)

Wykonanie:
1. 10 g świeżych drożdży rozetrzeć z 2 łyżeczkami cukru i rozpuścić w 50 g wody, ew. posypać 1 łyżką mąki i odstawić do spienienia ( można użyć drożdży instant , 2 łyżeczki wsypać bezpośrednio do mąki)
2. 50 g maki żytniej wsypać do miski i zalać 400 ml wrzącej wody; wymieszać najlepiej trzepaczką w kształcie rózgi ( grudki i tak będą widoczne, ale nic nie szkodzi); odstawić do przestygnięcia pod przykryciem
3. do przestygniętej ( ale jeszcze cieplej)zaparzonej mąki dodać resztę składników i wyrobić dosyć luźne ciasto, jeśli wyda się wam zbyt luźne – dosypać łyżkę mąki ( albo i dwie )
4. ciasto w misce przykryć i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 - 60 minut
5. wyrośnięte ciasto przełożyć na blat posypany dość obficie mąką, rozciągnąć i odgazować; podzielić na 4 części i uformować 4 bułki; uwaga! ciasto jest dość mocno lepiące się

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

6. na desce lub blaszce z piekarnika położyć papier do pieczenia, na papierze ułożyć uformowane bułki sklejając po dwie ( jednym bokiem), przykryć i odstawić do rośnięcia na 30 - 60 minut ( pilnować, żeby nie przerosło!)

7.nagrzać piekarnik do 250 stopni z kamieniem lub blachą wewnątrz.
8. wyrośnięte ciasto przełożyć wraz z papierem na kamień/ blachę i obniżyć temperaturę do 230 stopni piec 15 minut, spryskać wodą, a potem kolejne 15 w 200 stopniach C. Chleb powinien być jasny. Po wyjęciu z piekarnika spryskać wodą i studzić na kratce.

Uwagi: można zamiast czarnuszki dodać cale ziarna kminku. Można również posypać chleb na wierzchu czarnuszką.

Długo woziłam się z tym chlebem. Po pewnym czasie doszłam do wniosku, że w znalezionym przepisie zwyczajnie jest błąd, komuś się pomieszały gramy i dekagramy i w końcu zrobiłam własną wersję. Uprzedzam, że gęstość ciasta jest lekko nieprzewidywalna. Z tych samych proporcji raz wychodzi chleb bardzo lekki, innym razem zdecydowanie cięższy. Załączam zdjęcia jednego i drugiego efektu. Robiłam z kminkiem, czarnuszką i bez niczego. Smaczny jest w każdej wersji

Kliknij, aby zobaczyć załącznik tutaj gęsty, cięższy miękisz

Kliknij, aby zobaczyć załącznik tu lżejszy, bez dodatków

Kliknij, aby zobaczyć załącznik a tu z czarnuszką w środku, z tych lżejszych
qd
Specjalne podziękowania dla Buki, dzięki której uzyskałam opis chleb kulikowskiego od lwowianki, pamietającej wyrób przedwojenny.
Dzieki temu mialam wyobrażenie dokąd powinnam zmierzać, co osiągnąć.

Dziękuję, Buko! anbetung.gif bussi.gif cvety.gif anbetung.gif
Buka
qd bussi.gif jednak do żadnej zasługi się nie poczuwam, to Ty od dawna wytrwale tropiłaś przepis i czyniłaś próbne wypieki zmierzając do ideału. daumen.gif
Jeśli mam jakieś, to raczej wobec Ciotki, która smakując bocheneczek mogła sobie rzewnie wspominać ten chleb i dawne czasy fiesgrins.gif
A to mój wypiek. Dodam, że chlebek jest sprężysty, cienkoskóry, w smaku niebułkowy, a właśnie chlebowy, choć delikatny.

Kliknij, aby zobaczyć załącznik Kliknij, aby zobaczyć załącznik
samanta
Czyzbym wreszcie trafiła na swój chleb, dla którego rozmroze resztki za kwasu albo wręcz nastawie nowy?
Upieke go, jeśli to nadal nie ten, trudno.

Obydwa wypieki wydają mi się idealne, zachęcają do własnej aktywności.icon_biggrin.gif
betsetse
Chyba go dzisiaj zrobie icon_mrgreen.gif bez dodatkow nie mam czarnuszki.
betsetse
Kliknij, aby zobaczyć załącznik Kliknij, aby zobaczyć załącznik teraz czekam az przestygnie, ciekawe czy ten lżejszy czy cięższy mi wyszedł.
h-elen
Piękne chleby Wam wyszły.
Buko, czyli w nowym domu pachniało kulikowskim?
reniam_123
Piękne chleby lecker.gif , szkoda że mnie zakwas nie lubi icon_sad.gif
qd
CYTAT(betsetse @ 21 Feb 2015, 21:32 ) *
[teraz czekam az przestygnie, ciekawe czy ten lżejszy czy cięższy mi wyszedł.

Wyglada konkursowo! Robilaś z polowy porcji czy ufromowalaś dwa wieksze bochenki?
betsetse
Zrobiłam dwa wieksze,dałam 360 ml wody,maka typ 650,drozdze swieze, wyszły bardzo lekkie.
sabuto
Właśnie upieklam, studzi się , jestem ciekawa smaku .
qd
CYTAT(sabuto @ 23 Feb 2015, 20:56 ) *
Właśnie upieklam, studzi się , jestem ciekawa smaku .

Śliczności!
Tez jestem bardzo ciekawa, jak Ci podejdzie.
sabuto
Bardzo nam smakowal, a tato mówi ,że mu się przypomniał smak z młodości! icon_mrgreen.gif
Tylko następnym razem dam mniej mąki ,bo dość gęste ciasto miałam .
qd
CYTAT(sabuto @ 23 Feb 2015, 21:12 ) *
Bardzo nam smakowal, a tato mówi ,że mu się przypomniał smak z młodości! icon_mrgreen.gif
Tylko następnym razem dam mniej mąki ,bo dość gęste ciasto miałam .

No jakbym Oskara dostala!

Co do gestości ciasta - uprzedzalam, bywa różnie... Choc na zdjęciu wydaje sie akurat !
samanta
Sabuto, jeśli tak dobry jak urodziwy, to pełny wypas ! icon_biggrin.gif
sabuto
To od mąki zależy,a akurat kupiłam inna mąkę i właśnie do wszystkiego muszę dawać mniej . Ten chlebek robiłam po raz pierwszy to dałam tyle co w przepisie i pod łapą czułam ,że mogło być ciut mniej icon_smile.gif Dziękuję za przepis , będę częściej tacie młodość przypominać !
sabuto
CYTAT(samanta @ 23 Feb 2015, 20:27 ) *
Sabuto, jeśli tak dobry jak urodziwy, to pełny wypas ! icon_biggrin.gif

Dzięki! Smakuje wybornie ! Czekam teraz na Twój wypiek!
hazo
I ja dziś upiekłam z połowy porcji:

Mój wyszedł z tych raczej cięższych. Szkoda, bo ja lubię lekkie chleby. Wg mnie to zależy od mąki lub rodzaju drożdży. Następnym razem zrobię z innej mąki i na świeżych drożdżach. Dziś (z lenistwa) dosypałam do mąki drożdże instant.
Mnie przeszkadza w tym chlebie dodatek cukru. Już sobie zapisałam, żeby pominąć.

kasha
Czy można pominąć zakwas, którego ilość jest mega minimalna w przepisie, i w zamian wodę zastąpić ukwaszonym żurkiem?
hazo
Kasha, przyznam się, że też się zastanawiałam po co tam jest ciut zakwasu. Ja dodałam, bo mam. Trzeba poczekać na opinię autorki.
qd
CYTAT(hazo @ 7 Mar 2015, 17:39 ) *
Kasha, przyznam się, że też się zastanawiałam po co tam jest ciut zakwasu.

Ciut zakwasu służy do lekkiego stonowania tej niewielkiej ilości mąki żytniej. Próbowalam zakwaszać tę make , kiedy tylko ostygla po zaparzeniu - dodawalam zakwas do kisielku i nieslychanie szybko widzialam reakcję podrastania zawartości. Nie mialo to , jak sie potem okazalo, wplywu na miekisz czy smak w porównaniu z dodawaniem zakwasu bezpośrednio do miski z maką.
Żurkowo nie próbowalam, zawsze mi sie wydaje, że żurek nie jest tak aktywny jak gesty zakwas. No ale nie jestem wszechwiedząca icon_smile.gif
Spróbuj, zdasz relację icon_smile.gif
kasha
CYTAT(qd @ 7 Mar 2015, 17:32 ) *
Ciut zakwasu służy do lekkiego stonowania tej niewielkiej ilości mąki żytniej. Próbowalam zakwaszać tę make , kiedy tylko ostygla po zaparzeniu - dodawalam zakwas do kisielku i nieslychanie szybko widzialam reakcję podrastania zawartości. Nie mialo to , jak sie potem okazalo, wplywu na miekisz czy smak w porównaniu z dodawaniem zakwasu bezpośrednio do miski z maką.
Żurkowo nie próbowalam, zawsze mi sie wydaje, że żurek nie jest tak aktywny jak gesty zakwas. No ale nie jestem wszechwiedząca icon_smile.gif
Spróbuj, zdasz relację icon_smile.gif

dziękuję za odpowiedź, żurek wyszedł, chyba zrobię troszkę zakwasu,
jakoś nie mam do niego szczęścia, psuje się okropnie, podchodzi czarną wodą i jest gorzki
z żurem będę próbować fiesgrins.gif raczej pomyślałam bardziej o zapachu niż jakimś tam jego działaniu
qd
CYTAT(kasha @ 9 Mar 2015, 21:48 ) *
dziękuję za odpowiedź, żurek wyszedł, chyba zrobię troszkę zakwasu,
jakoś nie mam do niego szczęścia, psuje się okropnie, podchodzi czarną wodą i jest gorzki
z żurem będę próbować fiesgrins.gif raczej pomyślałam bardziej o zapachu niż jakimś tam jego działaniu

No to trzymam kciuki! Ewewntualnie moge podeslac troche suchego zakwasu. Mnie sie trafil jakis bardzo dobry szczep, trzyma sie znakomicie o ponad 7 lat.
kasha
CYTAT(qd @ 9 Mar 2015, 22:28 ) *
No to trzymam kciuki! Ewewntualnie moge podeslac troche suchego zakwasu. Mnie sie trafil jakis bardzo dobry szczep, trzyma sie znakomicie o ponad 7 lat.

Dzisiaj mąż się nade mną zlitował, poszedł na targ po mąkę i nastawiłam zakwas,
już się oblizuję pod wąsem na myśl o smaku chlebka Twego fiesgrins.gif
qd
CYTAT(kasha @ 20 Mar 2015, 18:32 ) *
Dzisiaj mąż się nade mną zlitował, poszedł na targ po mąkę i nastawiłam zakwas,
już się oblizuję pod wąsem na myśl o smaku chlebka Twego fiesgrins.gif

No to trzymam bardzo mocno kciuki, zeby niespodzianek nie było!
kasha
Chlebek w piec poszedł fiesgrins.gif

Chlebek jest dobry, a byłby bardzo dobry jak bym nie zapomniała o dodaniu do ciasta soli ugly_08.gif ugly_08.gif ugly_08.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.