Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Deser z mleka skondensowanego i limonek, czyli carlota de limon
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Słodkości > Desery
yrsa
ok 3/4 puszki mleka skondensowanego słodzonego
kartonik mleka skondensowanego niesłodzonego (piszę kartonik, bo tego używałam, taki 500 g)
sok z 5-6 limonek
herbatniki petit-beurre - u mnie 45 sztuk

Ja to robiłam w misie miksera, bałam się, że do kielicha mi się nie zmieści. Wymieszać oba mleka, dodać sok z limonek, chwilę miksować. Masa będzie rzadka, ciut tylko napuszona. Zetnie się w lodówce.

I teraz układamy w naczyniu ( u mnie 3 herbatniki na 3): cienka warstwa masy, herbatniki, masa, herbatniki. Ostatnia warstwa to masa. U mnie było 5 warstw herbatników. Można na wierzch rzucić jakąś ozdobę - maliny na przykład. Ja naczynia niczym nie wykładałam, ale oczywiście można folią alu.

Wstawiamy do lodówki na 24h.

Pyszne to jest, a roboty 5 minut.

W meksykańskim oryginale używa się herbatników Maria, ponoć bywają w Biedrze ale petit-beurre wygodniejsze przez kształt. Maria są okrągłe.
Widzę w internecie, że proporcje bywają obu mlek i mleka do limonek różne, więc nie ma co się przejmować.

Inspiracja z Galerii Potraw Galerii Potraw, wykonanie podglądane na YT.
kermidt
Maria nie jest smaczna.
Joanna
CYTAT(yrsa @ 7 Aug 2018, 07:38 ) *
W meksykańskim oryginale używa się herbatników Maria, ponoć bywają w Biedrze

Bywają, kupuję do serników.

Dzięki Yrso za wpisanie przepisu, będę robić na niedzielę.
Jak duże miałaś naczynie na deser? Zastanawiam się, czy dla gości nie muszę zwiększyć ilości składników...
EDIT:
Doczytałam, trzy na trzy herbatniki.
Moniak
Ale na dno najpierw masa? nie herbatniki?
yrsa
Ja dałam masę, bo tak było na jakimś filmiku. I to chyba ma sens, bo chodzi o to, żeby herbatniki dobrze nasiąkły. Ale możesz zrobić na odwrót, pozwalam zahnlos.gif
Krystyna9
I mnie były pierwsze herbatniki i tak samo mięciutkie się zrobiły jak i te środkowa. A wygodniej było później wyjmować
Moniak
Tak mi się właśnie wydawało, że będzie wygodniej icon_wink.gif
Margot
do zrobienia w te upały
yrsa
Tylko ostrzegam, że to mocno słodkie jest.
Joanna
Zamierzam podać z jeżynami, ale dla moich chłopaków nie ma za słodkich deserów, a ja dzięki temu nie tknę. icon_lol.gif
yrsa
On jest słodki, ale pyszny, bo jednocześnie kwaśny.

Ale, ale, nie powiedziałam co z resztą mleka słodzonego! Otóż bierzemy mleko, herbatnika i maczamy tego ostatniego w tym pierwszym. Do kawy cud miód i nie ma że za słodkie zahnlos.gif
Margot
z malinami , jeżynami itd będzie okej
Joanna
CYTAT(yrsa @ 8 Aug 2018, 14:39 ) *
Ale, ale, nie powiedziałam co z resztą mleka słodzonego! Otóż bierzemy mleko, herbatnika i maczamy tego ostatniego w tym pierwszym. Do kawy cud miód i nie ma że za słodkie zahnlos.gif

Herbatniki to zuo! zahnlos.gif

A serio, u mnie nie będzie żadnej reszty - planuję dać całą puszkę słodzonego i 600 ml niesłodzonego, bo tyle kupiłam. icon_smile.gif
Joanna
Z przygodami, ale się udał i bardzo smakował gościom. Podałam z malinami.
reniam_123
A zdjęcia nie będzie cry_1.gif
Joanna
Nie będzie. To zresztą niezbyt fotogeniczny deser, sama go przykryłam malinami, żeby ładniej wyglądał. icon_smile.gif
yrsa
CYTAT(Joanna @ 12 Aug 2018, 23:01 ) *
Z przygodami, ale się udał i bardzo smakował gościom. Podałam z malinami.

Opowiedz o przygodach icon_smile.gif
Krystyna9
CYTAT(Joanna @ 13 Aug 2018, 10:16 ) *
Nie będzie. To zresztą niezbyt fotogeniczny deser, sama go przykryłam malinami, żeby ładniej wyglądał. icon_smile.gif

e, nie przesadzaj. Ładnie wygląda. Mój ma zamiast mleka, śmietankę

h-elen
Krystyna, ależ apetycznie się prezentuje. Muszę w tym tygodniu cztery "wyjściowe " icon_mrgreen.gif ciasta popełnić. Może taki deser też zrobić gruebel_2.gif
Poza tym, nie wiem jakie trzy ... icon_question.gif
Joanna
CYTAT(Krystyna9 @ 19 Aug 2018, 14:37 ) *
e, nie przesadzaj. Ładnie wygląda.

Mój zdecydowanie nie był taki ładny. icon_lol.gif
Joanna
CYTAT(yrsa @ 19 Aug 2018, 14:33 ) *
Opowiedz o przygodach icon_smile.gif

Najpierw do mieszanki mlek wlałam niechcący co najmniej pół szklanki wody, bo wstawiłam miskę do zlewu, by przy miksowaniu nie pryskać na wszystkie strony i oczywiście natychmiast zapomniałam, że w misce jest mleko, a nie resztki do mycia. icon_lol.gif W związku z tym dowaliłam soku z jeszcze jednej limonki... Potem stwierdziłam, że nie będę masy miksować, bo przecież sama stwardnieje w lodówce, więc herbatniki pokryte płynną masą zaczęły w niej pływać. Dokładałam więc kolejne warstwy ciastek, by je jakoś ujarzmić i przy piątej się udało. icon_lol.gif
yrsa
No nieźle icon_lol.gif
Krystyna9
no to nieźle namieszałaś icon_mrgreen.gif
gracha
CYTAT(Joanna @ 19 Aug 2018, 20:47 ) *
oczywiście natychmiast zapomniałam, że w misce jest mleko, a nie resztki do mycia. icon_lol.gif

Skąd ja to znam??? icon_smile.gif rofl.gif rofl.gif
janie
Ależ mam smaka lecker.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.